Da li biste krenuli putevima svile kojima je nekada prolazio Aleksandar Makedonski?
Da li ste spremni da krenete srednjoazijskim delom Puta svile? Vodimo vas u avanturu zvanu Uzbekistan!
Taškent, glavni grad Uzbekistana
Nastao je u periodu između 5. i 3. veka p.n.e. Ulice su raspoređene u vidu rešetke sastavljene od ravnih i širokih ulica i avenija, dekorisanih smaragdno zelenim parkovima, baštama i fontanama kristalnih niti.
Vekovima je bio trgovački centar različitih plemena u srednjoj Aziji, kao i jedan od važnih punktova na Putu svile.
Ovaj grad je pravo ostvarenje moderne elegancije koja je svojstvena za mnoge svetske metropole, ali je u isto vreme i jedan orijentalni grad. Tašket ima svoj jedinstveni ukus. Predstavlja kombinaciju srednjovekovnih zgrada, nalik na one iz starih orijentalnih priča, elegantne evropske arhitekture, standardne betonske kutije iz Sovjetskog perioda, kao i nebodera od stakla i betona, karakterističnih za poslovne centre i banke.
U Taškentu ćete imati priliku da obiđete mnoge znamenitosti koji će vam približiti istočnjačku kulturu.
Medresa Barak kana iz 16. veka pruža doživljaj starih kuranskih škola. Svaka ćelija poseduje male dućane u kojima tiho rade zanatlije. U njima možete naći zanimljive i tradiocionalne stvari.
Džamija Tila-šeik iz 19. veka, nalazi se u starom gradu Taškent i predstavlja jednu od najlepših džamija, i građevina islamske i kaligrafske umetnosti. U ovoj džamiji nalazi se jedan od najstarijih Kurana na svetu koji je napisan na životinjskom krznu i čija veličina impresionira turiste. Mnogi turisti obilaze ovu džamiju samo da bi videli ovaj primerak Kurana.
Takođe, turistima se dopada to što su ljudi topli i gostoprimljivi i gostima pružaju osećaj pripadnosti. Neverovatan osećaj mirnih i plavih mozaika, prelepih bašta i voćnjaka će sigurno i vas oduševiti.
Medresa Kukeldaš iz 18. veka, korišćena je u mnoge svrhe. U 18. veku bila je pretvorena u mesto za trgovce lokalnih pijaca. Nakon toga, pretvorena je u tvrđavu u kojoj su se vršile javne egzekucije. Oštećena zemljotresom, ležala je u ruševinama sve do 20. Veka, kada je obnovljena. Danas je ovo radna medresa.
Turisti posebno hvale pilav koji možete jesti u Čorsu Bazaru odmah pored medrese Kukeldaš. Čorsu Bazar datira još od 2. veka p.n.e.
Pored ovoga, nikako ne biste trebali da propustite obilazak arhitektonskog kompleksa Hazret-imam iz 16. veka koji je posvećen jednom od prvih prosvetitelja i imama Abubakru Muhamedu Šaši. Zatim Džama džamije, Islamskog instituta Imama Ismail al Buhari iz 16. veka i medrese Abdulkasima s kraja 19. Veka.
Grad Hiva – muzej na otvorenom
Sledeće odredište bi svakako trebalo da vam bude grad Hiva. Ovaj grad poseduje više od 50 istorijskih spomenika i 250 starih kuća iz 18. i 19. veka i time predstavlja muzej na otvorenom.
Ono što nikako ne smete da propustite jeste obilazak Tvrđave kana „Kuna – Ark” iz 17. veka, kule „Minor” iz 19. veka, medrese „Muhamed Amin Han”, takođe iz 19. Veka. Zatim „Džuma džamija” nastala u 18. veku kao i Rezidencija Imam Hodže koja datira od 20. veka.
Putujući pustinjom Kizil Kum dolazimo do Buhare…
Buhara je grad koji je osnovan 500 godina pre nove ere. Predstavlja jedan od najvažnijih gradova na putu svile. Jedno vreme je bila intelektualni centar islamskog sveta, najveći centar Tadžika, a isto tako i jedan od glavnih centara iranske civilizacije.
Arhitektura i arheološki nalazi su stupovi persijske kulture i umetnosti. Od veličanstvenih arhitektonskih građevina svakako treba izdvojiti mauzolej Samanida, mauzolej „Čašma Ajub”, kompleks „Poi Kalan”, medrese Uglukbeka, medrese Abdulazis Hana, kao i džamiju „Magoki-Atari”.
Mauzolej Samanida je jedna od najstarijih i najbolje očuvanih građevina, nastala u 9. veku u Buhari. Izgrađen je od cigle, a zidovi podsećaju na pletene korpe. Ovaj mauzolej predstavlja jednu od retkih građevina koji je preživeo paljenje i pljačkanje Džingis-kana. Meštani su mauzolej sakrili prljavštinom i peskom pa ga Tatari nisu pronašli.
Time je i spašena građevina tako da je jedino što je na njoj obnovljeno kupola, što znači da možete videti 90% originalnu građevinu.
Ulaznica u mauzolej se ne naplaćuje, ali fotografisanje košta 2, 000 UZS. U samoj građevini nalaze se sakrivena sova i majmuni uklesani u kamen. Ono što će vas zaista oduševiti jeste spoljašnost ove građevine. Građevina je u isto vreme jednostavna, ali i sačinjena od sofisticiranih geometrijskih oblika u kojima ima i simboličkih elemenata.
Posebno je lepa u vreme zalaska sunca kada menja svetlost i animira razne senke na kamenu.
