Uvodna napomena:
Ovo je primer časa za obradu nastavne jedinice Vrste turističkih putovanja, iz predmeta Formiranje i plasman turističkog putovanja, smer Turistički tehničar. U uvodnom delu sa učenicima treba obnoviti šta je to turističko putovanje i koji su osnovni elementi turističkih putovanja a zatim obraditi kriterijume za njihovo razvrstavanje. S obzirom da je podela jako obimna i učenicima će biti dosadna i naporna, odeljenje se može podeliti u grupe a svaka grupa će dobiti zadatak da sama, na osnovu dobijenog štampanog materijala, nacrta šematski prikaz podele turističkih putovanja.
Turističko putovanje jeste unapred pripremljena kombinacija dve ili više turističkih usluga (prevoz, smeštaj i druge turističke usluge) u trajanju dužem od 24 sata ili u kraćem trajanju ako uključuje jedno noćenje, kao i višednevni boravak koji uključuje samo uslugu smeštaja u određenim terminima ili vremenskom trajanju koje turistička agencija organizator putovanja odnosno turistička agencija posrednik nudi na prodaju i prodaje po jedinstvenoj ceni.
Turistička putovanja se međusobno razlikuju prema karakteru njihovih osnovnih sastavnih delova:
– itinerer,
– trajanje aranžmana,
– raspored vremena u toku putovanja,
– vrsta prevoznog sredstva,
– vrsta, obim, struktura i kvalitet usluga u okviru putovanja,
– broj učesnika,
– cena.
Na osnovu navedenih osnovnih sastavnih delova turističkih putovanja moguće je izdvojiti sledeće bitne kriterijume za njihovu podelu:
– način nastanka (pripreme) turističkog putovanja,
– sadržaj turističkog putovanja,
– karakter (dinamika) putovanja,
– vrsta prevoza,
– broj učesnika,
– mesto stvaranja turističkog putovanja,
– osnovna (preovlađujuća) delatnost turističke agencije,
– starost učesnika,
– državljanstvo učesnika,
– ostali kriterijumi.
Učenici dakle, dobijaju zadatak da na izvrše šematski prikaz podele turističkih putovanja prema iznad navedenim kriterijumima, uz pomoć dodatne odštampane literature koju dobija svaka grupa. Evo rezultata (kliknite na fotografiju da biste je uvećali):
Pokušaću da u narednom periodu (u 2014.) postavljam na blogu lekcije koje će biti i na ovaj način obrađene, odnosno približene i učenicima ali i nastavnicima.
Za nastavnike na smeru Turistički tehničar: Iznesite vašu ideju o načinu realizacije ove nastavne jedinice, a možete i u novom tekstu na ovom blogu napisati način za obradu neke druge nastavne jedinice za ostale stručne predmete.
2 komentara
Milane, tvoji učenici su zaista kreativni i pohvajujem ih. Izradom različitih, veoma interesantnih šema tj. mapa uma su prikazali novu nastavnu jedinicu na zanimljiv način. Na osnovu ovih prikazanih fotografija, čak i oni koji ne realizuju nastavu iz turističke grupe predmeta (kao npr. ja :))mogu da nauče nešto novo iz oblasti turizma. Ova metoda rada omogućava aktivno učestvovanje učenika u radu na času, što je odlično. Pohvaljujem i tebe kao nastavnika jer pripema materijala za ove časove iziskuje dosta uloženog truda i vremena, naročito što tekstove sam pripremaš.
Predlažem da za neki od narednih časova pokušaš da iskoristiš metodu ekspertske slagalice, a možda i metodu „šetnja kroz muzej“ za obradu nastavne jedinice.
Pozdrav! 🙂
Hvala Lidija :). Ovo je prvi put da na ovakav način postavljam lekciju, iako sam slične stvari više puta primenjivao, kao i neke druge metode. A probaću i ove koje si predložila ;).