Ukoliko se školujete za rad u oblastima kao što su turizam i ugostiteljstvo, treba da znate da je, za zaposlenje, diploma praktično jednako važna kao i praksa.
Tokom 2014. godine, od januara do novembra, kada je u pitanju turizam, na sajtu Poslovi.infostud pojavilo se, u proseku, 54 oglasa za posao. Radnici u ugostiteljstvu su mnogo traženiji, pa je za zapošljavanje u ovoj oblasti objavljen čak 451 oglas.
Procenjuje se da je na oglase za posao pristiglo više od 54.000 prijava. Polovinu njih čine kandidati sa završenom srednjom školom, dok drugu polovinu čine oni sa Bachelor i Master diplomama fakulteta, sa završenom osnovnom školom i magistraturom, kao i doktoranti, stoji u tekstu objavljenom na sajtu Hotelijeri.com.
Zabrinjavajući podatak je da u većini gradova Srbije, tokom protekle godine, nije objavljen nijedan oglas za zaposlenje radnika u ovim oblastima. Sa druge strane, ne treba zanemariti da znatan broj oglasa za posao podrazumeva zaposlenje u inostranstvu. Ukoliko izuzmemo Beograd i Novi Sad, radnici u inostranstvu se traže mnogo češće nego u ostalim gradovima Srbije.
Ono što se oni koji žele da rade u ovim oblastima često pitaju je: da li je za zaposlenje bitnija diploma ili praksa?
Radnici beogradskih hotela najčešće imaju završenu srednju ugostiteljsku školu ili su diplomirali hotelijerstvo na nekom od privatnih fakulteta. Međutim, na višim pozicijama nalaze se oni sa višom stručnom spremom.
Tako, primera radi, u sektorima koji se bave marketingom ima kako onih koji su završili fakultete, tako i onih koji su doktorirali u nekoj od oblasti relevantnih za ovu oblast.
– Radila sam na prekookeanskom brodu pet godina, a zatim sam se, u avgustu, zaposlila u Zepter Apart hotelu. Mladi koji traže posao treba da znaju da je u ovim oblastima važna i diploma i praksa. Međutim, akcenat bih stavila na praksu. Najvažnije je voleti svoju struku i ne odustajati jer ugostiteljstvo ne umire – kaže Ivana Spasić, asistent F&B u hotelu Zepter Apart, u izjavi za sajt Hotelijeri.com.
Oni koji se školuju u ovim oblastima treba da imaju u vidu da je, u 2014. godini ubedljivo najtraženije zanimanje u oblasti ugostiteljstva bilo za radno mesto konobara, dok je u turizmu najtraženiji recepcioner. Međutim, u turizmu se najređe pojavljuju oglasi za zapošljavanje turističkih vodiča, dok su u ugostiteljstvu najmanje traženi poslastičari i roštilj i pica majstori.
Od onih koji traže posao najčešće se zahteva poznavanje engleskog jezika, dok se poznavanje drugih jezika poput ruskog ili nemačkog zahteva mnogo ređe. Ipak, to, svakako, može da bude samo prednost.
Praksa je ono što studentima, na većini fakulteta, nedostaje. Ipak, pojedini hoteli nude program praksi za studente, pa možda tu treba potražiti priliku da se primeni ono što se uči u školi i na fakultetu.