Kao sledeće odredište preporučujemo vam Šahrisabz, grad koji je 329 god p.n.e. zauzeo Aleksandar Makedonski i tu je sa svojom ženom Roksanom proveo zimu 328/327 god. p.n.e. Dana 9. aprila 1336. g. u njemu se rodio Timur Veliki, od roditelja manjeg lokalnog poglavice. Grad se nalazio tačno na polovini puta svile izmedju Kine i Evrope. Upisan je na UNESCO-listu svetske kulturne baštine.
Samarkand – grad čije su najlepše spomenike podigli srpski majstori
Grad koji će vas očarati i koji svakako morate da obiđete je Samarkand. Osnovan je 700 god. p.n.e. i dugo vremena bio je ključna tačka na velikom Putu svile. Procvat doživljava od 6. do 13. veka, kada je bio veći i bogatiji od ovog današnjeg savremenog Samarkanda.
Godine 1402. posle Angorske bitke u kojoj je porazio turskog sultana Bajazita, Tamerlan je odveo u Samarkand 70 srpskih majstora, koji su gradili neke od najlepših spomenika u Samarkandu. Po nekim navodima sa Bajazitom je u Samarkand odvedena i Olivera, ćerka cara Lazara i sestra Despota Stefana Lazarevića, ali je ubrzo bila otkupljena i vratila se u Srbiju.
Samarkand je grad koji vas sigurno neće ostaviti ravnodušnim. Mnogi ga smatraju najlepšim gradom Uzbekistana, sa najzanimljivijom istorijom i najlepšim građevinama. Posetioce su posebno oduševili mauzolej „Gur-Emir”, mauzolej „Ruhabad”, Trg Registan, opservatorija Uglukbeka, džamija „Hazret-Hizra”, glavna džamija „Bibi Haanim”.
Mauzolej Gur-Emir je jedan od najlepših mauzoleja na svetu i remek-delo islamske arhitekture srednjovekovnog Istoka. Ova zgrada, sa svojim plavo-zelenim pločicama predstavlja odličan primer orijentalne umetnosti. Mauzolej predstavlja konačno počivalište Timura i nekoliko članova njegove porodice.
Spomenik predstavlja velika ploča od žada sa koju se tvrdi da je najveća na svetu. Postoji legenda da će se dogoditi užasne stvari ukoliko Timurov grob bude uznemiravan. Slučajno ili ne, 1941. Godine, ruski antropolog ekshumirao je njegovo telo, a već sledećeg dana, Sovjetski Savez bio je napadnut od strane Nacista.
Ovu građevinu posebno je lepo posmatrati noću. Ulaz se naplaćuje, kao i fotografisanje.
Trg Registan predstavlja fascinantan arhitektonski kompleks. Datira još od 15. veka, oštećen je nekoliko puta, ali zahvaljujući Rusima, sada je u dobrom stanju. Na trgu ćete naći puno zanatlija. Ukoliko se zaustavite par minuta na platformi, uživaćete u veličanstvenom pogledu iz daljine.
Opservatorija Uglukbeka je jedna od prvih opservatorija na svetu. Sagrađena je od strane Uglukbeka 1428. godine. Spoljašnjost ove građevine nije toliko fascinantna. Ono što će vas oduševiti nalazi se pod zemljom, zaštićeno od zemljotresa i napada fanatika koji su uništili ostatak opservatorije u 15. veku.
Ulaz po ceni od 2 dolara, naplaćuje se stranim turistima.
Glavna džamija Bibi Hanum je zamišljena da bude najveća džamija u Centralnoj Aziji. Ova džamija predstavlja oazu mira. Sam ulaz u džamiju je fascinantan.
Postoji legenda da je Bibi Hanum, Timurova supruga, podigla džamiju kao poklon Timuru dok je on bio odsutan. Arhitekta džamije se veoma zaljubio u nju i tražio je da je poljubi kao jedan deo otplate za svoj rad. Poljubac je ostavio trajnu mrlju na njenom vratu. Po Timurovom povratku, nad arhitektom je izvršena egzekucija zbog njegove drskosti.
Pođite putem svile i zanimljive srednjoazijske istorije i upoznajte se sa najvećim tajnama istočnjačke civilizacije. Posetite neke od najfascinantnijih arhitektonskih tvorevina na svetu i probajte najukusnija jela uzbekistanske kuhinje. Uživajte na putovanju Uzbekistanom.
4 komentara
[…] post Putevima svile kroz Uzbekistan appeared first on Turizam i […]
Odlican tekst, to je stara civilizacija sigurno je prelepo. Moglo je malo informacija oko smestaja, kakvi su hoteli,moteli, njihove cene, kakvi se stize tamo, da li ima direktna avio linija, kakvi su im putevi, kakva je hrana i koliko kosta, kako se provode tamo i sl.
Prelepe gradjevine i slike ali nisam siguran da bi se upustio u takvu avanturu.
Odlicno napisan text, bogat faktima, bez preuvelicavanja. Bila sam vodic na toj turi 1990. godine. Nezaboravno putovanje i veoma daleko. Moj savet putnicima koji odluce na krenu na taj put je da ne idu u letnjim mesecima, jer je pretoplo. I obavezno se vakcinisite, jer je to Srednja Azija. Evropski stomak se tesko prilagodjava na te klimatske uslove, vojsku Aleksandra Makedonskog je destkovala dijareja u pohodu na te krajeve i tu su se zaustavili. Stoga, samo dobr apriprema, poneti sa sobom sve neophodne lekove radi preventive, vakcine (raspitati se koje nasa dryava preprucuje) i krenite u svoju ayijsku avanturu! Srecno!