Možda je Švajcarska izgubila svoju privlačnost za Ruse…
Rusi, koji su rangirani na desetom mestu na listi stranih posetioca prošle godine, su izabrali da ne putuju u inostranstvo posle aneksije Krima, kao i da podrže pobunu u istočnoj Ukrajini što je dovelo do toga da Evropska unija nametne brojne sankcije.
„To je zbog ukrajinsko-ruske krize, koja izgleda da ima uticaj na putničke navike Rusa koji inače dolaze u Švajcarsku“, kaže Alain Suter, predstavnik Švajcarskog turističkog odbora.
Sankcije Evropske unije uključuju zamrzavanje sredstava i zabranu putovanja za ruske političare, vojne oficire i biznismene. Moskva je u avgustu na to odgovorila zabranom uvoza hrane, a širom zemlje postavljeni su bilbordi putem kojih se pozivaju turisti da posete novo pridruženu teritoriju.
Zbog krize, vrednost rublje je pala devetnaest procenata više u odnosu na švajcarski franak ove godine, samim tim povećana je cena odmora na Alpima. U odnosu na euro, rublja je pala skoro sedamnaest procenata od januara i nekoliko ruskih putničkih agencija je propalo. Vlada poziva da građani idu na odmor u domaće destinacije i da se kupuju ruski proizvodi.
Manjim brojem putovanja ruskih državljana u inostranstvo nije pogođena samo Švajcarska. Rusi su takođe slabo posećivali Francusku rivijeru ovoga leta, prvi put u pet godina aerodrom u Nici je osetio pad u broju privatnih aviona pristiglih iz Moskve.
Kao neutralna država, Švajcarska se nije pridružila sankcionom režimu Evropske unije i SAD, međutim to joj nije previše pomoglo jer se dobro zna koliko je Švajcarska okrenuta Evropskoj uniji. Turizam je daleko manje važan za Švajcarsku ekonomiju od bankarstva i farmaceutske industrije. Ipak, turistički odbor ove države procenjuje da će slaba posećenost od strane Rusa koštati ekonomiju između 9 i 12 miliona franaka u 2014. godini.
Rusi su bili gosti koji su dosta novca trošili u Ženevi, centru robne trgovine i ski rizortima kao što su Zermat i Sent Moric. Njihovo odsustvno je daleko gora vest za Švajcarski skijaški sektor, koji već pati zbog neuobičajno toplog vremena za ovo doba godine i opadanja poseta iz evropske regije zbog stabilnog franka i slabljenja ekonomije.
Posledice ovakve spoljne politike prema Rusiji osetili su i turistički privrednici nama bliskih zemalja, a naročito Crna Gora. Nije tajna da je letnja turistička sezona u Crnoj Gori prošla veoma loše zbog izostanka ruskih turista. Iako su crnogorski ugostitelji očekivali veliki broj ruskih državljana, njihov broj je, nakon objave sankcija Crne Gore prema Rusiji, bilo neuporedivo manje. Ovo su iskoristile delimično Grčka i Hrvatska koje su preuzele dobar deo ruskih turista.
Ovo je samo još jedan dokaz da je turizam izuzetno osetljiva delatnost i da najmanje spoljne promene mogu uticati na uspešnost poslovanja ugostitelja, agencija i destinacija.