Turističke agencije su izuzetno složeni i heterogeni privredni subjekti, koji se mogu razvrstati po osnovu više kriterijuma, u zavisnosti od delatnosti, vrste poslova, lokacije, veličine…
Zakon o turizmu Republike Srbije definiše da, prema vrsti poslova koje obavljaju, turističke agencije mogu biti:
1) turistička agencija organizator turističkog putovanja – turoperator;
2) turistička agencija posrednik u prodaji turističkog putovanja – subagent.
Turistička agencija organizator turističkog putovanja obavlja poslove:
- organizovanja i realizovanja turističkih putovanja u zemlji i inostranstvu;
- ponude, prodaje i posredovanja u prodaji turističkih putovanja;
- organizovanja prihvata putnika;
- organizovanja izleta, turističkih razgledanja, zabavnih programa i slično, kao i posredovanja u organizovanju skupova, sajmova, manifestacija i sportskih priredbi;
- pružanja, odnosno, posredovanja u pružanju usluga turističkih vodiča, turističkih pratilaca, lokalnih turističkih vodiča i turističkih animatora;
- pribavljanja putnih isprava, rezervacije i prodaje putnih karata u ime i za račun domaćih i stranih prevoznika;
- rezervacije i prodaje turističkih, ugostiteljskih i drugih usluga vezanih za putovanje i boravak putnika;
- posredovanja u izdavanju soba i drugih kapaciteta za smeštaj u svojini fizičkih lica;
- posredovanja u prodaji specifičnih turističkih usluga;
- posredovanja u iznajmljivanju vozila turistima i putnicima;
- rezervacije i prodaje karata za sportske, kulturne i druge priredbe i manifestacije, zastupanja u osiguranju putnika i prtljaga u skladu sa zakonom kojim se uređuje osiguranje, prodaje turističkih publikacija i drugo;
- zamene strane valute (menjačke poslove);
- druge poslove uobičajene u turističkom prometu.
Turistička agencija posrednik u prodaji turističkog putovanja ne može obavljati samo poslove organizovanja i realizovanja turističkih putovanja u zemlji i inostranstvu.
Najčešća podela turističkih agencija u literaturi je ona prema poslovima kojima se one pretežno bave.
Može se izvršiti jedna globalna podela turističkih agencija, koja bi obuhvatila sledeće njihove vrste:
1. turističke agencije inicijativnog (emitivnog) tipa;
2. turističke agencije receptivnog tipa i
3. turističke agencije mešovitog (kombinovanog) tipa.
1. U prvu grupu turističkih agencija inicijativnog (emitivnog) tipa spadaju:
– putnički biroi ili klasične turističke agencije (tzv. ritejleri – retail saler) – to su male, najčešće porodične agencije, koje prodaju turistička putovanja turoperatora;
– turističke agencije tipa organizatora putovanja (turoperatori), koje nemaju sopstvenu prodajnu mrežu – oni kreiraju sopstvene proizvode i na tržištu ih plasiraju preko drugih ritejlera. Takvi turoperatori su: TOURISTIK UNION INTERNATIONAL – TUI i INTERNATIONAL TOURISTIK SERVIS – ITS u Nemačkoj, THOMSON u Velikoj Britaniji, KUONI u Švajcarskoj, HOTELPLAN u Holandiji, JET TOURS u Francuskoj TJEREBORG u skandinavskim zemljama;
– turoperatori koji imaju sopstvenu prodajnu mrežu – preko koje, uglavnom, plasiraju svoja turistička putovanja, ali i preko drugih ritejlera. Primer ovakvog turoperatora je AMERICAN EXPRESS – turoperator sa preko 400 poslovnica širom sveta.
– konzorcijumi (udruženja) ritejlera za bavljenje turoperatorskim i drugim poslovima – udruživanjem ritejleri stiču veću snagu za obavljanje poslova organizatora turističkih putovanja; i
– putnički savetnik (travel consultant) – je izraziti specijalista koji se bavi isključivo ličnim servisom za najbolje platežnu klijentelu. Najveći obim posla službenici obavljaju posećujući svoju klijentelu u stanovima i firmama. Programi koji se rade isključivo su po narudžbini, sa izrazitim udovoljavanjem svakoj želji i zahtevu naručioca. Programi putničkih savetnika su uvek skupi, a usluge najvišeg nivoa.
