Mnoge od vas će naslov zasmejati, jer o Boru već imate projektovanu sliku u glavi a ona podrazumeva sivilo, zagađenost i slično.
Nadam se da će vam ovaj tekst dokazati koliko niste u pravu (za šta su krivi mediji koji šalju takve slike) i, šta više, naterati vas da posetite Bor i mesta sa ove liste.
10. Zoološki vrt
Za početak sam izabrao Zoološki vrt, koji je najmlađa atrakcija u Boru i sasvim sigurno najzanimljivija najmlađoj populaciji, mada ga i sam često posećujem :). Nalazi se u samom gradu, sa uređenim parkingom, kafićem i još nekim dodatnim pratećim sadržajima.
Zoološki vrt Bor otvoren je 23. novembra 2011. godine, čime je Bor, pored Beograda, Jagodine, i Subotice (Palić), četvrti grad u Srbiji koji ima zoološki vrt.
Ovo je ujedno i jedini zoološki vrt u istočnoj Srbiji. Tigar, beli lav, sibirski kozorog, lame, medvedi, vuk, labud, majmuni, jelen, kojot, antilopa, poni, zebra, nojevi, razne egzotične ptice, berberske ovce, zmije, krokodil, ptice učiniće da vam nešto više od sat vremena dosta brzo prođe, a cena karte od 100 dinara je dosta pristupačna.
Često se postavljaju pitanja koliko je ovaj Zoološki vrt rentabilan, kao i da li je morao biti izgrađen baš u gradu, ali o tome sada ne želim da pišem :).
9. Veliki i Mali Krš
Veliki Krš je planinski prostor koji se diže do visine od 1.148 m, a nalazi se desetak kilometara severozapadno od Bora, zapadno od puta Bor – Gornjane. Mali Krš nastavlja se na Veliki Krš u pravcu severa. Najviši vrh je Garvan (929 m). Dugačak je 6 km i širok do 2 km. Ovo je jedna od omiljenih trasa za bicikliste iz čitave Evrope, a pejzaži su neverovatni.
8. Površinski kop
Uvek gledam da ljude koji nikada nisu bili u Boru, odvedem da vide površinski kop. Od pre par godina je uređen vidikovac pa je sada mnogo bezbednije prići najvećoj i najdubljoj veštačkoj rupi u Evropi. Reakcije ljudi su uvek u fazonu: auuuu čoveče! :).
7. Samar prerast i Dubašnica
Prerasti su poslednji ostaci nekadašnjih pećina, a manifestuju se kao veličanstvene kamene kapije. Prerasti predstavljaju geomorfološke fenomene. Stajati ispod ovih kamenih kapija izvanredan je osećaj. Počinjete da shvatate koliko ste mali, ali i prolazni u poređenju sa tim stenovitim džinovima.
U Istočnoj Srbiji ovih prerasti ima zaista dosta i to je zaista nešto neverovatno, i treba ih sve videti! U okolini Bora nalazi se Samar prerast, na planini Dubašnici, i predstavlja ostatak nekadašnje pećine duge 1800 metara.
Stotinak metara uzvodno nalazi se i mala pećina koja je deo istog nekadašnjeg pećinskog sistema a koju možete i sami istražiti sa nekoliko dobrih lampi. Doživećete pravu avanturu!
6. Kafić „Jama“
Jeste li nekada popili kafu na 400 metara ispod zemlje? Dođite u Bor i saznajte nešto o jamskom iskopavanju bakra dok ispijate kaficu u utrobi zemljine kore :). Kafić se, nažalost, ne može posetiti vikendom a za ostale dane je potrebna najava i morate ići kao grupa.
5. Brestovačka banja
Brestovačka banja nosi epitet „Dvorske banje“ (jedna od tri u Srbiji) jer su u njoj boravile i podigle svoja zdanja obe srpske kraljevske dinastije – Konak kneza Miloša (Obrenovića) i Knežev dvorac (Aleksandra Karađorđevića). Po lekovitosti banja je bila poznata još za vreme Rimljana a sistematizovano banjsko lečenje počinje u 19. veku.
Banja je mala, ali simpatična, i ne treba je nikako zaobići. Idealna je makar za šetnju i ručak. Međutim, u banji su primarni vazduh (banja je okružena stoletnim bukvama i borovima) i termomineralne vode, koje vam sasvim sigurno mogu pomoći ako imate probleme vezane za lečenje oboljenja kičmenog stuba mišića, kostiju, kože i zglobova.
