Proteklog vikenda u Boru smo organizovali drugu po redu WebDan konferenciju. Bilo je fenomenalno! Kakve veze to ima sa turizmom?
Ovogodišnji WebDan je trajao dva dana – 12. i 13. april, u prostorijama Muzičke škole u Boru. Za one koji ne znaju, WebDan je IT konferencija koja se organizuje u Boru i namenjena je omladini, studentima i srednjoškolcima, ali i svima koji žele da im internet bude posao. I besplatna je.
Konferenciju organizuje nas nekoliko mlađih Borana, koji već nešto radimo na netu i želimo da tu veoma dobru priču približimo ostatku mlađe populacije iz lokalne zajednice. Miloš je kao dobar trener selektirao dobar tim – Marka, Miloša, Damira i mene. Kada je tim stvarno tim, gde se i najmanja odluka donosi u dogovoru sa svima, onda rezultati ne mogu da izostanu. Jednostavno sam znao da ćemo organizovati fenomenalnu konferenciju jer, iako je uloženo mnogo truda i vremena u organizaciji, svi to radimo sa najboljom namerom, sa velikom posvećenošću, a opet bez stresa i tenzija. Ove godine smo imali veću konferenciju, trebalo nam je pojačanje, pa smo svi zajedno timu pridodali Ivanu i Igora, koji su se sjajno uklopili. Bez mladih volontera ne bi bilo ništa, i tako smo svi zajedno Boranima, ali brojnim gostima sa strane, pružili dva dana vrhunske edukacije.
Imali smo 12 predavača, podeljenih u 2 dana. Njihovim imenima smo se ponosili pre konferencije a sada i njihovim predavanjima, koja se i dalje prepričavaju u gradu, ali i mnogo šire. Sala muzičke škole je tokom prvog predavanja Emanuela Blagonića bila gotovo puna (preko 300 mesta), a i tokom svih ostalih predavanja je sala bila više nego dobro popunjena, ljudi su selektirali predavanja shodno svojim interesovnjima: web dizajn, programiranje, internet marketing, blogovanje…
Obrazovanje
Predavači su bili sjajni, pre svega u motivisanju publike da se i sami upuste u poslove koji im mogu doneti finansijsku i svaku drugu nezavisnost. Naročito mi je drago da je publika to prepoznala, komentari i reakcije su više nego pozitivni, što se lako može ispratiti putem haštaga #webdan na Tviteru, gde je za dva dana bilo više od 3.000 tvitova!
Ni jedna škola ni fakultet ne mogu da zamene ovo što predavači pričaju na #webdan Srednjoškolci i studenti slušajte pažljivo !!!
— Zoran Milojević (@mzoran) April 13, 2014
Doveli smo Zombijanu @Zli_Vrac u Bor! Publika oduševljena. Meni srce puno. Tek sad kapiram koji je ovo win! #webdan
— Miloš Petrović (@MilosPetrovic) April 13, 2014
Hvala #webdan ekipi na još jednom druženju i odličnoj konferenciji u prelepom gradu. Još jednom sve čestitke @MilosPetrovic i ekipi
— Nemanja Čedomirović (@cedomirovic) April 13, 2014
Sjajna tri dana u Boru, inspirativne price, odlicna energija, bravo za organizatore #webdan
— Jelena Radovanovic (@jelenzena) April 13, 2014
Hvala predavačima na odličnim predavanjima, predobrim savetima i novostečenom i dopunjenom znanju. #webdan
— Vipera Ammodytes (@NadjaMihajlovic) April 13, 2014
Veoma kvalitetno provedenih dva dana. Nova znanja, dosta zabave i super pokloni. Hvala na svemu i vidimo se sledece godine.:) #webdan
— Plava Taci (@Plavataci) April 13, 2014
Zao mi je sto je uskoro kraj. Dosta toga sam naucila i uzivala sam, evo majke mi #webdan
— Pussycat (@FashionistaALW) April 13, 2014
#webdan fenomenalan, odlični i veoma interesantni predavači. Ovogodišnja još bolja od prošle konferencije. Bravo za ekipu #mweb
— Vladimir Stankovic (@DedaBor) April 13, 2014
Niko od predavača nije pozvan da nekoga nauči kako da dizajnira i programira, jer je to nemoguće u 30 minuta, već da pokažu odakle treba krenuti, da prenesu svoja lična iskustva, ukažu na probleme sa kojima će se susretati i dati savete za njihovo prevazilaženje. Lična i iskrena iskustva uspešnih su uvek najdragocenija!