2. Turističke agencije receptivnog tipa mogu se razvrstati u dve kategorije:
– receptivna turistička agencija (Travel service) i
– turistička agencija koja ima brojne receptivne poslovnice, ali i mrežu poslovnica za inicijativne poslove.
Osnovne karakteristike ovog tipa agencija su sledeće:
– najčešće izvršavaju poslove za račun drugih (bilo turoperatora, bilo drugih poslovnih partnera ili samih turista);
– nalaze se u turističkim mestima, odnosno u najposećenijim turističkim makro-regijama (Azurna obala, Kalifornija, Florida, Južna Afrika…);
– organizuju izlete, transfere, razgledanja i sl., odnosno boravak turista dok su u destinaciji;
– gotovo sve agencije sa prostora bivše SFRJ razvile su se iz ovog tipa agencija;
– neke od ovih agencija razvile su kasnije i svoje turoperatosrske poslove.
3. Kombinovani tip turističkih agencija
Ovaj tip najčešće je nastajao u velikim gradovima, što je uslovilo veću okrenutost poslovima inicijativnog karaktera (turoperatorsko poslovanje). Vremenom su neke od njih formirale i svoje receptivne filijale u turističkim mestima. Tako je, na primer, YUGOTOURS prvo razvio turoperatorsko poslovanje širom sveta, a kasnije formirao i receptivne agencije za prihvat inostranih i domaćih turista u brojnim turističkim mestima.
Prema širini tržišta na kojem posluju turističke agencije mogu biti:
– lokalne;
– regionalne;
– nacionalne;
– međunarodne.
Lokalne turističke agencije su obično manje agencije čije je poslovanje vezano za vrlo uzak prostor, kao, na primer, određeni grad ili turistiko mesto. Iako su brojne, naročito u Zapadnoj Evropi, ove agencije imaju ograničen značaj u brojnosti klijenata, koja i proističe iz njihove strateške opredeljenosti za rad na malom prostoru.
Regionalne turističke agencije imaju širi značaj u okviru nekog regiona i obično se bave receptivnim poslovima u datoj regiji/destinaciji i pružanje individualnih usluga turistima i organizovanjem njihovog boravka u regiji. Ove agencije ne moraju nužno biti receptivnog tipa!
Nacionalne turističke agencije svoje poslovanje ograničavaju na teritoriju samo jedne države.
Međunarodne turističke agencije su ovlašćene da obavljaju turistički promet s inostranstvom. To su obično velike, materijalno i kadrovski dobro opremljene agencije. Često imaju sopstvenu mrežu poslovnica u više zemalja.
Prema organizacionom obliku turističke agencije mogu biti:
– Bez mreže poslovnica, i
– Sa mrežom poslovnica
Turističke agencije bez mreže poslovnica spadaju u grupu malih turističkih agencija i imaju ograničen obim poslovanja. Imaju samo jednu poslovnicu – prodajno mesto i upošljavaju mali broj službenika. Njihovo poslovanje obuhvata najčešče osnovne usluge iz agencijskog turističkog poslovanja. To su, po pravilu, posredničke usluge iz oblasti prodaje svih vrsta karata, rezervacija smeštaja i prodaja aranžmana većih agencija (turoperatora). Ovom tipu pripadaju i turistički savetici (travel consultants) kao jedan od najrazvijenijih modela agencijske aktivnosti. Turistički savetnici bave se isključivo ličnim servisom za najplatežniju klijentelu i njhove usluge su znatno skuplje od usluga običnih turističkih agencija.
Turističke agencije sa mrežom poslovnica spadaju u red velikih privrednih subjekata koji preko svoje mreže ostvaruju kontakt sa veoma velikim potencijalnom turističkom tražnjom. Ovakve agencije imaju više poslovnica i različitu organizacionu strukturu. Poslovnice nekada mogu biti samo prodajni punktovi a nekada mogu imati i širi delokrug rada (samostalna organizacija pojedinih aranžmana).
Prema načinu na koji se pojavljuju na turističkom tržištu turističke agencije mogu biti:
– Samostalne (nezavisne) turističke agencije
– Zavisne turističke agencije
Samostalne (nezavisne) turističke agencije posluju pod sopstvenim imenom i na svoj način. Javljaju se u velikom broju na turističkom tržištu.
