Pored turističkih vodiča, animatora, prodavnica suvenira, zanatskih i trgovinskih radnji, u Americi su plate još milion zaposlenih direktno vezane za turizam.
Indirektno, turizam generiše još više radnih mesta. Na primer, ovaj indirektni uticaj turizma možemo videti kada hotel ili restoran plati trećoj strani za neke proizvode ili usluge (namirnice, popravke, …). Ovaj novac nastavlja da teče kroz lanac trgovine i kanale distribucije, podstičući proizvodnju i jačajući ekonomiju. Smatra se da novac potrošen kroz turizam ima značajniji multiplikativni efekat po ekonomiju neke zemlje od bilo koje druge potrošnje. Taj novac podržava druge delatnosti kao što je poljoprivreda ili proizvodnja zelene energije.
Turizam godišnje u američku ekonomiju ubrizga 1.9 biliona dolara i obezbeđuje 14.4 miliona radnih mesta. Američki turizam beleži konstantan rast, od čak 29% godišnje, i razvija se daleko brže od ukupne američke ekonomije kao celine.
Pre dve godine osnovana je prva nacionalna destinacijska marketing organizacija – Brand USA. Cilj ove organizacije je jednostavan: dovesti više turista u SAD. Cilj jeste jednostavan, ali je izazov ogroman. Ipak, zahvaljujući aktivnostima ove organizacije i njenoj saradnji sa Ministarstvom trgovine (Department of Commerce), napravljeni su veliki pozitivni koraci. Priliv stranih turista je izuzetno veći i to ne samo u „vrućim tačkama” američkog turizma kao što su Njujork ili Las Vegas, već kroz čitave Sjedinjene Države. Kao primarna emitivna tržišta Brand USA je označila Kanadu, Japan, Veliku Britaniju, Kinu, Brazil i Južnu Koreju, promovišući u njima turističke atrakcije iz čitave zemlje. Rezultat je: turizam, kao delatnost, je na 6. mestu u Americi po broju zaposlenih, i u prvih deset u 48 od ukupno 50 država.
Uvidevši potencijal koji turizam ima u rastu novih radnih mesta, i predsednik Obama je proglasio turizam za „the number one service we export”.
U prvoj polovini 2012. potrošnja stranih turista u Americi je procenjena na 82 milijarde dolara (poređenja radi napominjem da je u Srbiji i dalje cilj 1 milijarda eura zarade na godišnjem nivou!). Svaki inostrani dolar dodatno pomaže nacionalnu ekonomiju i stvara nova radna mesta, bez potrebe za outsourcingom. Kako sada stvari stoje, zahvaljući pravilnoj i adekvatnoj strategiji, budućnost je svetla za američki turizam, ali i za celokupnu ekonomiju SAD-a.
1 komentar
[…] sam ranije pisao o tome kako se razvija turizam Sjedinjenih Američkih Država. Ako pročitate taj tekst neće vas ni malo čuditi ono što je napisano u ovom […]