Zamislite letnju destinaciju udaljenu od urbanosti i vreve, cenovno pristupačnoj, sa idiličnim morskim pejzažima, koju verovatno niko od vaših prijatelja nije posetio!
Ostrva severoistočnog Egeja mogu biti pravi izbor za vas! Iako pripadaju grupi najudaljenijih grčkih ostrva, ujedno spadaju i u najlepše predele Grčke.
U severoistočnom delu Egejskog mora, na mestu gde se vetrovi Azije mešaju sa vetrovima Evrope, locirana je impresivna skupina 5 velikih grčkih ostrva: Ikarija, Samos, Limnos, Lezbos i Hios; ali i 8 manjih ostrva: Ajos Efstratios, Ajos Minas, Antipsara, Cimena, Inuses, Samiopoula, Furni i Psara.
Termomineralni izvori, lepo uređena naselja, bogata istorija, ukusni plodovi mora, ali i neke od najboljih plaža Egeja mogu vam načiniti odmor nezaboravnim i punim autentičnih iskustava koje ćete pamtiti dok god ste živi.
1. Ikarija
Priča kaže…
Ikar i njegov otac Dedal spasli su se ropstva na Kritu pomoću krila napravljenih od voska i perja. Isprobavši krila i naučivši i svog sina Ikara kako da leti, obojica su bili spremni za beg. Pre leta, Dedal je upozorio Ikara da ne leti ni previsoko, a ni prenisko, jer, ako leti previsoko sunce će otopiti vosak, a ako leti prenisko, morska pena će natopiti njegova krila i više neće moći da nastavi sa letom.
Ikar je, ignorišući savet svog oca, leteo veoma visoko prema suncu, te se vosak sa njegovih krila istopio. Kako više nije mogao da leti, Ikar je pao i udavio se u moru, a njegovo telo pokopao je njegov otac Dedal i to upravo na Ikariji, ostrvu koje je dobilo ime po njemu.
Danas, osim suncem okupanih peščanih plaža, Ikarija čuva i mnoga arheološka nalazišta, prirodne znamenitosti uključene u evropsku mrežu zaštite prirode “Natura 2000”, tradicionalna naselja, termalne izvore poznate još od davnina, ali i pregršt endemskih vrsta flore i faune.
Širok spektar verskih praznika, te sportskih događaja predstavljaju interesantna zbivanja za sve one koji žele da se upoznaju sa ovdašnjom tradicijom.
2. Limnos
Limnos, u antici nazivan Lemnos, grčko je ostrvo koje se nalazi u severnom Egeju, a upravno pripada prefekturi Lezbos. Od 4. do 3. veka pre Hrista, Limnos je imao izuzetno razvijenu mrežu naselja, o čemu svedoče ostaci antičkih puteva korišćenih na ovom ostrvu.
Ostrvo je čuveno po svežoj i ukusnoj morskoj ribi i specijalitetima sa kojima žitelji najčešće “kupuju” strane turiste.
Najveće naselje na ostrvu je Mirin (do 1950. nazivano Kastron) u kome danas živi oko 5000 stanovnika. Istorija ovog mesta seže još u antičko doba. Iznad samog grada, tokom četvrtog krstaškog pohoda, kada je Venecija osvojila ovo ostrvo, sagrađeno je utvrđenje, koje se i danas može videti, a koje iz godine u godinu privlači sve veći broj turista.
Uz sve navedeno, ako se nađete na ovom ostrvu nikako ne smete da ne obiđete velike masivne vulkanske stene koje se izdižu iznad samog naselja Mirin, a koje mu daju veličanstven izgled.
Uz Mirin, turistički je popularno i mesto Poliohni, staro najmanje 5000 godina. Arheološka istraživanja i iskopine svedoče o tome da su osnivači ovoga mesta pripadali istoj kulturi kao i osnivači čuvene Troje.
3. Lezbos
Ostrvo Lezbos često zovu ostrvom smaragdne boje, jer ga prekrivaju četinarske šume i milioni stabala masline, od kojih se pravi, kako kažu na ovom ostrvu, najbolje ulje na Mediteranu. Smatra se da ostrvo ima 11 miliona zasađenih stabala masline i to za svakog Grka po jedno.
Lezbos je treće po veličini ostrvo u celoj Grčkoj (posle Krita i Evbeje) i najveće u grupaciji Egejskih ostrva.
Kako je ostrvo Lezbos dobilo ime ?
