Letovanje u Albaniji se verovatno nije našlo na vašoj listi putovanja, ali trebalo bi!
U poređenju sa klasičnim letovanjima u Grčkoj ili Crnoj Gori, letovanje u Albaniji znači uživanje u potpuno drugačijoj destinaciji.
Masovni turizam i neodrživa izgradnja ostavlja malo mesta čistoj, iskonskoj prirodnoj lepoti, čistim i mirnim plažama, kakve svi želimo. Da li ovakva mesta još uvek postoje a da to nisu daleki Karibi ili Maldivi?
Vodimo vas u Sarandu, jedan od najznačajnijih turističkih centara Albanije, u inat zastareloj izreci “razvijen kao albanski turizam”.
Predrasude su davno razbijene… Turistički potencijal Albanije obećava, mesecima biste mogli da istražujete njene znamenitosti, ili samo da uživate na plažama Drača, Valone i Sarande. Cela Albanija danas je jedno veliko gradilište, ulaže ogromna sredstva i napore u turističku infrastrukturu i kvalitet usluga, kako bi svoje dugo skrivano blago približila i prilagodila potrebama domaćih i inostranih turista, koji joj sve više hrle u susret.
Razlozi za to su sledeći:
1. Povoljan, a kvalitetan hotelski smeštaj
+
2. Primamljive cene vanpansionskih usluga
+
3. Predivne, prostrane, nezagađene plaže
+
4. Čisto tirkizno more
+
5. Gostoljubivi domaćini
= savršen odmor !
Jasno vam je da ovaj put ne morate praviti kompromis između cene i kvaliteta, čistoće i dobre mediteranske kuhinje, između prirode i komfora na svom odmoru. I sama sam bila iznenađena prirodnim lepotama ove zemlje, čistoćom, gostoprimljivošću i toplinom ljudi, utiscima drugih turista, kao i drevnim kulturnim blagom sa kog se polako skida prašina anonimnosti…
Hajde da zajedno otkrijemo tajne albanskog primorja i vidimo zašto je letovanje u Albaniji pravi izbor.
Saranda
Ime “saranda” na grčkom jeziku („Σαραντα„) znači “40”, a odnosi se na 40 mučenih vojnika Sebaste (današnje Jermenije), koji nisu želeli da se odreknu svoje vere-hrišćanstva, pa su ostavljeni da leže nagi na zaleđenom jezercetu, po nalogu cara Likinija. Jedan od njih se predao, izdao svoju veru, otišao po toplu ćebad i hranu. Stražar koji je čuvao ostale je jedne večeri, iznad umirućih vojnika ugledao čudesnu belu svetlost, pa im se pridružio, i tako ih je opet bilo 40.
Iz istog razloga, 40 je sveti broj u hrišćanstvu. Jedna od legendi koju Saranda tiho šapuće…
Ovo ljupko letovalište će vas na momente podsetiti na Karibe, jer, ako napustite grad i krenete na sever, naićićete na oaze netaknute prirode, gde se zeleni maslinjaci spajaju sa tirkizno plavim, besprekornim morem prostranih, od gužve skrivenih plaža. Boje Kariba su vam tako blizu ovog leta, sa srebrom lišća maslinovog drveća i zlatnim nijansama najfinijeg peska pod vašim stopalima.
Ronjenje u Jonskom moru Sarande posebna je atrakcija, ne samo zbog morskih stvorenja poput kraba, lignji, školjki, morskih puževa i oktopoda, koja ovde nisu nimalo stidljiva, već i zbog brojnih olupina potonulih ratnih i teretnih brodova, kao i podvodnih pećina i uvala.
Pokušajte da prepešačite najdužu plažu Jonskog mora, Borshi, na severu sarandskog distrikta, koja se pruža dužinom od 5 km. U oviru nje nalazi se dvorac, islamska džamija i škola, što pokazuje da je ova teritorija dugo bila pod turskom vlašću.
Osim ove plaže i plaži u samom gradu, priuštite sebi makar jedan dan u Ksamilu, iz kog možete lagano otplivati do obližnjih ostrva ili iznajmiti pedalinu do onih daljih. Ovde je more modro, toplo, besprekorno čisto i mirno. Uživajte u sveže ulovljenoj ribi ili školjkama iz jezera Butrint, koje se pripremaju u restoranima Ksamila, sa pogledom na pučinu ka kojoj popodnevni letnji povetarac nosi mirise mediteranskih začina i morskih specijaliteta.
