Vekovima unazad, Zanzibar je bio sedište trgovaca začina i neumornih lovaca na ribu i krupne divljači. Međutim, talas izgradnje velelepnih hotela, učinio je ovo ostrvo jednom od omiljenih egzotičnih destinacija među turistima širom sveta!
Zanzibar – geografski položaj, stanovništvo i jezik
Zanzibar u prevodu sa arapskog jezika znači ostrvo crnaca. Ovaj tropski raj je sastavni deo kopnene Tanzanije, smešten na istočnoj obali Afrike, a zapljuskuju ga vode Indijskog okeana. Prostire se na površini od 2461 km2, a broji oko 1 300 000 stanovnika, većinom Bantu crnaca, Arapa i Indusa.
Kada je u pitanju veroispovest, 98% stanovništva su muslimani. Stoga je potrebno voditi računa o oblačenju prilikom posete nekih kulturnih centara i znamenitosti, kao i konzumiranju alkohola u javnosti, naročito za vreme njihovih praznika. Zvaničan jezik ovog koralnog ostrva je Svahili, ali ne brinite, meštani odlično znaju i engleski.
Glavni grad se takođe zove Zanzibar, nalazi se na zapadnoj strani ostrva, a deli se na dva dela: stari deo, takozvani Kameni grad – Stone Town i novi deo Ng’ambo što u prevodu znači Druga strana.
Zanzibar – korisne informacije i saveti
Viza
Za Zanzibar će vam biti potrebna viza, koja se vrlo lako dobija uz popunjeni obrazac i plaćeni iznos od oko 50$ na njihovom aerodromu. Pored ličnih podataka iz pasoša, neophodno je da navedete broj planiranih dana posete i smeštaj u kom ćete boraviti. Na kraju vam uzimaju otiske prstiju, dobijate pečat i vaše letovanje u ovom prelepoj zemlji može da počne.
Vakcine
Pošto putujete direktno iz Evrope do Zanzibara, vakcine trenutno nisu obavezne. Kako bi bili sigurni, najmanje mesec dana pred polazak se detaljnije raspitajte u agenciji i kod lekara u Beogradu na Institutu Batut, Gradskom zavodu za zdravlje i Klinici za infektivne bolesti. Ako već imate žuti karton kao međunarodnu potvrdu o vakcinaciji koji važi punih deset godina, možete ga poneti sa sobom za svaki slučaj.
Kada je u pitanju malarija šanse za dobijanje iste su minimalne ili gotovo nikakve, ali uvek možete pitati lekara da vam predloži ili prepiše neke lekove/preparate za prevenciju, naročito ako putujete sa decom. Skoro svi hoteli svakodnevno zaprašuju svoje prostorije protiv komaraca.
Koja Valuta Se Koristi U Zanzibaru?
Zvanična valuta u Zanzibaru je tanzanijski šiling, ali skoro svuda možete plaćati u dolarima, negde čak u evrima. Ako niste uplatili all inclusive uslugu i planirate da posećujete restorane, prodavnice i pijace, predlažemo vam da nađete tamo pouzdanu menjačnicu i kupite šilinge. Ovo će vam znatno olakšati odmor, a proći ćete povoljnije. Lokalci, slično kao u Turskoj vole da se cenkaju, pa iskoristite svoje veštine prilikom kupovine namirnica, začina ili suvenira.
Struja u Zanzibaru je ponekad veoma slaba i može se desiti da na mnogim mestima nema signala, ali u hotelima se ovo gotovo nikad ne dešava. Ukoliko ste u mogućnosti, ponesite adapter za struju sa tri rupe zbog punjenja vaših mobilnih telefona – UK utičnica.
Voda sa česme nije dobra za piće, obavezno kupujte flaširanu!!!
Kako stići do Zanzibara?
Od Srbije do Zanzibara vas deli oko 5980km. Najbrže vreme za koje možete stići je malo više od 16h, a najduže oko 25h. Naravno, ovo zavisi od odabira avio kompanije, presedanja i čekanja na aerodromima. Naše agencije najčešće u svojoj ponudi imaju letove jedne poznate turske kompanije, preko Istanbula.
Svoje putovanje možete i sami organizovati na primer preko Fly Dubai-a ili Qatar airways sa pronalaženjem željenog smeštaja na bookingu ili sličnom sajtu. Prosečna cena karte u oba pravca se najčešće kreće oko 800e-1000e, ali uvek možete proći znatno jeftinije prateći aktuelne ponude i rezervisanjem mesecima unapred.