Bаnjske vode pomаžu i u lečenju opšte iscrpljenosti orgаnizmа, posledicа povredа, reume, bolesti nervnog sistemа, zаpаljenjа ženskih polnih orgаnа, oboljenjа perifernih krvnih sudovа. Čitao sam mnoge stare zapise koji predstavljaju svedočanstva uspešnih lečenja, a ove vode su pomogle i nekim članovima moje porodice.
4. Planina Stol
Stol je jedan od najlepših vidikovaca u ovom delu Srbije. Vrh se nalazi na 1.155 metara nadmorske visine, i pri vedrom vremenu može se videti Dunav. Stol je sa jedne strane izuzetno strm i stenovit, dok sa druge ima pad od 40 stepeni, što ga čini idealnim za osvajanje, ali i alipinističke aktivnosti.
U podnožju Stola nalazi se predivno jezerce, a tu je smešten i planinarski dom. Naročito je sve privlačno u proleće kada sve ozeleni i cveta, ili u jesen, kada Stol odlikuje neverovatan kolorit.
3. Zlotske pećine
Nedaleko od sela Zlot, kod Bora, nalazi se ogroman pećinski sistem, jedan od najvećih u Evropi. Tom sistemu pripada desetinak pećina i jama, a najpoznatije su Lazareva pećina i Vernjikica (i najistraženije).
Lazareva je uređena za posetioce, i uz najavu je možete obići po ceni od 200 dinara. Po mnogim istraživanjima Vernjikica je jedna od najlepših pećina Evrope, ali je još uvek neuređena za posete.
2. Borsko jezero i Crni Vrh
Borsko jezero je veštačko jezero nastalo 1959. godine podizanjem brane i akomulacijom voda rečice Valja Žoni, Marecove reke i dela sliva Zlotske reke. Jezero se nalazi u podnožju planine Crni vrh sa čijih se čistih planinskih izvora jezero napaja vodom. Sezona kupanja traje i preko dva meseca, što je u poređenju sa nekim ostalim jezerima dosta dug period.
Obala jezera je razuđena, ima dosta zaliva, koji su sjajni kada se otisnete čamcem ili želite da se sklonite od svega zabacite udicu.
Malo je poznato da se iznad Borskog jezera izdiže vulkanska kupa Tilva Njagra. Jako puno volim jedan svoj ritual, kada otplivam do susedne obale i nazad, zavalim se u leželjku, nazdravim sa prijateljima i čvareći se na suncu gledamo u vulkan iz doba Paleolita ;).
Prošle godine je renoviran hotel „Jezero“ koji sada pruža mnogo raznovrsnih mogućnosti za sadržajniji boravak. Idealno je mesto za konferencije i organizovanje različitih dešavanja. Tu je i odlično opremljen kamp, ima nekoliko plaža i ugostiteljskih objekata.
Tereni za sportove su renovirani (osim velikog fudbalskog za sada) i zajedno sa terenima na Savači (odmaralište) predstavljaju odlično mesto za pripreme sportista.
Jezeru sam pridodao Crni Vrh jer će ova planina biti komplementarna atrakcija jezeru u zimskom periodu. Na Crnom Vrhu je ponovo osposobljena ski staza, instalirane su žičare i prethodne sezone je bilo skijaša. Za naredno sezonu se najavljuju veći planovi – topovi za veštačko osnežavanje, novi sadržaji, i žičara koja će povezati skijalište sa hotelom jezero.
Videćemo šta će od svega biti ali Crni Vrh treba imati u vidu.
1. Lazarev kanjon
Po meni, definitivno atrakcija broj 1 u borskoj opštini. Treba ga videti i doživeti na različite načine. Jedan je da prođete kroz kanjon, a drugi može biti da se usponom na Malinik spustite potom do same ivice kanjona. Ovaj kanjon deluje toliko moćno i impresivno, da to niti jedna moja rečenica ne može opisati. To jednostavno morate videti.
Lazarev kanjon spada u red najtipičnijih i najneprohodnijih kanjona u Srbiji. Kanjon je dug oko 4.5 km, a dubok do 350 m s leve strane i preko 500 m s desne strane, ispod Malinika. Najmanja širina rečnog korita (i kanjona) iznosi 3-4 m. Na čitavoj dužini kanjona ne postoji ni jedna pešačka staza niti uopšte ima mogućnosti da se siđe ili izađe iz kanjona. Strane kanjona su vrlo strme, najčešće vertikalne.
