Poluostrvo Halkidiki na svojim prstima čuva poznata letovališta kao što su Pefkohori, Hanioti, Polihrono, na prvom, Sarti, Nikiti, Neos Marmaras, na drugom ili čuveni Uranopolis, na trećem prstu. Svi zajednopredstavljaju idealno mesto za opuštajući odmor, na nekoj od suncem okupanih i peskovitih obala Egejskog mora.
Pefkohori
Pefkohori je oduvek bilo omiljeno mesto Srba. Većina taverni, restorana, diskoteka, pored standardnog grčkog ima i srpski meni, tako da svuda možete pričati srpski, i što poslovica kaže, ceo “svet” će vas razumeti. Crni, beli, Melezi, pa čak i Kinezi, mogu se videti šetajući glavnom ulicom. Mirisi girosa, suvlakija osećaju se čak i u vodi. Plaža, koja jeste vrlo uska, ali sa sitnim šljunkom i peskom, pruža divno kupanje u prozirno čistoj vodi, čak i nesigurnim plivačima.
Ulazeći u vodu i idući ka bovi, na 20,30 metara od same obale, po dnu ćete osetiti sitan pesak. Na taj način, svima je omogućeno bezbedno kupanje, uz predah na peskovitom dnu.
Cika dece, pravljenje kula od peska i mnogo veća gužva primećuje se na plaži Xenia, koja je oko 4 km udaljena od samog mesta.
Na njoj se primećuju dva dela. Prvi koji je posvećen mladima, kao i onima koji se tako osećaju, sa glasnom muzikom, brojnim kafićima sa ležaljkama i lazy bag-ovima. Ulazak u vodu je nešto lošiji zbog oštog i većeg kamenja, ali je zabava zagarantovana, kako na vodi, zbog brojnih sportova, tako i na pesku, zbog mreže za odbojku ili opuštajućijih trenutaka uz neke od rashlađujućih pića.
Sa druge strane, pruža se sitan pesak i slobodna plaža za samostalne turiste koji više vole da nose sopstvene suncobrane i leže na pesku. Tamo je ulazak u vodu potpuno odgovarajući uz dugo pružanje plićaka, ali kada krenete ka dubini, znajte da nema peskovitog dna.
Što se samog provoda tiče, mesto odiše brojnim mestima za izlazak, kako mlađoj, tako i starijoj populaciji. Ko voli prijatnu večeru sa pogledom na more i tihom muzikom u pozadini, može izabrati neki od restorana i taverni, kao i mesta sa brzom hranom ili poslastičaru. Svakako, u zavisnosti od toga šta želite, raste i cena.
Ukoliko želite ludi provod, sa stranom ili srpskom muzikom, možete ući u par disko-klubova i provoditi se do sitnih sati.
Hanioti
Ako vam u nekom trenutku dosadi ili jednostavno želite da videti nešto drugačije, možete se odvesti kolima, taksijem ili busom u trajanju od pet minuta ili jednostavno prošetati sat vremena (oko 3 km) ulicom bogatom velelpnim vilama od kojih zastaje dah, koja vodi u Hanioti. Iako po veličini manji, ima veći broj kafića, koji predstavljaju raj za provod. Nešto je skuplji, ali vredi osetiti kako on živi u sitnim satima, ali ni nalik preko dana.
Ujutru, plaža je puna turista sa različitih strana, koji su tu smešteni, ili poput nas, izletnici. Ukoliko nemate suncobran, a ne želite da ga iznajmite zajedno sa ležaljkom, postoji mogućnost ostavljanja peškira na travi, u parkiću koji je iznad plaže. Tamo imate visoko drveće koje štiti od jakog podnevnog sunca i omogućava veliki broj aktivnosti.
Međutim, šetajući preko dana, Hanioti je prazan. Tek ponegde možete zateći slučajnog prolaznika ili užurbanog turistu, kako juri u potrazi za suvenirima.
Hrana, piće i cene u marketima
Nešto, na šta treba obratiti pažnju jesu marketi i prodavnice. Pošto su navikli na turiste iz Srbije, ali i iz inostranstva, Grci-prodavači veoma često žele da pokradu koji cent ili evro. Zato oprez! Obilazeći Pefkohori i Hanioti, naročito njihove markete, uočićete veliku razliku u cenama istih proizvoda, čak i preko 1 evra.
Što se voća i povrća tiče, ubedljivo je najjeftije na plaži. Crnci koji svakog dana voze svoj pretrpan kamion po ulici do plaže, nude sveže i ukusno voće i povrće za 1-2 evra, u zavisnosti od toga šta želite, a često možete i cenkanjem spustiti cenu i više od 0.50 centi, što dosta znači po gramaži.
