Siguran sam da ova tema interesuje mnoge, kako srednjoškolce i maturante, tako i one koji su se već upustili u turističke vode. Naslov je dovoljno konkretan i dalji uvod mi nije potreban, pa prelazim na stvar…
Odgovor na prvo pitanje iz naslova glasi: zavisi samo od vas! To i nije neka mudrost, ali da krenem nekim redom…
Sećam se dobro prve godine svojih studija, i prvog predavanja kod profesora Jovića. Pitao nas je: zašto ste upisali turizmologiju? Svi koji su odgovorili rekli su nešto tipa „pa zato što volim da putujem“, „volim da upoznajem nove zemlje i kulture“, „dobro mi idu jezici pa ću to lako povezati sa turizmom“ i sl. Usledio je kiseli osmeh profesora i odgovorio im je da su pogrešili fakultet. Vrlo brzo sam shvatio i zašto…
To je trenutak kada je već kasno da se bilo šta kaže, te zato ovaj tekst postavljam sada, pre nego što se maturanti i prijave na polaganje prijemnog ispita. Počeću od nekoliko zabluda koje vladaju u domaćoj turističkoj privredi.
Upisaću turizam jer volim da putujem – zabluda broj 1
Ako voliš da putuješ, i želiš da putuješ, studiranje turizma ti tu neće puno pomoći. Nemojte studirati turizam ako vas samo to privlači, pokajaćete se vrlo brzo! Mora se razumeti da preko 75% zaposlenih u sektoru turizma uopšte ne putuje. Idealno radno mesto koje mnogi zamišljaju po završetku fakulteta – putujete, zezate se, provodite, i neko vas za to odlično plaća – ne postoji!
Oni koji putuju u turizmu su turistički vodiči, animatori, predstavnici agencija, a ti poslovi nisu ni malo atraktivni kao što zvuče, mada ono što je važnije je da vam za njih i ne treba fakultet, dovoljno je da završite kurs za turističkog vodiča ili animatora.
Zabluda broj 2
je da je jedini posao posle fakulteta turistička agencija, u koje juriša 90% studenata turizma. Ono što učite na fakultetu, uglavnom nećete primenjivati tokom rada u agenciji. Ovde govorim o agencijama koje rade subagenturu a najveći broj ih je takvih. Ovakav posao nema veze sa turizmom, i to je, u stvari, samo trgovina.
Realno, ako radiš prodaju (ne računajući avio karte i druge rezervacione sisteme), za obuku ti je potrebno 2 sata – da naučiš da šalješ faks, da fotokopiraš i da se javljaš na telefon, stavljaš na čekanje ili prebacuješ vezu. Isto je da li prodaješ turističke aranžmane i objašnjavaš razliku od jednog hotela do drugog, ili radiš u pekari pa objašnjavaš koji je hleb bolji, koji je pečeniji, i ostalo šta te pitaju kupci. Posao u agenciji (mislim na subagenturu) je takav da nakon što naučiš te početne stvari, dalje samo stagniraš i ne možeš više napredovati. Nema izazova, poslovi koji se rade su jednostavni, a nose veliku odgovornost. Dovoljno je da neke putnike loše prijaviš, pogrešiš nešto sa pasošima, loše napišeš polisu osiguranja i eto ogromnih problema. U Americi se takvi poslovi nazivaju „dead-end jobs“, pa ako nemate veću ambiciju od ove, izvolite u agenciju. Možete otvoriti i svoju agenciju, ali to je već druga priča…
Baš zato što svi hrle kod njih, turističke agencije imaju veliki izbor radnika, koji su vrlo zamenljivi. Kada si lako zamenljiv, sudbina ti ne može biti dobra. Ljudi na poslu ostaju i po 16 sati, uglavnom nema vikenda, slobodnih dana i sl. Plate su mizerne i minimalne, ali ako ti se ne dopada, agencija će lako naći drugog. I tako i osobe sa velikim potencijalom godinama stagniraju a sebe zavaravaju kako napreduju time što ih agencija pošalje na studijsko putovanje u Grčku u aprilu kada tamo nema žive duše i kada za 4 dana pređeš nekoliko hiljada kilometara. Sve ovo ne govorim napamet, ovo su zaključci nakon mnogih razgovora sa ljudima koji rade u agencijama, a koji, nažalost, nemaju hrabrosti da takve stvari kažu javno, jer se boje da će izgubiti posao.
Ako se zaposlite kod turoperatora, odnosno agencije koja organizje putovanja (kojih je mnogo manje), onda će situacija malo bolja. Imaćete zanimljivije poslove u marketingu ili u kreiranju aranžmana. Ali odgovornost je i dalje velika, a plata dosta niža od vaših prijatelja koji sa završenim fakultetom rade u banci.
Turizam je prosperitetno zanimanje u Srbij, pa zato i ima toliko fakulteta koji nude smerove za turizam – zabluda broj 3!
Fakulteti upravo koriste činjenicu da postoje zablude 1. i 2. Uopšteno je mišljenje kako je turizam lep i kulturan posao, zanimljiv i dobro plaćen, a pri tom se turizam poistovećuje sa turističkom agencijom ili hotelom. Brucoši sebe vide kao osobu koja nakon fakulteta obilazi svet ili je menadžer nekog zastakljenog hotela sa ogromnom kancelarijom. Nije ni tajna da se turizam relatovno lako završava. Sve to utiče i na ljude koji ne znaju šta da upišu, pa ’ajmo na turizam.
Mislite da bi prirodno-matematički fakulteti mogli da se izdržavaju od nekoliko destina studenata matematike, hemije i nuklearne fizike? Svi ekonomski fakulteti uvode studije turizma, a o privatnim i da ne govorim. Šta mislite, zašto? Zar mislite da je Srbija takva turistička velesila da može upošljavati preko 1.000 novih diplomaca turizma svake godine? Toliki priliv kadrova ne bi mogla apsorbovati ni Francuska.
Fakulteti jednostavno koriste ovakvo stanje stvari i prave studijske programe koji uopšte nemaju veze sa našom nacionalnom strategijom obrazovanja. U stvari, kojom nacionalnom strategijom obrazovanja? Bitno je samo uzimati novac od pogubljenih studenata, a da li će svi ti kasnije „stručnjaci“ turizma imati posla, to već nije na fakultetima, oni su svoje odradili. I naplatili.
Dakle, nema posla za sve! O obrazovanju u turizmu ću tek pisati u nekom narednom tekstu…
Ali, ja znam da kada završim fakultet biću školovaniji od mnogih i lako ću naći posao – zabluda broj 4!
