Putujte po prelepoj Srbiji radije nego daleko od nje…
Moram da priznam da i sama radije sanjam o odlasku u daleke zemlje, o upoznavanju njihovih prirodnih i antropogenih vrednosti i specifičnosti, nego o Srbiji i njenim turističkim potencijalima. Ali ako malo bolje razmislim, koliko dobro sam upoznala blaga i bogatstvo svoje zemlje, njene gradove, šume, jezera i živopisne pejzaže..? Koliko treba obići i upoznati znamenitosti oko nas, na koje ni ne obraćamo pažnju, pre nego što rezervišemo avio kartu za Egipat, Istanbul, Pariz ili Bangkok..?
Odgovor je – retko ko od nas može se pohvaliti da zna sve… da je video sve… ili bar dovoljno.
Ljudi iz inostranstva koji dođu u našu zemlju, posete naše planine, šume, salaše, nikada ne zaborave i govore o Srbiji mnogo lepše i više nego što bi mi sami njima mogli da ispričamo. Najlakše nam je da kažemo kako se „kod nas ne dešava ništa“ i kako nema „ništa posebno tu da se vidi i doživi“. Ali ako malo zalutamo sa glavnog puta, kroz neki planinski šumarak, izađemo iz gradova i parkiramo automobile, usporimo malo, ugasimo kompjutere i telefon, upijaćemo lepotu rodne zemlje. Poželećemo da fotografišemo bezimeni potočić, rodino gnezdo, stado na ispaši…
Poželećemo da zagrlimo prastari hrast pod zaštitom države, na putu do srednjovekovnog manastira Koporin kod Velike Plane. Da zauvek ostanemo na vrhu mističnog Rtnja, tajanstvene planine Istočne Srbije, iznad oblaka, za koju se čak vezuje i teorija da je ustvari piramida starija od onih u Gizi. I zašto da odemo na Bled ili Ohrid, a da nismo videli Srebrno ili Đerdapsko jezero..? Ovčarsko-Kablarska klisura naša je Sveta Gora, Novi Sad srpska Atina. Pa pomislite na to pre nego što se uputite u Grčku.
Da li ste znali za vodopade Sopotnice, jedne od najlepših u Evropi, koji izviru na padinama Jadovnika, na visini od oko 1000m i spuštaju se ka Limu? Jedinstven prizor i melodija iz dubina naše Srbije…
Da li ste čuli i videli vodopade Prskalo, Veliki Buk koji sam sebe podiže u visine, impozatne preraste Homoljskih i Kučajskih planina, vrelo Mlave čija je dubina nepoznata i najiskusnijim roniocima? Jeste li obišli Đerdap, Lepenski Vir, Trajanovu tablu, gde je Dunav prostran kao more, a potom uzan kao planinski potočić? Svedoke postojanja prvih kultura na tlu naše prelepe Srbije?
Ostavimo istok. Vodim vas na zapad… Na reku Uvac, u goste kod beloglavog supa. Pogled sa uzvišenja Molitva na guste meandre ove reke po kojima je i dobila ime zauvek će vam se urezati u sećanje. Najveći gospodar neba vas možda počasti pogledom na svoj divni let, jedini takav baš tu, ne samo u Srbiji već na čitavom Balkanu.
Spustite se malo na jug i obiđite najlepše pravoslavne manastire sveta, prepoznate pre od UNESCO-a nego od našeg oka. Putovanje od hrama do hrama, od jednog krsta uperenog u nebo do drugog, podsetiće vas na doba i svetost kraljeva koji su zemlju branili, širili, gradili za nas. Kosovo, zemlja hramova, zemlja podviga koliko i stradanja, izgubilo je preko 140 manastira od 1999.godine do danas. Pustošenje najsvetijeg što imamo odnelo je 15 spomenika prve kategorije i 23 spomenika III kategorije. Samo u martovskom pogromu 2004. uništeno je 6 spomenika naše duhovnosti, najvišeg ranga. Pa ipak, još tu prkose razdorima manastir Žiča, Gradac, Đurđevi stupovi, Studenica i Sopoćani. Usput ćete naići na dolinu Jorgovana, što je cvetala za Jelenu Anžujsku, što miriše kao njena rodna Provansa. Delić Francuske u Dolini Kraljeva.
A od manastira Banjska do Svetih Arhanđela na vas čeka još Pećka patrijaršija, Devič, Dečani, Bogorodica Ljeviška, na kojoj je putnik urezao poznati stih “Zenica oka moga gnezdo je lepote tvoje“, i najlepša od svih, uzvišena Gračanica, sa jedinstvenim predstavama Raja i Vaskrsenja u svom živopisu. Spojite veličanstvenog Belog anđela iz Mileševe sa Rajem iz Gračanice i onda mirno možete u Sikstinsku kapelu u Rim i Vatikan. Nemojte me pogrešno shvatiti. Ne potcenjujem blago sveta, ne stavljam naše iznad njega. Samo želim da spoznate lepotu i retkost prizora koje vam rodna zemlja nesebično pruža, pre nego što poželite svetsko blago.
