Šta mislite o putovanju kroz vreme, do daleke biblijske prošlosti, do mesta na kojima su stvorene najčuvenije legende sveta?
Putovanje u Svetu zemlju posuto je fantastičnim gradovima (od onih pre Hrista do današnjih metropola), kulturno-arheološkim lokalitetima, neverovatnim legendama a naročito istorijskim dešavanjima koja liče na legende, inspirišućim pejzažima i životnim pričama koje menjaju sve u nama.
Ovo putovanje je za one koji žele da znaju, da dožive, za avanturiste koji prepoznaju kulturne vrednosti bez predrasuda, za one koji žele da obiđu svet.
Dobrodošli na putovanje u Izrael i Jordan, tokom kojeg ćete naučiti više nego na svim časovima istorije i veronauke u srednjoj školi!
Jerusalim
Odakle početi ovo biblijsko putovanje ako ne iz Jerusalima? Ovo je mesto gde se susreću hrišćanstvo, islam i judaizam. Grad neverovatne istorije i još komplikovanije političke situacije. Jerusalim je verska destinacija broj 1 u svetu, a turisti ne dolaze samo iz religijskih ubeđenja, već iz želje za upoznavanjem i razumevanjem ovog fascinantnog grada.
Osvojio ga je kralj David 997. godine p.n.e. i učinio ga glavnim gradom svog ujedinjenog carstva. Rimljani su osvojili Jerusalim 63. p.n.e. da bi ga razrušili 70. godine nove ere.
Prema Novom zavetu, Isus Hrist je posećivao Jerusalim za vreme verskih praznika. Ovde je i razapet na Golgoti, da bi prema biblijskom verovanju, posle tri dana slavno vaskrsao. Godine 637. muslimani osvajaju grad i tu u većini ostaju sve do 1948. godine kada je stvoren današnji Izrael, a većina postaju Jevreji, koji se za Jerusalim vezuju još od 10. veka p.n.e.
Danas svoje istorijsko pravo na ovaj grad polažu i Hrišćani i Muslimani i Jevreji. Kao retko gde u svetu, ovde sve tri verske zajednice funkcionišu u miru, a Jerusalim povodom toga postao i Sveti grad.
Toliko toga vredi videti u ovom gradu… Ne propustite mesto Hristovog Vaznesenja, baziliku Eleona i pećinu Pater Noster, crkva Dominus Flevit (Gospod je plakao), rusku crkvu Marije Magdalene. Trebalo bi obezbediti i odlazak na Hramovni breg, mesto nekadašnjeg jevrejskog hrama, gde se danas nalaze Kupola na steni i džamija Aksa koja sa svojim pozlaćenim krovom predstavlja jedno od najpoznatijih muslimanskih svetilišta.
Nezaobilazni su Put Hristovog stradanja (Via Dolorosa) i crkva Hristovog Vaskrsenja (Sveti grob). U aktivnosti spada i razgledanje jevrejske četvrti i ostataka rimskog Carda, poseta čuvenom Zidu plača, najsvetijem mestu jevrejske molitve.
Jerihon i Vitlejem
Smatra se da je Jerihon jedan od najstarijih ako ne i najstariji stalno naseljeni grad na svetu. U Bibliji se Jerihon naziva „Gradom palmi“. Rimljani nisu poštedeli ni ovaj grad, razorili su ga 68. godine. Istoimeni grad sa nešto više od 20.000 stanovnika se i danas nalazi u blizini ruševina tvrđave.
Nedaleko od Jerihona je i čuveno mesto na reci Jordan, na kojem je Isus kršten.
Vitlejem je u svetu poznat kao rodno mesto Isusa Hrista. Ovde živi jedna od najstarijih hrišćanskih zajednica na svetu. Prema verovanju, ovde je rođen i čuveni kralj David koji je u Vitlejemu i krunisan za kralja Izraela.
Vitlejem je kao mesto Isusovog rođenja danas jedno od najpoznatijih svetskih hodočasnih odredišta. U gradu se nalazi crkva u pećini – Hram Hristovog Rođenja.
Mesto vredno posete između ova dva grada je i Lazarov grob, za koje se veruje da je tu Isus pokazao jedno od najvećih čuda i podigao Lazara iz mrtvih.
Mrtvo more
Sa geografske strane ovo mi je najinteresantniji deo putovanja. Mrtvo more je u stvari jezero između Izraela i Jordana, sa pritokom reke Jordan, ali se uobičajeno naziva morem.
Važi za najslanije more na svetu. Sa svojim salanitetom od 30 promila, oko 9 puta je slanije od obične morske vode. Zbog toga u Mrtvom moru nema života, što objašnjava poreklo naziva.
Mrtvo more je i najveća depresija u svetu, što znači da je nadmorska visina ovog jezera je u minusu. Njegova površina se nalazi na čak 442 metara ispod nivoa svetskog mora.
