Sajam turizma u Beogradu važi za najveći skup “turističke industrije” na prostoru Jugoistočne Evrope. A ja sam ove godine dobio i jedan zanimljiv poziv…
Moje lično mišljenje o turističkim sajmovima nije baš previše blistavo. Smatram da je to preterano trošenje novca, koji se može mnogo bolje iskoristiti u turističke razvojne svrhe. Ali dobro, ovaj sajam je postao tradicionalan i prepoznatljiv, i ukoliko se bavite turizmom ili ugostiteljstvom, ne treba da propuštate ovakva dešavanja.
S obzirom da sam ja prethodne godine sebi dopustio da propustim Sajam (privatni razlozi), ove sam svakako to zacementirao u svom kalendaru.
Nisam jedino znao kako ću ići i kojim danima, što je zavisilo od raznih faktora.
A onda je usledio jedan poziv, i to poziv Nacionalne turističke organizacije Nemačke (German National Tourist Office) da budem njihov gost na ovogodišnjem sajmu turizma u Beogradu. Smeštaj plaćen, povratna avionska karta plaćena i još puno toga interesantnog i kvalitetnog. Prvih nekoliko minuta sam mislio da je u pitanju neka greška, iako je sve uredno bilo adresirano baš na mene. Ali ubrzo sam shvatio priču…
Nemačka je na ovogodišnjem sajmu turizma glavni partner Srbije. Prošle godine je to, na primer, bila Turska. Zahvaljujući tome Nemačka ima znatno veće mogućnosti i nadležnosti oko organizacije. Njima je naravno primarni cilj da promovišu svoju zemlju.
Ove godine Nemci žele da svoju turističku ponudu približe mladima, i da Nemačku predstave kao zemlju odličnog provoda. Po njihovoj marketing strategiji jedan od načina da priđu mladima je da prvo sa svojom ponudom upoznaju svetske travel blogere. S obzirom na povoljan geografski položaj Beograda i značaja samog Sajma, odlučili su da 20-ak travel blogera okupe upravo u Beogradu, od 20.-22. februara. Među njima izabraše i mene :).
Poziv mi je uputio lično Melvin Boecher, osnivač traveldudes.org i jedan od najpoznatijih i najčitanijih travel blogera u svetu. Bilo je teško objasniti mu da mi ne treba povratna avionska karta Bor – Beograd. Mislim da i dalje misli da sam skroman :D.
Poziv sam, dakle, dobio zahvaljujući ovom blogu, i još nekim stvarima kojima se bavim. Nemci su to primetili, iako ja pišem na srpskom jeziku. Bilo je to zaista lepo osećanje, kada shvatiš da neko negde daleko prati i ceni tvoj rad, dok se ovde još uvek ceni sve osim rada i znanja.
Usledio je ubrzo zatim i zajednički poziv TO Srbije i TO Nemačke na Svečani prijem povodom otvaranja ovogodišnjeg Sajma turizma, u Skupštini grada Beograda, 20. februara.
Tih nekoliko dana imaću prilike da se družim sa izuzetnim svetskim turističkim stručnjacima. Biće nam predstavljene nove android aplikacije za obilazak Nemačke, manifestacije, gradovi i dobre žurke.
Ne znam šta sve mogu da očekujem od ovoga, ali je definitivno poziv koji se ne odbija. Svoja iskustva sa ovogodišnjeg sajma turizma ću rado podeliti na ovom blogu. Ako je neko zainteresovan za kafu, priču i druženje tih dana u Beogradu, neka mi se slobodno javi 🙂 Kontakt podatke možete naći ovde.
9 komentara
A zasto su onda mene pozvali , a nisam bloger 8)
To već ne znam :), ali mi je drago da ćeš biti tamo 😉
Svaka čast Milane! Sve čestitke!
Želim ti lep i uspešan boravak u Beogradu!
I naravno novi članak čim se vratiš… 🙂
Hvala Lidija, ništa bez dobrog mentora ;). Biće još tekstova 🙂
Ja bih uzeo i onu povratnu kartu 😀 Svaka čast!
Nisu Nemci baš tako naivni, ne ide to u kešu :). Hvala.
To je zaista poziv koji se ne odbija. Bravo Milane!
Čestitke i za svih 100 tekstova!
Samo tako nastavi, jer i ovde ima onih koji prate i cene tvoj rad.
Nadam se da će biti prilike da se vidimo na Sajmu.
Hvala Dragice. Nadam se i ja da se vidimo, javite se 🙂
[…] tome kako i zašto sam dobio poziv sam pisao već u tekstu Sajam turizma u Beogradu i poziv koji se ne odbija, pa koga zanima neka pročita, da se ne ponavljam. Ukratko, dobio sam poziv da, sa još desetak […]