Protekla nedelja mi je bila dosta dinamična i zanimljiva. Imao sam prilike da iskusim letnju avanturu Kopaonika, da bih se potom pravo sa Kopaonika spustio u Niš, povodom konferencije Niš4Youth.
Usled blagog preklapanja ovih dešavanja morao sam da žrtvujem neke aktivnosti, pa sam na Kopaoniku odustao od nekih adrenalinskih, a u Nišu sam propustio kafanu :D. Ali tako je moralo biti. Dolazeći u Niš prvi put sam vozio potezom Brzeće – Blace – Prokuplje, i baš sam uživao u vožnji. Volim da vozim kroz nepoznate predele. Kroz Prokuplje sam jedva prošao, čitav grad mi je delovao kao jedna velika pijaca, verovatno zato što je bila subota.
Konferencija Niš4Youth trajala je tri dana, i organizovana je od strane udruženja Mladi za turizam i Srbija za mlade, a podršku su dali Turistička organizacija Niša, Turistička Organizacija Srbije i još neki :). Koncept je obuhvatao druženje studenata turizma i turizmu srodnih delatnosti, obilazak Niša i okoline, predavanja i radionice, a uveče kafanu i žurke :).
Glavni razlog mog prisustva bio je poziv organizatora da studentima održim predavanje o svom radu i iskustvima. Predavanja su bila u tvrđavi, tačnije u Galeriji. Zbog puta nisam stigao na sam početak tih predavanja pa mnogo toga nisam čuo. Bio sam poslednji predavač. Čuo sam samo neki deo predavanja Darka Gavrilovića o primeni aplikacija za mobilne telefone u turizmu i predavanje verovatno najvećeg Srbina među Brazilcima (posle Ramba Petkovića) – Tijaga Fereire. Verovatno ste čuli za momka, ali ako niste, evo ukratko: momak koji se zaljubio u devojku iz Srbije, došao ovde i potom se zaljubio i u Srbiju. Krenuo je da putuje Srbijom i da piše blog o tome. Zanimljivo je da je to jedini blog koji na portugalskom piše o Srbiji! Mada ja nisam siguran ni koliko takvih imamo na srpskom… U svakom slučaju, on danas promoviše Srbiju kao destinaciju bolje nego mnoge zvanične institucije. Naziv bloga je: Bem-vindo à Sérvia.
Moje predavanje je išlo odmah posle njegovog, što mi se i nije svidelo. Kao i uvek, kada neki stranac dođe kod nas i počne da priča: Srbija lepa zemlja, lepe žene, dobra hrana, volim pljeskavica i rakija – to uvek izazove buru oduševljenja i široke osmehe. Predavanje je bilo odlično, reakcije publike još bolje. Znao sam da posle toga nije baš pravo vreme za moje predavanje, koje nije bilo ni malo veselo.
Tema mog predavanja bila je „Proaktivnost i omladinsko preduzetništvo u turizmu“. Mislim da sam uspeo u svojoj nameri, da makar 10-ak ljudi stavi prst na čelo i razmisli dobro o nekim stvarima. Po reakciji nakon izlaganja, verovatno je to došlo i do mnogo više studenata. Ako neko od prisutnih tada na predavanju ovo čita, molio bih da u komentaru ispod napiše svoje utiske i sugestije :). O samom sadržaju predavanja ne bih sada ovde pisao…
Posle kraće pauze usledile su radionice. Studenti su podeljeni u grupe i trebalo je „bacanjem ideja“ osmisliti nove aktivnosti u turističkoj ponudi Srbije, namenjene mladima, a zatim i osmisliti idealna tri dana u Srbiji za mlade. Najbolja ideja će biti i realizovana.
Nakon radionica pridružili su nam se niški griteri koji su nas proveli do nekih kulturnih znamenitosti Niša. Iako sam studirao u Nišu i živeo u tom delu grada, prvi put sam ušao u Sinagogu i Narodni muzej, što je bilo zanimljivo iskustvo. Pohvalio bih muzej na inovativnošću i korišćenju qr kodova. Gotovo pored svakog eksponata stoji i qr kod, čijim skeniranjem (telefonom) dobijate bliže informacije o istorijatu i značaju eksponata, a to možete čuti i u audio formatu. Na taj način imate kustosa po vašoj želji (što i nije tako loše gledajući postojeće kustose), koji će vam pričati samo one priče koje vas zanimaju. Sugestija je da treba istu stvari omogućiti i na engleskom jeziku.
Te večeri se na Kameničkom visu održavala 4. po redu žurka – Bekstvo u prirodu, pa smo organizovano krenuli tamo. S obzirom da sam bio na ovoj žurci ranijih godina, mogu reći da je ovogodišnja bila znatno manja i lošija. Čitav taj koncept je odličan, ali realizacija je dosta loša.