Voda je prilično topla i odlična za kupanje. Usled velikog salaniteta velika je i gustina vode, pa bez obzira što je najveća dubina mora 330 metara možete biti bez brige, jer ne možete potonuti. S obzirom da ne možete potonuti, da je voda izuzetno topla i lekovita, i da nema ajkula i ostalih opasnosti, Mrtvo more je možda i najidealnije more za kupanje.
Naravno, boravak u ovako slanoj vodi ne bi trebalo previše da traje.
Kupanje u Mrtvom moru je zbog salaniteta vode izuzetno lekovito. Pri izlasku iz vode, telo ostaje prekriveno debelim slojem soli koja blagotvorno deluje na kožu. Na dnu leži glina koja se nanosi na telo i pogoduje izlečenju mnogih kožnih bolesti.
Ali samo zamislite da ležite na vodi? 🙂
Petra
Još jedno od neverovatnih i vanvremenskih mesta na ovom putovanju. Petra je napušteni grad u Jordanu koji je u antičko doba bio glavni grad Nabatejaca. Poznata je po tome što su građevine ovog grada uklesane u stene. Godine 1985. UNESCO je Petru uvrstio u popis mesta koja se smatraju svetskom kulturnom baštinom.
Zahvaljujući strateški povoljnom položaju na raskršću više karavanskih puteva koji su spajali Egipat sa Sirijom i južnu Arabiju sa Sredozemljem, grad je u razdoblju od 5. do 3. veka p.n.e. bio vrlo važno trgovačko središte.
Pored povoljnog geografskog položaja, imala je i dobro skriveni položaj među strmim stenovitim zidovima okolnih planina i, što je bilo posebno važno, sigurno snabdevanje vodom. I danas se do ovog mesta može doći samo uskom brdskom stazom sa severozapada ili jednim stenovitim klancem s istoka koji je dug oko 1,5 km a stene između kojih se provlači dostižu visinu od oko 200 m dok je na najužem mestu širok samo 2 m.
Od vremena krstaša pa sve do 1812. ni jedan Evropljanin nije bio u Petri. Oko 1800-te još su samo pojedini naučnici po glasinama naslućivali da bi negde na Bliskom istoku mogao postojati jedan legendarni grad uklesan u stenama.
Ponovo ga je za Evropljane otkrio Švajcarac Burckhardt putujući po Arabiji. Više od 100 godina kasnije, Thomas Edward Lawrence (poznatiji kao „Lorens od Arabije“), piše u svom delu „Sedam stubova mudrosti“: Petra je najdivnije mesto na svetu. Mislio je, da bi svaki opis mesta izbledeo pred vlastitim doživljajem u susretu s Petrom. Proverite to i sami.
Aman
Aman je glavni grad Jordana i jedan od najstarijih gradova na svetu. Aman se u Bibliji spominje kao Rabbath Ammon, a Grci su ga zvali Philadelphia.
Najveće znamenitosti Amana su ostatci antičke citadele sa Herkulovim hramom, susedni Arheološki muzej, i veliki fino očuvani rimski amfiteatar, koji je mogao primiti 6 000 ljudi.
Nazaret
Ovaj grad je danas najpoznatiji po tome što je, prema Novom zavetu, u njemu proveo detinjstvo Isus Hrist. Iako su mnogi naučnici skeptici po pitanju tih legendi jer smatraju da Nazaret u vreme odrastanja Hrista uopšte nije ni postojao, arheološki dokazi iz 60-ih godina prošlog veka ipak idu u prilog biblijskoj priči.
U Nazaretu treba posetiti baziliku Blagovesti, crkvu arhanđela Gavrila i Bogorodičin izvor.
Ako vam sve navedeno ne daje dovoljno razloga da krenete na ovo putovanje dodaću još i posetu Madabu, jednom od gradova Moava, čuvenom po mnogim vizantijskim crkvama i mozaicima, gde se na podu crkve Svetog Đorđa nalazi mozaička mapa Palestine.
Ne bi trebalo ispustiti i razgledanje Gerase, jednog od najlepših grčko-rimskih gradova: Hadrijanov slavoluk, hramovi Artemide i Zevsa, Cardo maximus, forum, kupatila, pozorišta, poseta crkvi Svetih Kuzme i Damjana i Svetog Teodora.
U mestu Tabhi posetićete crkvu Umnožavanja hlebova i ribe, te crkvu Petrovog prvenstva, koja čuva uspomenu na čudotvorno ribarenje; u Kafarnaumu, posetićete ruševine kuće sv. Petra i sinagoge, grčki manastir Apostol. Imaćete priliku za razgledanje Horazina, grada kojeg je Isus prokleo i plovidbu brodom preko jezera.
Zaustavićete se u Jardenitu, mestu modernog krštavanja na reci Jordanu.
Da li ste nekada posetili Jordan ili Izrael? Kakva iskustva nosite sa tih putovanja?