Aerodrom u Zanzibaru se zove Abeid Amani Karume, smešten na ostrvu Unguja i udaljen 5-6km od glavnog grada. Ukoliko putujete posredstvom neke agencije, transfer do hotela je skoro uvek organizovan i uključen u cenu ponude. Ako nemate prevoz do smeštaja, možete uzeti taxi, a vožnja nije baš jeftina i iznosi najmanje 50$.
Klima u Zanzibaru i kada je najbolje vreme za putovanje?
Temperatura u Zanzibaru se gotovo nikada ne spušta ispod 22° C tokom cele godine, a najvišu od oko 32°C dostiže u januaru i februaru.Suva sezona traje od kraja decembra do februara, a zatim od juna do oktobra. I u ovom periodu može da dođe do nevremena i kiše, ali je to retko i kratkog daha. Tokom kišnih meseci, na ostrvu nema mnogo turista, a aranžmani su znatno povoljniji.
Zanzibar – smeštaj, hoteli
Kada prvi put zakoračite na ovo ostrvo, shvatićete zašto ga pored svih ostalih epiteta, nazivaju još i ostrvom kontrasta. Zanzibar je spoj glamura, sjaja i luksuza velelepnih hotela i restorana, napravljenih da očaraju turiste, sa jedne strane i skromnih kućica i života lokalnog stanovništva, sa druge strane.
U širokom spektru smeštajnih kapaciteta, pored skupih hotela sa pet zvezdica, postoje jeftinije varijante u vidu brojnih bungalova na plaži, velikih hostela i pansiona. Ukoliko sami organizujete svoje putovanje i tražite povoljniju smeštajnu jedinicu, obratite pažnju da li ona poseduje privatno kupatilo, klima uređaj i slično. Sređeni i organizovani kampovi u Zanzibaru ne postoje.
Hrana i čuveni začini Zanzibara
Kada je jedno ostrvo svetski čuveno po začinima, čiji sveži miris možete osetiti u svakom kutku, bilo da odmarate na plaži ili šetate ulicama, onda je zaista suvišno pričati o ukusu hrane sa ovog tropskog raja.
Pijaca začina
Nemojte propustiti priliku da pazarite na njihovoj pijaci začina kojom su oduševljeni turisti širom sveta. Neki od najpoznatijih su karanfilčić, limunska trava, biber, cimet, vanila, kakao i mnogi drugi…Uz kupljeni začin, dobićete niz saveta i informacija o lekovitosti istog od beskrajno simpatičnih i ljubaznih prodavaca.
Specijalitete koje ćete probati na Zanzibaru su mešavina uglavnom meksičke, kineske i arapske kuhinje.
Za užinu ili doručak možete da uživate u sočnim i egzotičnim ukusima voćnih plodova kao što su kokos, papaja, mango, ananas, zelene banane i mnogi drugi. Ovde imate priliku da probate i durian, voće poznato po svom ne tako lepom mirisu, ali mnogi kažu da je ukusno i obiluje vitaminima.
Najbolje je konzumirati voće sa korom, koju naravno skinete, ali ako je bez nje, operite plod dobro flaširanom vodom.
Cene obroka
Kada su u pitanju ručak i večera, restorani u sklopu ili pored hotela su skuplji u odnosu na ostale. U mnogim jelima dominira svima poznata mešavina začina – kari. Porcija rižota sa morskim plodovima ili ribe/mesa sa grilovanim povrćem košta najmanje 10$.
Chapatti je njihova vrsta hleba, koji je isečen na trouglaste kriške i košta oko 1$. Zanzibar pizza je najpopularnija u glavnom gradu, ali je možete naći svuda. Mishkaki je specijalitet idealan za ljubitelje začinjenih i ljutih jela, spremljen slično kao naši ražnjići. Sve u svemu, izbor je veliki i raznolik, a svako može pronaći nešto po svom ukusu.
Prevozna sredstva – kako da što bolje upoznate ostrvo
Na Zanzibaru, kao i svuda možete naći taxi na svakom koraku, ali je ova opcija najskuplja i potrebno je da dogovorite okvirnu cenu unapred, kako vas ne bi prevarili. Takođe, postoji veći broj agencija za rentiranje vozila i cene na dnevnom nivou se kreću oko 30$-50$.