Dunav kod Ečke, Tisa kod Kanjiže, Zasavica u Sremu, Drinska regata, Maglič i Koznik, potpuno očuvana utvrđenja na grebenima negde u dolini Kraljeva, čekaju na vas. I više će vam se radovati nego bilo kom stranom turisti ili vi fjordovima Norveške i kanalima Amsterdama. Zaplovite Ibrom, Drinom, ili Dunavom. Okupajte se u reci Gradac, čistoj i svežoj kao jutarnja rosa. Posetite Taru, ili jezero Perućac, gde se Drina i Tara srdačno pozdravljaju…
Pre nego što krenete put nekog dalekog ostrva u leto, prevezite se čamcem sa Zemunskog keja na obalu Velikog ratnog ostrva što leži usred Dunava iz kog je samo jednom iznenada izronilo, što je dom brojnim vrstama ptica od međunarodnog značaja i koje je prirodno riblje plodište. Malo ka severu, na obodu Banata, Deliblatska peščara naša je Sahara, skoro u celini zaštićen rezervat, sa svojim očuvanim ekosistemima i retkim biljnim vrstama. Tu je i Bela Crkva, „srpska Venecija“, koju presecaju brojne rečice i sedam predivnih jezera, pa ne morate u Italiju odmah ovog leta! Sahara i Venecija nikad nisu bile bliže. I jedna drugoj, i vama.
Turističke destinacije ne moraju biti negde daleko. Neka vaša destinacija ovog vikenda bude susedni grad. Njegova fontana mesto za novčić u ime vaših neispunjenih želja. Zaplovite rekom što teče kraj vašeg doma, obiđite crkvu do koje možete pešice ili starim biciklom. Ja ovog vikenda planiram da krenem stopama Karađorđa, u Radovanjsku šumu, pa do manastira Koporin, u brda koja su Despota Stefana u XIV veku navela da baš tu podigne svoju zadužbinu. Sigurna da ću usput naći predele koji su odmor za oči, sigurna da ću udahnuti vazduh nekih starih, bitnih, neprolaznih vremena.
A vama poručujem da…
…Pre nego što se popnete na Ajfelovu kulu, osvojite visine Garoš kule i Avalskog tornja, udahnite vazduh svog grada, pružite pogled na svoju zemlju dole, ka svom staništu, svojoj slobodi.
Nisam nikako mogla obuhvatiti sve tajne što Srbija pod jelekom krije, ali polako otkriva za vas i nesebično deli njihovu lepotu sa vama. Ostale su mi pećine, dvorci, rimske palate i gradovi, gorda srednjovekovna utvrđenja, bogata lovišta, stara srpska sela i tradicija, putevi vina, muzike i igara, susreti i rastanci uz trubu i pršutu, tamburu i kolo, pa sve ispočetka…
Ostavljam prostora i za vašu avanturu, vaše doživljaje, vaša putovanja. Otkrijmo zajedno lepote Srbije. Pišite i opišite nam ih!
6 komentara
Dunav kod Ečke? Koliko ja znam Ečka nije ni blizu Dunavu, ali Begej jeste.
Za taj deo teksta inspiracija je ova slika https://www.google.rs/search?q=dunav+kod+ecke&espv=210&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=tokxU_-qO43H7AbIuYHIDg&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1024&bih=667&dpr=1#q=ecka+serbia&tbm=isch&facrc=_&imgdii=_&imgrc=MwV_JM9KxqhEwM%253A%3BPzgW6z5vF_8BQM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.serbianembassy.jp%252FSLIKE%252FOSTALE%252Fbelojezero-ecka_2.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.serbianembassy.jp%252FENGLISH%252FPositionAndClimate.html%3B600%3B373
ispod koje u publikaciji TOS-a stoji takav opis.
Možda je greška, možda i ne.
To je sigurno greska. Ali je tacno da je najveci ribnjak u Vojvodini bas tamo.
sve sem Dunava kod Ečke je ok 🙂
Čak se ribnjak Ečka nalazi između dve reke i to Ties i Begeja al daleko daleko od Dunava.
Molim vas da me obaveštavate o novim tekstovima i aktuelnostima u vezi turizma.
Ja sam inače iz Istočne Srbije i voleo bih da doprinesem razvoju turizma u toj regiji, ali mi treba pomoć i podrška i drugih aktera.
Srdačan pozdrav,
Igor