Ukoliko volite grčku muziku, hranu, piće i igre, predlažem vam posetu nekoj od taverni koja će vam dočarati život i ljude Grčke. Možda cena jeste veća za potpuni doživljaj, ali postoje i mesta koja nude takozvano meze sa pićem, od oko 10 evra po osobi, što je verujem pristupačno, uz prethodnu večeru kod kuće.
Krstarenje
Preporučujem i krstarenje zalivom Toroneos, prelepim drvenim brodom, sa ručkom na istom i uz mogućnost skakanja u tirkizno plavo more koje okružuje ostrvo Kornjača. Cena je 22 evra, uz kupovinu karte na brodu, ili 23 evra preko neke od agencija dan-dva pre, što je svakako sigurnija varijanta. Vožnja u trajanju od 9:30 do 17:30 je nešto što ćete sigurno dugo pamtiti.
Posetićete poslednje mesto na drugom prstu Toroni, po kome i sam zaliv nosi naziv, gde ćete se susresti sa nestvarno sitnim šljunkom-peskom, koji prekriva čitavu obalu. Mesto je malo, tako da je pauza od sat i po sasvim dovoljna za obilazak.
A sada Neos Marmaras…
Po povratku na brod, dopunićete baterije uz ukusan ručak, nakon čega sledi Neos Marmaras. Veličanstveno i najpopularnije mesto na poluostrvu Sitonija. Mnogo je veći, i po meni, nešto lepši u odnosu na Pefkohori. Međutim, gotovo sve vile se nalaze u brdu, tako da ukoliko volite planinarenje, ali i more, ovo je idealno mesto za vas. Pauza, svakako nije dovoljna da se obiđe, ali treba je maksimalno iskoristiti.
Pošto se završi sa obilaskom grada, plovimo ka ostrvu Kornjača. Tamo nas čeka polasatno pristajanje i skakanje sa broda, što predstavlja jedinstven i nesvakidašnji doživljaj. Kao svršetak predivnog dana, hranjenje galebova upotpuniće doživljaj i učiniće da bar na kratko privučete pažnju ovih prelepih ptica.
Pored ovih, postoje još nekoliko izleta ( do Soluna, do Waterland-a, krstarenje do Svete Gore,…) koje svakako treba doživeti, ali ukoliko niste ljubitelj istih, verujem da ćete pronaći svoje mesto na plaži i uživati u odmoru, uz prijatno društvo, kako ljudi, tako i talasa. Možda ćete onda rešiti da i do godine ponovo postanete deo ovog veoma prijatnog mesta.
11 komentara
Ovo je fantasticno! 🙂 Svaka cast! 🙂 Za 10 godina ti zelim jedan bestseler sa nazivom „Kako citav svet za 99 dana“ – Putpopisne avanture Jelene Djokic.
Sve najlepse 😉
* „Kako obici citav svet za 99 dana“
Hvala puno… 🙂 Hmm…dobra je ideja. Hvala na istoj. Možda i odlučim da jednog dana krenem u takvu avanturu. 😉
Bravo! Vrlo sam ponosna na tebe Jeko, sl. korak da te Grcka pozove da budes lokalni vodic i lepotica svim turistima koji posecuju Halkidiki.
Hvala ti Anči! 🙂 Pa računam na to, samo da savladam grčki jezik.. 😀
Cestitam i zelim da ovo bude samo prvi u nizu putopisa koje ces objaviti :)mene si podstakla na ponovno razmisljanje o odlasku u Neos Marmaras i obilazak predivnih plaza Sitonije…:):):)
Hvala… 🙂 Iskreno se nadam da će tako i biti. 😉 Drago mi je što sam tebi, a pretpostavljam i još nekome drugom, probudila želju da poseti neko od ovih sjajnih mesta. 😉
Draga Jeco, divno si ovo opisala 🙂 do sada sam letovala u Crnoj Gori – Boka Kotorska je divna – ali posle tvog clanka definitivno mi je Grcka na pameti za iduce leto i to bas neki od prstena Halkidikija…p.s. mogla bi da objavis i clanak o Becu jer bih i tamo volela da odem pa da nas lepo uputis 😉
Hvala ti Marince. Baš mi je drago da ti se sviđa.:) Što se tiče Beča, mislim da još uvek nemam prave reči koje bi opisale taj veličanstveni grad. Dok ih ne pronađem, evo Milan ti je predložio gde na doček. 😉 Ali ipak smatram da zima i sneg prekriju sve prirodne lepote koje proleće otkriva. Mada, svakako, sve ima svoje čari. 🙂
Bila sam puno puta u Grckoj i imala priloke da obidjem vecinu pomenutih mesta i letovalista. Plaza Xenia je na mene ostavila odlican utisak, mada je vikendom prevelika guzva. Hanioti mi se jako dopada, Sarti je dobar za miran odmor, ali ja preferiram Neos Marmaras. Pravi gradic na primoriju koji je ziv cele godine.
[…] i putopis sa Halkidikija ili putopis iz Polihrona i […]