Ukoliko želite da posetite brojne prirodne i istorijske znamenitosti sarandskog područja, ovih 5 nikako ne smete zaobići:
- Drevni grad Butrint i Đirokastra, koji su na UNESCO-voj listi svetske baštine, i koji će Vas stvarno vratiti kroz vreme u antičku Grčku, Rim, Veneciju i Vizantiju. Butrint okuplja ostatke grčkog amfiteatra, krstionice (baptiserije), katedrale, Lavlju kapiju, kao i muzej sa brojnim iskopanim predmetima navedenih civilizacija. Đirokastra je poznatija kao Grad od kamena, sa tipičnom turskom kaldrmom, kamenim krovovima na stotine kuća, kao i bazarom, vraća u stara vremena crvena od fesova i simbola komunizma.
- Lekursi dvorac, na uzvišenju iznad Sarande, sa kog se pruža veličanstven pogled na celu albansku obalu i unutar kog je divan, uvek pun restoran.
3. Plavo oko (“Syri i Kalter”) – izvor čiste, plave vode, sa dubine veće od 45m, koji, zbog površinskih mehurića podseća na ljudsko oko, sa nešto tamnije plavim centrom, odnosno zenicom. Posete su u komunističko vreme bile dozvoljene samo najvišim zvaničnicima, oko sakriveno od očiju javnosti.
4. Lukove – predivno primorsko selo, sa Lukove plažom, prekrivenom sitnim, glatkim šljunkom koji zapljuskuje more u boji akvamarina, viđenoj samo u tropskim predelima. Obala je puna maslinjaka i sadnica tropskog voća, mami bojama, životom, divljim i netaknutim. Parkirajte automobil i spustite se prašnjavim, neravnim putem, uživajte u prijatnoj šetnji i nesvakidašnjim pejzažima.
5. Manastir 40 svetaca, specifične sakralne arhitekture, izgrađen u 6-om veku, u čast 40 vojnika, ponosnih hrišćana.
Italija i Grčka su jako blizu Sarandi, posebno ostrvo Krf, do kog agencija organizuje individualni izlet. Sve tri zemlje možete posetiti u okviru ovog putovanja, ukoliko ste avanturisti i ako vas ne drži mesto. Tu su redovne feribot linije koje vas spajaju sa Italijom, koja je preko moreuza Otranto udaljena svega 72 km. 11 dana, koliko traje putovanje, dovoljna su da upoznate čari Sarande i njene okoline, a uz dobru organizaciju i nešto gušći raspored i jonsku obalu Grčke i Italije.
Šta čekate? Iz mnogo više razloga od navedenih 5, zbog mnogo više must-see mesta od navedenih 5, Saranda je savršeno mesto za letovanje u Albaniji i novi gusarski brod u turističkom moru!
11 komentara
A sada pitanje koje najverovatnije kopka sve citaoce, da li i kako ce jedan prosecan Albanac reagovati po saznaji da Srbin letuje u njegovom gradu?
Prema dosadašnjim iskustvima srpskih turista u Albaniji, kao i komentarima na Internetu, meštani su izuzetni domaćini i krajnje prijateljski nastrojeni prema nama. Uvek smo bili odlično dočekani i primljeni. Albanci iz Albanije i Albanci sa Kosova su dva različita pojma. Naravno, uvek ima izuzetaka, sa kakvim se možete sresti na bilo kojoj destinaciji. Generalno, ne postoji nikakva prepreka niti opasnost prilikom posete albanskom primorju. Naprotiv. Bili biste prijatno iznenađeni. 🙂
Stvarno jako lijepo. Svi ovi prizori sa slika me jako podsjećaju na našu obalu, Dalmaciju i Istru, no naravno ovdje je vjerovatno drugačiji štih kak bi se reklo. Svakako ću morati posjetiti ta mjesta nekada ovo ljeto. Hvala na tekstu…
Imao sam sreću da obiđem sva gore navedena mesta i moram priznati da sam prijatno iznenađen, priroda je zaista predivna, more je veoma čisto, Ksamil kao destinacija apsolutno neverovatan sa svoja tri ostrvceta do kojih možete skoro peške doći, jedino je jako velika gužva i bučno je, što je moja i glavna zamerka.
