Ovde se ubrajaju manifestacije koje se organizuju sa ciljem obeležavanja značajnih datuma iz istorije, a koje po svojim učesnicima imaju i politički i istorijski karakter.
Mogu se podeliti na:
1. Obeležavanje Prvog maja – do II svetskog rata obeležavanje 1. maja je imalo političko-protestni i spontani karakter, i zabranjivano je od zvaničnih vlasti. Cilj je bio druženje uz recitate, borbene i revolucionarne pesme i mitinige političkog karaktera. Posle II svetskog rata obeležavanje ovog praznika postaje masovno (jedno od masovnijih je na Paliću).
2. Obeležavanje važnijih datuma I i II svetskog rata.
3. Skupovi i promocije političkih partija – održavaju se u kongresnim ili sportskim halama, na trgovima ili poznatim izletištima. Na ovakve skupove dolaze simpatizeri i članovi političkih partija iz raznih krajeva i upoznaju se sa prirodnim i antropogenim turističkim vrednostima prostora održavanja, a značajna je i ugostiteljska potrošnja.
4. Memorijali su označavanje značajnih datuma iz života znamenitih državnika ili vojskovođa, a održavaju se u mestima rođenja, boravka ili smrti istih (Mišićevi dani u Struganiku).
5. Parade predstavljaju prikaz narodnih običaja, verovanja, rituala i starih načina privređivanja stanovništva. Njima se najviše promoviše tzv. etno turizam.
6. Ostale političko-istorijske manifestacije (npr. sve godišnjice koje nisu vezane za I i II svetski rat: Milanski edikt).