Pročitao sam negde da je savršen martini kao kratka priča Ernesta Hemingveja; na prvi pogled jednostavna, ali zapravo veoma kompleksna.
Dobar dry martini se ne pravi tako što ćete nabacati sve sastojke u čašu/šejker. Iako spada u klasike, mnogi profesionalni bartenderi smatraju ovaj koktel najkompleksnijim.
Kada imate samo tri sastojka – džin, vermut i garniš (masline ili malo limuna) sve deluje jednostavno, ali zapravo nije. Previše džina i imaćete osećaj kao da pijete čist džin, premalo džina i imaćete već neki drugi vermut koktel. Kod martinija je sve u ravnoteži ali najviše u ličnom ukusu. Ja ih nisam popio previše, i mnogi verovatno o ovome znaju dosta više, ali za mene je jednostavnost nekako najvažniji sastojak martinija.
Ne bih ni pisao o ovome da me ne interesuju ovakve stvarčice, pa tako znam da postoji mnoštvo različitih priča o nastanku prvog martinija. Jedna priča kaže da je prvi martini napravljen u Kaliforniji, tokom zlatne groznice, u mestu Martinez. Po drugoj priči koktel nosi ime po pušci koja je korišćena u britanskoj vojsci krajem 19. veka, a po trećoj se zasluge pripisuju bartenderu iz Njujorka.
Rasprave o tome kako napraviti najbolji martini još su komplikovanije od priča o nastanku. Koliko džina? Da li ohladiti sva pića i šejker pre pripremanja ili samo ohladiti čaše? Koliko vermuta? Pročitao sam da se u nekim slučajevima u čašu prvo sipa vermut i odmah se potom odstrani iz čaše, kako bi čaša samo bila obložena vermutom. Potom se dodaje džin… Kažu da je to pravi dry martini. Tu nije kraj nedoumicama. Da li upotrebiti limun ili masline? Da li koristiti šejker? Neki su mišljenja da će se šejkerom uništini struktura džina, dok drugi tvrde da se koktel jedino korišćenjem šejkera može pravilno rashladiti.
Kompleksnost martinija verovatno leži upravo u njegovoj jednostavnosti, ali i u onoj čuvenoj da su ukusi različiti. Zato se često može čuti da je najbolji martini onaj pripremljen kod kuće. Ovo je jedan od recepata koji sam našao na netu:
Sastojci:
-100 ml džina
– 25 ml vermuta (Noilly Pratt)
– nekoliko punjenih maslina.
Priprema:
Ohladite šejker, čašu, džin i vermut. Dodajte zatim u šejker led, džin i vermut i izmiksajte. Dodajte masline.
Kao lagani dodatak uz martini možete uzeti nekoliko krekera premazanih kvalitenim sirnim namazom i paštetom od maslina (preporučujem Rio Mare od crnih maslina 😉 ).
1 komentar
[…] Ako ste, kojim slučajem, ljubitelj martinija, pročitajte kako se pravi savršen martini. […]