Svi predavači su isticali koliko je bitno posvetiti se 130% onome što radiš, da je najbitnije „krvavo“ raditi, ako treba i po 16 sati dnevno, svaki dan, uz stalno učenje i usavršavanje iz IT oblasti koja se odabere. To je put koji donosi uspeh.
Zanimljiva stvar, kada je reč o obrazovanju, je da većina predavača nema završen fakultet (niti će ga završiti) a uspešniji su od svih svojih kolega. U jednom trenutku postavilo se pitanje: vredi li nešto taj fakultet?
Turizam
Moj odgovor na prethodno pitanje je da vredi, i da se svakako mora posedovati određeno terorijsko predznanje, bar kada je turizam u pitanju. Međutim, formalno brazovanje je previše veliki sistem koji nije u stanju da se brzo prilagođava promenama koje se sve brže dešavaju u realnom poslovnom svetu. Zato su studenti nepripremljeni na ono što ih čeka kada završe fakultete i ne znaju kako da pronađu posao. Program na fakultetima se jednostavno ne može menjati svake godine. Nisu tu fakulteti krivi, to je problem svakog formalnog obrazovanja u svetu. Ono što se na studijama turizma uči nije uzaludno, naprotiv, i te kako je potrebno da bi se napravili dobri temelji znanja i zato treba i upisati i završiti fakultet. Međutim, to je nedovoljno. To su samo temelji, a ako želite da od svoje karijere napravite zgradu, morate se sami potruditi.
Zato se pitam, dokle će više studenti i diplomci turizma razmišljati u stilu:
– kada završim fakultet lako ću naći dobar i plaćen posao…
– završio sam fakultet a nemam posao, nema pravde u ovoj državi…
– završio sam fakultet, sada čekam posao, najbolje negde u državnoj službi
– što bih ja bilo šta dodatno učio kada sam završio fakultet?
– što bih volontirao (radio besplatno) kada sam završio fakultet? Trebalo bi da postanem direktor!
i tome slično…
Fakulteti se ne mogu brzo prilagođavati realnim brzim promenama u poslovnoj praksi niti mogu prilagoditi programe edukacije vašim individualnim interesovanjima. To morate sami, a moj savet vam je da se okrenete najperspektivnijoj oblasti – internetu, odnosno primeni IT-a u turizmu.
Shvatite da Fejsbuk nije samo gledanje fotografija, igranje igrica i prestanite da šaljete ostalima te glupe zahteve! Umesto toga naučite kako da, na primer, iskoristite Fejsbuk u turističkoj promociji, kako da napravite web stranu koja će biti prva na Guglu i slično. Okrenite se internetu jer realno postoji velika potreba za ljudima koji imaju znanja iz primene IT-a u turizmu! Shvatite to već jednom! Posetite neku IT konferenciju, čitajte IT blogove, uđite u tematiku. Zato sam i odlučio da organizujem i e-Turizam konferenciju, kako bi se konkretne primene IT znanja u turizmu približile turističkom sektoru. U turizmu svako može imati (dobro plaćen) posao! Zato dobro razmislite da li ćete je propustiti e-Turizam 2014. Ostalo nam je još malo slobodnih mesta!
Želeo bih još jednom da zahvalim organizatorskoj ekipi WebDan-a, ponosan sam na ono što smo uradii, iako sam ove godine dao najmanji doprinos u procesu organizacije. Veliko hvala svima koji su bili na WebDan konferenciji, naročito onima koji su izašli „izmenjeni“ iz sale i rešeni da nešto preduzmu i promene! Zbog vas i učestvujem u organizaciji ovakvih dešavanja. Hvala svima koji su došli sa strane, hvala na vrhunskoj energiji koju nema ni jedna druga konferencija. Hvala na sjajnoj atmosferi tokom #webnoć svirke na Borskom jezeru. Biće teško nadmašiti ovo sledeće godine, ali ne sumnjam u nas. Za kraj:
Dešavanja poput #webdan daju ti energiju jer vidiš da nisi budala, da ima još mnogo onih koji misle kao ti i da: https://t.co/1CkmMDnPw7
— Milan Stojković (@turizmolog) April 13, 2014