Jedan od trenutno najsavremenijih trendova turističkog razvoja je seoski SPA turizam, koji predstavlja svojevrstan miks banjskog, seoskog i wellnes & spa turizma. U svetu je ovaj koncept poznat pod nazivom rural spa tourism.
Dosta često se u praksi dešava da se u okolini banjskih destinacija razvija i seoski turizam, koji svoju ponudu oslanja na dati banjski prostor. Na ovim našim prostorima u okolini banja postoje brojna seoska domaćinstva. Problem je što ta domaćinstva nude samo usluge smeštaja, uz eventualnu ishranu i transfere do banje. Potencijal za obogaćivanje njihove ponude (pa i povećanje prihoda) je izuzetno veliki, što se lako može videti ako se pogledaju neki primeri iz Evrope i sveta. Neka domaćisntava su toliko obogatila svoju ponudu da sada baš oni predstavljaju primarno interesovanje turista, a ne banje u njihovoj blizini. U Srbiji se seoski i banjski turizam posmatraju nekako izdvojeno, dok se wellness još uvek stidljivo seli iz gradova u neko prirodno okruženje.
Rekoh već da je rural spa tourism sve popularniji u svetu. Dobro je poznato i to da savremeni turista svoje putovanje započinje na google-u. Rural-SPA turizam nije razvijen, a ni poznat u Srbiji, ali ako se u google-u ukuca „rural spa tourism“ evo šta će biti prikazano na prvoj strani:
Od 10 rezultata čak 7 se odnosi na Srbiju. Dakle, čak nam i google govori u kom pravcu treba usmeriti razvoj domaćeg seoskog turizma :). Danas je jedan od primarnih ciljeva svake turističke ponude da bude prva na google-u. Naša „ponuda“ je prva na google-u za sve popularniji vid turizma, ali problem je što ta naša ponuda u praksi ne postoji.
Šta je to wellness?
Wellness predstavlja filozofiju i način života gde se obraća pažnja na sve elemente – fizičke, psihičke duhovne i socijalne i težo zdravlju i kvaltietnom načinu življenja. Wellness predstavlja tradicionalne metode za očuvanje zdravlja i rehabilitaciju.
Šta znači SPA?
SPA je skraćenica latinskog izraza Sanus Per Aquam, što bi značilo zdravlje iz vode, ili zdravlje je u vodi. Dakle, još su stari Rimljani znali za blagotvorna svojstva termomineralnih voda.
SPA predstavlja posvećenost poboljšanju kvaliteta života kroz razne servise koji pomažu obnavljanju uma, tela i duha.
Seoski SPA turizam predstavlja, dakle, kombinaciju seoskog, banjskog i wellnes&spa turizma, s tim što čak i nije nužno postojanje banjske destinacije u neposrednoj blizini sela. Dovoljno je da se prostor odlikuje kvalitetnom i nenarušenom životnom sredinom, koja nudi mir i relaksaciju.
Jedan od primera:
Prednosti seoskog SPA turizma u odnosu na wellness centre većih hotela:
– manji troškovi postavljanja i održavanja (nisu potrebni veliki bazeni ili saune, za više desetina osoba)
– manji troškovi znače i (znatno) manje cene;
– personalizovanija usluga, sa mnogo više pažnje, što je generalno odlika seoskog turizma. Ljubazni domaćini mogu sve pripremiti onako kako gosti žele;
– fleksibilno i elastično poslovanje – kada se u većim wellnes centrima zagreje voda velikog bazena njena se temperatura mora stalno održavati, jer se ne isplati da se voda ponovo zagreva ako se previše ohladi. S obzirom da se wellness usluge uglavnom „konzumiraju“ vikendom to uglavnom znači da je zagrevanje bazena u toku radne nedelje poprilično nerentabilno, ali se zbog malobrojnih gostiju to mora raditi.. Sa druge strane, u seoskom SPA turizmu nema velikih bazena. U pitanju su obično manje ili veće kade, koje se dosta brzo zagrevaju, pa ne postoji bespotrebno trošenje energije.
– očuvana prirodna sredina
Pored navedenog, seoski SPA turizam može znatno obogatiti ponudu nekog seoskog domaćinstva i učiniti je zanimljivijom i jedinstvenijom. Uz relativno mala ulaganja (može se početi i sa 3.000 eura) mogu se ostvariti izuzetno značajni prihodi uz kratak period povratka investicije. Ako mislite da za ovakvom ponudom ne postoji tražnja na tržištu setite se one priče o rezultatima pretrage na google-u.
Nedostaci ruralnog SPA turizma su:
– nedovoljna edukovanost seoskih domaćina;
– potreba za angažovanjem masera (fizioterapeuta) i eventualno još nekih dodatnih stručnih radnika, što predstavlja dodatni trošak.
Definitivno mnogo više prednosti i koristi od nedostataka. Dakle, savet za seoska domaćinstva: 1) razmislite o SPA ponudi; 2) pogledajte da li imate uslova i šta vam je potrebno za adaptaciju; 3) nabavite sve što je potrebno i osmislite dobru promociju za svoju novu ponudu; 4) dočekajte nove wellness goste :). Ovo naročito važi za domačinstva koja se nalaze u blizini banjskih destinacija.
Seoski SPA turizam odlikuju kratki boravci uz malu vanpansionsku potrošnju. Gosti dolaze uglavnom iz većih gradova. Gosti ne dolaze zbog lečenja, već radi potpunog odmora koji će njihovom organizmu doneti ponovnu ravnotežu uma, tela i duha (wellness).
Seoski SPA turizam može biti organizovan i u vidu manjeg luskuznog SPA rizorta u ruralnom prostoru. Evo sjajnog primera iz Engleske:
2 komentara
Ovo je korisno vidjenje stvari! Ono što mi se čini nerealnim je procena potrebnih početnih ulaganja (3,000 eura?!?!).
Pozdrav!
Pa za početak je dovoljno da se uz malo snalažljivosti (koja nam ne nedostaje) uloži u polovne hidromasažne kade, napravi neka mini sauna, angažuje maser i sl. Naravno kasnije će biti potrebna nova ulagana ukoliko se želi nešto ozbiljnije sa tim ali je i ovo dovoljno da biste videli ima li efekata od cele priče.