Parga spaja nespojivo – prelepe plaže otvorene prema moru i brdovito zaleđe pod maslinjacima, Jonska ostrva severno i južno od nje, odmor i avanturu.
Zašto baš Parga?
Zato što spaja nespojivo – prelepe plaže otvorene prema moru i brdovito zaleđe pod maslinjacima, Jonska ostrva severno i južno od nje, odmor i avanturu.
Moram još na samom početku napomenuti da mi je klasičan odmor u vidu desetodnevnog boravka u jednom mestu dosadan, pa je jedan od ključnih faktora u izboru destinacije bogat i sadržajan boravak.
Romantičan gradić na obali Jonskog mora, koje je po mnogima najlepše more Sredozemlja, brdovit, sa velikim brojem plaža, izleta… jednostavno, Parga ima sve!
Parga autobusom
Put do Parge sa usputnim zadržavanjima i graničnim formalnostima trajao je oko 17 sati autobusom. S obzirom na to da se putuje noću, većina putnika je spavala (ja nisam te sreće, pa mi je put bio malo dosadan). U jutarnjim časovima pravi se kraća pauza u Janjinama, koje je pravo mesto da se protegnu noge posle dužeg puta, da se popije kafa, ode do toaleta i sl. Stajalište je uredno, čisto i dobro snabdeveno.
Do Parge nema još mnogo, veći deo puta je ostao iza nas; vožnja novim autoputem je izuzetno prijatna i udobna, a i krajolik kroz koji nas vodi put je okupan jutarnjim suncem vrlo prijatan za oko.
Po dolasku u Pargu i vilu Garden, za koju smo se opredelili, trebalo je sačekati par sati do ulaska u sobu, pa smo rešili da ostavimo svoje stvari u vili i to vreme iskoristimo da se upoznamo sa Pargom.
Saveti za smeštaj i prevoz u Pargi
Kako se naša vila nalazila na samom ulazu u Pargu, krenuli smo dalje putem, nizbrdo, prema centru grada i prema plaži, na šta su ukazivali putokazi i mape Parge kojih ima maltene na svakom koraku. Još uvek nenaviknuti na sunce, brdovit predeo i samo mesto trebalo nam je desetak minuta do centra i gradske plaže.
To možda i ne zvuči tako puno, ali računajući da svakodnevno treba nekoliko puta otići do plaže i do grada, i da uspon baš i nije tako naivan, shvatili smo da nismo napravili dobar izbor smeštaja.
Savet: obratite pažnju prilikom izbora smeštajne jedinice, naročito na njen položaj u odnosu na plaže i centar grada.
Ipak, vremenom smo se navikli, pa to i nije predstavljao neki problem. Za one kojima bi ovo pešačenje teško palo postoji rešenje u vidu većeg broja agencija za rentiranje skutera koju su ovde veoma popularni. Ukoliko se odlučite za tu varijantu, budite oprezni u vožnji i poštujte propise, jer patrole kontrolišu saobraćaj gotovo svakodnevno.
Verovatno se već pitate „zašto ovako negativno započinjem priču o savršenoj Pargi?“
Verujte mi da je to bio jedini nedostatak na koji mogu da skrenem pažnju. Uostalom, to je donekle i moj propust koji sam napravio prilikom izbora vile za smeštaj.
Brdovitost Parge daje joj onu posebnu lepotu mediteranskih gradova sa uskim i strmim uličicama koje se pružaju između raznobojnih kućica sa čijih se terasa i prozora šareni najrazličitije cveće. Eventualni nedostatak vezan za kretanje po takvom terenu meštani su rešili skuterima, pa ukoliko i vama to predstavlja problem sledite njihov primer.
Plaže u Pargi – gde se nalaze, utisci i sadržaj
Sama Parga ima tri plaže: Krioneri (glavna plaža samom centru grada), Piso Krioneri (manja plaža koja je manjim rtom odvojena od Krioneri plaže) i Valtos (najveća i najpopularnija plaža Parge).