Kada govorimo o domaćem turizmu, i o državnim preduzećima i institucijama, treba pomenuti da ova preduzeća zapošljavaju sve osim školovanih turističkih radnika. Desi se i to, ali je retkost. Tako imate direktore javnih turističkih preduzeća, turističkih organizacija, turističke inspektore, koji imaju najraznovrsnije diplome i zanimanja, ali je to u retkim slučajevima turizmologija. O ljudima koji se hijerarhijski nalaze ispod njih u tim organizacijama, bolje je i da ne govorim. Kadrovsko stanje u našim javnim turističkim preduzećima je toliko jadno, da je to sramotno, pa se takvim poslovima ne treba previše nadati. Ovoj problematici ću, takođe, posvetiti neki od budućih tekstova.
Ima još puno toga da se kaže, ali da za sada završim sa zabludama :). Ipak, ovo što je iznad napisano morate imati u vidu ako razmišljate da upišete turistički smer na nekom od fakulteta. To su stvari koje vam neće niko reći kada pozovete fakultete da se informišete.
Dakle, da li vredi studirati turizam?
Vredi, ali turizam morate shvatiti na potpuno drugačiji način. Dok studirate morate mnogo učiti ne samo na fakultetu, nego i sami. Morate znati šta želite, da odredite neki pravac u turizmu kojim želite ići i tu da se usavršavate. Inernet vam sve čini dostupnim, pratite trendove u svetu i dešavanja iz te oblasti koju odaberete. Naučite stvari koje ćete znati samo vi i koje će vas izdvoji iz one mase turističkih „stručnjaka“ koja dođe na zavod za zapošljavanje svake godine. Ako ste isti kao i ostali, onda niste ni bolji od drugih.
Znači, učenje, usavršavanje, i opet učenje. Kada završite fakultet, tek ste na početku tog procesa. Ja, lično, danas učim bar 3 puta više nego dok sam bio na studijama, a i dok sam studirao gotovo svakodnevno sam na internetu čitao bar po 20 strana strane stručne literature. Fakultet će vam tako dati odličnu osnovu a vi ćete daljim učenjem i napredovanjem sebi kreirati nove prilike, i videćete mnogo dalje od onih koji su ostali u onoj masi. Kada posla ne bude bilo, vi ćete ga i sami pokrenuti. Najbitnije je da procenite koja se znanja traže i koja će se tražiti i idite u tom smeru. Na taj način, nećete biti zamenljivi već traženi!
Srpskom turizmu su i te kako potrebni oni koji znaju, i turizam će vam se isplatiti samo ako svoje studiranje i obrazovanje shvatite dosta ozbiljno. To ne znači da ćete završiti posao ako imate desetke na fakultetu. Ne, te ocene ne znače apsolutno ništa, gledajte da nešto naučite, i uvek kada nešto učite zapitajte se – a kako i u kojoj situaciji bih ovo mogao da primenim u praksi? Verujte, skoro sve se može primeniti u praksi, ali moraš dobro to razumeti u teoriji. Ako imate takav pristup, onda vredi da upišete turizam, a šanse da napredujete u svojoj profesiji su gotovo beskonačne.
Koji fakultet odabrati?
Na ovo pitanje ne mogu jednostavno odgovoriti i izbor je na vama, ali ću pokušati da vam taj izbor olakšam nekim informacijama.
Evo liste fakulteta koji nude upis na osnovnim akademskim studijama turizma u Srbiji (lista je duža, verovatno sam izostavio neke fakultete, više škole sigurno jesam):
- Geografski fakultet, Beograd
- Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad
- Prirodno-matematički fakultet, Niš
- Ekonomski fakultet, Beograd
- Ekonomski fakultet, Niš
- Fakultet za hotelijerstvo i turizam, Vrnjačka Banja
- Visoka turistička škola, Beograd
- Univerzitet Singidunum
- TIMS, Novi Sad
*poslednja dva su na privatnim univerzitetima.
Na ekonomskim fakultetima sve se bazira na menadžerskom pristupu i naglasak je stavljen na ekonomski aspekt turizma. Po meni, problem sa time je što kada završite ovaj fakultet, nećete znati ekonomiju kao vaše kolege sa ostalih smerova, a nećete razumeti ni turizam, jer ekonomski efekti turizma su samo posledica svega što tome prethodi.
Ako vas zanima hotelijerstvo, a Vrnjačka Banja vam deluje zanimljivo, onda treba razmisliti o toj opciji.
Visoka turističa škola je mnogo više naklonjena turističkoj operativi, i ako zaista želite da radite u turističkim agencijama onda je ovo najbolji izbor.
Na PMF-u u Nišu i Novom Sadu, kao i na geografskom fakultetu se vrši najozbiljnije proučavanje turizma, i ovde ćete imati prilike da kroz turizmologiju dobijete najsveobuhvatnija znanja o turizmu. Ovde bih prednost dao trenutno Geografskom fakultetu u Beogradu, a treba napomenuti da je u Nišu kavalitet nastavnog kadra značajno opao u prethodnih nekoliko godina. Ako želite da nastavite više školovanje posle osnovnih studija, i dalje teoretsko izučavanje, onda obavezno upišite turizmologiju, jer vam ona pruža najbolje osnove za to.
*Pročitati: Šta je turizmologija?
Singidunum ima odlične studijske programe i praksu, ali ćete zbog vrednovanja njihove diplome možda imati problema sa dobijanjem posla u državnom sektoru.
Privatni ili državni univerzitet?
Debata koja je jako popularna poslednjih godina. Neću zalaziti ovde u ostale delatnosti, držaću se turizma.
Državni fakulteti
Dobra strana ovih fakulteta je što ih ne možete završiti a da baš ništa ne naučite. Ako vas materija ne interesuje, brzo ćete i to naučeno zaboraviti, ali ćete sigurno morati da zagrejete stolicu bar za trećinu ispita (ovo možda nekima i nije dobra strana). Ako vam je idealan posao državna služba, onda je opet državni univerzitet bolji izbor.
Loše strane su zastarelost gradiva i informacija koje se dobijaju. Ogroman problem je i nastavni kadar, koji nema dovoljno znanja. Dobru većinu stručnih predmeta drže profesori ekonomske struke, a kao što rekoh, gotovo ni jedan ekonomista ne može poznavati turizam u celosti i u širini u kojoj je to potrebno.
