Privredne manifestacije se organizuju sa ciljem predstavljanja najnovijih tehničkih, naučnih i privrednih dostignuća.
Najčešće se dele na sajmove, vašare, izložbe, privredno-stručne i privredno-folklorne.
Sajmovi
Sajmovi su kompleksni privredno-turistički i kulturni događaji koji mogu biti opšti i specijalizovani. Na sajmovima učesnici sami biraju eksponente koje će izlagati.
U isto vreme može da se održava nekoliko različitih sajmova sa sličnom tematikom (Sajam turizma, vina i ugostiteljske opreme u Beogradu). Traju od nekoliko do mesec dana.
Vašari
Vašari su mesta prodaje raznih vrsta roba i zanatskih proizvoda. Primarna ponuda su zaboravljeni zanati, grnčarija, zabava, hrana,… Vašari su često na meti kritike lokalnih samouprava, zato što su ulice i trgovi u vreme njihovog održavanja potpuno blokirani i zakrčeni. Kao primer vašara može se navesti Karneval grožđa u Sremskim Karlovcima.
Vašari mogu da se organizuju u zatvorenim halama ili na otvorenim prostorima. Češće je organizovanje na otvorenim prostorima jer bi organizacija u halama nosila sa sobom i troškove prostora i eventualno naplaćivanje ulaza, čime sajmovi gube svoju svenarodnu suštinu.
Izložbe
Privredne izložbe imaju već unapred određenu vrstu eksponata koje će izlagati. Mogu biti stalne ili pokretne i nacionalne ili internacionalne. Postoji 4 tipa privrednih izložbi:
- poljoprivredne,
- potrošačke,
- trgovačke,
- privatne.
Privredno-stručne manifestacije
Ove manifestacije predstavljaju sve susrete privrednika. Na njima se osim poslovnih dogovora vrši i izlaganje najnovijih dostignuća i razmene informacija. U ove manifestacije spadaju sabori i berze.
Privredno-folklorne
Ovako se nazivaju manifestacije koje na zabavan način, a uz poštovanje tradicije i folklora, predstavljaju svoje privredne proizvode. Osim ekonomskog, u sebi imaju i elemente tradicije i folklora. Primeri su manifestacije tipa: dani žetve, berbe grožđa, dani bostana, dešavanja vezana za mesne prerađevine i sl.