Danas je sektor usluga u preduzetništvu veoma popularan – čest je slučaj otvaranja kafića, kafeterija, kafana, restorana…
Iako za ovaj sektor važi da je kvalitet najbolji marketing i da se informacija prenosi od usta do usta, ipak, korišćenjem interneta se i te kako može unaprediti poslovanje i ostvariti veći uspeh.
Kako???
Detaljnije o tome kako unaprediti poslovanje u ugostiteljstvu i turizmu možete naučiti na seminaru Internet u službi turizma i ugostiteljstva, a neke od ideja možete pročitatajte u nastavku teksta.
Kako je veb sajt osnova svega na internetu, a u turizmu posebno blog, jer može mnogo lepše preneti emociju, vaša kafana mora imati svoj blog. Blog nije teško pisati, postoje neka pravila, ali utiske iz kafane može pisati vlasnik, menadžer, šanker, konobarica … pa čak i gosti. Kako napraviti i voditi blog u turizmu, možete saznati u drugoj temi pomenutog seminara.
Društvene mreže su neizostavni element promocije ovog sektora na internetu. Deluje da tviteraši dosađuju svojim tvitovima o tome kako se provode u kafanicama, ali besplatno piće za najbolji tvit sa haštagom vaše kafanice je win-win kombinacija za sve. Da ne pričam o glasanju za najbolju fotografiju hrane ili pića na Instagramu i nagradu za fotografa. A svima nam je jasno da nakon uzbudljive večeri ujutru proveravamo foto albume na Fejsbuku iz kafanice. Sve ove i još neke trikove na društvenim mrežama u turizmu na seminaru ćete proći u temi broj 3.
I sami znate da tokom planiranja putovanje, izleta, hotela ili restorana u prirodi najpre podignete Google maps. Na seminaru je posebna tema posvećena ovom servisu. Možda vam deluje bespotrebno da koristite Google maps za lokalnu kafanicu u malom gradu, ali dobro obeležena mesta, kao i servis Strit View uz dobre fotografije, privući će putnike prolaznike ali i komšije.
Znamo da nezadovoljni gosti kafanice mogu gunđati i prenositi svoje nezadovoljstvo vašom uslugom drugima. Ranije to i nije bilo toliko strašno jer su oni svoje utiske prenosili nekolicini svoji prijatelja i rođaka. Međutim, danas se, zahvaljujući društvenim mrežama, blogovima, forumima, svačiji glas čuje mnogo dalje, a loš još više. Ne brinite, postoje načini i sistemi za rešavanje ovakvih situacija. Upravljanje onlajn reputacijom u poslednjoj temi seminara je nešto što će vam biti i korisno i potrebno.
Ovo je samo mali deo iz paketa alata ali i veština za korišćenje tih alata u turizmu i ugostiteljstvu koje možete naći na ovom seminaru. Sledeći termin za realizaciju ovog seminara počinje 1. aprila.
Seminar se u potpunosti realizuje preko interneta, nema nikakvih putovanja, a pored znanja i veština učesnici dobijaju i sertifikat. Ako se bavite bilo kojim poslom u sektoru turizma i ugostiteljstva (direktor, menadžer, recepcionar, konobar, vodič, student …) nemojte propustiti ovaj seminar.
1 komentar
Odličan blog! Kada već krenemo da gradimo svoj imidž, prepoznatljivost i reputaciju na Internetu, treba uzeti u obzir bas sve sto je navedeno u tekstu. Losa vest se daleko cuje, a na Internetu jos dalje, a rekla bih i brze. U turizmu i ugostiteljstvu to je posebno izrazeno, jer su ocekivanja gostiju velika.