Ukoliko želite da pobegnete od gradske buke, željni ste prirode, svežeg vazduha i dugih šetnji, Banja Vrdnik je idealno mesto za vas!
Gde se nalazi Banja Vrdnik i kako stići?
Banja i istoimeno naselje Vrdnik su smešteni u srcu Srema, u opštini Irig. Prostiru se na južnom delu svima poznate Fruške Gore, koju krase lipove šume i beskonačno duge staze za šetnju i ostale sportske aktivnosti.
Banja je od našeg glavnog grada Beograda udaljena 77km (od kojih se najveći deo auto-putem), tačnije oko sat vremena vožnje automobilom. Novosadjani su te sreće da im je banja u samom komšiluku i da do nje stižu za nepunih pola sata.
Ukoliko na ovu destinaciju krećete iz Kragujevca spremite se za put od skoro 215km, a iz Niša oko 315km.
Istorija Banje Vrdnik
Davne 1315.godine , ime Vrdnik se prvi put pominje kao tvrđava od koje je danas ostao samo jedan mali deo i veoma značajan istorijski spomenik, čuvena Vrdnička kula. Tek početkom 18.veka se ovo ime pominje opet, ali ovaj put kao naseljeno mesto.
Ono što je činilo prekretnicu u naglom razvoju ovog mesta je definitivno otvaranje rudnika mrkog uglja koje se desilo prvih godina 19.veka. Lepotu Vrdnika krasi još i istoimeni manastir, nekima poznat i kao Mala Ravanica, u čiju crkvu su 1811.godine preneti delovi moštiju kneza Lazara Hrebeljanovića.
Sredinom 20.veka otkriveni su izvori kisele mineralne, ali i termalne vode, koji su takođe, kao što i sami možete zaključiti, značajno uticali na razvoj turizma u ovom području.
Šta se leči u banji Vrdnik?
Ukoliko patite od simptoma kao što su bolovi u mišićima, kostima ili zglobovima, tačnije ako je vaš problem reumatizam, možda će ova banja biti pravo mesto za vas. Termalne vode Vrdnika, temperature preko trideset stepeni mogu znatno olakšati vaše muke.
Neretko se ovde leče i srčani bolesnici, ali podrazumeva se, uz konsultacije i po preporuci doktora. U njihovoj specijalnoj bolnici su vam na raspolaganju stručni kadar, dijagnosticki centar, postoperativni oporavak, terapije, vežbe i masaže.
Banja Vrdnik bazeni
Banja raspolaže sa ukupno šest bazena od kojih su veliki olimpijski i jedan dečji na otvorenom, dok su ostali u zatvorenom prostoru. Smešteni su u samoj blizini termalnog izvora pa je njihova temperatura od tačno 32 stepena konstantna.
Naravno, preko leta su idealni otvoreni bazeni, naročito ako planirate da provedete zanimljiv vikend van grada sa vašim mališanima.
Zatvoreni bazeni, a i terapijski će vam pomoći da se relaksirate i možda oslobodite bolova, naravno, uz pomoć i nadzor stručnog osoblja, njihovih vežbi i saveta.
Cena karti za bazene i radno vreme
Kada je u pitanju cena karte za korišćenje bazena, za decu do pet godina je ova usluga besplatna, za odrasle iznosi 500din,dok je za pacijente 250 dinara.
Radno vreme zatvorenog bazena je svakim danom od 8h ujutru do 14h popodne, a zatim od 15h do 21h uveče. Kao što možete primetiti, bazen radi u dve smene, a cena ulaznice važi za samo jednu smenu, a ne za ceo dan.
Smeštaj u banji – cene apartmana i hotelskih soba
Osobe koje banju Vrdnik posećuju iz zdravstvenih i terapijskih razloga, po preporuci svog izabranog lekara, skoro uvek su smešteni u hotelu “Termal“. U ovom hotelu se nalaze bazeni, specijalna bolnica, restoran, a kapacitet samog smeštaja čini 260 kreveta. Sobe su jednokrevetne, dvokrevetne i trokrevetne.
Kao što smo već pomenuli, turizam i dan danas cveta na ovoj lokaciji, pa je sve više vila, apartmana i luksuznih hotela. U zavisnosti od vaših želja i ukusa, svoje dane možete provesti u simpatičnim etno kolibama, doživeći planinski i seoski život na pravi način ili u nekoj od mnogobrojnih deluxe soba u velelepnim hotelima.