Ovakav, tipski kanjon, sa vertikalnim stenovitim stranama, malom širinom na dnu od nekoliko metara, netaknutim ekosistemom je dosta retka pojava, i turistički izuzetno atraktivna. Ali, to nije sve. Lazarev kanjon je izgradila Lazareva reka. Lazareva reka nastaje sastavljanjem tri reke: Demizlok, Mikulj i Vej. E sada, svaka od ove tri reke, izgradila je svoj kanjon kojim otiče do mesta na kome nastaje Lazareva reka i svaki od tih kanjona ima strme stenovite strane i malu širinu pri dnu, samo što su nešto strane niže i dužina im je kraća u poređenju sa Lazarevim kanjonom.
Dakle, ovde govorimo o, da tako kažem, sistemu kanjona. Tu se nalazi čak 4 neverovatnih kanjona, na tako malom prostoru!
Celokupan prostor oko Lazarevog kanjona i Zlotskih pećina je odlično markiran i obeležen. Da li ćete se upustiti u ekstremniji prolazak kanjonom ili u posmatranje sa ivice, na vama je, ali ovo morate doživeti. Ovo preporučujem i Boranima, jer ih 95% nema pojma šta je i kakav je Lazarev kanjon.
Šta još treba videti u Boru a nije na listi?
Francuska arhitektura u starom delu Bora može mnogima biti interesantna. Ne treba propusitit sportsko-rekreativni centar „Mladost“ koji nudi zatvorene i otvorene bazene (među najlepšim u zemlji), teniske terene (zatvorene i otvorene), terene za ostale sportove, dve hale, skejt park, aqua parkić, teretanu, i ostalo… Nedaleko je i karting staza.
Treba posetiti i Dom kulture (gde se nalazi i Turistička organizacija Bora) i Muzej rudarstva i metalurgije, koji predstavlja jedini muzej u Evropi sa tom tematikom.
Nemojte nikako zaboraviti da slikate pored Dampera 😉
Ako idete prema Stolu nemojte zaobići sela Krivelj, Gornjane i Bučje. Ukoliko idete prema Borskom jezeru, pre jezera, iz pravca Bora, možete posetiti ribnjak i kupiti svežu pastrmku. A jeste li znali da Bor poseduje i aerodrom? 🙂
U okolini Bora se može videti još zaista puno toga, ali dođite i istražite sami. Za sve što vam je potrebno, slobodno me kontaktirajte, dostaviću vam potrebne informacije i pomoći oko svega.
Pored pomenutog hotela „Jezero“ na Borskom jezeru možete naći smeštaj i u prenoćištu Vertigo, dok u se u Boru možete smestiti u veoma kvalitetnom hotelu Albo (na ulazu u Bor).
Da li i dalje imate istu sliku o Boru? Šta biste vi dodali na ovu listu? Hoćete li posetiti Bor? 🙂
40 komentara
E svaka ti čast, tekst je sjajan, a ni sama nisam znala pojedine informacije, iako sam iz Bora 😀 Well done!
Hvala :). Znam da i sami Borani ne znaju puno o svemu što imaju. Planiraj neki vikend i kreći u obilazak ;).
Odlicno sabrano, cak i nama iz Bora nije dovoljno ovih mesta, ja bih recimo mogao da ih vrtim u krug stalno i ne bi mi dosadile! Pozdrav i posetite grad kada ste u prilici
Nije Gavran nego Garvan a mogli ste da nađete i bolji snimak lazarevog kanjona…
Mogao sam, ali nisam želeo, jer je ovo moj snimak. Hvala na ukazanoj grešci.
Odličan članak! Obavio si posao bolje nego vaša Turistička organizacija 🙂
Hvala! 🙂
http://youtu.be/sNDd8PIJhmI
Bravo za ovu turisticku turu kroz lepote naseg Bora i okoline.
Mnogo nas nismo ni svesni pored kakvih lepota prirode zivimo, i ako smo tu rodjeni.Meni su ovde rodjeni i pradeda, deda ,roditelji,ovde sam u Bor- selu rodjena i ja ,ovde sam rodila i troje dece, i u ovom gradu rodili su se i moji unuci , a ni sama nisam znala kakve me lepote i pejzazi okruzuju.
Sve cestitke i jedno veliko hvala za ovu lepu setnju kroz Bor i okolinu.
Za Vas ocigledno vazi geslo:“Zivim za Bor i okolinu.“
Svaka cast i veliki pozdrav
Hvala puno na lepom komentaru! 🙂
VOLIM SVOJ GRAD…
Lepo!