Ukoliko letujete na Krfu, Pargi ili nekom drugom mestu na Jonskom moru postoje organizovane dnevne ture do juga Albanije sa obilskom većine ovih lokaliteta.
Za sve vreme koje smo tamo proveli ni jedan jedini problem nismo imali, a išli smo kolima sa BG tablama, bukvalno smo obišli celu Albaniju, uzduž i popreko, i jedino oprez na samom severu u oblasti Tropoja, tu nismo išli našim kolima 🙂
Gostoprimstvo kakvo nisam nigde dosad sreo, svaka pohvala domaćinu.
Isao bih sa porodicom u privatnoj reziji svojim kolima na letovanje 2o15 pa me interesuje neko manje mesto sa manje buke mozda cak i neko selo.Dali to postoji i dali je neko bio.Voleo bih vise informacija.
Isao bih sa porodicom u privatnoj reziji svojim kolima na letovanje 2o15 pa me interesuje neko manje mesto sa manje buke mozda cak i neko selo.Dali to postoji i dali je neko bio.Voleo bih vise informacija.
kakve su cene smeštaja, hrane, u kafićima u poređenju sa Grčkom?
Postovani prijatelji,
Trenutno sam na odmoru u mestu Sarande,Albanija.
Zaista sam imao dilemu da li da dovedem porodicu ovde na odmor,ali samim dolaskom dileme su nestale.Mesto grad je nesto sto svim sadrzajima podseca na Monte Carlo.Da,uopste nije preterivanje,sve je na svom mestu i vise od toga.Cene su vrlo,vrlo prihvatljive,cak imate stvari koje placate jeftinije nego u Srbiji.Ovo ce biti moja destinacija narednih godina verujte mi.
Drage komsije,
Citam komentare i prosto sam negativno iznenadjen time da vas Albanci kao narod mrze. Citam i neke koji kazu „Albanci iz Albanije i oni sa Kosova su razliciti“. To je maltene isto kao reci „Srbi iz Sumadije su razliciti od onih iz Vojvodine“. To pokazuje da se jos vodite politikom, cak i kada se radi o turizmu.
Albanci su gostoprimljivi jer im to kodeks naredjuje, cak i kada moraju neprijatelja ugostiti a kamoli li gosta.
Iz Pristine sam i pricati u 2016 o slobodi kretanja je cista glupost. Svaki dan od kuce pa do posla kolima vidim najmanje 5 auta sa SRB tablicama. I znate sta? Izgleda mi kao najobicnija pojava.
Kao drugo, slobodu kretanja, trenutno, ometaju Srpske vlasti, odnosno osiguravajuce kompanije i policija na prelazima sa Kosova na Srbiju.
Batalite politiku. Za mene je najvaznije da nadjem mesto gde je cisto, tiho i jeftino po mogucnosti.
Sve ostalo je cisto sr….
Bili u Sarandi i uživali u divnoj prirodi,čistom moru, ljubaznim domaćinima i ukusnoj hrani. Ove godine opet idemo i toplo je preporucujemo!
Bio sam u Albaniji sa devojkom i drugarom. Odbisli smo Albaniji kolima od severa do juga. U Sarandi smo iznajmili stan na sestom spratu sa divnim pogledom na plazu za samo 12€ za svo troje. Vlasnike stana smo nazvali telefonom koji je bio istaknut na smestaju. More u Sarandi i Ksamilju je kao na Maldivima a Ditokastra i plavo oko se nalaze na 20km od Sarande pa smo kolima vrlo lako stigli. Iznajmljivanje kola je 20-25€ po danu i to je najbolji i najbrzi nacin da se obidje Albanija(autobusima vam treba citava vecnost). Lokalci su izuzetno ljibazni a mnogi su radili u Makedoniji i Hrvatskoj pa su sa nama pricali na srpskom. Svima bih preporucio da posete Albaniju a posebno jug koji je prdivan zbog netaknute prirode! 🙂