Grčka kuhinja sačinjena od jela iz doba starih Grka, čiju kuhinju karakterišu masline, smokve i med, zatim tradicionalnih jela kao što je jagnjeće pečenje, i moderne kuhinje, predstavlja veoma bogatu i raznoliku gastronomsku ponudu ove zemlje.
Grčka je dom nekih najboljih i najsvežijih svetskih sastojaka koji se koriste u jelima, tako da su spektakularni morski plodovi, najsvežije povrće, vina i poslastice nešto što se ne može zaobići.
S obzirom da mnogi već sada planiraju da svoj sledeći godišnji odmor provedu u Grčkoj, prikazaćemo vam listu 10 najboljih grčkih jela koja možete sami spremiti kod kuće a kasnije ih naravno probati u grčkim restoranima.
1. Sve vrste maslina
Od svih vrsta jela sa ove liste, masline predstavlja pravu“ grčku“ namirnicu. Kroz svaku antičku Grčku priču masline predstavljaju obeležje ishrane, a sam plod masline je dar od bogova gradu Atini. Pored samog ploda masline u grčkoj kuhinji se gotovo u svim jelima koristi i maslinovo ulje.
2. Riba i morska hrana
Grčka je zemlja sa jednom od najdužih obala na svetu i čak 1400 ostrva (od kojih je nastanjeno 227), zbog toga nije ni čudno što su grčka nacionalna jela prožeta ribom i morskom hranom. Iako možda deluje malo čudno ili zastrašujuće na prvi pogled, salata sa komadima hobotnice je veoma ukusna.
Još jedno od zanimljivih jela jeste Saganaki sa škampima, pečeno jelo preliveno ljutim paradajz sosom i feta sirom.
3. Pita sa feta sirom
Feta sir je takođe jedna od glavnih namirnica mnogih grčkih jela. Glavni sastojak pite sa feta sirom, je pored samog sira i spanać. Ova pita se može probati u mnogim grčkim restoranima ali i u prodavnicama brze hrane.
Veoma se lako pravi, sa samo nekoliko sastojaka, pa se može praviti i kod kuće.
4. Keftedes
Veoma ukusne pljeskavice ili kugle sa povrćem. Uz ove hrskave pljeskavice se kao piće najčešće preporučuje belo vino. Predstavljaju jedno od omiljenih jela turista, lako se prave kod kuće i ukusom vas vraćaju u Grčku.
5. Suvlaki
Suvlaki predstavlja mešavinu mesa sa roštilja i povrća. Po nekima podseća na kebab iz Velike Britanije, ali ipak ima svoj poseban ukus. Najčešće se služi uz dodatke kao što su pita i salata, čips ili Tzatziki sos.
6. Taramosalata
Predstavlja jedan od najboljih grčkih umaka. Najčešće se služi uz “meze” i savršena je za serviranje uz vruć hleb ili sveže povrće. Ne preporučuje se kupovina ove salate u supermarketima jer je obojena crvenom aromom koja ne daje pravi ukus salate.
7. Punjeni listovi vinove loze (Dolmadakia)
Listovi vinove loze se koriste u grčkoj kuhinji još iz doba Aleksandra Velikog. Ovo jelo je slično sarmama, tačnije predstavlja urolane listove vinove loze koji su ispunjeni pirinčem, mesom i začinima.
Kao i Taramosalata i ovo jelo se može pronaći u supermarketima, ali ni ono nema svoj prirodan ukus kao kada je napravljeno po tradicionalnom grčkom receptu.
8. Baklava
Predstavlja veoma ukusnu poslasticu karakterističnu za balkanske zemlje. Baklava je kolač punjen filom od oraha, natopljen u sirupu od rastopljenog šećera. U Grčkoj se uz baklavu najčešće pije jaka crna Grčka kafa.
9. Grčka kafa
Priprema se u posebnim briki posudama (slične džezvi). Kafa je veoma jaka i zbog toga se ne preporučuje njeno konzumiranje u kasnim satima jer ćete ostati budni celu noć.
10. Musaka
Musaka je verovatno nadaleko poznato grčko jelo koje često porede sa italijanskom lazanjom. Slojevi patlidžana pomešani sa mlevenim mesom i kremastim prelivom, predstavljaju ukusan obrok uz koji se najčešće služi salata i ispija belo vino.
Pitate se kako je moguće napraviti bilo kakvu listu grčkih jela bez girosa? Pročitajte ponovo drugi pasus, ovo je spisak jela koja možete i vi sami spremiti kod kuće. Za pripremu pravog girosa potrebna je odgovarajuća oprema i mnogo mesa.
Možete se oprobati i u pripremi ovog jela, ali vam ipak preporučujemo da ukus autentičnog girosa osetite u Grčkoj.
6 komentara
Probao sam skoro sve. Ali interesantno sto sam slicna (ista) jela probao i u Turskoj. Za prava na naziv feta sir se prijavljuju i Danci. Divne sarme od vinove loze sam probao u Makedoniji. A sta reci o domacoj kafi koju sam bas sada skuvao. Sve je to izmesano, tesko je odrediti sta je cije je. a na vasu listu dodao bih giro.
[…] opuštanje i uživanje u tradicionalnim grčkim jelima postoji veliki broj restorana, a možete posetiti i najstariju kafanu u Nikitiju i uživati uz […]
Od svih nabrojanih jela sve je i na mom meniju osim taramosalata za koju još nisam čula. Moj pandam njoj je definitivno manidzanes salata, tj. salata od patlidžana! Božanstvena je i nekad baš moram da pripazim na količine jer je sa majonezom.
Da, čudno da na spisku nema girosa, mada moram priznati da se on ne pravi kod kuće već uglavnom u fast food radnjama i prodavnicama. Možda će čudno zvučati ali u grčkoj kući se gotovo obavezno svake nedelje sprema pasulj, ali bez mesa! Sa maslinovim uljem i bez zaprške! Zatim punjene paprike, ali ne one kao naše babure, koje se kuvaju već, izdužene zelene u kojima ima više riže nego mlevenog mesa i koje se peku u rerni. Takođe je često na meniju i čorba od sočiva. Supu jedu vrlo retko i to kao obrok! Sa knedlama od mesa pa onda nema ništa drugo uz to!.
Svo meso začinjuju sa limunom a umesto zaprški koriste isključivo paradajz sos! Sredom i petkom jedu jela bez mesa pa često budu makaroni ili špageti samo sa dinstanim lukom i paradajz sosom!
U radnjama nema da se kupi suvo meso, slaninice, pršute i slično! A nemaju ni kvalitetnog jogurta i to mi najviše nedostaje!
Ovo je izveštaj sa lica mesta :).
Malidzanes a ne manidzanes (greška u kucanju).
[…] Izvor: Turizamputovanja.com […]
[…] Oduševiće vas način gradnje, oduševiće vas njihova veličina, ne u fizičkom, već u istorijskom smislu. Crkve, manastiri, hramovi, kule – sve je to na jednom mestu i sve možete da istražite i da sagledate iz ove perspektive. Priče, legende, ali i istinite činjenice koje se vezuju za njih su zaista vrlo interesantne. Naravno ne treba zaboraviti ni tradicionalne Grčke restorane u kojima i te kako postoje tragovi istorije ove prelepe zemlje koji se iskazuju kroz tradicionalnu Grčku kuhinju. […]