Moj avast prijavljuje da je ovaj sajt opasan!
Predlažem da eliminiše te delove koje antivirusi vide kao mallware.
[…] ovaj itekako zanimljivi tekst o Boru, verovatno ćete se prijatno […]
Pošto sam nedavno proučavala opštinu Bor sa okolinom, zbog pisanja seminarskog, gotovo da sam sve ovo znala. Imala sam priliku i da nedavno posetim polovinu ovih navedenih atrakcija i zaista su me Borani kupili, kako gostoprimljivošću, tako i lepom okolinom koja me je okruživala u Brestovačkoj banji, pre sevga, ali i u samom Boru. (osim ako izostavim onaj popodnevni dim) 🙂
Generalno, prepuna sam lepih utisaka i preporučujem posetu svih ovih mesta! Veliki pozdrav iz Niša! 😉
Nadamo se da će uskoro biti gotova nova topionica, pa neće biti više ni dima! 🙂 Dobrodošli ste uvek 😉
Svaka čast za odličan posao !!!
P.S. Mislim da si slobodno mogao tu staviti i opis Gamzigradske banje a takođe i opis antičke rimske carske palate Feliks Romulijane koji bez obzira što ne pripadaju Borskoj opštini ipak nisu tako daleko a svakako su mesta koja vredi posetiti!
Hvala!
Slažem se, jako su blizu i ne treba ih zaobići, ali želeo sam da držim ovog formalnog okvira iz naslova :).
🙂
Sjajan tekst Milane! Otprilike bih i ja po ovom redosledu rangirala naše atrakcije.
Hvala 🙂
Odusevljena sam tekstom! Sazeto, strucno i vedro napisano ( vidi se da jako volis svoj grad ) 😉 .
Ja sam iz komsiluka, okoline Rtnja 🙂 i posle tvog clanka stvarno imam zelju da krenem u obilazak 🙂
Bila sam u Lazarevoj pecini 2005. god. i moram da kazem da sam se malo razocarala zato sto nije bila valjano osvetljena – nadam se da je taj propust saniran jer sijalice i reflektori nisu tako skupi a naterace turiste da se vrate jos koji put…
Lazarev kanjon je neponovljiv – rekla bih po snimku i svakako treba videti i uzivati u ovom „cudu prirode“ – mada bi nasi profesori rekli „Cuda u prirodi ne postoje, zato sto priroda funkcionise savrseno i sve sto se stvori je normalan sled dogadjaja u evoluciji reljefa koji je predvidljiv“…hm…:)
Takodje sam posetila i Brestovacku banju (doduse na kratko) ali dovoljno da se uverim u tvoju pricu o blagotvornosti tople vode – divota!!! Preporucujem svima!!
Hvala Marina puno na komentaru :). Stanje u Lazarevoj pećini je sada mnogo bolje, nažalost pećina Vernjikica još uvek čeka neko bolje vreme. Pećina je otvorena u septembru i uz najavu je možete posetiti.
Sve pohvale za opis Lazarevog kanjona! I saglasan sa time da Vernjikica čeka neko bolje vreme, ali je npr.na mene veći utisak ostavila upravo ona u odnosu na Lazarevu pećinu, moguće zbog toga što je obilazak malo ekstremnija varijanta.
Što se Borana i okoline tiče ljubazni su, ali mnogi od njih vrlo nesavesni što se očuvanja lokaliteta tiče.
Vernjikica je bez sumnje lepša i atraktivnija pećina od Lazareve, i jedna od najatraktivnijih u Evropi, ali eto, nažalost, nije uređena za posete. To je sa druge strane može učiniti još atraktivnijom za neke ekstremnije avanture :).
Naravno, podržavam u potpunosti. Mnogi ljudi su više za neku ekstremniju varijantu obilaska od standardne, već vidjene. Šteta samo što se ni malo ne radi na predstavljanju zemlje strancima u tom svetlu, već samo predstavljanje klasičnih komercijalnih mesta…
Zaista je prikaz o Boru i okolini u malome izvanredan. Bilo koji prilog od
Milana Stojkovica i bilo koja reportaza, sa njegovim opserviranjem bice uvek
srdacno prihvacena. Treba istrajati!
