Turisti pored računara sve više koriste i mobilne uređaje kako bi pretraživali ponude hotela i destinacija, a prošle godine je po prvi put rast hotelskih rezervacija bio veći sa mobilnih uređaja nego sa računara!
Turisti, dakle, pretražuju turističke ponude na različitim uređajima. Možda početno informisanje započne iz dosade, u gradskom prevozu, sa mobilnog telefona preko društvenih mreža a zatim se nastavi kod kuće uz računar i tu se i ostvari rezervacija. A možda pretraživanje počne namenski preko računara kod kuće ali se ne izvrši rezervacija, potencialni turista je i dalje u nedoumici, da bi se sutradan u vrelom gradskom autobusu setio tog hotela na idiličnoj plaži i izvršio rezervaciju preko mobilnog telefona.
Postavlja se osnovno pitanje:
Da li je sajt vašeg hotela/destinacije/agencije optimizovan za mobilne uređaje?
U slučaju da je odgovor negativan kako zamišljate da će neko pronaći vašu ponudu dok je u gradskom prevozu? Ne zavaravajte se, rezervacije preko mobilnih telefona su realnost i samo je pitanje vremena koliko ćete još moći bez njih ako ih sada ne dobijate.
Mobilni uređaji naročito dobijaju na značaju u turizmu i ugostiteljstvu. Ljudi svoje kompjutere koriste uglavnom za rad i obavljanje zadataka a telefoni i tableti se koriste za odmor i razonodu u šta spada i pretraživanje lepih destinacija, planiranje odmora i sl.
I Stiv Džobs je 2010. predvideo da će mobilni uređaji preuzeti primat nad računarima (uključujući i laptop računare). Broj rezervacija u turizmu koji dolazi sa mobilnih telefona raste iz dana u dan!
Šta znači optimizovan sajt za mobilne uređaje?
Optimizovan sajt za mobilne uređaje znači da će se vaš sajt podjednako lepo i funkcionalno prikazivati posetiocima koji dolaze sa mobilnih uređaja. Sajt se brzo učitava, ne mora se zumirati da bi se pročitao tekst, fotografije se lepo prikazuju, sve je pregledno, lako se snalaze i bez poteškoća koriste sve funkcionalnosti sajta. U nastavku teksta biće nekoliko primera i ilustracija razlike između neoptimizovanog i optimizovanog sajta za mobilne uređaje.
Zašto je važno imati optimizovan sajt za mobilne telefone?
Današnji turisti očekuju konstantno kvalitetno korisničko iskustvo kada posećuju sajt vašeg hotela ili agencije, bilo preko računara, mobilnog telefona ili tableta – oni žele da jasno i lako dođu do informacija koje su im potrebne – fotografije, mape, uputstva, kontakt podatke i formular za rezervaciju.
Ako vaš sajt nije optimizovan korisnici se neće previše truditi i brzo će ga napustiti i otići na sajt vašeg konkurenta. Statistika pokazuje da 61% korisnika koji preko mobilnih uređaja dođu do neoptimizovanog sajta isti napuštaju u roku od samo nekoliko sekundi. Među njima su i vaši izgubljeni gosti.
Razlika između optimizovanog i neoptimizovanog sajta je razlika između ostvarene rezervacije i gosta koji je za malo izmakao.
Možda koristite društvene mreže u promociji svoje ponude, možda u to ulažete veliki trud i napore, a možda čak ulažete i u plaćenu promociju na Fejsbuku ili Guglu. Međutim, ako vaš sajt nije optimizovan za mobilne uređaje, sva vaša ulaganja u onlajn marketing i napori su osuđeni unapred na neuspeh. Možda ćete zanimljivim statusima na Fejsbuku i plaćenom promocijom privući pažnju velikog broja korisnika, koji će nakon što vide vaše statuse doći i do vašeg sajta. Sada je potrebno samo još da izvrše rezervaciju, da učine taj poslednji i najvažniji korak, ali vaš sajt nije optimizovan a većina korisnika sa društvenih mreža dolazi baš preko mobilnog telefona ili tableta. Prilika je propuštena.
