Nedvosmisleno, srpskim preduzetnicima i ljudima od preduzetničkog duha, država Srbija sugeriše turizam kao privrednu granu punu mogućnosti. Samouvereno, govori se o velikim potencijalima srpskih gradova i sela, vikend odmorima, planinama i banjama, festivalima i tradiciji, istoriji i autentičnosti. Ne mali broj ljudi, podstaknut pozitivnim signalima države, u poslednjih nekoliko godina pokretao je sopstveni posao u receptivnom turizmu. Čak i najbolji među njima, suočavaju se sa limitiranim dometima svog marketinga. Naime, preduzetnik, i sa najboljim nastupom na društvenim mrežama, moći će da komunicira samo sa onim potencijalnim korisnicima koji su prethodno odabrali Srbiju za svoju turističku destinaciju. Marketing same destinacije, sa druge strane, mora biti posao državne i lokalnih turističkih organizacija.
Turistička organizacija Srbije, u 2014. godini, svoj nastup na svetskoj turističkoj sceni, temelji na dva projekta, Lifestyle Serbia i Serbia Remembers. Prvi, okrenut gradskim vrednostima srpskih varoši, i drugi, u slavu i sećanje na stotu godišnjicu od početka Prvog svetskog rata. Čak i da se ova dva projekta promovišu na pravi način, lokalne turističke organizacije neće imati nikakve koristi bez sopstvene internet promocije.
Niš, kao destinacija, ima prilično lošu onlajn reputaciju. Sa jedne strane, prisustvo Niša na relevantnim sajtovima i forumima, simbolično je, a komentari i mišljenja urednika i putnika koji dele svoja iskustva uglavnom su negativni. Sa druge strane, učešće lokalne turističke organizacije na internetu, pokazuje određene nedostatke, koji svakako doprinose lošoj onlajn reputaciji grada kao turističkog mesta.
Gotovo sam siguran da su ove dve manjkavosti našeg onlajn prisustva, uzročno posledične. Koliko god izgledalo čudno, nevidljivost Niša na društvenim mrežama, može i grad ove veličine i dobrog turističkog potencijala, učiniti nevidljivim i u realnom svetu. Učestali su komentari u kojima se putnicima savetuje zaobilaženje Niša kao neatraktivnog, provincijskog mesta, usputne stanice za presedanje između dva autobusa, negostoljubivog i ružnog grada, a da je pritom, retko ko od komentatora, i odmakao dalje od autobuske ili železničke stanice. Neretko se mogu pročitati i putopisi onih putnika koji su u Nišu zaista boravili. Njihove zamerke, čak i one opravdane, ne razlikuju se previše od sličnih gunjđanja turista širom sveta, a cinizam njihovih putopisa, inače je prilično čest manir mnogih blogera putnika i učesnika raznih internet foruma. Ipak, za grad koji nema gotovo nikakav nastup na internetu, svaka kritika je mnogostruko uočljivija i dalekosežnije štetna.
Istovremeno, grad ne koristi na adekvatan način ništa od alata, koji su iako besplatni, najuboitije marketing oruđe današnjice. Primena društvenih mreža u turizmu, ukoliko se obavlja na promišljen i ispravan način, može doneti veliku markentišku prednost u odnosu na konkurente na tržištu. Takođe, u ovom slučaju, može u mnogome popraviti negativan imidž Niša među zajednicom putnika i turista.
Turistička organizacija Srbije, u poslednje vreme, akcenat u promociji gradskog turizma stavlja na Beograd, Novi Sad i gradove Vojvodine. To je, između ostalog, dovelo do velikog napredka Subotice, do skora neprepoznate među zajednicom svetskih putnika. Najnovije preporuke na internetu trebale bi da budu jasan signal Nišu, da ukoliko želi ozbiljnu promociju i istinski razvoj turizma, stvari mora da uzima u svoje ruke.
U nastupu Turističke organizacije Niša na društvenim mrežama, neki od nedostataka su uočljivi na prvi pogled. Tviter nalog gotovo da je mrtav, sa poslednjom informacijom postavljenom još aprila prošle godine i sa simboličnim brojem pratilaca. Fejsbuk profil uglavnom nema informacije na engleskom ili nekom drugom stranom jeziku, a informacije i vesti koje se tamo mogu naći, okrenute su lokalnom stanovništvu. Drugim rečima, prave turističke promocije Niša na dve najvažnije društvene mreže, gotovo da i nema.
Prava šteta, obzirom da su potencijali Niša i okoline u industriji putovanja i turizmu, prilično veliki, a da sama turistička organizacija u svojim redovima ima obrazovane, mlade i kvalitetne zaposlene, koji bi uz odgovarajuće delovanje mogli da unaprede i svoj, ali i poslove brojnih preduzetnika i zaposlenih u receptivnom turizmu i ugostiteljstvu Niša. Ukoliko to ne urade sami, teško da će imati opravdanja za kivnju zbog neuspeha.
4 komentara
podrska tos-a sigurno nije dovela do buma u Subotici, jer te podrske nije bilo! To je rezultat rada a svi ostali samo tapsu po ramenu 🙂
Prosle godina sam posetila ITB. Zanimljiva stvar je ta sto je TOS promovisao Milanski Edikt i Exit, Rimske puteve a nigde se Nis nije pomenuo 🙂 Kada sam se vratila, pratila sam rad TOSa i TOBa i primetila sam da one medjusobno ne saradjuju (sto me je poprilicno iznenadilo) vec se plasiraju na trzistu kao konkurencija (sto je van svake pameti) tako da TON mora sam da se izbori za svoje mesto. Tekst je na mestu i poprilicno lepo zapazanje.
Veoma zanimljiv tekst i interesantna zapzanja. Prisustvo na Internetu i drustvenim mrezama u danasnje vreme je neophodno za razvoj poslovanja, a u turizmu se to posebno oseti. Internet mediji nude mnogo mogucnosti da se na sjajan nacin i sa minimumom ulaganja predstavite celom svetu, to treba iskoristiti.
Nis je neotkriveno turisticko blago. Kome god ukazem na nesumljiv potencijal ne veruje i cudi se. Propmocija i reklama Nisa je totalna nula. Mora mnogo vise ovakvih tekstova d bi se negativni imidz grada poboljsao i da sve vise ljudi posete Nis.