Siguran sam da vam često dođe da pobegnete od svega makar na par dana. Wellness vikend je idealni plan za bekstvo!
Kratka vikend putovanja su sve popularnija a kao njihova dominantna forma javlja se wellness & spa turizam.
Postoji taj novi „lifestyle“ koji nam donosi nove trendove u smislu zdrave ishrane, redovnog vežbanja, ali i obavezne periode relaksacije i opuštanja. Nismo time ništa novo izmislili, sve to je oduvek bilo potrebno čoveku da bi mogao da vodi uspešan i zdrav život.
Još su Rimljani bili svesni značaja korišćenja termalnih voda i celodnevnih opuštanja u svojim termama, od kojih su mnoge bile sagrađene na našim prostorima. Uostalom, danas popularni izraz „SPA“ koji često koristimo je akronim latinskih reči „Sanus Per Aquam“, ili „zdravlje je u vodi“. S druge strane termin Wellness podrazumeva potpuno blagostanje u čovekovom organizmu.
Wellness Vrnjačka banja
Wellness je antonim reči illness (bolest, stanje bolesti), pa se tako možda još bolje objašnjava značenje ove reči. Međutim, wellnes stanje organizma ne znači samo biti fizički zdrav, već i imati potpuno psihičko i fizičko blagostanje i uopšte osećati se izuzetno dobro u svakom smislu. To je ono što možete očekivati od wellness i spa vikenda.
Pošto ste sada terminološki potkovani možete se upustiti u pretragu wellness aranžmana. Moja preporuka je Solaris Resort u Vrnjačkoj Banji, a u nastavku slede moji sveži utisci sa jednog kratkog, ali za moje telo izuzetno korisnog putovanja.
Solaris Resort je ispunio moja očekivanja. Nešto je bilo manje dobro, nešto izvanredno, ali sve u svemu jedan izuzetno dobar hotel sa fantastičnom uslugom i ljubaznim osobljem. Cena vikenda za dvoje u ovom hotelu nije tako mala za prosečan domaći džep i mene je zanimalo da li usluga u hotelu opravdava ovu cenu. Odgovor je pozitivan.
Hotel poseduje dva spoljašnja bazena, pored kojih je jako lepo i prijatno provoditi vreme čak i kada se ne kupate.
Moram priznati da me BioDesign bazen (onaj kao sa plažom i sl.) nije oduševio. Na fotografijama koje sam viđao pre nego što sam došao taj bazen mi je izgledao mnogo bolje nego uživo. Lepo izgleda, ali ne baš kao na zvaničnim fotkama.
Smeštajni deo hotela je raspoređen po vilama, koje su u stvari manje zgrade u kojima se nalaze apartmani. Svi apartmani su slični, moderno opremljeni u stilu standardnom za hotele ove kategorije.
Ono što Solaris, međutim, izdvaja od ostalih, pored wellness centra, jeste restoran, i to u svakom pogledu. Najpre ćete se ovim slatkim restoranom oduševiti vizuealno – sve je uređeno u nekom tradicionalnom seoskom stilu, ali ne izlizanom etno, već zaista lepom seoskom stilu, kao kod babe u selu.
Restoran ima toliko neodoljivih detalja na stolovima i stolicama, zidovima i policama, da nećete znati koji od njih da postavite na Instagram. Da, verovatno ćete ih sve fotografisati.
Naravno, džaba lep i simpatičan izgled ako u restoranu ne možeš lepo jesti. Obroci su ovde izuzetno dobro pripremljeni, hrana je ukusna i kvalitetna. Ručak neverovatno dobar! Obavezno probajte prasetinu u medu – topi se u ustima!
Stižemo i do najbitnijeg dela – wellness centar. Na raspolaganju su vam gotovo svi poznati wellness sadržaji – bazen sa slanom vodom, slana pećina, sauna, parno kupatilo, ruska banja, finska sauna, tepidarijum i sl. Ono što sebi morate priuštiti je masaža. Uživao sam u parcijalnoj masaži leđa, baš je prijala tada a i nedelju dana kasnije sam osećao lakoću u leđima.
Pored svih prednosti hotela, wellness vikend nikako ne sme biti samo izležavanje u sauni, bazenu i sobi. Kada se već nalazite u najpoznatijoj banji Srbije, obiđite je, prošetajte, nadišite se vazduha i popijte koju čašu lekovite termomineralne vode.
Više puta sam bio u Vrnjačkoj Banji, i uvek se svaki obilazak svodio na više-manje iste lokalitete – šetalište, nekoliko kupatila, banjski park, onaj čuveni vrabac i naravno most ljubavi.
Sve je to lepo, međutim, ovog puta sam imao prilike da vidim i neke manje poznate turističke potencijale Vrnjačke Banje.