Krioneri plaža
Krioneri je glavna gradska plaža i smeštena je u samom centru Parge. Plaža je peskovita a more je plitko, što ovu plažu čini idealnom za slabije plivače.
Naspram nje nalazi se ostrvo Device, na kome su smeštene dve crkvice i ostaci nekadašnjeg utvrđenja na samom vrhu ostrva, odakle se pruža divan pogled prema gradu i otvorenom moru. Do ostrva je moguće doplivati pa čak i prepešačiti u vreme oseke. U zaleđu plaže je veći broj kafića i taverni u kojima možete pronaći osveženje i nešto za jelo.
Piso Krioneri
Piso Krioneri je plaža koja je prilično mirnija i tiha, iako se nalazi na samo 2-3 minuta od centra Parge, takoreći u zaleđu Krioneri plaže. Ušuškana u malom zalivu po kome je razbacano više manjih ostrvaca, ova šljunkovita plaža je po meni lepša i prijatnija od Krioneri plaže. U zaleđu takođe postoje kafići i tavernice, ali i marketi.
Valtos plaža
Valtos plaža je najveća i s pravom najpopularnija plaža u Pargi. Od šljunkovite do peskovite plaže, sa velikim brojem kafića, taverni, marketa i najrazličitijih sadržaja – iznajmljivanje skutera, skijanje na vodi, vožnja na „banani“ i sl., ova plaža je najživlja i za turiste najatraktivnija.
Dovoljno velika ali raznolika, lepo uređena sa bogatim sadržajem aktivnosti ova plaža nudi za svakog po nešto. Od centra grada odvojena je većim brdom, preko koga morate preći ukoliko ste smešteni na suprotnoj strani kao što je to bio slučaj sa mnom, a možete koristiti i prevoz čamcem što će vas koštati oko 2 evra.
Ukoliko krenete peške, čeka vas veliki broj stepenika kroz krivudave uličice koje će vas malo umoriti, ali će vas i nagraditi kada stignete na vrh. Tu se nalazi tvrđava, za koju vam savetujem da odvojite malo vremena i obiđete je, nećete se pokajati.
Iako nije uređena niti obezbeđena (na ulazu će vas znak upozoriti da u obilazak krećete na sopstvenu odgovornost), moći ćete da vidite ruševine nekadašnjeg utvrđenja sa koga se pruža predivan pogled na Pargu, luku i Krioneri plažu s jedne strane, otvoreno more sa druge, i Valtos plažu sa treće strane. Idealno je mesto za predah i neke cool fotografije.
Osim ovih postoji još plaža koje su manje ili više odvojene od Parge i koje su dostupne što pešice što brodićima i čamcima. Informacije o njima možete pronaći ovde.
Na plažama Parge se naplaćuju suncobrani i ležaljke
Nakon smeštaja u vili, blagog predaha od puta, početnog raspremanja i ručka, pošli smo na prvo kupanje.
Kako je Piso Krioneri bila najbliža plaža u odnosu na to gde smo bili smešteni, odlučili smo da tu padne prvo kupanje. Bez prevelike gužve nije bilo teško pronaći slobodnu ležaljku, međutim… to zadovljstvo koštalo je 8 evra, i to bez pića, samo ležaljka i suncobran!
Pošto je bilo kasno popodne, a sunce na nebu se spuštalo ka horizontu pripremajući okolne stene da uskoro naprave prirodnu hladovinu, rešili smo da ne „kupimo“ hladovinu, već da malo nabacimo boju i sačekamo da okolina stvori hlad.
Kasnije sam ustanovio da ni na drugim plažama priča nije ništa drugačija – jednostavno, u Pargi hladovina košta. Računica je odmah bila jasna, za hladovinu tokom desetodnevnog boravka treba izdvojiti 80 evra, što priznaćete nije malo.
