Juče je na lokalitetu Felix Romuliana u okolini Zaječara predstavljen potpuno nov i jedinstven turistički proizvod na našim prostorima, kojim se kulturno nasleđe na inovativan način približava posetiocima.
U pitanju je interaktivna android aplikacija pod nazivom „Predstavite se caru Galeriju kako običaji nalažu“.
Rado sam prihvatio poziv da prisustvujem predstavljanju ove aplikacije, jer su takvi poduhvati direktna primena interneta i novih tehnologija u turizmu i na turističkim lokalitetima, za šta se veoma zalažem.
Aplikaciju je izradio Dunavski centar za kompetenciju čiji je osnivač GIZ, u okviru projekta „Put rimskih careva i dunavski put vina“, a sve je to u nadležnosti i nekoj vezi sa Evropskom Unijom. Zato su predstavljanju ove aplikacije prisustvovali Danijela Šili, vodja GIZ-ovog projekta, Majkl Devenport, šef Delegacije EU u Srbiji, i još neke ugledne zvanice, a domaćin je bio Bora Dimitrijević, direktor Narodnog muzeja u Zaječaru.
Ipak, tamo nisam otišao da bih slušao govore već da vidim kako aplikacija radi, zato u nastavku pišem o tome.
Ova aplikacija omogućava bolje i lakše upoznavanje još uvek neotkrivenih delova gamzigradske palate, tako što posetilac na trenutak postaje „arheolog“ i prati tragove starog običaja dolaska pred rimskog cara. Osim toga, posetioci će putem ove aplikacije moći da nauče nešto više o načinu na koji su stari Rimljani provodili slobodno vreme, o polaganju žrtve bogovima i religijskim ritualima kojim su uvođeni u paganstvo, ali i zanimljive detalje iz biografije imperatora Galerija.
Na ovaj način, ostaci carske palate više ne predstavljaju samo arheološke relikte prošlog vremena, već počinju da komuniciraju sa posetiocima, nudeći im mogućnost da za trenutak ožive običaje i rituale rimskog doba. Osim snažnije interakcije sa istorijskim nasleđem palate, posetiocima je tako omogućeno da se na zanimljiv način i potpuno van uobičajenih turističkih modela, upoznaju s njenim tajnama.
Aplikacija predstavlja dobar način da se sa lokalitetom upoznaju i mlađi posetioci, bilo da dolaze sa roditeljima ili sa ekskurzijom – ovo je mogućnost da im priču ispričate na njihov način.
Uzevši u obzir da je ovo prva verzija, može se reći da je aplikacija prilično dobra. Igra počinje na jednoj od kapija Felix Romulijane, a zatim morate pratiti uputstva koja vam aplikacija daje da biste igru završili do kraja i došli do cara Galerija. U međuvremenu ćete proći kroz manje poznate delove palate koje verovatno ne biste ni videli da nije aplikacije, a o kojima će vam aplikacija ispričati priču. Što je najzanimljivije, videćete kako je verovatno nekada izgledao objekat ispred čijih ostataka u tom trenutku stojite (kupatila, žrtvenici, palate), što čitavom obilasku Romulijane daje potpuno novi vizuelni smisao.
Aplikacija u potpunosti funkcioniše samo na lokalitetu Feliks Romulijane, pa posetiocima neće predstavljati problem da je nakon korišćenja obrišu kako im ne bi zauzimala memoriju telefona.
Malo i o nedostacima…
Sam dolazak do cara Galerija na kraju igre u aplikaciji ne izgleda preterano zanimljivo, trebalo bi tu nešto dodatno osmisliti i eventualno ubaciti još koji lokalitet palate u aplikaciju.
Aplikacija je napravljena samo za uređaje sa Android operativnim sistemom, pa ako imate Windows ili IOS, povedite sa sobom nekog “andoridaša”.
Na samom lokalitetu Romulijane postoji otvoren wi-fi ali je signal prilično slab, što dodatno otežava preuzimanje aplikacije, naročito ako su u pitanju strani posetioci, koji moraju zbog roaminga koristiti samo wi-fi signal.
Obzirom da koristim telefon sa Windows operativnim sistemom, nisam bio u mogućnosti da sam preuzmem aplikaciju ali sam video da mnogi imaju problem sa preuzimanjem. Takođe, dešavalo se da aplikacija malo “zabaguje” u toku igre i da nestane ton.
Ipak, sve su ovo sitni nedostaci (mada ih treba rešiti kada je već ovoliko urađeno) i treba uputiti sve pohvale za ovaj pionirski poduhvat na našim prostorima u predstavljanju kulturnih resursa turistima.
Od svega rečenog tog dana, ostale su mi u sećanju dve rečenice, parafraziram:
- Mi nikada nećemo moći da rekonstruišemo Romulijanu, jer ne znamo kako je izgledala, zato se moramo okrenuti nekom novim načinima njenog predstavljanja – Bora Dimitrijević, direktor Narodnog muzeja u Zaječaru.
- Ja sam se kao arheolog 20 godina bavio kopanjem, ali već je vreme da prestanemo sa kopanjem, da dovedemo turiste i uzimamo novac! – Michael Werner, profesor na Univerzitetu Albany, Njujork.
Ove dve rečenice me veoma raduju, jer možemo čuti da se najzad turizam posmatra kao biznis, razmišlja se prvenstveno o dovođenju turista, a ne samo o nekakvim naučnim radovima kako je to često slučaj sa našim kulturnim i arheološkim lokalitetima.
Podsetiću da je prema nedavnom izveštaju Svetskog ekonomskog foruma Srbija na veoma slabom 91. mestu po turističkoj konkurentnosti u svetu. Najnižu ocenu Srbija je dobila za dostupnost kulturnog blaga. Iako imamo izuzetno vredne kulturno-istorijske spomenike, još uvek ih ne prezentujemo turistima tamo gde ih oni traže – na internetu! Zato je aplikacija “Predstavite se caru Galeriju kako običaji nalažu“ primer i način koji svi ostali slični lokaliteti moraju usvojiti, ali i učiniti mnogo mnogo više od toga kako bi postali vidljivi na internetu i dostupni turistima.
1 komentar
[…] video, verovali ili ne, upravo kod nas, u Felix Romulijani gde je juna prošle godine predstavljena aplikacija „Predstavite se caru Galeriju kako običaji nalažu“. Aplikacija daje mogućnost posetiocima da se sami, šetajući lokalitetom, upoznaju sa svim […]