Zavisne turističke agencije posluju u sastavu drugih privrednih organizacija a u svojim aktivnostima ove agencije u svemu su zavisne od svojih osnivača. Ovakve agencije najčešće osnivaju saobraćajna preduzeća ili kompanije iz oblasti trgovine, bankarstva, poljoprivrede, naftne industrije i dr. Primeri na stranom tržištu su Neckermann (robne kuće u Nemačkoj), British Airways, PAN-AM (nekada), Provident Bank Travel Service i druge. Kod nas je svoju agenciju imao JAT, a često se kao vlasnici agencija javljaju osiguravajuća društva ili neka javna preduzeća.
Prema zemlji porekla turističke agencije mogu biti:
– domaće, i
– inostrane turističke agencije.
Prema vlasništvu sredstava poslovanja turističke agencije mogu biti:
– turističke agencije čija su sredstva poslovanja u privatnom vlasništvu
– turističke agencije čija su sredstva poslovanja u državnom i društvenom vlasništvu.
Postoji još mnogo drugih kriterijuma po kojima se turističke agencije mogu razvrstavati a već iz priloženog se vidi odakle proističe heterogenost ovih privrednih subjekata. Jasno je da svaka turistička agencija nikada ne može pripadati samo isključivo jednom tipu agencije, već se po gore navedenim kriterijumima (i onima koji nisu navedeni) agencije mogu svrstati u više različitih kategorija.
Turizam je izuzetno kompleksna i specifična delatnost, pojava i fenomen savremenog društva, i ta specifičnost i kompleksnost turizma se u velikoj meri preslikava i na turističke agencije, svojevrsne privredne subjekte koji posluju na turističkom tržištu i u okviru turističke delatnosti.
5 komentara
Tekst je odličan i drago mi je da se o ovome piše ali dozvolite par konstatacija.
Iako u našem zakonu stoji: turistička agencija – turoperator, u inostranstvu kada kažete turistička agencija tj. travel agency automtski se podrazumeva da ste samo prodavac i da ne kreirate svoja putovanja!
Tako da kod njih postoji: travel agency, touroperator ali i wholesale-er ili ti prodavac na veliko. Njih nema mnogo i to su turoperatori koji najčešće ne rade direktno sa klijentima, već uglavnom samo kreiraju programe i prodaju ih drugih turoperatorima mada ne odbijaju i korporate grupe (tzv. incentive). Na primer u Nemačkoj, na sajmu RDA – to je sajam bus turoperatora se mogu sresti takve agencije i one prodaju svoje aranžmane najčešće agencijama koje imaju svoje autobuse i prodaju to svojim klijentima (grupama ili individualcima). Interesantan podatak je da u Nemačkoj ima preko 6000 takvih agencija – koja imaju svoja vozila i tretiraju se kao turoperator ali ustvari su više kao agencije jer su kupile aranžman, dodale na to svoj prevoz i često vodiča i onda tako prodjaju.
Medju wholesaler-ima ima i firmi koje samo ugovaraju sa hotelijerima (Jacobs na primer) i ugovorene kapacitete prodaju turoperatorima ili korporativnim klijentima.
Što se tiče našeg zakona tužno je da u školi učimo da je organizovano putovanje ono koje u sebi ima najmanje dve turističke usluge dok se po zakonu turističkim putovanjem podrazumeva tek putovanje koje ima noćenje! I tako nam neke kolege zatvaraju firme i otvaraju NVO organizacije, turističke klubove i slično i onda ne moraju da plaćaju ni porez niti da bilo kome odgovaraju. Nije mi baš jasno kako to može, ali eto dešava se jer postoji rupa u zakonu.
Mislim da je objašnjenje za konzorcijume ritejlera pogrešno jer oni su samo agencije koje prodaju aranžnane pa se ne udružuju da bi imali veću snagu za obavljanje poslova organizatora već zato da bi imali veću snagu u promociji i prodaji.