Želeći da nađem rešenje, obišao sam nekoliko prodavnica i shvatio da suncobrani koštaju od 6 evra pa naviše. Kupio sam suncobran za 6 evra, koji sam na kraju boravka čak i prodao za 5 evra jednom paru koji je u narednoj turi bio smešten u našoj sobi, tako da se može reći da sam se fino snašao.
Cene hrane i pića u Pargi
Kad smo već kod cena želeo bih da vam skrenem pažnju na neke osnovne stvari koje vas sigurno zanimaju.
Što se hrane tiče, cene su pristojne. Svakodnevne namirnice (hleb, mleko, voće, povrće i sl.) preporučujem da kupujete u Carrefour marketu, koji se nalazi u zaleđu Piso Krioneri plaže, jer imaju najpovoljnije cene, mada razlika u odnosu na ostale markete i nije drastična. Girosi se mogu naći na svakom koraku naravno, koštaju oko 2 evra, a na glasu su oni u „tridesettrojci“.
Od brojnih taverni koje možete naći svuda – od šetališta duž obale do najzavučenijih kutaka u lavirintu isprepletanih uličica, izdvojio bih „Taka Taka Mam“.
Ova taverna nam je privukla pažnju jelovnikom na srpskom jeziku i nenametljivim i izuzetno prijatnim osobljem. Iz širokog asortimana jela koja nudi ovaj ugostiteljski objekat odlučili smo se za tradicionalnu grčku musaku i porciju sabljarke, caciki salatu i domaće crveno vino koje je bilo izvanredno. Hrana je bila vrlo ukusna, porcije i više nego dovoljne, a fino rashlađeno vino leglo je taman kako treba. Ovakva večera koštala nas je 25 evra.
Međutim, najbolje je tek usledilo. Za stolom do nas grupa ljudi je završavala svoju večeru. Prilikom naplate konobarica se našalila sa gostima kako nisu dovršili svoje piće, a gosti su odgovorili kako ne mogu da izađu na kraj sa njim, ali ne zato što je prejako već zato što je preslatko. Iznenađen ovim odgovorom bio sam zaintrigiran.
Pozvao sam konobaricu, zamolio za svoj račun i usput pitao kakvo je to piće jarko žute boje, prozirno, gušće od vode i posluženo u rakijskoj čašici i kako to da gosti sa susednog stola nisu mogli da ga dovrše? Ona mi je objasnila da je reč o nekoj vrsti sladunjave rakije, ili bolje rečeno likera koji ona lično pravi po svom receptu. Ostavila me je zamišljenog za trenutak, da bi se vratila sa mojim računom i pićem na račun kuće.
Pored suvenirnica Parga ima i veliki broj radnji koja prodaju razne stvari – od prateće opreme za letovanje, preko peškira i odevnih predmeta do nakita i predmeta od kože.
Stoga ukoliko volite šoping imaćete šta da kupite, ali se spremite da dobro platite. Razlog zbog koga su cene u Pargi malo više nego što biste inače očekivali da budu u Grčkoj jeste nacionalna struktura turista. Ovo letovalište je vrlo popularno kod Nemaca i Skandinavaca, što diktira cene ali i dokazuje vrednost, kvalitet i lepotu ovog mesta.
Zabava, kafići i provod – Parga noću oživi!
Dok smo dane koristili kupajući se u čistom moru prijatne temperature i uživajući u suncu, noću smo šetali Pargom koja tada naprosto oživi, proučavajući svaki njen kutak.
Bezbroj svetiljki i lampiona čija se svetlost reflektuje na površini mesečinom okupanog mora, vreva krcatih taverni iz kojih dopire tradicionalna Grčka muzika, turisti koji poput osica zuje po uličicama – to je Parga noću.
Duž obale i bedema pruža se čitav niza kafića u kojima se nakon šetnje možete odmoriti i popiti neki koktel, jer gotovo svi kafići u okviru „happy hour“ akcije koja traje od 17-23h nude sve koktele po ceni od 5 evra. Klasičnih diskoteka u Pargi nema, ali pojedini kafići nude nešto življu muziku.