Pisanju ovog teksta prethodilo je i temeljnije istraživanje. Tako sam, između ostalog, anketirao ali i razgovarao sa mnogim studentima turizma sa raznih univerziteta. Osnovna zamerka studenata na državnim fakultetima jesu zastarela, suva i nezanimljiva predavanja, kao i katastrofalna administracija na fakultetima.
Sa druge strane, i najveći stručnjaci turizma, predaju upravo na državnim fakultetima, i iako su u manjini, vredi otići na ove fakultete makar samo zbog njihovih predavanja.
Praktična nastava na državnim fakultetima je smešna, i ako se odlučite za ove fakultete, potrudite se da u toku studija sami pronađete sebi neku praksu, ali i učite sami što više.
Organizovanost državnih fakulteta je i dalje na istom nivou, administracija loše funkcioniše i spremite se da plaćate takse i nadoknade za svakojake gluposti. Mnogi su imali problema sa uvođenjem Bolonje što je dovelo i do nerazumljivosti u dobijanju zvanja na kraju studija, koje se često menja.
Profesori su uglavnom nezainteresovani za držanje konsultacija (ima izuzetaka) i to prebacuju na svoje asistente, koji često ne znaju šta je tačno profesor predavao na svojim predavanjima. Situacija se malo popravlja u smislu da se mnogim profesorima i asistentima možete obratiti mejlom, ali se može desiti da odgovor čekate i nedelju dana. Profesori često ne dozvoljavaju prekidanje za vreme predavanja, ne podstiču studente da postavljaju pitanja i razmenjuju mišljenja. Sve ovo je veliki problem za one koji žele da nauče više. Opet, napominjem da ima i kvalitetnih profesora čija se predavanja isključivo svode na diskusiju i donošenje zaključaka.
Privatni fakulteti
Najveći problem je što ih može završiti svako. I koliko god da se neko trudio da ovo opovrgne, to je jednostavno tako. Svako ko ima makar malo dobre volje, diplomiraće. Preneću vam reči jedne studentkinje sa Singidunuma u Nišu: „da se ne lažemo, ja da sam htela da učim, ne bih upisala ovaj fakultet“.
Dobra stvar Singidunuma, na primer, je što ako želiš da naučiš više, ovaj fakultet ti pruža mnogo više mogućnosti od bilo kog državnog. Programi su inovativniji, praksa je odlična. Fakultet ima saradnju sa mnogim kompanijama i studenti (koji žele) dobijaju odlična praktična iskustva. Profesori su lako dostupni, i uvek ih možete pitati sve što želite.
Često volim da kažem da je privatni fakultet mač sa dve oštrice. Ako želiš da naučiš mnogo više, i da napreduješ, privatni fakultet je dobar izbor. Ali, problem nastaje kada se krene na studije, pa osetiš kako ispite polažeš bez muke. Ne postoji pritisak da moraš nešto da naučiš, jer položićeš u svakom slučaju. Tako mnogi upadnu u tu zamku i na kraju završe fakultet a da nemaju pojma o turizmu.
Diplomci koji nemaju pojma nisu retkost ni na državnim univerzitetima, šta više, takvih je najveći broj. Poznajem mnogo „kolega“ za koje znam da ne znaju ni osnovnu definiciju turizma.
U novije vreme i državni fakulteti sve više srozavaju svoje kriterijume, pa je i njih sve lakše završiti. Borba za studentima (čitaj: parama) je sve veća i državni fakulteti su uvideli da je gube, jer, što bi neko studirao mučeći se, kad može to isto da završi i da ne pipne knjigu? Pritisci na profesore su veliki te oni dele šestice prilično lako. Sve ređe čujem da je neko obnovio godinu, a sećam se da je moja generacija u drugoj godini prepolovljena. Bilo nekad…
Zaključak je da vam državni fakultet nudi neku konstantnost i da su to još uvek, koliko-toliko, respektabilne institucije. Možete dosta i naučiti, ali vam profesori neće pokloniti svo svoje znanje (ako ga i imaju). Privatni fakultet vam nudi mnogo veće mogućnosti i više znanja, ali na vama je koliko ćete uzeti. Znanje na ovim fakultetima je aktuelnije (mada i ovde ima loših profesora) a praksa je dobra i korisna. Problem je ne upasti u zamku i zbog velike prolaznosti ne naučiti na kraju ništa, a svega nekoliko procenata ovu zamku izbegne, tako da dobro razmislite.
Dakle, kod odabira fakulteta za turizam sve zavisi od vas, i od toga šta želite. Zapitajte se, da li želite da fakultet završite zbog mame, tate i stričeva ili zbog toga što želite nešto da naučite. Koji god fakultet da upišete, na kraju se svodi na to koliko se vi trudite i koliko znanja želite da ponesete sa tog fakulteta.
Ono na šta ne možemo da utičemo:
Turizam je jako osetljiva delatnost. Putovanja nisu nužna i bez njih se može živeti. Naročito je to izraženo u zemljama sa niskim stepenom turističke kulture, kao što je naša. I najmanje promene u društvu mogu dovesti do kolapsa turističke „industrije“. Bolesti, ekonomske krize, sukobi, ratovi, sankcije, politička nestabilnost – dovoljni su razlozi da neko turističko tržište potpuno stagnira pa i nestane. Ovo su stvari, na koje oni koje se bave turizmom uglavnom ne mogu uticati, ali ih je važno pomenuti, jer to ovu delatnost čini još rizičnijom.
Pa da sumiram…
Ako želiš da upišeš turizam jer voliš da putuješ, nemoj upistati turizam. Bolje uštedi taj novac, jer ćeš za iste pare sebi lako uplatiti put oko sveta. Za to ti ne treba fakultet.
Ako želiš da radiš u turističkoj agenciji, nemoj da upisuješ fakultet, za to ti je dovoljna srednja škola. Bolje upiši neki kurs prodaje.
Ako želiš da upišeš turizam tek da bi imao neki završeni fakultet, da bi te posle studija tata ili stranka ubacili u neku državnu firmu ili da bi se lakše udala kao apsolvent turizma nego kao samo gimnazijalka, onda upiši turizam, od takvih ovi smerovi i žive.
Ako zaista želiš da se baviš turizmom, da napreduješ u karijeri i da svakodnevno mnogo učiš, onda obavezno upiši turizam. Ali, budi spreman na veliki trud, jer, ovo je jedna od najgorih i najtežih delatnosti za uspeh! Moraš to ludački voleti, biti spreman na ogroman rad, biti proaktivan i imati veliku želju za učenjem i stalnim usavršavanjem. Kao predlog za stručna usavršavanja na kojima možete dobiti savremena i tražena znanja izdvajam edukativne programe u turizmu agencije TMC. Samo tako će vam se studiranje turizma isplatiti.