Što se tiče drugih podela dodala bih još neke trendove:
Podela prema tipu poslovanja/vrsti putovanja/ili ciljnim grupama koja nude (pišem agencija ali svi oni su ustvari organizatori putovanja):
agencije koje se bave samo MICE – organizacijom seminara, kongresa i sl.
agencije za klijente specijalinih interesovanja medju kojima su adventure, birdwatching, bike, walking, kanu ture, vinske ture, istorijske ture, muzičke ture,…)
agencije koje prodaju samo krstarenja ture (oni su uglavnom samo prodavci ali mogu biti i organzatori ako organizuju prevoz i daju svog vodiča grupi)
agencije koje se bave samo sportskim turizmom, organizacijom putovanja navijača i sportista ili i orgnaizacijom putovanja za pripreme i sl.
agencije koje rade samo ili uglavnom djačke ekskurzije,
agencije kojima je pretežni ili jedini posao prevoz (do aerodroma, city sigthseeing ture ili drže linije do nekih destinacija)
agencije koje rade samo ski ili samo letovanja
agencije koje su se specijalizovale samo za medeni mesec ili luksuzna putovanja, ….
agencije koje se bave samo zdravstvenim turizmom i banjama (ili samo banjama)
agencije specijalizovane za golf turizam
Sad imamo i agencije koje prodaju putovnaja u svemir a ima i agencija koje su specijalizovane za osobe sa invaliditetom, putovanja helikopterom, i sl.
Zatim imamo agencije i po starosnim grupama, pa tako sada imamo agencije koje su specijalizovane samo za školarce, ili samo za mlade, ili samo 50+,…
Podela agencija po tipu putnika (ili u nekim slučajevima samo odeljenja u okviru velikih turoperatora) bi bila: samo za solo klijente, za porodice sa decom, za parove, pa sad i gey i swinger putovanja. 🙂
Najnoviji trend sa kojim sam se susrela su agencije koje rade expirienta i creative tourism :).
Ali eto teme za Milana da ih obradi! 🙂
Da, mogli bi do sutra nabrajati i to je upravo draž u turizmu i šansa za možda neke buduće mlade ljude. Specijalizacija više nije trend već preka potreba. Ako se bavite nekim hobijem i to može biti vaša specijalizacija da sutra nudite takve ture po Srbiji ili po svetu: foto ture, ture leptirova, arheološke, gastronomske, foklorne, ture za penjanje po planinama, paraglajding i sl. … onda samo treba kontaktirati agencije koje već prodaju takve ture i ubediti ih da će im u Srbiji biti baš super, da ne ujedamo i ne nosimo pištolje za pojasom, naravno garantovati dobru uslugu! 🙂 A, sve to baš nije lako ali napredujemo polako :).
Biljana, veliko hvala na ovakvom komentaru! Ovaj tekst je inače prvenstveno namenjen mojim učenicima (zato se i nalazi u kategoriji „Kutak za učenike“) i to je ono što smo radili u školi. Nažlost, ja iz ovog predmeta ne mogu da radim van plana, programa i preporučene literature, jer im je to jedan od glavnih predmeta na maturi, i ako ih budem učio drugačije, svi će popadati maturu :).
Iako uvek gledam da im prenesem aktuelna znanja i dostignuća, ovde moram da poštujem striktno preporučenu literaturu. Ja ne mogu, ali zato vi svi ostali možete i ovo je sjajan komentar stručnjaka iz prakse koji redovno prati dešavanja u branši, i baš se ovakvim komentarima i nadam kada pišem tekstove namenjene učenicima.
Na prvi pogled deluje kao jednostavan posao, ali turisticka agencija pokrva toliko oblasti da je bolje odmah se specijalizovati i posvetiti se jednoj od njih pa posle siriti.
A to sta deca uce u skolama, a sta im zaista treba i koristi u zivotu, posebna je tema. Sreca pa postoji Internet i ljudi posveceni svom poslu, pa se nesto moze nauciti i van skolskih okvira. 🙂
slazem se sa Biljanom Marcetom, tekst je dobar, ali postoji raskorak teorija – praksa (kao i u svim oblastima). Podela koliko hoces. Mogu da dodam da su se u Beogradu pojavile agencije (u stvari to su vise pojedinci – vodici nego agencije, ali su tako prijavljene) koje organizuju posetu kaficima i barovima. Obicno se i sedne u neki, a najcesce je da se u poslednjem organizuje rucak/vecera ili pijanka. Usluga im se ne placa direktno, klijenti ne moraju nista da im plate, finaisiraju se od kafica koje „ekskurzije“ posecuju.
Druga vrsta je poseta alternativnih i napustenih objakata (pr Ciglana) koje su zauzeli skvoteri i sl. , letos je tu bila solidna poseta
Da li turisticka agencija-posrednik,koja poseduje licencu B,moze da radi hotelski smestaj za strana lica u Beogradu-Srbiji,i da joj stranci uplate iz inostranstva,na devizni racun u Srbiji?