Mapa Parge
Ovu interaktivnu mapu Parge možete zumirati i pomerati.
JONSKA OSTRVA – NEZAOBILAZNO!
Na kraju, ali nikako zato što je najmanje važno, želeo bih da ispričam priču o jonskim ostrvima. To su izleti koje Parga nudi, i na koje vam nasrdačnije savetujem da idete, nećete se pokajati!
Sa izletima nas je upoznao lokalni vodič, a možete se raspitati i po nekim od lokalnih agencija. U ponudi su bili izleti do Paksosa i Antipaksosa, Krfa, reke Aheron, Albanije i krstarenje Jonskim ostrvima.
Ono što treba da znate je da se na izlet do Paksosa i Antipaksosa može ići svakog dana, a na ostale izlete samo jednom nedeljno, zbog čega savetujem da se na vreme raspitate kada se održavaju izleti. Mi smo se odlučili za izlet do Paksosa i Antipaksosa, Krfa i za krstarenje Jonskim ostrvima…
Izlet do Krfa
Prvi izlet na koji smo pošli bio je izlet do Krfa. Nakon dva i po sata vožnje brodom, usidrili smo se u Kerkiru, glavni grad Krfa. O Krfu neću pisati jer verujem da je svima poznata kulturna i istorijska vrednost ovog ostrva.
Po dolasku na ostrvo organizovana je poseta susednom ostrvu Vidu, do koga se stiže kraćom vožnjom lokalnim čamcem. Usledio je obilazak „Srpske kuće“, jedinstvenog muzeja posvećenog stradanju srpske vojske tokom njenog povlačenja preko Albanije u Prvom svetskom ratu, propraćen sadržajnim izlaganjem kustosa, gospodina Ljubomira Saramandića.
Posle toga imali smo otprilike 2 sata slobodnog vremena, koje smo iskoristili da prošetamo ulicama grada, obiđemo crkvu sv. Spiridona i muzej Azijske kulture (pored ovog, u Kerkiri postoje i muzeji Vizantijske umetnosti i arheološki muzej, ali nismo imali dovoljno vremena da ih sve obiđemo, pa smo rešili da obiđemo onaj koji nam se prvi nađe na putu).
Ukoliko imate neku od studentskih kartica, možete drastično sniziti cenu ulaznice, a nama je čak pošlo za rukom da na karticu od menze (koja je uzgred budi rečeno još i istekla) kupimo dve ulaznice po ceni upola nižoj od regularne cene jedne ulaznice! Probajte, možda i vi prođete isto. Inače, ovaj izlet je koštao 30 evra po osobi.
Paksos i Antipaksos
Nekoliko dana kasnije posetili smo Paksos i Antipaksos, dva ostrva koja se nalaze naspram Parge, od koje ih deli oko sat vremena vožnje brodom. Na tom putu često će vas pratiti delfini koji vole da se pridruže plovidbi, pa ukoliko budete imali sreće možete videti ove predivne životinje. Mi nažalost nismo imali tu čast da do ostrva putujemo u njihovom društvu.
Prva stanica na izletu bila je plaža na Antipaksosu koja oduzima dah – kristalno čista voda fantastične boje. Brod nije išao do same plaže, već se usidrio nadomak nje i tu se zadržao oko pola sata radi kupanja… a kupanje je bilo za uživanje! Ukoliko vam se ne dopada ideja ulaska u vodu skokom sa broda, možete koristiti merdevine, a za neplivače su obezbedjeni i prsluci za plivanje.
Nakon kupanja nastavili smo put prema drugom ostrvu, Paksosu, i njegovim plavim pećinama. Najpre smo u pećinu ušli brodom, a onda smo se usidrili ispred pećine i plivajući se vratili u nju.
More je jednako čisto i prozirno, a boja se od nebesko plave ispred pećine menja u neku modro zelenu boju u samoj pećini. Potom nas je brod odveo do Gajosa, najveće luke na ostrvu, gde smo iskoristili priliku da nešto pojedemo i malo se upoznamo sa gradom pre nego što krenemo nazad putem Parge. Inače, ovaj izlet košta 10 evra po osobi.