Važna napomena:
Posle ovakvih tekstova, obično mi usledi veliki broj pitanja na e-mail, koja se često preklapaju. Molim vas da pitanja, ako ih imate, postavljate u komentarima ispod, jer tako neću morati da nekoliko puta odgovaram na jedna te ista a i odgovori će biti dostupni svima. Na mail-ove sa ovom temom ne verujem da ću odgovarati, jer to vreme mogu upotrebiti da naučim nešto novo ;).
Prosledite ovaj tekst maturantima koje poznajete.
101 komentara
Dobar i pre svega koristan tekst. Bravo Milane!
Odličan tekst, sa mnogo istine. Ono što bi lično preporučila svakom ko razmišlja o studiranju turizma jeste da dodatno uči jezike i da se trudi (ako upiše PMF) da što više izabere i nauči ekonomske predmete, koji su uglavnom izborni i sporedni, pa ih studenti zanemaruju. Međutim, vrlo su važni u praksi (što sam ja shvatila tek kada sam počela da radim).
Svakako, mora se stalno raditi na sebi i samoedukaciji. Postoji još toliko puno stvari koje bi studenti turizma mogli da nauče i tako poboljšaju svoju konkurentnost na tržištu rada, i učine sebe potrebnim. Tu ne mislim samo na jezike…
Na zalost tekst je po prilicno tacan,stanje u drzavi nam je tako da se vise ne ceni ni rad ni znanje niti sta slicno tome
Odličan tekst ali imam i dosta zamerki!
S obzirom da studiram turizam, mogu sa sigurnošću da tvrdim da su profesori, a o asistentima da ne govorim, u Novom Sadu na PMF-u uvek spremni na saradnju i da ukažu pomoć studentima! Administarcija je problem na većini fakulteta, ako se varam, ispravite me. Što se tiče posla, dolazimo do toga da je u većini oblasti problem prilikom zapošljavanja a ne samo u turizmu.
Ono što nedostaje turizmu ili popularno turizmologiji, mada se ne slažem sa tim terminom pošto turizam nije nauka,jeste svakodnevna praksa.
Još jednom, pohvale za tekst!
pozdrav
Marija, hvala na komentaru. Novosadski PMF je sasvim dobar fakultet ali ima loših strana. Iskreno, pre pisanja teksta, najviše sam odgovora u ankei dobio od studenata sa tog smera, a oni su ukazali na mane… Loša administracija se već i podrazumeva na državnim univerzitetima. Ne treba generalizovati stvari – da nema posla nigde pa, eto, nema ni u turizmu. I onda time niko nije kriv, ni studenti ni fakulteti ni obrazovni sistem… Posla i te kako ima u IT sektoru na primer. To se može iskoristiti i u turizmu…
Što se pojma turizmologije tiče o tome sam već pisao u tekstu Šta je turizmologoija https://www.turizamiputovanja.com/sta-je-turizmologija/.
Eee sve sto je napisano je 90%tacno ja sam pre deset godina upisala Visoku turisticku skolu,tad je to bila skola u ekspanziji nova vrsta profesije…puna usta razvoju turizma u Srbiji zato sam i ja zelela upisati turizam putovati i zaradjivati eh pusti snovi…sto se tice obrazovanja i predmeta mislim da su dobri i dobro te pripreme ali praksa nikakva. Ja sam kasnije zavrsila jos i trecu godinu na istoj skoli i sad dajem poslednji isit na specijalistickim studijama,i tako sam ja od prevelike zelje za radom u turizmu imala samo dva meseca prakse,kasnije sam zavrsila i Amadeus kurs i nista jer ti uglavnom treba praksa za sve sto radis a to je jako tesko dobiti…a kamoli posao i tako…kao nezaposleni turisticki radnik ja sad zelim da se nekako prebhacim da radim u nekom hotelu ali mi neuspeva ni to NEMAM DOVOLJNO RADNOG ISKUSTVA neomaze ni moja zelja da radim dzabe u zamenu za praksu…a onda procitam vas tekst o turistickim blogerima i zapitam se ko radi u turizmu?a gde rade oni sto su zavrsili skole za to?
[…] Kao nastavak možete pročitati tekst Da li se studiranje turizma isplati i kako odabrati fakultet? […]
SVAKA ČAST!!! Oduševljen sam! Ovo kao da sam ja pisao:) Inače, završio sam privatni i apsolvent sam na državnom fakultetu: bez greške je opisano sve kao što jeste! Zaista, fenomenalno sročeno!
Hvala Igore!
„zastarela, suva i nezanimljiva predavanja, kao i katastrofalna administracija na fakultetima.“ O da.
Trenutno završavam studije turizma na PMFu u Novom Sadu i moram priznati da sam bio vlasnik zablude br 4. Prilikom izbora fakulteta vodio sam se time šta me najviše interesuje i ubeđenjem da ću imati solidne šanse za zaposlenje u okviru neke druge struke samo zato što sam diplomirani … nešto. Kada sam se upoznavao sa gradivom koje bih morao učiti tokom prve godine studija zaista mi se svideo program. Iako posao turističkog vodiča nije sjajan, mene je zaista privlačio. Zabluda br 5 u mom slučaju jeste to što sam mislio da ćemo u okviru studentskog programa završiti i obuku za turističkog vodiča. Sve u svemu, turizam jeste interesantan, ali apsolutno najveći problem kod nas jeste nedostatak praktičnog dela. Koleginica je učestvovala u razmeni studenata i otputovala u Tajland gde je završila poslednju godinu studija. Kada se vratila, objasnila nam je da se tamo sve sastoji u praksi, a veoma malo toga, tj neke važne osnovne stvari su sadržane u teoriji koja mora da se nauči. Ono što je učila, u praksi je potvrdila. Ja ću u oktobru postati diplomirani turizmolog, a sva praksa koju sam imao u okviru 4 godine studiranja smeštena je u 4 papreno skupe terenske vežbe koje su od strane studenata i (što je još gore) profesora shvaćene kao ekskurzije. Baš zbog tog nedostatka prakse ja ću danas sutra ako zbog posla uđem u recimo turističku agenciju znati da kažem da su za osnivanje iste potrebni poslovni prostor, oprema, finansije i kadar, možda uspem i da izrecitujem definiciju agencije, dok će onaj koji je recimo studirao na Singidunumu sesti, staviti prstiće na računar, telefon na uho i polako krenuti u rad. Rad u turističkoj agenciji je samo jedan od primera. Naravno, na kraju krajeva – sve zavisi od nas samih i od toga koliko smo uporni i … snalažljivi (wink wink). Zato još uvek imam entuzijazma negde u džepu.
