U ovom gradu sam bila svega jednom i ako bi Berlin bio čovek, ovako bih ga opisala…
Zamislite da treba da se susretnete sa iskusnim, smelim, samouverenim čovekom, autentičnog izgleda i čvrstog karaktera koji se ne boji ničega i u svojim zrelim godinama je pun energije i živi slobodno, punim plućima. Njegova prošlost u vama izaziva strahopoštovanje a sadašnjost divljenje. Tako sam ja doživela ovaj grad.
Ovih 5 koraka su tek bebeći koraci po površini ove urbane aždaje i svakako ću je posetiti još koji put. Berlin zahteva dobru pripremu, istorijsko predznanje i organizaciju. Njegove prostrane ulice i bulevari često učine da se zanesete i izgubite, ali to je takođe i dobar način za upoznavanje Berlina. Idemo redom!
1. Pred kapijom
Prvi korak vodi do Brandenburške kapije. Ranije su kapije stajale na ulazu starih gradova, pa hajde da zato ova znamenitost bude na prvom mestu.
Iako je jedina preostala gradska kapija nekad predstavljala podelu grada na zapadni i istočni Berlin, nakon pada Berlinskog zida 1989. godine, ona predstavlja simbol jedinstva Nemačke. Primetićete da izgledom liči na Akropolj, po čijem je uzoru i građena i da sa obe strane ima 6 dorskih stubova koji drže 11 metara dugu gredu koja deli kapiju na 5 prolaza.
Na samom vrhu kapije se nalaze dvokolice koje su tu naknadno postavljenei i uperene ka istoku, gde je i centar grada.
Ispred kapije je uvek živo, i ovde se često održavaju koncerti a zapazićete i vesele momke koji oponašaju američke i nemačke vojnike iz vremena podele i hladnog rata. Zanimljivo je kako je Berlin u svoju tmurnu istoriju ubacio humor i to je isto deo njegovog neobičnog duha.
Prvo se prošetajte ulicom Unter den Linden, na čijem kraju će vas sačekati ova impozantna kapija.
2. Like a prayer
Drugi korak vodi do Berlinske katedrale.
Iako nisam religiozna osoba i svoj skeptični stav prema crkvi držim za sebe, imala sam prilike da posetim brojne manastire, crkve i katedrale. Ova katedrala me potpuno ostavila bez reči. Sećam se da sam nakon prohladnog dana i duge šetnje, rešila da se zgrejem upravo ovde.
Nakon što sam jedva otvorila masivna vrata katedrale, ušla sam i zanemela. Odmah sam osetila neki mir i skladnost a njena raskoš me zasenila. Popela sam se na sprat i sela u deo koji je ličio na pozorišnu ložu i sa visine posmatrala tu lepotu i grandioznost.
Taman kad sam mislila da ne može više ništa da me zaseni, otkrila sam nepregledne, klaustrofobične stepenice koje vode do samog vrha katedrale odakle se pruža neverovatan pogled na Berlin i sva njegova čuda. Iako je penjanje zamorno i dugo traje, ono što vas sačeka na vrhu vredi svaki stepenik. No, to je na vama da se uverite i uživo o čemu govorim.
Na kraju ću reći da crkva prima minimalnu pomoć od države i Crkve, te je potrebno da kroz ulaznice i novčanu pomoć posetilaca ostvari dnevni prihod od 10.000 eura, da bi svakodnevno primila tolike posetioce, platila održavanje, struju i zaposlene u katedrali.
3. DDR IN VIVO
Treći korak vodi do malog DDR muzeja, smeštenog preko puta ove velelepne katedrale.
Na prvi pogled vam deluje neprimetno i posetićete ga jer vam je usput, a zapravo je dva puta bio nominovan za evropski muzej godine i itekako ga treba posetiti. Zašto? Zato što je interaktivan. Zato što ćete videti kako je izgledala dnevna soba i kuhinja jedne porodice koja je živela u istočnom delu Nemačke i Berlina, pod nadzorom Sovjeta.
Šta se to nalazilo u prtljažnku Trabanta, kako je izgledala zatvorska ćelija i proces ispitivanja, šta se moglo naći u prodavnici u tim surovim vremenima uz mnoštvo video materijala, zvučnih efekata i autentičnih rekvizita.
Zaista ćete osetiti začaurenost i potištenost tog perioda. Kako je izgledalo biti otcepljen unutar sopstvene zemlje i tretiran kao rob i građanin nižeg reda. Pre posete Berlinu, preporučujem da pogledate film Das Leben der Anderen i sve će vam biti mnogo jasnije.
4. Eastside story
Četvrti korak vodi do Eastside galerije. Fantastičan primer street arta, umetnička dela najrazličitijeg kolorita i senzibiliteta koja se nižu u nedogled a nastala na originalnim ostacima Berlinskog zida. Pravi simbol berlinskog duha, bizarnosti, kreativnosti, individualnosti i bunta.
Galerija se nalazi u Mill ulici. Drugi deo zida se može videti u Bernauer ulici. Iako je nekad ovaj zid ograničavao slobodu kretanja i stvaranja, danas možemo reći da je isti taj zid iskorišćen u svrhu umetničke slobode.
5. Berlinski bulevar zvezda
Za kraj, peti korak nas vodi do trga Potsdamer. Primetićete da je Berlin prepun raznoraznih platzeva iliti trgova, a ja biram ovaj jer je domaćin Berlinskog filmskog festivala.
Ovaj trg svakodnevno poseti između 70 i 100 hiljada ljudi, pa zašto ne biste i vi. Ovde imate sve. Fensi poslovne zgrade, Lego muzej, bioskope, kazino, klubove, šoping centre, restorane itd. Prošetajte se crvenim asfaltom, slikajte neku od zvezda sa berlinskog Bulevara zvezda pa nastavite dalje.
U Lego muzeju možete videti izvanredne replike berlinskih znamenitosti.
8 komentara
Ima toliko da se prica o Berlinu. Hvala autoru teksta
Nema na cemu Neso, pozdrav za Nis.
Nema na cemu Neso, Berlin je stvarno neiscrpna tema.
Nina, hvala na ovoj divnoj setnji po Berlinu ! Stvarno svestran i interesantan grad, nekako svoj …
Umece je toliko puno reci o njemu sa tako malo reci ! Bravo 🙂
Hvala Jasmina, na lepim recima. Slobodno ukucajte moje ime na google-u i saznacete za jedan zanimljiv blog, o kom ima ponesto jos o Berlinu. 😉
O toj njegovoj osobenosti svedoci i bas, bas originalan suvenir „die Berliner Luft “ (berlinski vazduh) koji se prodaje u konzervama kao sinonim slobodnog nacina zivota u Berlinu i kao model/uzor onima koji nisu iz Berlina hahaha…Danke Nina !
Mnogo mi se svidja ova berlinska prica. Citam povremeno i tvoj blog, sa uzivanjem. 🙂
Moćno, jedva čekam priliku da sve to i doživim.