Veliki pozdrav
Još puno toga, npr. stare pruge prema Crnom vrhu od Bora i Zaječar-Paraćin, obe sa po jednim tunelom, i Bor-Metovnica takođe sa tunelom. Stari put sa porušenim mostovima… For more info contact me „sajgon.1.mm@gmail.com“
Prelep tekst i prelep Bor i njegova okolina u prepepoj Istocnoj Srbiji. Cesto idem poslom u ovaj kraj i mogu da potvrdim da je priroda neopisivo lepa. Od prizora mi cesto zastaje dah. Svima preporucujem!
bio sam pre par nedelja u Boru, povod je bio neki (neprijatni) poslovni sastanak, ali setio sam se ovog teksta i pogledao drugim ocima, gledao lepe stvari i prirodu oko grada, posetio Bukovacku Banju, lzarev kanjon, nismo otisli do kopova, iako sam zarko zeleo.
Iako napisan pre nekoliko godina ovaj tekst je josh ziv.
[…] ste već u Boru, zgodno je videti i neku od Top 10 turističkih atrakcija u Boru i okolini, a tu je i sajt Turističke organizacije Bor. Nešto od navedenih atrakcija ćete svakako videti, […]
[…] po nešto (recimo Mama Milu u Majdanpeku ili Svetu Izvorca ) Kako sam prilazio Boru, pogledao sam šta treba videti u Boru što i vama preporučujem, i veliko hvala Milanu na korisnim […]
Tekst je prelep i puno hvala.Zaljubljena sam u taj deo Srbije i ako sam samo par godina zivela u Zagubici i povremeno odlazila u Vlaole. To je bilo jako davno i putovalo se zapregom leti i sankama zimi. Preko Crnog vrha i sela Lipe preko potocica kroz stoletne sume. Zna li neko postoji li jos taj put za koji su samo mestani znali? Pozdrav svim ljubiteljima Homolja i netaknute prirode.:-)
[…] od Đerdapa su i Negotin, Bor, Zaječar koji lako mogu postati deo višednevne ture koju i sami možete isplanirati. Leto je pred […]
[…] par godina sam napisao tekst o TOP 10 turističkih atrakcija u Boru, a sada ih gotovo sve možete pogledati i iz ptičije […]
[…] Свету Изворца ) Како сам прилазио Бору, погледао сам шта треба видети у Бору што и вама препоручујем, и велико хвала Милану на […]
[…] nešto (recimo Mama Milu u Majdanpeku ili Svetu Izvorca ) Kako sam prilazio Boru, pogledao sam šta treba videti u Boru što i vama preporučujem, i veliko hvala Milanu na korisnim […]
Naš KUD dolazi na Sabor u Bučje, prvi put putujemo prema Boru… Ptoučila sam vaš tekst, odličan je za sve koji nisu bili u vašem kraju… Mi svraćamo na Borsko jezero, ali ne z am da li ima na putu do Bučja još nešto što možemo videti… Dobro bi došla jedna mapa Borske oblasti…
Dragi Milane,
nikada nisam bila u Boru, a na moju inicijativu da dođemo u Bor većina društva bi odgovarala „šta ću tamo, šta tamo ima da se vidi“. Mogu samo da ti kažem da si me svojim tekstom toliko zainteresovao da ću stvarno doći da obiđem i ovaj deo naše lepe Srbije. Hvala ti na tome. Bilo bi lepo kada bi se više naših ljudi uključilo na isti način i pisalo o kraju u kome je porastao i u kome živi jer samo tako može da se dočara lepota jednog kraja, onako iskreno i iz srca. U turističkim vodičima nema mnogo toga, a nažalost nema ni mnogo štampanih turstičkih vodiča o krajevima koji nisu komercijalizovani. Tvoj tekst je sjajan, a sigurna sam da si to i sam zaključio nakon ovoliko kometara koje si dobio. Bravo još jednom za želju, volju i trud. Srbija nema luksuzne hotele ali ima luksuz netaknute prirode. Ne vidim datum kada je ovo objavljeno, možda mnogo kasnim, ali ja sam sada naišla na njega i oduševila se. Bravo još jednom.
Pogledao opis i u nedelju krecem za Bor..
Puno hvala Milane, odavno planiramo da obidjemo Bor i okolinu i nikako nam se nije dalo. Ali na moju veliku radost krećemo popodne sa prijateljima prema Boru na 3 dana sa namerom da vidimo Bor, Borsko jezero, Brestovačku banju, Lazarevu pećinu, zoo vrt… Sa klincima smo pa ne možemo te extremnije destinacije u okolini Bora, ali biće prilike, rastu mališani..
Pa me samo zanima, nisam razumeo, jel’ Lazareva pećina otvorena i može da se poseti ili ne, taj deo nisam razumeo.
Hvala i veliki pozdra..