Čitajući ovaj tekst, zaključila sam da sam u nezgodnoj situaciji što se tiče upisa na fakultet. Želja mi je da upisem geografski fakultet, smer turizmologija. Čitala sam razne tekstove, u kojima je navedeno da se sa studiranjem turizmologije može obavljati posao turističkog vodiča (zbog čega me najviše privlači ta turizmologija).Shvatam, u zabludi sam. Može li mi neko objasniti da li je za turističkog vodiča potreban samo kurs, ili nešto više od toga? Pozdrav.
Marija, samo kurs ti je potreban da bi bila vodič. Šta više, oni koji završe turizmologiju ne ispunjavaju uslove za turističkog vodiča, već i oni moraju da prolaze taj kurs i polažu ispite (samo što će im se priznati neki ispiti sa faksa). Ako baš želiš da budeš vodič moj savet ti je da upišeš neki jezik i učiš veštine prezentovanja i komunikacije. Ali imaj na umu da i vodiča ima puno, i tek će ih biti, a mali broj ljudi od tog posla živi lepo.
Nazalost,situacija je takva…Sve pohvale za odlican tekst!!!
Jel se za turizmologiju u BG uci iz informatora? Gde mogu da ga uzmem? i jel tesko upasti na budzet? 🙂
Ana, probaj da potražiš odgovore na ta pitanja na sajtu fakulteta (ili pozovi telefonom) ili u ovoj Fejsbuk grupi https://www.facebook.com/groups/47495287847/.
Hvala puno 🙂
Svaka cast kolega. Kao da je proslo godinu dana od tog prvog uvodnog predavanja a proslo je evo vec osam godina, ko bi rekao. Slicno predavanje odrzala je profesorka srednje ugostiteljsko – turisticke skole u Vrnjackoj Banji jos davne 2001 godine o tome zasto smo upisali smer: turisticki tehincara i koja su nasa ocekivanja. Tada su moja ocekivanja zaista bila da postanem turisticki vodic i sa tom zabludom sam zavrsila jos pre 12 godina.
Istrajna u toj ideji da steknem visoko obrazovanje u ovoj oblasti upisala sam turizmologiju i naravno da vise nisam zelela da budem turisticki vodic jer su moja ocekivanja bila daleko iznad toga. Ne pocenjujem to zanimanje, ali i ne vidim ga kao idealnim za nekog ko je zavrsio turizam, ali je suludo da cak i sa fakultetom, vi niste ni turisticki vodic vec vam za to treba tamo neki kurs, time vrlo pocenjuju svi oni koji su se skolovali na fakultetima koji su to obradjivali godinama. To je sramota. Imala bih ja tu sto sta jos da dodam, ali je cinjenica da kvalitetni kadrovi i ne mogu da isplivaju na povrsinu jer je mito toliko uzeo maha, dok se ne razbije takav sistem, mi cemo raditi kao prodavci, konobari, a u idealnom slucaju kao recepcioneri ako nam se „posreci“ kao meni, jer ipak, ja „radim u struci“. Veliki pozdrav za sve kolege…
Koja je glavna razlika izmedju fakulteta za turizam i fakulteta za ugostiteljstvo, oboje su vezani za hotele i koji je od ta dva bolji za rad u hotelu?
Ako Vas interesuje rad u hotelu, bolje je izabrati fakultet koji je okrenut ugostiteljstvu, ali tu je najbitnija praksa uporedo sa studiranjem. Radite u hotelima, volontirajte, učite. Menjajte hotele u kojima volontirate, grabite što više praktičnog znanja, jer to će biti Vaša najbolja preporuka za posao, mnogo vrednija od bilo kakve fakultetske diplome.
Poprilično realan tekst! Toliko realan da sam, kao neko ko studira turizam i hotelijerstvo na priv. fakultetu, sve vreme čitao tekst, sa onim gorkim osećajem, i pronalazio svoje misli u njemu.
Stao bih, poprilično samouvereno, uz dosta navedenih stvari u tekstu. “Privatni fakultet može da završi svako!“, je jedna užasna nit koja se provlači kroz sve nas koji “grejemo stolicu“ na privatnim fakultetima. Ali, to je zapravo samo spradična stvar na fakultetu, koja, uzgred budi rečeno, može a i ne mora da ima uticaj na vaše kasnije napredovanje, odnosno pravljenje karijere. Prirodno je da, usled velikog broja kvazi-studenata, i sama diploma tog fakulteta vremenom počinje da gubi vrednost. Ali, ono što je zaista bitno, leži u vama, odnosno nama samima. Znanje koje stičemo (svakodnevno!-primer iz teksta), nezavisno usavršavanje mimo fakulteta (učenje što više stranih jezika, IT usavršavanje, razni kursevi, radionice…), snalažljivost, radno iskustvo na nižestepenim poslovima iz iste delatnosti, i samoinicijativnost kao i neoboriva volja da uspete. Ništa se samo od sebe ne nagrađuje. Nijedna diploma ne donosi siguran posao i visoku platu. Diploma vam stvara mogućnosti i po neku opciju više.
Nas, takođe uče, da turizmologija nije nauka, i da samim tim zvanje -turizmolog- ne postoji. Zato se sa tom naučnom disciplinom i spaja ekonomija, da bi po završetku studija imali zvanje “ekonomiste“, ili “menadzera“.
Završiti turizam, znači biti zaposlen u tur. agenciji, što je jedno izuzetno neperspektivno i apatično okruženje, sa minimalnom zaradom, a velikim obavezama (opisano u tekstu).
Završiti hotelijerstvo (na nekim fakultetima su ta dva smera spojena) znači započeti pentranje na hijerarhiskoj lestvici nekog hotela, ili bilo kog ugostiteljskog objekta, ići na konobarsku praksu, koja se kasnije pretvara u vaš posao, sve dok se ne istaknete i ne dogurate do neke ozbiljnije pozicije. Napredovanje je moguće!
Imati diplomu i čekati posao je jedno! Biti akadesmki obrazovan – erudit, znači mnogo više i pruža vam beskonačno mogućnosti.
