Netaknuta priroda, kristalno čista voda reke Tare i njeni penušavi brzaci su idealan spoj za sve ljude avanturističkog duha, željnih novih izazova, adrenalina i aktivnog odmora.
Šta je rafting, saveti za one bez iskustva
Rafting je vrsta sporta u kom se grupa od najmanje 4, a najviše 12 osoba spušta niz rečne brzake u gumenom čamcu, specijalno napravljenom za divlje i brze vode. Za rafting vam nije potrebno iskustvo, a kada jednom probate ovaj vid rekreacije, sigurno ćete želeti da se vratite po još jednu „adrenalinsku dozu“.
Svaki čamac ima svog skipera, iskusnog veslača koji će vas detaljno informisati o svemu što je važno za spust pre njegovog početka, a i tokom same avanture. On je pored upravljanja vašim čamcem zadužen i za vašu bezbednost.
U opremu neophodnu za rafting spada prsluk za spasavanje, neoprensko odelo, čizme i kaciga za glavu. Svu opremu ćete dobiti u kampu u kom odsedate.Jedna rafting tura najčešće traje malo manje od četiri sata sa pauzama za plivanje, slikanje i uživanje u prirodi.
Savet: Ponesite obavezno kupaći, kao i kremu sa zaštitnim faktorom za vaše lice. Potrudite se da ne nosite previše ličnih stvari. Kada su u pitanju foto-aparati i mobilni telefoni, ne brinite, bići na sigurnom u vrećicama od vodootpornog materijala koje se nalaze na čamcu.
Kada je najbolje vreme za rafting i gde?
Pre svega bismo želeli da naglasimo, da je za ovu avanturu kao i sve druge, akcenat na druženju, zabavi sa vašom ekipom i pozitivnoj energiji. Stoga, na ovo putovanje krenite sa svojim društvom ili porodicom, kako bi svi bili u istom čamcu i zajedno doživeli ovo nezaboravno iskustvo!
Kada je u pitanju organizovani rafting u našem regionu, definitivno je najuzbudljiviji na reci Tari, naročito početkom proleća. Tokom leta, vodostaj reke počne da opada, pa je ovaj period idealan za one manje iskusne. Sve u svemu, zabava je uvek zagarantovana!
Rafting Tara – informacije
Reka Tara je dugačka oko 146 km i protiče kroz Crnu Goru, a poslednjih 40km toka se nalazi u Bosni i Hercegovini. Dubina kanjona reke Tare iznosi 1333 m, što ga definitivno čini najdubljim u Evropi, a drugim po redu u svetu odmah iza kanjona Kolorado. Kanjon Tare, a i veći deo reke se nalaze pod zaštitom UNESKA, u sklopu Nacionalnog parka Durmitor.
Sam kraj toka, tačnije poslednjih 25 km Tare i njenog kanjona predstavljaju najatraktivniji deo za rafting, sa zanimljivim brzacima i preprekama.
Smešta, kampovi – preporuke
Kada su u pitanju kampovi i smeštaj za rafting na reci Tari, ponuda je velika i mesta ima za sve. Nakon detaljnog istraživanja i raspitivanja kod iskusnih raftera, odlučili smo se za Auto Camp Drina. O kvalitetu njihove usluge svedoče ocene i iskustva posetilaca, kako sa naših prostora, tako i širom sveta na bookingu, tripadvisoru i drugim sajtovima sličnog sadržaja.
Gde se nalazi kamp ?
Kamp se nalazi 2km nizvodno od Foče, u Republici Srpskoj, Bosna i Hercegovina. Ukoliko na ovo putovanje krećete iz Beograda, na navedenu lokaciju ćete stići za malo manje od 6h, nakon pređenih oko 300km.
Sadržaj kampa i dodatne aktivnosti
U prostranom slobodnom prostoru možete pronaći mesto za vaše kamp-kućice i šatore ili se odlučiti za noćenje u njihovim šatorima i bungalovima. Kamp poseduje potpuno opremljena kupatila, tuševe, kao i besplatan wi-fi. Pored smeštaja, ovde vas očekuje odlična tradicionalna kuhinja, zabavne večeri i druženje uz muziku i pucketanje logorske vatre, ljubazni radnici i prava topla domaćinska atmosfera!
U sklopu organizovanih tura „Rafting Tara“, kamp obezbeđuje svu neophodnu opremu za svoje posetioce i naravno licenciranog skipera.
Pored raftinga, svoj odmor možete upotpuniti jednodnevnim izletom u prirodi, obilazeći najatraktivnije lokacije, planine i jezera u okolini. Ono što je turistima posebno zanimljivo su noćni izleti na ovim planinarskim turama.
Da li ste ste ljubitelji raftinga i kakva su vaša iskustva? Pišite nam vaše komentare ispod teksta.