U grčkoj mitologiji zaštitnik ostrva takođe se zvao Lezbos, sin Lapita koji je za ženu uzeo Metimnu. Reč lezbejski izvodi se upravo iz imena ovog ostrva, a sam pridev potiče iz dela čuvene pesnikinje sa Lezbosa Sapfo, u kojem je opisana ljubav između žena.
Dakle, dolazimo do veoma bitne činjenice koja privlači dobar deo turista da upravo na Lezbosu provedu svoj odmor. Naime, Lezbos, tačnije naselje Eresos, rodno je mesto čuvene pesnikinje antičke Grčke Sapfo, ali i velikog grčkog filozofa i književnika Teofrasta.
Ostrvo Lezbos danas
Poslednjih decenija ostrvo se dosta osavremenilo. Umesto nekada preovlađujuće poljoprivrede, nosilac razvoja postao je turizam i to veoma posebna vrsta „pohodničkog“ turizma. Naime, zbog aluzije ljubavi između žena, stvorene od strane pesnikinje Sapfo, ostrvo Lezbos danas predstavlja veliki turistički cilj mnogim LGBT turistima.
Vlasti ostrva Lezbos ovakav vid turizma ranije su posmatrali sa velikom skepsom i delimično zabranjivali uplovljavanje brodova sa ovim turistima. Međutim, u novije vreme ovakav vid turizma doneo je mnogim mestima na Lezbosu prosperitet i razvoj, a pogotovo samom gradu Eresosu, tj. rodnom mestu pesnikinje Sapfo.
4. Hios
Hios je ostrvo vulkanskog porekla poznato i kao „ostrvo mastike“, koja na čitavom Mediteranu raste i uspeva jedino na Hiosu. Naučnici su biljku mastiku odneli u Ameriku i u specijalnim prostorijama na veštački način stvorili uslove za njen razvitak, slične onim na Hiosu. Ipak, drvo ove biljke je živelo, ali ploda nije bilo.
Grad Hios glavni je grad ovog ostrva i mesto gde živi više od polovine ukupnog broja stanovnika ostrva. Ipak, arhitektonski najznačajnije mesto Hiosa jeste Mastikohorja sa nizom utvrđenih naselja izgrađenih u 14. veku. Jedno od takvih naselja je i Mesta, pravo srednjovjekovno blago sa očuvanim tornjevima dvoraca, starim crkvama, ali i veličanstvenim kamenim kućama tesno zbijenim i povezanim među sobom.
Na ostrvu možete uživati u ukusnim jelima spremljenih s mastikom, ili, pak, u ispijanju tradicionalnog napitka soumáda napravljenog od badema. Bogata istorija, brojni muzeji i verske proslave otkrivaju dugu tradiciju ovog ostrva, kako istorijsku i versku, tako i onu kulturnu. Ostrvo obiluje dugim peščanim plažama koje vrve od turista, ali i onim plažama koje usamljene jedva čekaju da budu otkrivene.
5. Samos
Samos je rodno mesto velikog grčkog filozofa i matematičara Pitagore, filozofa Epikura, ali i astronoma Aristarha, koji je prvi izložio teoriju da se Zemlja okreće oko Sunca, a ne obratno.
Prateći tragove ovih velikih Grka i posećujući brojne arheološke lokalitete ostrva Samos, poput kasnoarhajskog hrama Heraion i ujedno i najvećeg hrama boginje Here u čitavom grčkom svetu, ali i posećujući kulturne događaje i muzičke festivale kojih na Samosu ima na pretek, turisti nikako ovo ostrvo ne zaboravljaju da na karti svojih budućih putovanja ucrtaju i po drugi, pa čak i treći put.
Samos je ostrvo veoma bogato vegetacijom, ali i belim peščanim plažama i tradicionalnim grčkim selima, koja turiste “kupuju” gostoljubivošću i preukusnim lokalnim specijalitetima gde dominiraju mahom morski plodovi.
Samiopoula je najveće od ostrva lociranih neposredno uz samo ostrvo Samos i predstavlja popularno letovalište koje, shodno tome, turisti posećuju uglavnom leti.
6. Inuses
Ostrvo Inuses zajedno sa devet malih ostrva locirano je između Hiosa i zapadne obale Turske.
Samo ostrvo Inuses čuveno je po Pomorskom muzeju posvećenom viševekovnoj pomorskoj tradiciji, a ceo ostrvski kompleks, uključujući svih devet malih ostrva i samo ostrvo Inuses, uvršten je u evropsku mrežu za zaštitu prirode “NATURA 2000”.
Stari naziv ostrva bio je Spalmadores, a sama istorija Inusesa bliska je istoriji većeg mu Hiosa u neposrednom susedstvu.