Ohrabrujem sve uporne i vredne studente privatnih fakulteta, da nastave sa obrazovnim investiranjem u sebe, i ma koliko god bilo sumnjivih studenata, zbog kojih smo na crnoj listi, učite i učite, i uverite sve one skeptike u suprotno!
Ja to svakodnevno činim.
Milane, nastavite pisanje sa istim kvalitetom.
Svaka čast na komenaru! Izuzetno mi je drago kada vidim da neko tako razmišlja! To je jedini pravi put. Kao što sam napisao u tekstu, privatni fakultet je bolji od državnog ako želiš da učiš i napreduješ. Zbog konkurencije među fakultetima sve je veća prolaznost i na državnim fakultetima, te i oni postaju sve degradiraniji. Na kraju je bitno šta i koliko znaš, a ne koju diplomu imaš u džepu i sa kojim prosekom. Lično se u 80% slučajeva naježim kada me ljudi oslovljavaju sa „kolega“, a ja znam da smo mi nebo i zemlja, iako imamo istu diplomu. Ali to je njihov problem…
Što se turizmologije tiče, ona nije nauka i to stoji. Međutim, turizmologija nije nauka ne zato što to ne zaslužuje svojom kompleksnošću i potrebom za izučavanjem, već zbog toga što je preširoka i daleko komplikovanija i ozbiljnija „nauka“ od mnogih drugih zvaničnih nauka, pa je nemoguće udvrtidi jedinstveni predmet izučavanja, kao ni naučne metode i sredstva koje bi koristila samo turizmologija. Dodavanje samo ekonomije turizmologiji je ogromna greška ali to fakulteti čine jer im je lakše da nađu profesore ekonomiste a i to se dobro „prodaje“ budućim brucošima.
Hvala još jednom na komentaru i samo napred sa učenjem i samoobrazovanjem!
Uvek sam vise podrzavala I cenila drzavne fakultete iako sam igrom slucaja zavrsila privatni fakultet (Singidunum). Medutim, moje misljenje je se drasticno promenilo kada sam se preselila u Australiju jer sam rodjena ovde. Svoju diplomu sam poslala na prizavanje. Slucaj je da moras imati 80% iidenticnih predmeta sa Australskim drzavnim fakultetima. Prvo sto me je zena pitala kada sam otisla tamk je bilo: ‘Koja zemlja…ahaaa Srbija…da nam ustedim vreme a I tvoj novac…da li je ovo drzavni univerzitet u Beogradu, ako jeste odmah da ti kazem imala sam mnogo ljudi za mojih 17 godina rada, ne trosi novac mi ne priznajemo drzavne fakultete osim Hrvatske.’ Objasnim ja njoj da nije drzavni vec privatni I da bih ipak volela da prosledi moju aplikaciju i diplomu na uporedjivanje. Posle 6 sedmica sam se sokirala. Moja diploma sa Singidunuma je u potpunosti priznata u Australiji I paralelna sa njihovim drzavnim univerzitetima. Sada radim u banci kao menadzer za finansije I sto je jos vise sokantno sve to sto sam ucila za silne ispite pola koristim u praksi, narocito iz informatike I statistike. Posle toga sam Dodatno svemu tome I jos bizarnije je da ljudi vise cene privatne skole nego drzavne, jer to tretiraju ovako u Australiji ‘u drzavne idu siromasni I koji ne zele nista u zivotu da postignu ni da nesto nauce, u privatne idu vredna deca’ (naravno postoje razne opcije u cenama privatnih skola da bi i prosecnoj porodici to bilo pristupno). Posle svih tih dogodovstina moje misljenje je definitvno promenjeno o temi koja se vrti zadnjih godina u Srbiji ‘drzavni vs privatni’.
Hvala Mirjana na komentaru i podeljenom bogatom iskustvu!
Odlican text i pomalo zastrasujuci za nas koji smo se nasli bilo gde u ovim zabludama.Mene zanima,posto trenutno studiram Visu turisticku u Beogradu, gde sam ocekivala mnogoo bogatiju praksu,sto je pisalo na njihovom sajtu naravno,a ispostavilo se da je to gledanje filmova u amfiteatru, da li postoji mogucnost i uz koje diferencijalne ispite,da predjem na Geografski drugu godinu? Hvala.
Zdravo Mico, na to pitanje mogu ja da ti odgovorim. Evo upravo pisem diplomski na Visokoj turistickoj i kada sam se raspitivala na geografskom da predjem kod na master (prvo 4ta godina pa master, takav je njihov program) dobila sam odgovor da oni moje 3 godine priznaju kao svoju jednu i da mogu samo drugu godinu da upisem kod njih… Tako da ne znam koliko ce ti uspeti to prebacivanje. Pozdrav!
Gde je najbolje zavrsiti kurs za turistickog vodica?
Zvanične kurseve za licenciranog turističkog vodiča organizuje nadležno Ministarstvo finansija i privrede Republike Srbije.
Odluku sam donela na visoku turisticku skolu u Beogradu.Zelja mi je da se bavim turizmom,ali mi nije jasno sta ja mogu kada zavrsim tu visu skolu, pogotovo turisticku.Moze li neko da mi objasni? Pozdrav!
Bravo!
Odlican tekst, ja sam zavrzila Visu turisticko skolu i mogu vam reci da sam se stazno zeznula u zivotu.Sa ovom delatnoscu covek ima perspektivu samo ako ima dobru vezu da radi u nekoj turistickoj organizaciji.
Ne mora da znači. Postoji mnogo poslova u turizmu i izvan turističkih organizacija i turističkih agencija, smo što studenti turizma često od stabala ne vide šumu ;).
Da li bi neko mogao pouzdano da me informiše o tome – na kom bih fakultetu mogao da upišem master, s obzirom da završavam turizam na Singidunumu? Vremenom sam izgubio ambicije za datu oblast, pa bih hteo da se usmerim ka nekoj drugoj nauci. Iz tog razloga, hteo bih da upišem master na nekom drugom fakultetu (državni/privatni), pa me zanima koji su mi alternativni smerovi.
Hvala puno na pomoći.
Mislim da moraš ići od fakulteta do fakulteta iz oblasti na koju želiš da se preusmeriš, jer svaki ima zasebnu politiku priznavanja ispita koji su položeni na drugim fakultetima.
Nazalost nema sume vec se sve jasno vidi. Nema covek opcija sem da ga seljakaju iz agenciju u agenciju, slaba vajda sto bi rekli.
upisah turizmologiju:) zavrsih turizmologiju….htela bih master sada..pa ako moze neki predlog sta bi bilo najpametnije posle turizmologije upisati?
