Stalno čujem ljude kako govore da je naša budućnost u ekspanziji Internet poslovanja… Ljudi, pa to nije budućnost, već sadašnjost i jasna činjenica čitavom svetu odavno! Web egzistencija više nije novina i privilegija moćnih kompanija, već je neminovnost, posebno u turizmu, zbog specifičnosti turističkog proizvoda i važnosti njegove promocije.
Brojne promene u poslovanju turističkih agencija tokom XX veka dovele su do sve kompleksnije upotrebe informacione tehnologije za poboljšanje radnih procesa i komunikaciju unutar preduzeća, za proširenje tržišta i kanala prodaje, ali i kao moćnog oružja marketinga i uspešnog građenja jakih veza sa potrošačima.
Poslovna filozofija i fokus samog marketinga takođe se drastično promenio u odnosu na onaj iz ’70-ih godina prošlog veka, kada je ključni problem bio kako zadovoljiti masovnu tražnju, konkurencija bila mala, a potrebe turista uniformisane. Sve izraženija tržišna utakmica među akterima na strani turističke ponude, kao i savremeni trendovi u turizmu i ponašanju turista na strani tražnje, doveli su do toga da marketing u fokusu ima potrošača, njegove potrebe i želje, ne svoje.
S obzirom da današnji turisti imaju puno iskustva u preduzimanju putovanja, sa jako malo slobodnog vremena za koje žele ne samo da se odmore i okupaju u moru, već da za što kraći boravak nauče i vide što više, konstantno se nameće pitanje kako biti drugačiji i kako zadovoljiti mali, ali odabran ciljni segment turista.
Međutim, odavno više nije dovoljno samo izaći u susret potrebama i željama savremenog turiste; mnogo je veći problem kako ga zadržati. Turističke agencije i drugi preduzetnici u turizmu koji posluju u savremenim uslovima moraju biti svesni da današnji turisti imaju široku mogućnost izbora, kako organizatora svog putovanja, tako i aranžmana, hotela, prevoznika, i da, ukoliko oni ne učine svoje klijente zadovoljnima, neko drugi to sigurno hoće.
Ali World Wide Web pomerio je sve granice i uspostavio jedinstveni most između turističke ponude i tražnje kojim se jednostavno, brzo i neprekidno vrši dvosmerna razmena informacija, bez obzira na geografsku udaljenost i jezičke prepreke, koja utiče na način života pojedinaca, način poslovanja, ekonomiju i društvo u celini. Ako znamo da ga iskoristimo.
U pitanju je fer odnos – komunikacija „ jedan-na-jedan”, za razliku od tradicionalnog marketing komuniciranja korišćenjem štampanih i elektronskih medija („jedan-prema-mnogima”). Preciznije, na Internetu potrošač sam bira kada i kojim informacijama želi da pristupi, nije samo pasivni primalac poruke koju je preduzeće unapred sastavilo, kako je npr. u reklami na televiziji ili na radiju, gde se kratkom porukom direktno tangira ono najvažnije što želimo da čuje, pažljivom upotrebom reči i/ili slika.
Pored ovog značajnog razvoja odnosa sa klijentima, za preduzeće je posebno značajno to što je odnos obima i cene reklamne poruke daleko nadmašio oglase u štampanim, ili reklamne poruke u elektronskim medijima. Nema ograničenja brojem slova i u sekundama, pa da se žuri kao u “pre upotrebe dobro pročitajte uputstvo…” Dakle, troškovi su zanemarljivi ako se u obzir uzmu koristi koje preduzeću donosi i on-line egzistencija, posebno ako se ima u vidu da je stvaranje lojalnosti i zadržavanje postojećih potrošača pet puta jeftinije od pridobijanja novih.
Najvažnije od tih koristi su:
- Neograničeno tržište (odnosno, ograničeno Internet aktivnošću ljudi, koja je u neprekidnom porastu)
- 24h marketing,
- Niski troškovi, uz snižavanje troškova klasičnog poslovanja takođe!
- Laka merljivost rezultata i efekata svih onlajn marketinških aktivnosti
Internet, pogotovo u delatnosti turističkih agencija, zatvara jedna, ali otvara druga vrata. Zatvara poslovnice, jer više nije neophodno da one fizički postoje u tom broju, kada je agencija preko Interneta blizu svim svojim potrošačima! Odmah su niži neizbežni fiksni troškovi, troškovi radne snage, troškovi zakupa poslovnog prostora, kancelarijskog materjala i nameštaja… da ne detaljišem dalje.
Odmah su niži troškovi reklame po medijima, sve to sada možete sami, lakše i bolje od bilo koga drugog, kad god želite i možete! Otvorena su vrata idejama bez granica i Vašoj kreativnosti! A publika nikad brojnija, nikad zahtevnija, sve ako može iz fotelje.
Što Vama kao preduzeću i odgovara.
Klijenti danas putem Interneta mogu da pogledaju celokupnu ponudu, kao i ponudu konkurencije, rezervišu letovanje, pročitaju utiske o hotelu, gde da pojedu i popiju za 10 eura, mogu čak i da plate online i dobiju vaučer na mail, a da vam ne vide oči. Biće zadovoljni i sve će biti u redu. Kad se vrate, podeliće svoje utiske na Fejsbuku, Tviteru, forumima za putovanja, a Vi ćete imati kompletni uvid u njegovu aktivnost i (ne)zadovoljstvo. Sve to iz kancelarije, sedeći. Samo im pružite mogućnost za to svojim razvijenim web sajtom.
Nažalost, u našoj zemlji, dugogodišnja nepovoljna ekonomska i politička situacija usporila je razvoj i primenu informacionih tehnologija u turističkoj privredi, ali je on poslednjih godina u konstantnoj ekspanziji i polako stiže Evropu i svet. Ekspanziju ometaju mala turistička preduzeća, brojna kod nas, u kojima još nije došlo do odvajanja vlasništva i menadžmenta.
Menadžeri tih istih preduzeća su istovremeno i vlasnici i žele brz povratak uloženog kapitala i, ako je moguće profit na sve to, pa im je ulaganje u web poslovanje nepotrebni trošak, a ne investicija koja im pomaže da budu blizu svima – i svojim klijentima, i partnerima, i konkurenciji koju lako mogu proučavati. Da nije njih, broj turističkih preduzeća koja koriste Internet u poslovanju bio bi stopostotan. A tako treba da bude, pogotovo u turizmu, zbog: promena koje nosi, rizika koji nosi, približavanja destinacija turistima, širenju informacija, iskustava, mreže lojalnih klijenata i saradnika, zbog sveukupne promocije domaćeg turizma, saradnje, novih projekata, novih mogućnosti. Zbog još milion stvari!
Jer, baš u uslovima kada su nam finansijska sredstva ograničena, ideje i kreativnost su ono što nas čini milionerima. Online poslovanje sa višim ciljevima od kratkoročno pozitivnih, isključivo finansijskih rezultata ključ je uspeha!