Ne ulažite trud, vreme i novac u onlajn marketing i društvene mreže dok ne optimizujete svoj sajt za mobilne uređaje!
Optimizovan sajt ili aplikacija za mobilne telefone?
Odgovor je: prvenstveno dobro optimizovan sajt pa tek onda aplikacija!
Korisnici su sve probirljiviji kada su aplikacije u pitanju, a memorija na telefonu je uvek prisutni problem. Malo koji turista će instalirati aplikaciju hotela samo da bi pogledao šta taj hotel nudi. Možda će instalirati aplikacije velikih agregata hotelskih ponuda kao što je Booking.com ili TripAdvisor ali sigurno se neće odlučiti za aplikaciju pojedinačnih hotela.
Internet korisnici će do vašeg hotela stići najčešće preko društvenih ili Gugl pretrage i tako doći do vašeg sajta. Ukoliko sajt nije optimizovan za mobilne telefone, šanse da oni izvrše pretragu i pogledaju da li postoji aplikacija vašeg hotela je gotovo ravna nuli.
Aplikacije su i veoma skupe a i kada ih napravite morate praviti posebne za android, iOS pa i Windows mobilne uređaje, dok sa dobro optimizovanim sajtom imate rešenje za sve. Aplikacije su dobro rešenje za turističke destinacije i obilaske turističkih lokaliteta koje turisti mogu koristiti samo dok su u turističkom mestu, ali i za njih važi pravilo da je pre svega neophodno da imaju dobro optimizovan sajt. Preporučujem da pročitate i ovaj tekst.
Šta kaže Google?
Google je odnedavno počeo sa uvođenjem velikih promena na ovom polju i neoptimizovani sajtovi će se suočiti sa ozbiljnim problemima.
Naime, Gugl uvodi promene u načinu rangiranja sajtova u svojim rezultatima pretrage i kazniće sajtove koji nisu optimizovani za mobilne uređaje. Gugl samo želi da radi svoj posao: pružiti najbolje moguće rezultate pretrage korisnicima na njihove upite. Ako korisnik nešto pretražuje sa mobilnog telefona sajt koji nije dobro optimizovan za prikaz na mobilnim uređajima jednostavno neće biti dobar rezultat pretrage za tog korisnika i neće se prikazivati u rezultatima pretrage. Obzirom da je sve veći broj korisnika koji na Guglu nešto pretražuju preko mobilnih uređaja, Gugl je rešio da u rezultatima pretrage favorizuje dobro optimizovane sajtove.
Ukoliko vaš sajt nije optimizovan za mobilne uređaje, neće se ni pojaviti u rezultatima pretrage korisnicima koji nešto pretražuju sa mobilnog telefona ili tableta. Ove promene su za sada uvedene samo u SAD-u ali se ubrzo očekuje njihova globalna primena.
Šta to konkretno znači? Uzmimo za primer da recimo jedan hotel u Vrnjačkoj Banji ima 3. poziciju na Google pretrazi kada neko traži “hotel vrnjacka banja”, ali da sajt hotela nije dobro optimizovan za mobilne uređaje. Sajt trenutno ima treću poziciju bilo da pretragu vršite preko računara ili mobilnog telefona. Međutim, nakon uvođenja najavljenih promena, ukoliko neko sa mobilnog telefona u pretragu unese “hotel vrnjacka banja”, sajt ovog hotela se neće uopšte ni pojaviti na prvoj strani, a verovatno ni na drugoj.
Da rezimiramo… Sve više turista traži turističko-ugostiteljske usluge preko mobilnih uređaja. Ukoliko hotel/agencija nema sajt dobro optimizovan za mobilne uređaje, taj sajt neće biti vidljiv na Guglu mobilnim korisnicima. Ako vas danas nema na Guglu, to je isto kao i da ne postojite.
Šta je Multi-Screen marketing i zašto je bitan u turizmu?