Tekst je i više nego odličan, a posebno imajući u vidu činjenicu da su danas retke osobe koje bi javno iznele, svoje iskreno mišljenje na datu temu. Svaka pohvala!
Međutim, usudiću se da dodam samo dve stvari.
Prvo, svako će reći da je delatnost kojom se bavi (pa ma koja bila) „jedna od najgorih i najtežih za uspeh“. Da se ne lažemo, sve delatnosti su na svoj način teške i zahtevaju puno rada i truda. Dugo sam se profesionalno bavila marketingom (što sam i studirala na državnom fakultetu) i bila sam ubeđena da je to najteže i nazahtevnije. Danas vidim da je turizam isto. Osoba koja radi u banci će reći da su to finansijski poslovi jer stalno baratate novcem i sl.
Drugo, savet svim studentima, danas nije važno samo da stičete praktična iskustva u toku studiranja već i kontakte i poznanstava u oblasti u kojoj bi želeli da radite. Džabe ako ste napunili CV raznim aktivnostima i ako imate nekog praktičnog iskustva ako nema ko da vas preporuči za neku radnu poziciju i kaže dobru reč o vama.
To je to, za sad. 🙂
Veliki pozdrav.
Hvala na lepim rečima :).
Uskoro ću napisati tekst gde ću objasniti zašto je turizam teška delatnost za uspeh.
Što se tiče kontakata oni jesu potrebni, ali najpotrebnije je znanje, jer ono otvara sva vrata. Zvuči izlizano ali ako imate znanje koje je potrebno i traženo, koje rešava neke probleme ljudima, kontakti vam neće biti neophodni i doći će sami. Ako vam znanje nije jača strana, onda bolje jurite kontakte…
Koliko sam ja shvatio iz ovoga,državni su „vredniji“,a privatni su bolji. Samo što za privatne treba izdvojiti oko 700€ po godini studija,a da ne govorim o ostalim troškovima ukoliko ne živite u mestu gde se nalaze fakulteti.
Ni državni nisu više tako jeftini 🙂
Planiram upisati nesto vezano za turizam jer sam trenutno turisticki tehnicar. Privlaci me rad u hotelu, pa imam pitanje koliko je dobro to hotelijerstvo?
Hotelijerstvo nudi veoma zanimljivo i dinamično radno okruženje. Za razliku od rada u agencijama nudi mnogo veću mogućnost napredovanja na „lestvici“. Mora se mnogo učiti, pratiti trendovi u svetu, mnogo čitati i sticati što više prakse, ukoliko se želi uspešnija karijera u ovoj oblasti.
Turisticki fakultet u Americi(Njujork):Trenutno sam na Visokoj turistickoj u Beogradu.Ostalo mi je jos 3 ispita do kraja.Jako me zanima da li postoji mogucnost da se u Americi zavrsi cetvrta godina i master studije?Znam da je jako skupo ali isto tako znam da se nakon toga lako nadje posao jer se ako si dobar oko tebe firme grabe.Tata mi zivi tamo pa mi je omoguceno da zavrsim studije u Americi.Zna li neko koja je procedura,sta je potrebno i kako stupiti u kontakt sa fakultetom u USA?da li se gledaju ocene i sl.
Nadam se da će se neko naći ko je imao iskustva sa završavanjem mastera u turizmu u Americi, obzirom da ja nisam upućen u to.
Ono što ističem je da je suština i kod nas ista – ako si dobar poslodavci će se grabiti za tebe. Problem je što ljudi koji završe turizam misle da su ne dobri, nego odlični, a u stvari su daleko od toga.
[…] U jednom od najčitanijih tekstova na ovom blogu sam već pomenuo da najveći deo radnika u turizmu u stvari ne putuje, i da je to jedna od najčešćih zabluda svih onih koji se opredele za turizam. U svakom slučaju, takvih poslova u turizmu ima i da biste se njima bavili ne treba vam završeni fakultet, ali su vam potrebne neke druge stvari… […]
Divan tekst. Ja sam zavrsila i drzavni i privatni fakultet. Prezadoboljna sam. Obozavam turizam i svjesna sam koliko svakodnevno moram da ucim. Ako uzmete od fakulteta što želite tj ako se potrudite da naucute svaki je dobar!
Mene zanima da li je Singidunum prihvaćen u Italiji? Ja sad završavam srednju, i planirala sam da upišem na Singidunumu ovaj smer. Dosta njih mi priča kako je to privatni i kako nije prihvaćen kod nas, ali iskreno ja ni ne planiram da ostajem u Srbiji. Zanima me samo da li je moguće da se sa ovim fakultetom završi master u Italiji? I da li bi ga oni uopšte prihvatili?
Hvala unapred! 🙂
Natalija, pozovi službu za studente Singidinuma i postavi im ova pitanja, ili pošalji mail. Pronađi i bar 5 potencijalnih univerziteta u Italiji na kojima bi završavala master i zatim pošalji njima mejlove u kojima ćeš ih pitati da li bi prihvatili da završiš master kod njih i kakvi su uslovi. Možeš se predstaviti i kao student koji je pri kraju osnovnih studija na Singidunumu ;).
Zdravo dali se turizam i hotelijerstvo moze upisat s srednjom kuvarskom sk.4step,i dali imaju odredjene god.za upis.Procitala sam tekst u vezi turzmol.i zanimame kad se zvrsi studije koje se zvanje dobija i sta konkretno moze da se radi,takodje i za turizam i hotelijerstvo!Hvala!Pozdrav iz Brckog.
