Kada god se spremamo za putovanje automobilom postoje te neželjene situacije u kojim se možemo naći, pa je uvek dobro predvideti ih i odraditi sve što je u našoj mogućnosti za uspešno putovanje.
Nekada su to proste provere isprvanosti vozila i odvoženje automobila kod majstora na brzi pregled, zamena ulja ili neke sitne popravke na automobilu, a nekada, ili bolje reći uvek, naoružavanje tehnologijom koja nam olakšava putovanje.
Danas je sve dostupno na klik. Putovanje se može planirati od koraka do koraka i od tačke do tačke. Tu su aplikacije za GPS navigaciju automobila, tu su aplikacije za snalaženje u samom mestu boravka i u krajnjem slučaju tu su aplikacije za telefon u kojima možete organizovati svoje putovanje od početka do kraja.
Morate proveriti da li je automobil ispravan za putovanje
Nakon što ste se odlučili da želite da krenete na putovanje autom, primaran savet je da ne odlažete proveru stanja ispravnosti Vašeg automobila. Sklanjanje prašine pod otirač nije rešenje i može Vas skupo koštati ako se uputite na putovanje sa pokvarenim automobilom.
Svakako je najbolja varijanta da prvo samostalno proverite ispravnost kočnica, recimo na nekom većem a praznom parkingu, zatim da proverite stanje tečnosti u automobilu kao što su ulje i voda.
Signalizacija na automobilu je takođe stvar koju samostalno možete proveriti, uz pneumatike koji su najčešći kvar automobila na putovanju. Dovoljno je da opipate rukom gume, ili malo snažnije nogom izvršite pritisak i da vidite u kakvom je stanju napumpanost guma.
Takođe, proverite ispupčenja na pneumaticima, ili kako se to popularno naziva „jaja“ na gumi. Takođe kontrol tabla je jednostavna za proveru, a još jedna stvar jeste i pozicioniranost volana automobila.
Nakon što ste proverili kočnice na velikom parkingu, krećite se ravnomernom brzinom i postavite volan ravno. Ukoliko počne spontano da naginje na jednu ili drugu stranu, ili ukoliko se krećete ravno a volan stoji nakrivljeno, vreme je za popravku i servis. Takođe, ovom metodom uz osluškivanje okretanja guma, možete primetiti i da li je neka guma ispumpana, odnosno da li je neka guma falična.
Ono što je najbitnije pored ovih osnovnih provera, jeste da osluškujete rad motora, da li se auto čuje na neuobičajen način, i da li iz auspuha izlazi dim, ili barem neuobičajena vrsta dima. Ako se bilo šta od ovoga dešava, ali i u slučaju da je sve u redu, svakako je preporuka da automobil odvezete u sopstveni servis tj. kod majstora, koji će sigurno naplatiti svoju inspekciju vozila, ali za Vaš lični benefit.
Nešto uloženog novca pred put može uštedeti mnogo novca na samom putovanja, ukoliko bi se nešto nepredviđeno dogodilo.
Ovo posebno važi za put u inostranstvo. A verovatno najbitniji savet jeste da na put uopšte i ne polazite automobilom koji je na bilo koji način neispravan, ili ukoliko prosto znate da ne funkcioniše kako treba. Ako je polovan automobil previše star, često se dešavaju kvarovi i potrebni su novi delovi za auto, bolji je predlog da prodate svoj automobil kontaktiranjem agencije za otkup automobila kao što je http://otkupautomobila.rs/ te da priuštite sebi novi automobil.
Ovo je posebno korisno ako je u pitanju neodložno putovanje za koje Vam je automobil prekopotreban, jer svoj stari auto možete prodati po visokim ceama i to brzo, bez čekanja i traženja kupca. Odmah ćete imati početni budžet za novo, ispravnije vozilo kojim ćete biti sigurni na putu, kako za svoje saputnike, tako i ostale učesnike u saobraćaju.
Prva pomoć i neophodna oprema u automobilu
Obavezno proverite da li ste sa sobom poneli prvu pomoć, koja ne samo što je obavezna za sve Vozače, već može biti i prekopotrebna u trenutku samog putovanja. Prva pomoć je poput osiguranja, nadamo se da nam nikada neće zatrebati, ali je korisno i volimo što je tu.