Verovatno niste znali koliko lepih dvoraca i starih vila ima u Vrnjačkoj Banji.
Svaka od njih ima svoju priču, svoje tajne i misterije koje turisti obožavaju, naročito strani.
Nažalost, ni jedna od ovih vila nije danas otvorena za turističke posete. Neke su potpuno zapustele. Razlozi su raznovrsni ali se uglavnom svode na isto – nerešeni imovinski odnosi i nedostatak (političke) volje.
Pored dvoraca, u Banji je mnogo potencijala za razvoj „dark“ turizma – mesta u kojima su komunisti mučili neistomišljenike, tuneli koje su prokopali nacisti za vreme rata, bunkeri, i još mnogo toga mnogo zanimljivijeg od uobičajenih priča o Vrnjačkoj Banji.
Banjski turizam ne mora biti i bapski turizam.
Priče o mostu ljubavi i sličnim stvarima su toliko dosadne i izlizane da je zaista malo kojim turistima to danas još uvek zanimljivo. Osnovni problemi banja je nedostatak sadržaja i sve su dosadne. Vrnjačka ne mora i ne sme biti takva, jer ima šta da ponudi, ima fantastične priče koje samo treba da ih iskoristi. Potrebno je samo malo kreativnosti i volje.
Slična je priča i u „mojoj“ Brestovačkoj banji, u kojoj dvorca Karađorđevića i konaka Obrenovića, ljudi prave još jedan (verovatno hiljaditi u Srbiji) „most ljubavi“. Više katanaca ima prosečni jugo 55 nego ovaj most.
Predlažem i da veče provedete u nekom od lokalnih restorana ili kafića. Posetio sam kafić Savka i mogu uputiti sve preporuke. Nalazi se na brdu, prilaz kafiću je potpuno bajkovit, mirno je i romantično – idealno za parove.
Ako dolazite autom obiđite i neke lokalitet u blizini Banje. Posetio sam zadužbinu kneginje Ljubice, manastir Ljubistinju i vinariju Stemina u Trsteniku.
Manastir ima zanimljivih priča koje ćete čuti uživo, pa vam neću ovde kopirati tekst sa vikipedije. Evo nekoliko fotografija:
Vinarija Stemina je mala porodična vinarija u Trsteniku. Krije se u sasvim običnoj kući, ali je vino izvanredno. Cela porodica je uključena u proizvodnju, a vina nose nazive po članovima porodice. Porodica živi tu priču i dok vam objašnjavaju procese proizvodnje i načine na koji rade videćete tu strast i ljubav prema vinu i vinarstvu.
Vinarija proizvodi belo (šardone), roze i crveno vino (cabernet).
Preporučujem vam da obavezno kupite bar jednu flašu rozea Mina uz koji ćete se kasnije prisetite svog divnog wellnes vikenda.
Dakle, pogledajte kalendar, pronađite prvi vikend koji vam najviše odgovara (a zašto ne i radne dane ako možete) i bukirajte svoj wellness vikend u Vrnjačkoj Banji. Bićete mi zahvalni. Svoje utiske nakon toga možete podeliti u komentarima ispod ovog teksta.
DODATAK
Nekih godinu dana kasnije, povučen pozitivnim iskustvom, ponovo sam proveo vikend u Solarisu i Vrnjačkoj Banji. Sve što sam naveo u prethodnom delu teksta i dalje stoji, s tim što su neke stvari sada još bolje.
Ovog puta smešteni smo bili u apartmanu, koji pruža dodatni osećaj udobnosti i komfornosti. Apartman se sastoji iz spavaće sobe, dnevnog boravka sa malom prelepo uklopljenom kuhinjom, hodnika, kupatila i terase.
Ove godine Solaris ima novi restoran, sličnog enterijerskog rešenja kao što je bio prethodni. Restoran se nalazi pored bazena, pa je jutarnja kafa nakon doručka u dvorištu poseban doživljaj.
U Vrnjačkoj Banji je više-manje sve isto kao i prethodne godine. Septembar i rana jesen su veoma dobar period za posetu Banji jer nema više gužvi i mnogo turista ali je i dalje sve živo i otvoreno.
Evo i nekoliko novih fotografija:
Svakako preporučujem da probate i wellness centar u Solarisu, za koji je možda poželjnije da dođete radnim danima, kada je, pretpostavljam, manja gužva.
Cena vikenda za dve osobe nije baš mala (ukupno oko 200 eura sa polupansionom) ali ćete za dva dana u potpunosti napuniti svoje baterije i verovatno se ponovo vratiti kada osetite potrebu, kao što sam i ja.
1 komentar
Vrlo lepo izgleda. Cak i da nije sve kao na slikama, dovoljno je blizu da se ode na vikend, a dovoljno daleko da izbacite iz glave posao i probleme i okupirate misli lepsim stvarima.