7. Psara
Psara je brdovito ostrvo koje generalno oskudeva vegetacijom. Današnji stanovnici uglavnom preživljavaju baveći se ribolovom i poljoprivredom. Turizam na Psari igra samo sporednu ulogu u njenom razvoju, a razlog tome je što ne poseduje avionsku pistu, pa je povezanost ovog ostrva sa ostalim delovima Grčke i sveta prilično problematična.
Ipak, Psara je ostrvo bogate istorije, naseljeno još u antičko vreme. Svoj najveći procvat doživljava u 18. veku, kao aktivan učesnik u grčkoj borbi za nezavisnost od Turske. Budući da predstavlja rodno mesto slavnih ratnika iz ovog rata, Psara je postala simbol grčke istorije, koju turisti posećuju uglavnom kako bi se upoznali sa prošlošću i odali počast žrtvama ovog velikog grčkog rata.
Antipsara je deo ostrvske skupine oko ostrva Psara. Nalazi se 48 km zapadno od Hiosa, a tokom leta, ovde možete uživati u lepim plažama i prozirno čistom moru.
Ostrvo je poznato i po verskom turizmu, te tako, svakog avgusta meseca, malena crkva sv. Jovana postaje mesto verskog hodočašća za desetine religioznih turista.
Antipsara je, poput mnogih drugih ostrva Grčke, uključena u zajednicu mreže za zaštitu prirode „NATURA 2000“ kao područje posebne zaštite, ali je i proglašeno područjem od izuzetnog značaja za ptice Grčke.
8. Furni
Zanimljiva flora i fauna – aromatično bilje, majčina dušica, satureja, žalfija, lentisk, planika, medveđe grožđe, mandragora i maslinici čine prekrasan krajolik i odaju prelep izgled ostrvu Furni.
Turizam je veoma važan izvor prihoda na ovom ostrvu, ali za sada, na Furniju postoji mali broj taverni i prenoćišta, čiji broj iz godine u godinu polako raste. Na ostrvu postoji i nekoliko lepo uređenih plaža, a ambijent je veoma opuštajući i idealan za porodične izlete.
9. Ajos Efstratios
Na oko 30 km južno od Limnosa i 200 km severoistočno od Atine nalazi se ostrvo Ajos Efstratios, inače veoma mirno, tiho i izolovano ostrvo.
Ajos Efstratios, ili kako ga još zovu AI Stratis, malo je vulkansko ostrvo u severoistočnom Egeju, koje, iako ima lepe peščane plaže, dosta sunca i puno ukusne ribe, dosad je bio u senci okolnog ostrvlja, većeg i daleko razvijenijeg.
Međutim, u poslednje vreme sve veći broj turista, željni dobrog i kvalitetnog odmora, a povrh svega bez vreve i buke, sve češće se odlučuju upravo za Ajos Efstratios, pa se zato lokalni meštani nadaju da bi njihovo malo ostrvo uskoro moglo postati raj za turiste željne dobrog odmora.
Ajos Minas je ostrvo locirano istočno od Furnija, a južno od Samosa. Ostrvo je uključeno u mrežu evropske zajednice za zaštitu prirode “NATURA 2000”, kao područje posebnih odlika, a, takođe, predstavlja i jedno od važnijih ptičjih naseobina Grčke.
Cimena je sporadično naseljeno ostrvo, na kome se nalazi malo mesto istog imena, a do koga se može doploviti lokalnim ribarskim brodićima. Cimena je ostrvo smešteno između zapadnog dela Furnija i istočnog dela Ikarije. Ostrvo je bogato aromatičnim biljem, saturejom i žalfijom, a dom je i retkih vrsta flore i faune.
Verovatno niste čuli za većinu ovih ostrva, a neki turisti im se iznova vraćaju svake godine. Međutim, takvih nema mnogo, jer do ovih tajnovitih ostrva još uvek nije u punoj snazi došao masovni turizam, što ih čini idealnim za savršeni odmor!
3 komentara
predivno, bash mi ovakva mesta trebaju, mir, tisina, daleko od masovnog turizma. Kooiko je samo Grcka bogata prirodnim lepotama, za vecinu ovih ostrova niakda nisam cuo, a redovno idem u Grcku, nadam se da cu ih i posetiti. Hvala na tekstu
Ovo je verovatno ona prava Grcka iz prica, legendi i mitologije 🙂 Koliko je komplikovano stici do ovih ostrva? Ova pretposlednja fotografija, pesak koji svetluca na suncu… sad bih se spakovala i krenula.
Grcka je moj favorit. Ni lenjih ljudi ni lepse drzave.