Setite se priče sa početka ovog teksta – turisti danas započinju pretragu destinacija na jednom uređaju (npr. mobilni telefon), vrše dodatne pretrage i donose odluku o putovanju na drugom uređaju (npr. tablet), da bi konačnu rezervaciju načinili na rećem uređaju (npr. računar). To znači da vaša ponuda danas mora biti prisutna svuda, na svim uređajima i na svim veličinama ekrana.
Morate pratiti anlitiku svog sajta i dobro čitati podatke iz nje: sa kojih uređaja dolaze turisti na sajt a sa kojih najviše vrše pretragu na Guglu, sa kojih najviše vrše rezervacije i sl., i na osnovu tih analiza možete planirati svoje dalje onlajn oglašavanje. Bitno je da kupac ne bude izgubljen dok prelazi sa jednog uređaja na drugi a to se lako može desiti ako sajt nije “mobile friendly”.
Neoptimizovani sajtovi se već sada suočavaju sa gubitkom poseta dok vlasnici i administratori ne shvataju razloge za to. Sa druge strane, sajtovi koji optimizuju svoje sadržaje dobijaju u narednim mesecima povećanje posećenosti u proseku 30%. Dokaz za to je i ovaj sajt, na kojem se trenutno nalazite.
Želite li da turisti brzo napuštaju vaš sajt bez rezervacije i ne pronalaze ga na Guglu ili želite veću posećenost, veće vreme trajanja posete, bolje pozicije na pretragama i više rezervacija?
Pitate se da li je vaš sajt optimizovan za mobilne uređaje? Odgovor možete dobiti jednostavnim testom na ovom linku, jednstavno unoseći URL adresu sajta.
Imali iskustva sa optimizacijom sajta? Podelite u komentarima svoja iskustva i efekte promena!
6 komentara
Potpouno se slazem sa svime sto je napisano u ovom tekstu. Engleski naziv za optimizovani sajt je „responsive“. Ako sajt nije responsive, bice problema u rankingu i u poseti sajta. A za turizam ranking i poseta sajta je sve. Ali zapanjujuve je koliko vlasnici, pre svega manjih hotela, hostela ili tur. agencija ne razumeju neophodnost da optizmiuju svoj sajt. Njima je to trosak (a izrada responsive sajta kosta 300 evra-sto priznajem i nije malo) koji nije potreban, logika je imam sajt, ne treba mi josh optimizacija!
Razlika je ocigleda, i po sebi znam da, kad sam na internetu sa telefona, zaobizalim sajtove koji nisu optimizovani. Trziste je ogromno, kupac/gost ce uvek naci ono sto mu treba, ne mora jos i da gubi vreme na nepregledne ponude.
Interesuje me , da li ovo znaci da jos uvek imamo vremena da nase sajtove blagovremeno optimiziramo dok ova opcija ne stigne i u nasu zemlju?“Ove promene su za sada uvedene samo u SAD-u ali se ubrzo očekuje njihova globalna primena.“ Zna li neko, da li je definsan datum kad ovo stupa na snagu, konktretno mislim na ranigiranje sajta od strane googla u zavisnosti od odradjene optimizacije?
Hvala
Jelena,
da još uvek imate vremena da optimizujete svoj sajt. Ne zna se još uvek kada će ove promene stupiti na snagu u Evropi i Srbiji (bar ja još nisam čuo za tu informaciju) ali je verovatno da neće proći više od 6 meseci.
[…] Nećete imati efekta od dobrog sadržaja ako korisnici ne mogu da mu pristupe sa telefona. Dobro pročitajte ovaj tekst o važnosti optimizovanih sajtova u turizmu. […]
Slobodno se moze reci da svaka iole ozbiljna turisticka ponuda mora da bude prilagodjena mobilnim uredjajima. Mi domaci turisti i nekako, ali stranci se uglavnom snalaze pomocu pametnih telefona, i bitno je da im informacije budu dostupne i pregledne na taj nacin.