Nemoguće je dati jedno univerzalno rešenje organizacione forme koja bi važila za sve turističke agencije. Ali ipak se može govoriti o organizacionim jedinicama za: inicijativni turizam, receptivni turizam, inostrani turizam, domaći turizam, pojedina inostrana tržišta, kongresni turizam, insetiv-putovanja i sl.
Kao organizacione jedinice se mogu formirati i poslovi računovodstva, plana i analize, tehnički poslovi održavanja sredstava i sl. Najvažnije je u ovome da se polazi od tržišta i predominantnog posla koji turistička agencija ima nameru da obavlja na tom tržištu. Otuda će i praktična organizaciona rešenja zavisiti od ovih elemenata.
To znači da je potrebno da se u centar pažnje postave zahtevi i želje turista, da se na osnovu njihovog zadovoljavanja i uz primenu marketinga dođe do ostvarenja cilja poslovanja.
Treba naglasiti da efikasnost organizacije ne zavisi uvek od internih faktora i unutrašnja organizacija rada i radnog procesa, već je često pod uticajem eksternih faktora pa čak i takvih na koje agencija ne može da utiče.
To znači da se treba koncentrisati na one faktore na koje agencija ima uticaja, a to su pre svega unutrašnji činioci od kojih su posebno važni:
• Stepen uključenosti radnika u proces organizovanja;
• Usklađenost organizovanja sa postavljenim ciljevima;
• Pravilan izbor elemenata za izvršavanje zadataka;
• Sastav klasifikovanih zadataka;
• Stepen ostvarene saradnje sa ljudima;
• Elastičnost organizovanja.
Organizacija radnog procesa u turističkim agencijama i organizatorima putovanja ima za cilj povezivanje različitih delova u jednu sopstvenu celinu. Formiranje uspešne organizacije znači uspostavljanje takvih odnosa između pojedinih delova koji će obezbediti rast i razvoj ovih subjekata na turističkom tržištu.
Specifičnosti turističkog tržišta bitno utiču na poslovanje turističkih agencija i organizatora putovanja i moraju biti uvažavane kao primarni faktor pri formiranju određenih organizacionih oblika u agencijskom poslovanju.
Pored toga, poslednjih godina tehnološki faktor, odnosno primena savremenih rešenja iz domena informacione i komunikacione tehnologije, utiču na suštinske promene u načinu obavljanja pojedinih poslovnih operacija, unoseći i promene u načinu organizacije u celini.
Prema organizacionoj strukturi turističke agencije mogu biti:
– turističke agencije bez poslovnice i
– razvijeni tip klasične turističke agencije koja u svom sastavu ima poslovnice.
Turistička agencija koja u svom sastavu ima poslovnice ima složeniju organizacionu strukturu uz pretežnu usmerenost poslovnice ka obavljanju poslovnih operacija u oblasti prodaje. Kod turističkih agencija sa većim brojem poslovnica uvodi se još jedan nivo rukovođenja.
Naime, pored centralne direkcije formiraju se regionalne direkcije koje imaju nadređenu ulogu u odnosu na određeni broj poslovnica na jednom području.
Pojedine turističke agencije u privatnom vlasništvu nastale su početkom 90-tih godina prošlog veka, uspešno su tržišno pozicionirale svoj uslužni program i formirale odgovarajuću organizacionu strukturu.
Primer takve turističke agencije je Kontiki trevel koja ima klasičnu organizacionu strukturu sa formiranim sledećim sektorima: prodaja aranžmana, interkontinentalni sektor, sektor Evrope, sektor Grčke, sektor kongresa i sajmova, sektor domaćeg turizma i sektor receptivnog turizma.
5 komentara
Da li poslovnica mora da nosi isto ime kao i organizator putovanja ili tu ulogu moze da obavlja i neka druga agencija?
Poslovnica iste agencije mora nositi isti naziv. Poslove prodaje aranžmana, međutim, može prodavati i neka druga agencija – subgent, koja može imati bilo koji drugi naziv.
Mozete li mi reci koje su službe turistickih agencija,treba mi hitno?
Mozete li napisati nesto vise o radnom procesu u turistickoj agenciji?
Dobar dan, pripremam se za debatu i potrebno mi je sve sto mogu da iskoristim. Pitanje je zasto turisticke agencije imaju veliku vaznost i bez njih se ne moze u turizmu? Zasto je bolje putovati sa agencijom nego individualno? Zahvalna sam ako mi odgovorite.