Za kraj neke preporuke i sugestije. Ako studirate turizam, priključite se udruženjima Mladi za turizam ili Srbija za mlade, pokrenite se i radite nešto. Nemojte se ni samo vezati za ta udruženja, naka ona budu samo početak. Radite dosta na sebi, usavršavajte se, budite proaktivni ;).
7 komentara
хахаха Ништа не брини, Милане! Твоје предавање је било сјајно! Оставио си велики утисак на све студенте који су тамо били присутни, укључујући мене. Немам речи да ти опишем колико си ме инспирисао твојим радом и причом, поготово зато што се бавиш промоцијом Србије на интернету, исто као и ја. Надам се да ћемо остати у контакту и да ћемо сарађивати у будућности. Велики поздрав! =]
Hvala Tijago! :)Samo nastavi tako, a ja ti onako lokalpatriotski preporučujem da pročitaš https://www.turizamiputovanja.com/top-10-turistickih-atrakcija-boru/ a zatim isto i posetiš 😉
Milane, bila sam i ja na tom predavanju i mogu reci da je ostavilo utisak na mene i sa velikim delom onoga sto si rekao na njemu se apsolutno slazem. Trudim se da budem ‘proaktivna’, u svemu sto radim, informisem se vise, pre svega o destinacijama koje ucim, posecujem itd, ali i o menadzmentu u turizmu. Ono sa cime se ne slazem u potpunosti je master. Ja zelim da upisem master, ne samo da bih ‘produzila studije’, vec zato sto nameravam da upisem doktorske studije, a znam i da vecina mojih kolega upisuje master radi dodatnog obrazovanja. Druga stvar sa kojom se ne slazem je ono sto si rekao za turisticke agencije subagente, mozda je to zato sto ja sada radim u jednoj. Mislim da se od necega mora poceti, da bi se steklo iskustvo. Naravno da meni nije cilj da dozivotno radim u takvoj agenciji, ali mislim da je to jedan od nacina da studenti turizma steknu neko pocetno iskustvo, radne navike. Ja u ovoj agenciji ne radim dugo, a vec sam primetila mnogo stvari koje na fakultetu nisam mogla da naucim. Kao sto sam vec rekla, sa svime ostalim se slazem i mislim da je „Discover South-east Serbia“ odlican projekat, tvoj blog turizam i putovanja je sjajan. Volela bih da imam priliku da razgovaram sa tobom vise o turizmu i promociji turizma uopste. Srdacan pozdrav! 🙂
Hvala Una na lepim rečima i komentaru :). Nisam rekao da ne treba upisati master, ako znaš zašto ga upisuješ. Ako se master upisuje samo da bi se ostalo još na studijama i odložio problem sa zaposlenjem, to je najblaže rečeno kukavički i glupo. Što se subagenture tiče, mislim da to nije posao za turizmologa. Tačno je da se to ne može naučiti na faxu ali sva ta znanja pokupiš dosta brzo i posle se jednostavno stagnira. Dobro je, kao što ti planiraš, da se u takvoj agenciji odradi neki kraći period, pokupi ta praksa, ali ne zadržavati se previše, jer to guta ljude :). Ako se planira sopstveno otvaranje agencije, to je već druga priča. Od nečega se mora početi, ali to ne mora biti isključivo agencija ili hotel. Najgore je kada vidim studente turizma koji konobarišu i misle da time stiču praksu. Postoji još toliko drugih stvari, ali mora se mnogo čitati i učiti da bi se shvatilo to… Biće valjda prilike za razogor ;).
Za konobarisanje se apsolutno slazem, to nije nikakva praksa za studente turizma. Agencija u kojoj ja trenutno radim je samo privremeno i upravo kreiramo aranzman za neku ekskurziju gde cu ja biti pratilac grupe, tako da je i to neko novo iskustvo za mene. Sto se tice buduceg zaposlenja, najvise bih volela da radim kao profesor, mada bih volela da se ‘isprobam’ u svim segmentima turizma. 😀
Milan-če,
odllično si sumirao najbitnije aktivnosti, ako ne računamo noćni život na tvrđavi i moj promukli glas narednih tri dana 🙂
Izvini što smo te oteli od adrenalinskih zabava na padinama Kopa 😛
Drago mi je što sam te upoznala, pa si me motivisao da počnem da osmišljavam ovih dana plasman jedne tržišne niše u razvoju turističkih potencijala Srbije.
Samo nastavi!
Pozz
Hvala Maja, drago mi je da već motaš ideje po glavi ;).