Gruzija i Jermenija odavno više nisu samo zemlje koje lagano možemo pobediti u fudbalu. To su turistički sve poželjnije destinacije!
Koliko zaista znate o ovim zemljama, osim što znate da se nalaze tamo negde desno na karti Evrope? Saznajte nešto više o ovim državama i pripremite se za nezaboravno putovanje!
Svest turista se sve više menja. Sve manje su aktuelne tradicionalne izvikane destinacije, dok su sve popularnije destinacije u kojima nije bio niko od komšija i prijatelja. Biti jedini u društvu koji je posetio Gruziju i Azerbejdžan definitivno vam obezbeđuje centar pažnje među prijateljima pri narednom okupljanju :).
Pa šta se to sve može videti u Gruziji i Jermeniji? Idemo redom…
Tbilisi
Tbilisi je najveći i glavni grad Gruzije. Zbog svoje izuzetne strategijske pozicije na pravcu koji povezuje zapadno i istočno Zakavkazje grad je više puta bio meta brojnih osvajača. Pre nego što je konačno postao glavni grad nezavisne gruzije bio je pod vlašću Persije i Vizantije, Arapa i Mongola, zatim Turske i deo Sovjetskog Saveza.
Odmah do reke Kure koja protiče kroz Tbilisi, uzdiže se istorijski centar grada, sa uskim, zavojitim ulicama, nad kojim dominiraju ruševine stare tvrđave i velika skulptura, na grebenu iznad nje, koja simbolizuje Gruziju. U starom gradu nalaze se Katedrala Sioni, iz 5. veka, rekonstruisana više puta, Palata gruzijskih kraljeva Meteki i crkva Ančiškati iz 6. veka.
Noviji deo grada leži ispod brda Mtatsminda, do kojeg vozi žičara.
Gori
Gori je grad udaljen 88 kilometara od Tbilisija. Najpoznatija znamenitost grada je Staljinov muzej, napravljen pored njegove rodne kuće. Njegova rodna kuća je sačuvana, a nad njom je napravljen impozantni pokrov koji podseća na Grčke hramove.
Iznad grada je srednjevekovna tvrđava Goristsikhe, a u okolini su arheološki ostaci drevnog grada u kamenu Uplistsikhe, i niza manastira od kojih je najznačajniji Atina Sionska i crkva Goridžvari u kojoj počiva glava Sv. Đorđa.
Manastiri Aghpat i Sinain
Vožnja pored grada Alaverdi i usputni obilazak manastira Aghpat građenog od 10. do 13. veka kao i manastira Sinain iz istog perioda. Oba manastira su uvrštena u svetsku kulturnu baštinu i pod zaštitom su UNESCO-a.
Ovi jedinstveni primerci jermenske arhitekture, locirani u živopisnom kanjonu reke Debet, predstavljaju jedinstvenu mešavinu domaće kavkaske arhitekture i vizantijskog stila.
Jerevan
Jerevan (Erevan) je glavni grad Jermenije i jedan od najstarijih stalno naseljenih gradova u svetu. Smešten je na obalama reke Hrazdan i predstavlja kulturno, administrativno i industrijsko sedište Jermenije.
Glavni simbol grada je planina Ararat, čiji vrh je vidljiv iz svakog kutka prestonice. Ararat je planina čuvena po legendi o Nojevoj barci. Naime, smatra se, da je nakon velikog potopa Nojeva barka plutala više nedelja, sve dok se nivo vode nije spustio dovoljno da se ona nasuka na najistaknutijoj i najvišoj tački u okolnom reljefu.
To je bila planina Ararat. Zato se smatra da je Ararat kolevka novog i savremenog života na zemlji. Na planini su pronađeni ostaci raznih tvorevina koje hrane priču o ovoj legendi.
Prema rano-hrišćanskim jermenskim hronikama, kada se Nojeva barka zaustavila na planini Ararat pošto se voda povukla nakon velikog potopa, Noj je uzviknuo “Jerevats”, koji se može prevesti kao “molitve su uslišene” ili “pojavilo se (kopno)”.
Jerevan predstavlja kombinaciju duge i bogate istorije i modernog načina života. Preporučljivo je obići Matendaran, institut starih rukopisa, najveći te vrste na svetu. Nezaobilazne atrakcije su i Opera, Trg republike, most Kievian, Predsednička palata, Akademija nauka, Parlament i muzej Paradžanov.
Ečmiadzin
Ečmiadzin je jedna od drevnih prestonica Jermenije, sada sedište jermenske Apostolske crkve i njenog poglavara-katolikosa. Naziv grada u prevodu znači “Spušanje jedinog rođenog sina”.
Kada se tu nađete neizostavan je obilazak crkve Sv. Rispsime, jedne od najstarijih opstalih crkava u Jermeniji (6.vek) i obilazak Ečmijadzinske katedrale – jedna od najstarijih crkava na svetu. Po legendi, Isus se na ovom mestu spustio sa nebesa i ukazao na mesto gde treba da bude izgrađena crkva.
Crkve i manastirski kompleks Ečmiadzina su pod zaštitom UNESCO-a od 2000. godine.
Garni hram i manastir Gegard
Paganski hram Garni je očigledan primer helenističke kulture na teritoriji Jermenije, lociran u dubokom kanjonu reke Azat. Na podu su sačuvani mozaici iz tog vremena, kao i ostaci palate (2.vek p.n.e.).
Na izlasku iz kanjona, u prostranoj kotlini, nalazi se manastirski kompleks Gegard, koji se sastoji od niza objekata, crkava i pećinskih hramova i nalazi se na UNESCO listi kulturne baštine. Naziv manastira u prevodu znači koplje, potiče iz 13.veka kada je tu preneto koplje za koje se verovalo da je njime proboden Hrist.