Dakle, banja Vrdnik nudi za svakog po nešto.
Cene apartmana i privatnog smeštaja se kreću od 3 000 dinara po noćenju, dok za sobe sa doručkom u hotelima cene idu i do neverovatnih 20 000 dinara, u zavisnosti od doba godine.
Zahvaljujući termalnim vodama, ovde ljudi ne moraju da brinu da li su uključili bojler na vreme pre kupanja, jer tople vode uvek ima.
Naša preporuka je, ako ovu destinaciju odlučite da posetite u zimskom periodu, da izaberete neke od uređenih koliba. Ovde, uz zvuke pucketanja vatre, dobrog vina i možda knjige, savršen odmor sa porodicom ili voljenom osobom će biti zagarantovan.
Banja Vrdnik i okolina – šta sve posetiti?
Kao što već znate, Vrdnik se nalazi u neposrednoj blizini Fruške Gore, čiji je jedan deo proglašen nacionalnim parkom, kao prvi na našim prostorima te 1960.godine.
Bogati biljni i životinjski svet, prijatan miris lipe na svakom koraku, doline, vinogradi, samo su neke od čari ove ostrvske planine.
Ipak, njeno najveće blago čine istorijski i kulturni spomenici kao što su utvrđenje Vrdnička kula i čak sedamnaest manastira. U ovim manastirima su svojevremeno boravile mnoge naše istorijske ličnosti poput Vuka Karadžića, Karađorđa, Filipa Višnjića i mnogih drugih…
Od Vrdničke kule, tačnije od nekadašnjeg utvrđenog grada Vrdnika, ostala je jedan deo takozvane Donžon (u prevodu najjača kula ili jedina opstala) kule i ruševine. Sa samog vrha vas očekuje neverovatan pogled na Frušku Goru.
Naravno, nemojte propustiti priliku i da posetite Manastir Vrdnik. Iako istorijski nije dokazano, mnogi veruju da je Lazar Hrebeljanović ktitor ovog manastira, u kojem se nalaze razni komadi njegove odeće kao i drugi vredni predmete iz tog perioda.
4 komentara
Nije lose te unutarnje benzene nisam vidjela bila sam vani , voda mo je djelovala malo prljavo , I smetalo mi je sto se mala deca kupaju as roditeljima u velikom bazenu tj dubokoj vodi ,jedvo sam od njih usla stepenicama u bazen posto se oni nisu micali od stepenica. Inace ta zelena smaragdna boja bude me odusevila sto se toga tice
Jednom sam bila i nikada vise.
Ljubi i Drena.
Skoro svake godine dođemo u Vrdnik.
Ima puno lijepih i zanimljivih mjesta u okolini, ali i u samom Vrdniku koje vrijedi posjetiti.
Vazduh je nekako čist i lakše se diše nego u okolnim gradovima.
Što se bazena tiče kvalitet vode u pogledu mineralnog sastava vjerovatno je dobar i u skladu sa miner. sastavom koji se zvanično navodi.
Međutim voda u bazenu djeluje mutna, više nego bi smjela biti.
Imam osjećaj da temparatura vode ne odgovara onom što je zvanično napisano, djeluje dosta hladnije, ranijih godina po meni bila je značajno toplija.
Ono što mi se nikako ne sviđa, bazen za djecu pun je starih osoba, da ne bude zabune i sam sam stariji.
Primjetio sam da mnogi gosti ulaze u bazen bez prethodnog tuširanja.
Na samom ulasku u bazen, kada u kojoj bi trebala biti hlorirana voda kroz koju bi trebali provući noge radi dezinfekcije ne radi, prazna je, ranijih godina bila je u funkciji.
U svlačionicama nema dovoljno svjetla, osjeća se miris na fekalije i mokraću u sanitarnim čvorovima higijena nije na nekom zavidnom nivou.
Neki vodokotlići propuštaju veliku količinu vode, čisti gubitak i fizički i financiski, niko to ne primjećuje itd, itd.
Zimi je malo vise hladno i voda u bazenu i van bazena kad se izadje,svlacionice mnogo smrde na .okracu,trebalo bi srediti sve to.