Od alata je svakako preporučljivo i potrebno imati rezervnu gumu, alat za menjanje pneumatika – ključ i dizalicu, zatim osnovno pakovanje alata koji Vam može pomoći pri bilo kakvoj manjoj popravci, ali i eventualno opremu za „preživljavanje“, koja može biti korisna ako se krećete kroz daleke, nenaseljene delove i odlazite u divlju prirodu na odmor.
Ovo su obično varijante kada se odlazi na ekskurzije na rafting, kanjoning ili druge avanture u prirodi.
Dobro se opremite sa hranom i pićem
Ukoliko odlazite na put porodično sa decom, ovo može biti malo komplikovanije, pogotovo ako vozite manji automobil, jer je potrebno spakovati sve prekopotrebne stvari, ili recimo dušeke i lopatice bez kojih deca ne bi ni pošla na letovanje ili putovanje bilo koje vrste.
Ipak, putni frižider sa hranom, zatim grickalice i piće su preko potrebni ako krećete na dugo putovanje. Pogotovo ono potencijalno duže od 15 i više sati vožnje.
Odeća je takođe bitan faktor, posebno za putovanje nepredvidivim krajolicima ili planinskim predelima i zato je neophodno da budete slojevito obučeni za put, ali i da na dohvat ruke u nekoj manjoj torbi ili rancu, posedujete presvlaku i ćebiće, kako ne biste morali da otvarate celokupne kofere.
Nekoliko korisnih aplikacija za putovanje
1. Besplatna GPS navigacija – pored toga što možete kupiti GPS uređaj i uneti plaćene, licencirane softvere i mape, na ovome itekako možete uštedeti ako koristite pametni telefon. Sve što je potrebno je jedna ili dve eksterne baterije i par pametnih telefona kojima ruku na srce baterija traje kraće, koje verujemo da poseduju i Vaša deca sa kojom biste putovali.
Postoje brojne besplatne aplikacije za telefon koje pružaju usluge navigacije. One su posebno korisne za putovanje unutar države gde ćete imati pristup Internetu u okviru svoje mobilne mreže, ali itekako služe i u inostranstvu. Potrebno je samo da download‐ujete mape država kroz koje ćete putovati i da odaberete opciju korišćenja bez mreže.
GPS lokaciju uključite, mobilni Internet isključite kako Vam ne bi bio naplaćen po roming cenama i spremni ste za put, jer ove aplikacije za navigaciju rade i samo na osnovu GPS‐a koji ne troši saobraćaj. Za ove svrhe je verovatno najpreporučljivija HERE Maps aplikacija za telefon, a svakako tu su i Google Maps kao i sve popularniji Waze.
2. Waze navigacija i stanje na putevima – Waze aplikacija postaje sve popularnija i kod nas, a pored toga što predstavlja korisnu navigaciju (razlog zbog kog smo je pomenuli i iznad) ona predstavlja formu društvene mreže, jer uključuje informacije uživo o stanju na putevima i rutama koje ste vi zacrtali.
Ukoliko se dogodilo sudar ili nešto tome slično na putu, automatski se ažuriraju informacije o tome, a aplikacija radi na informacijama koje korisnici pružaju, tako da probajte da uzvratite istom merom, ako je već neko i Vama pomogao sa informacijom, koja Vam je uštedela mukotrpno čekanje u koloni na putu. Okačite i sami informacije o stanju na putevima i širite zajednicu.
3. WiFi finder – aplikacija koja omogućava da pronađete WiFi hotspot‐ove u blizini, što Vam može biti korisno ako imate potrebu da brzo završite neki posao ili Vam je potrebna neka informacija o samoj destinaciji, kao i o tome gde se nalaze atrakcije.
Postoji još mnoštvo aplikacija koje Vam mogu dobro doći dok se vozite automobilom i odlazite na put, pogotovo ako niste isplanirali svoju rutu do detalja i ne planirate da se zadržavate iksljučivo u jednom mestu, ali ovo je dobar početak, pogotovo što neke od aplikacija, poput Google Maps‐a mogu pomoći da organizujete svoju posetu korak po korak, kao i same turističke lokacije i destinacije.
Srećan put!
1 komentar
dobri zdravo razumski saveti, vecinu postujem. Nisam znao za tu aplikaciju WIFi finder koja detektuje slobodan signal, a to mi treba. GPS retko koristim zato sto je postao vrlo nepouzdan.