Više o Paksosu i Antipaksosu možete pročitati u ovom tekstu.
Krstarenje Jonskim ostrvima
Pred kraj našeg boravka u Pargi otišli smo i na krstarenje Jonskim ostrvima – po sadržaju najbogatiji izlet, što opravdava cenu od 37 evra po osobi. Lefkada, Kefalonija, Itaka, Skorpion – samo su neka od ostrva koju smo imali prilike da vidimo.
Najpre smo autobusom putovali do Lefkade, i tu smo se ukrcali na brod koji nas je vodio na krstarenje. O ovom krstarenju mogao bi se napisati poseban članak, jer ima toliko toga da se vidi i ispriča. Umesto toga pokušaću slikama da vam dočaram deo tog krstarenja na koje vam toplo preporučujem da odete – vredi svaku paru!
Utisci – PARGA JE BEZ SUMNJE MESTO KOJE BIH PONOVO POSETIO!
Ovo je ukratko Parga kakvu sam ja prošlog leta doživeo. Ima tu još puno detalja o kojima bi se moglo pisati i pričati… Za 10 dana boravka nisam imao niti jedan dan da je bio nalik nekom drugom. Svaki je bio drugačiji i nosio je novo iskustvo i novu avanturu sa sobom.
Ukoliko i vi volite aktivan odmor pun doživljaja onda je Parga pravo mesto za vas!
Na kraju bih samo još jednom želeo da skrenem pažnju na 2 pojedinosti koje će vam odmor učiniti prijatnijim i uzbudljivijim:
Dobro obratite pažnju na lokaciju vašeg smeštaja – sada kada znate gde se koja plaža nalazi i šta nudi, birajte vilu koja će imati što povoljniji položaj
Po dolasku u Pargu na vreme se raspitajte koji su izleti u ponudi – kao što sam već rekao, na izlet do Paksosa i Antipaksosa išlo se svakoga dana, a na ostale izlete jednom nedeljno. Ne želeći da vezujem izlete dan za danom organizovao sam svoj odmor tako da sam otprilike na svaka 3 dana obilazio različite plaže i išao na jedan izlet.
Ako ste već posetili Pargu budite slobodni da podelite svoje utiske u komentaru. Takođe, ukoliko imate nekih pitanja biće nam više nego drago da na njih odgovorimo.
15 komentara
uvek sam za Jonsko More ispred Egejskog. Parga je OK, jedino sto smo mi upali u avgustu u nevidjenom spicu, guzve su bile prevelike. Sada biramo kraj sezone, i to preporucujem svima (naravno savet ne vazi za ljude koji vole guzvu), jeftinije je (ne mroa da se palti toliko za hladovinu), mirnije, a josh je toplo
Parga je prelep izbor za sve koji vole odmor 😀
Slazem se u potpunosti sa tekstom… 🙂 i definitivno bih ponovo otisla u Pargu 🙂
Predivan putopis, koji apsolutno budi zelju za da se poseti opisana destinacija. Slikovit opis, u kombinaciji sa izvrsnim fotografijama, pravi su odras pravilno odabrane profesije.
Prosle godine smo bili kolima na prelepoj Lefkadi i u povratku resili da svratimo na rucak u Pargi….Toliko je bilo lepo tih par sati da smo ove godine jos u martu uplatili Pargu….
Možete li podeliti utiske o vili?
Draga Ana,
Vila Garden se nalazi na samom ulasku u Pargu i na nekih 10-ak minuta od plaže Piso Krioneri. Uz to je smeštena uz glavnu saobraćajnicu, pa buka vozila može da smeta (naročito u večernjim satima). Preko puta same vile postoji prodavnica koja je dobro snabdevena osnovnim potrepštinama.
