Leto je skoro stiglo! Posle naporne godine mnogi žele svoj odmor obogatiti nečim izuzetnim i uzbudljivim, a naš predlog je kanjoning!
Letovanje na moru je sjajno ali za mnoge može biti dosadno. Gradski bazeni su meni već sinonim za dosadu.
Umesto što biste tragali za plažama i bazenima, zašto ne biste probali nešto izvanredno i ludo, nešto što ćete pamtiti, ekstremnu avanturu koja će vas i zagrejati ali i rashladiti?
Kanjoni su tipovi rečnih dolina koje odlikuju strme, gotovo vertikalne strane. Često su duboki i veoma uski. Zapravo, što je kanjon dublji i uži i što su njegove strane vertikalnije to je kanjon atraktivniji.
Da bi se deo neke rečne doline nazvao kanjonom mora imati gotovo vertikalne obe strane obale. Zato su kanjoni prilično retka prirodna pojava i, kao da to nije dovoljno, obično su veoma udaljeni od naselja i puteva, sakriveni duboko u carstvu prirode i teško pristupačni. Baš zato se vredi pomučiti i doći do njih jer prosto oduzimaju dah.
Kanjon se može obići na različite načine, zavisno od terena i uslova. Ipak, najuzbudljiviji način je prolazak direktno kroz kanjon!
Kanjoning predstavlja prolazak kroz kanjon i osvajanje kanjona.
Možda zvuči jednostavno ali ako mislite da se kroz kanjon možete samo lako prošetati, u opasnoj ste zabludi. Kanjoni su veoma nepristupačni i često izuzetno teško prohodni tereni. Zato kanjoning obuhvata skakanje sa vodopada, penjanje uz stene, spuštanje niz stene i vodopade, plivanje, hodanje i još mnogo toga.
Upravo zbog svih navedenih aktivnosti neophodnih za prolazak kroz kanjone, za kanjoning je obično potreban bar neki srednji nivo fizičke pripremljenosti. U nekim kanjonima je sve već organizovano, postoje vodiči koji misle na sve, tako da ne morate brinuti o bezbednosti već se možete prepustiti i uživati u ovim prirodnim fenomenima.
Naravno, neki kanjoni su lakši a neki teži za prolaz. Mnogi zahtevaju hrabrost i teraju nalete adrenalina u vama tokom čitavog dana. Da, za prolazak kroz kanjon je potrebno od nekoliko sati do čitav dan, zavisno od težine kanjona, uslova u njemu, prohodnosti i ostalih faktora.
Što se opreme tiče, nju ćete uglavnom dobiti ukoliko se prijavite na organizovane ture, kod udruženja i agencija koje profesionalno vode ljude kroz određeni kanjon. Oprema se razlikuje u zavisnosti od uslova u kanjonu. Verovatno ćete dobiti vodonepropustivo odelo, kacigu, možda neki konopac i slično.
Ukoliko ne dobijate opremu i specijalnu odeću morate se sami pripremiti. Znajte da prolazak kroz kanjon nije šetnja na modnoj pisti. Obucite staru odeću, onu za kojom nećete žaliti ako se pocepa, umaže, ošteti. Skupe i nove stvari ostavite kod kuće. Obucite se za lako kretanje. Tesne pantalone će vam možda predstavljati veću prepreku od samog kanjona. Obavezno ponesite rezervnu odeću!
Iako u prolazak kroz kanjon možete krenuti i sami to apsolutno nije preporučljivo i nemojte se igrati sa time. Kanjoni su teško prohodni, jedan pogrešan korak i možete se okliznuti i povrediti ruku, nogu, glavu… a tada vam ne ide u prilog činjenica da u kanjonima obično nema telefonskog signala, da su veoma udaljeni i teško dostupni, te da će spasiocima biti potrebno i nekoliko dana da vas pronađu, ukoliko uopšte i znaju gde ste.
Zato je veoma poželjno da budete deo tima, a još bolje je da budete deo organizovane grupe i u rukama ljudi koji su hiljadama puta prošli kroz određeni kanjon.
Kanjoni su potpuno neverovatna mesta! U njima vlada posebna klima, vazduh je drugačiji, sve je totalno nestvarno. Zahvaljujući svojoj zatvorenosti u njima su se često očuvale biljne vrste koje su na drugim mestima izumrle za vreme ledenog doba, pa vam prolazak kroz kanjon daje priliku da koračate hiljadama godina u prošlost.
Kanjoning je sve popularnija ekstremna aktivnost u svetu. Poznate destinacije za kanjoning su Amerika, naročito država Juta, zatim Australija, Jordan, Južnoafrička Republika, Škotska i Vels, Kostarika, Novi Zeland.
Tereni za kanjoning ne manjkaju na Balkanu. Mnogo je predivnih kanjona na teritoriji Srbije, Crne Gore, Makedonije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine.
Definitivno najatraktivniji je kanjon Nevidio, na reci Komarnici u Crnoj Gori koji predstavlja poslednji osvojeni kanjon u Evropi, što dovoljno svedoči tome koliko je teško proći kroz ovaj predivni kanjon. Ipak, danas se kroz kanjon Nevidio može organizovano u pratnji vodiča i sa svom bezbedonosnom opremom mnogo jednostavnije proći i uživati u neverovatnim predelima na kojima je malo koja ljudska noga kročila.
Zašto se oprobati u kanjoningu? Boravak u prirodi i fizička aktivnost će sigurno pozitivno uticati na vaše zdravlje. Ipak, mnogo bolji argument su fotografije kakve ćete i vi sa sobom poneti iz kanjona – uspomene vredne divljenja!
Ako vam more, bazeni i lagane šetnjice šumom ne mogu doneti pravo uzbuđenje, nalete adrenalina i avanturu koje ste željni, kanjoning je pravi izbor za vas!
Jeste li nekada prošli kroz neki kanjon?
5 komentara
Pozdravljam sve aktivnosti koje nisu povezane sa lezanjem i prezenjem na plazama. Na more idem zbog dece, ali ne volim tu vrsta odmora. Ne znam da li u Srbiji postoje organizovane posete kanjonima, ako postoje ne bi bilo lose malo ih vise promovisati.
[…] https://www.turizamiputovanja.com/prava-letnja-avantura-je-kanjoning/ […]
Decu treba izvesti iz gradske guzve i betona u prirodu bar dva puta mesecno,mnogo ce biti zdravija .
Neso, avanturisticki klub – agencija Wild Serbia organizuje posete kanjonima na nekoliko lokacija u Srbiji. Na njihovom sajtu mozete procitati vise o tome http://www.wildserbia.com/club/sr/avanture/kalendar-avantura-u-srbiji-2016
[…] Od alata je svakako preporučljivo i potrebno imati rezervnu gumu, alat za menjanje pneumatika – ključ i dizalicu, zatim osnovno pakovanje alata koji Vam može pomoći pri bilo kakvoj manjoj popravci, ali i eventualno opremu za „preživljavanje“, koja može biti korisna ako se krećete kroz daleke, nenaseljene delove i odlazite u divlju prirodu na odmor. Ovo su obično varijante kada se odlazi na ekskurzije na rafting, kanjoning ili druge avanture u prirodi. […]