U svom hotelu se obavezno raspitajte da li imaju takozvani turistički kombi za vožnju po ostrvu jer je znatno povoljniji od prethodna dva sredstva.
Dala Dala – vožnja sa meštanima Zanzibara
Međutim, ako se niste vozili čuvenim kamionom Dala-Dala makar jednom tokom vašeg putovanja, kao da niste ni bili na Zanzibaru. Možda je najsporiji oblik transporta na ostrvu, ali definitivno najzanimljiviji svim turistima.
Kamion pun lokalaca koji neretko vise i sa spoljne strane vozila predstavlja pravu avanturu i iskustvo koje ćete svima prepričavati. Pre ulaska se raspitajte u kom pravcu i dokle ide, a vožnja do poslednje stanice iznosi samo 1$.
Šta sve posetiti na Zanzibaru?
Stone Town
Glavni grad je razvijen na istočnoj obali ostrva, takođe poznat pod imenom Mij Mkongwe, što u prevodu sa Svahili jezika znači Stari grad. Proglašen je 2000.godine UNESCO-vom svetskom baštinom, zbog bogatog kulturnog sadržaja i veličanstvene arhitekture sa arapskim, persijskim, indijskim i evropskim elementima.
Ovaj grad predstavlja neverovatnu mešavinu urbanih građevina sa starim duhom, tradicijom i istorijskim spomenicima njegovih brojnih vladara tokom prethodnih vekova.
Muzeji – Sultanova palata i Kuća Čuda
Prvo što ćete ugledati je nekadašnja Sultanova palata, koja je pretvorena u muzej (Palace Museum) i predstavlja idealnu polaznu tačku o upoznavanju istorije Zanzibara, starosti samog ostrva i bogatog uticaja različitih kultura. Karta za ulaz u muzej iznosi oko 3$-4$.
Kuća čuda se nalazi na obali i definitivno predstavlja jednu od najznačajnijih i najpoznatijih znamenitosti ovog grada. U to vreme je bila najveća građevina i prva koja je posedovala lift. Nekada palata, a danas deo Svahili muzeja koji možete svakodnevno posetiti za samo 2$-3$.
U neposrednoj blizini se nalazi Stara tvrđava čije zidine kriju bolnu istoriju. Nekada su tu boravili robovi, pre nego što budu prodati, a danas se na ovom mestu održavaju kulturne i muzičke manifestacije.
U okolini je i veliko šetalište sa brojnim marketima sveže ribe, začina i autentičnih suvenira, a mnogi od njih rade i do kasnih večernjih sati. Izgubite se u lavirintu uskih ulica u kojima tmurne boje građevina razbija šarenilo voća, slika, suvenira ali i odeće lokalaca!
Obavezno posetite Darajani market, Forodoni garden, Anglikansku katedralu pored koje se nalazi muzej i spomenik izgrađen u čast robovima, zatim kuću čuvenog Fredija Merkjurija koji je ovde rođen. Garantujemo vam, zaljubićete se u ovaj grad!
Izleti Zanzibar
Moramo da napomenemo, da je najbolje da vaše izlete ne rezervišete online, preko agencije ili u hotelu, nego direktno od lokalaca, jer ćete proći znatno jeftinije.
Prison Island – ostrvo džinovskih kornjača
Ovo ostrvo je prvobitno bilo stanište robova koji su radili u blizini, a kasnije se našao u vlasništvu britanskog ministra koji je hteo od njega da napravi zatvor, pa je tako i dobio ime. Nalazi se na samo 6km udaljenosti od Stone Towna i izlet košta oko 20$.
Danas je to dom Aldabra džinovskih kornjača koje možete da hranite, mazite i slikate se sa njima. Početkom 20.veka ih je guverner Sejšela poklonio Zanzibaru, a mnoge od njih imaju dugi životni vek, čak i do dvesta godina.
Jozani šuma
Mnogi meštani Zanzibara je smatraju čudom i prirodnom apotekom, zbog bogate vegetacije i raznih lekovitih vrsta biljaka koje ovde rastu. Međutim, najviše je specifična po posebnoj, endemskoj vrsti crvenih majmuna koji samo u ovoj šumi mogu da se nađu i apsolutno nigde više u svetu.
Majmuni nisu baš pitomi kao kornjače, neretko i ugrizu turiste, pa zato budite pažljivi sa njima. Ulaz košta oko 10$.