Sobe su standardno opremljene. Svaka soba ima i terasu (nijedna od njih ne gleda na more) sa garniturom za sedenje i tendom, i vrlo su prijatne. Vila ima i veliko dvorište/baštu, sa dosta zelenila i limunovim drvećem. Vlasnici su prijatni, a istakao bih da iako to nije bilo predviđeno, čistili su nam sobe i menjali posteljinu.
Sve u svemu, utisci nisu loši, najveća zamerka je položaj vile u odnosu na plaže i sam centar Parge.
Hvala!:-)
Znam da je tekst od pre dve godine, ali me zanima preko kojih agencija ste isli na sve te izlete? Zelela bih da odem na iste pa da znam gde da ih trazim. Hvala unapred
Dobar dan. Idem 5og juna u Pargu vila Elpida ima li neko iskustva sa tom vilom? Koja plaza je najbliza? Prvi put letujem u Pargi. Hvala na informacijama unapred
Sažeto, jasno, korisno. Divan putopis.
O da, putujem u Pargu, prvi put, 25.8..e sad, to je kraj avgusta pa ne znam dal’ se guzva i tad podrazumeva, dal’ je i tada spic sezone? Smestaj je nesto iznad hotela Torini, vila anna..ima li nekog nesto da mi kaze o polozaju vile bar, mnogo zeznuto,daleko? Ako je neko boravio zamolila bih za utiske..sve sto mislite da treba znati..inace, u putopisu sam uzivala..prelepo
Utisci iz PArge tj Valtos plaža,septembar 2019.
Bili smo smješteni u Vili Vagelio,10 dna tj 9 noćenja.Vila ništ aposebno,klasičan smještaj.Sobe su čišćene svaka dva dana.Jednom za vreme boravka je promnjena posteljina i peškiri.Ali, od 1.09.2019. nismo imali interneta uopšte,tj do kraja boravka.Navodno svi u Pargi i u Valtosu imaju problem sa internetom,što naravno nije tačno.Samo naš vlasnik vile Vagelio nije heto da plaća interenet.Vila Vagelio je udaljena nekih 15-20 min hoda, nije strašno:))
Blizu Vile VAgelio se nalazi MANGO bar, sjajna hrana:) i INTERNET.
Moja preporuka za kupanje je COSTA AZUL VALTOS BEACH BAR!!BAr nna plaži, možete popiti piće nu baru,ručati..Korišćenje ležaljke je piće-oivo,fredo espresso,nes..Znači niste ograničeni nekim iznosom koji morate da potrošite.Na drugim mjestima na VAltosu,nema ležaljke ispod 8 evra+piće,tako da se u COSAT AZUL baš isplati.
Valtos nije ništa posebno.Nema šta da se vidi.Plaža je zaista super,ali to je sve.Ima 4 marketa,od kojih su dva blizu plaže.
Na kraju VAltos plaže ima dosta hladovine, fino je more i nem aležaljki.
Do PArge se može doći vodenim taxijem koji košta 2,5 evr au jednom pravcu ili da idete uzbrdo,što je super za kondiciju i liniju.Taj uspon bi Grci mogli da malo sred:poporave rupe, postave rasvjetu,malo potkrešu grane i bilo bi idealno.
Venecijanske tvrđava-šetate se po njoj na sopstvenu odgovornost!Ništa posebno,neuredno i nesigruno i po danu ia tek uveče..
Parga je divna,Moja preporka z abaklave i njihove kolače je Ahilova pekara koja je u centru.Ne može se promašiti.
Izlazili smo u Johny~s bar,koji j epreko puta crkve.Gazda hoće da zavrne na piću,tako da vodite računa.Pored ovog bara je SECRET bar, gdje je uživo muzika.Svira i pjeva Grk na srpskom jeziku, tako da je baš super.
Ima dosta izleta.Put do Prage je predugačak,ok 17 sati,ako imate sreće na granici.
Bravo majstore za tekst. Svaka cast!
Putopis je divan tako sam uživala kao da sam već tamo. Putujem sredinom septembra prvi put ako imate utiske da podelite za taj period.