Plivanje sa Delfinima
Savetujemo vam ovaj izlet organizujete isti dan, nakon ili pre posete Jozani šume. Prvo vas očekuje vožnja do sela Kizimkazi, na jugu Zanzibara, a zatim plovidba čamcima do mesta gde ćete se u otvorenom okeanu kupati sa jatom ovih umiljatih životinja. Cena ove ture je oko 40$-50$ po osobi.
Posetite Sela na Severu i Istoku Zanzibara
Kako biste što bolje upoznali Zanzibar, pobegnite od hotela, restorana i turista i družite se sa lokalcima u ovim ribarskim selima. Meštani su neverovatno ljubazni, dočekaće vas nasmejani i ispričati sve o njihovom svakodnevnom životu, običajima, kulturi i detaljno vas provesti kroz komšiluk. Uvek možete da im ostavite koji dolar ili neku sitnicu kao poklon.
Najlepše Plaže na Zanzibaru
Nungwi plaža se nalazi na severu Zanzibara i ovde su idealni uslovi za kupanje jer skoro da nema plime, oseke i jakog vetra. U njenoj blizini se nalazi još i Kendwa plaža. S obzirom da je Zanzibar koralno ostrvo, pored uživanja na belom pesku i kupanja u tirkiznim vodama, idealno je i za ljubitelje ronjenja i istraživanje dubina Indijskog okeana. Jedina, ali stvarno jedina mana ovih plaža je velika gužva.
Jambiani plaža se nalazi na istoku, gde na skoro svim plažama dolazi do česte smene plime i oseke, ali i jakog vetra, što mnogim turistima ne odgovara. Ali ako želite da pobegnete od gužve i buke, uživate u hladu stabla kokosa uz zvuke okeana, plaže na istoku su savršeno mesto za vas.
Paje je još jedna od prelepih plaža istočnog dela ostrva. Apsolutno je nemoguće odlučiti se koja je najlepša. Ali jedno je sigurno, svaka predstavlja pravi mali raj na zemlji, a lepota belog peska, tirkizne vode, kokosovih palmi i romantičnih zalazaka sunca ih čine mestom kao sa razglednice!
Paje važi za jednu od mirnijih plaža, idealnom za vodene sportove. Ovde nećete sresti veliki broj lokalaca, a može se naći dosta povoljan smeštaj kao i restorani.
Restoran The Rock – plaža Pingwe
Verovatno ste nebrojeno puta do sada videli sliku ovog restorana na nekim od društvenih mreža. Iako je relativno skoro izgrađen, definitivno predstavlja najprepoznatljivu atrakciju Zanzibara. Smešten je u sred vode, na steni kako i sam naziv kaže i to je ono što ga čini specifičnim i interesantnim turistima širom sveta.
Tokom oseke, voda se povuče i do restorana možete stići peške, ali pravu avanturu predstavlja vožnja čamcem za vreme plime. Cene hrane i pića su ovde znatno više, ručak za dve osobe će vas koštati najmanje 100$, a potrebna je i rezervacija par dana unapred. Na ovoj plaži će vas dočekati mnoštvo lokalne dece čija nasmejana lica možete dodatno usrećiti ako im poklonite malo pažnje ili neki slatkiš.
Putovanje na Zanzibar je mnogo više od odmora, a to ćete shvatiti već prvog dana kada vas fascinira kultura i jednostavnost svakodnevnog života meštana ovog tropskog ostrva.
Ovde se sve radi uz osmeh, polako, polako (pole, pole) i bez brige (hakuna matata)!
Autor teksta: Nevena Maksimović
2 komentara
Ovo je sve odicno napisano sa puno dobrih info.. Decko i ja planiramo da odemo sami na Zanzibar i da se tamo ,,sami,, snadjemo. Da li mislite da je potreban vodic i da li je dovoljno sve obici za dve nedelje zajedno sa posetom Safariju u Tanzaniji, za koji smo mislili da izdvojimo 3,4 dana. Da li traziti samo smestaj u Stone town-u ili i na nekoj od plaza, jer ne znam koliko su izleti udaljeni. I da li budzet od 2000e moze da pokrije ceo put i trosak za nas dvoje sa osnovnim potrebama. Hvala puno
Htela sam ovog leta, pa se izjalovilo, ali tamo je lepo i onda kada je kod nas zima. Može i oko nove godine, nekim royal charter service avionom. Baš bih volela da plivam sa delfinima, vidim sva ova mesta, a posebno kuću Fredija Merkjurija.
Divan je Zanzibar. Nestvarno i bajkovito mesto.