Apsolutno iskren i realan pogled na turizam. Pre 5 godina, kada sam diplomirala, kukala sam na poslodavce u turizmu i fakultet koji me nije pripremio za ono što sledi. Uzela sam stvar u svoje ruke i zahvaljujući internetu i kursevima se sama usavršavala. Danas radim u turizmu posao koji volim, uspešna sam i zarađujem više nego prijatelji u banci. Ali imam novi izazov… gde da pronađem još ljudi poput mene? Na razgovore za posao dolaze samo ljudi u zabludama 🙁
Jel mogu da pitam samo koji ste fakultet završili? Hvala unapred 🙂
Visoku Turističku Školu 🙂
A kakvo je tvoje mišljenje o Singidunumu? Čula sam da ga hvale što se tiče ovog smera, i da imaju jako dobru praksu. 🙂
Iskreno, kada sam donosila odluku o svom izboru, nisam razmatrala Singidunum zbog generalno lošeg glasa o njemu i ostalim privatnim fakultetima. Kada sam završila VTŠ razmatrala sam da nastavim studije na Singidunumu, ali me je razočaralo to što bi trebalo da posvetim godinu dana izučavanju predmeta poput „Principi ishrane“ i platim oko 3000 € (tako je bilo u tom trenutku). Odlučula sam se za pojedinačne kraće privatne kurseve i samoedukaciju. Danas i dalje često u praksi primećujem podcenjivanje diplome tog fakulteta, ali moj stav je da diploma ne čini čoveka. Savetovala bih da proveriš aktuelan program, šta se zaista uči i koliko se prate trendovi. Ukoliko tokom čitanja nastavnog plana, predmeta, prakse i dodatnih aktivnosti osećaš nestrpljenje i raduješ se svemu tome, onda to jeste pravi izbor za tebe. A onda kada diplomiraš, nemoj se oslanjati na diplomu da ti donese posao, već se potrudi da se izdvojiš iz mase svojim znanjem i iskustvom (koje čine i nastavne i vannastavne aktivnosti, ne samo radno iskustvo). 😉
Hvala ti puno 🙂 i evo krenula sam i na italijanski i planiram kad ovaj jezik usavršim da krenem na još jedan (najverovatnije nemački), tako da gledam da se usavršavam 🙂 ovo mi se čini jako zanimljivim i samo ne bih volela da radim posao gde bih sedela u kancelariji za računarom po ceo dan i gledala brojke ili ne znam ni ja 😀
Ovo samo moj lični stav, ali mi čini život lepšim: DO WHAT I LOVE, LOVE WHAT I DO! I zaista volim 😀
Molim lepo, samo onda razmisli još jednom o poslu koji želiš da radiš. Moj posao jeste u agenciji gde 90% vremena provodim sedeći u kancelariji. Na ekranu dosta gledam cifre i simbole u rezervacionim sistemima, mejlove i prepiske sa klijentima i partnerima, ali ima i lepih slika destinacija i hotela 🙂 dosta vremena provodim telefonirajući ili na sastancima sa klijentima. Glumim i psihologa i istraživača i savetnika. Uživam kada se čujem ili vidim sa klijentima kada se vrate sa putovanja i prepričavaju mi iskustva, dele utiske i donesu mi suvenire 😉 Volim to što svakog dana naučim nešto novo. Osećam veliku odgovornost što mi neko poverava svoje dragocene slobodne i često teško zarađen novac i dajem sve od sebe da svako putovanje na kom radim bude savršeno. Presrećna sam kada posle dva sata pretrage klijentu ponudim avio kartu za putovanje od mesec dana gde će obići 5 zemalja na 3 kontinenta za 1000 €, Ili dvonedeljni aranžman za Abu Dhabi, Dubai, Tokyo za ukupno 1300 €. Volim to što sam na izvoru informacija i mogu za sebe da organizujem noćenje u Budimpešti sa 5* za 25 €, na Mauricijusu u 6* za 125 €, ceo aranžman deluxe krstarenja Karibima za 1200 €. Volim to što se moj rad i trud cene i od strane klijenta i od strane poslodavca, pa mi je lako da sa lica ne skidam iskren osmeh 😀
Ali to sam ja i ja to volim. Zapitaj se šta ti voliš 🙂
Tako si lepo opisala svoj posao da sam ostala bez teksta 😀 hvala ti na ovom podeljenom, dosadašnjem, iskustvu 🙂 jako mi se sviđa, i volela bih da se bavim takvim poslom gde će me ljudi ceniti a i gde ću se ja osećati prijatno 🙂
Po vasem misljenu onda bolje ne upisati nista.Samo citam nemoj turizam nemoj rad u agenciji nista nevalja onda najbolje uzeti krampu i riljati dan noc.Samo zbunjujete ljude kad objasnjavati sto nekazete konkretno sta upisati!!!!
— Po vasem misljenu onda bolje ne upisati nista.Samo citam nemoj turizam nemoj rad u agenciji nista nevalja onda najbolje uzeti krampu i riljati dan noc.Samo zbunjujete ljude kad objasnjavati sto nekazete konkretno sta upisati!!!! —
Draga Goco,
Iz tolikog teksta i iz tolikih komentara, najmanje što si mogla da zaključiš je da u životu – inače – sve zavisi od individualnog napora, angažovanja i sreće. Nijedan fakultet nije prečica do uspeha i prosperiteta, ako to nemaš u sebi. Ali, kada pročitam ˝krampu˝, ˝raljati˝, ˝nevalja˝ ˝nekazete˝ mogu toplo da te posavetujem da ipak ne upišeš ništa, jer je očigledno da te nijedan fakultet neće oplemeniti, niti ispuniti tvoje hladne ciljeve i aspiracije.
Pa vi ste naj pametniji covek na svetu a svi ostali spram vas su nule.To je moj problem dali cu nesto upisati ili ne ja slusam sebe i nemogu drugi da mi kroje buducnost a vidim i ovi sto su upisali koliko su srecni.A nadam se da sam sada dobro napisala reci a vi me ispravite ako nisam.Kod nas je ocikledno problem ako kazes ono sto mislis.
Već neko vrijeme pratim Vaš rad i svakim novim tekstom zaista pokazujete nevjerovatnu ljubav i posvećenost prema turizmu kao profesiji.Zbog toga sam svaki tekst i pročitao i analizirao što mi je nesumnjivo pomoglo da steknem nove informacije i znanja. Ja sam neko ko je na prekretnici(zavrsavam 4. godinu turisticke skole) i moram da odlučim šta i kako dalje. Moja dilema nije izbor buduće profesije jer smatram da je turizam(hotelijerstvo) nesto u cemu se najbolje pronalazim i ono sto volim vec izbor pravog fakulteta koji ce mi uz teorijsko znanje dati i onu prakticnu stranu. Ni sam ne znam koliko sam puta procitao ovaj clanak i koliko sam tumacio svaku vasu rijec jer sam smatrao da je ovaj tekst jedan realan i istinit pokazatelj kada govorimo o studiranju i zabludama vezano za isto. Poznata mi je prica kako su privatni fakulteti institucije koje primaju studente koji nemaju neku preveliku volju za ucenjem i koji ce takoreci „platiti“ diplomu na nekom od privatnih fakulteta. Nisam rob takvih prica i nisam neko ko se opterecuje previse misljenjem vecine posebno ako je to misljenje neutemeljeno. Raspitivao sam se i na drzavnim fakultetima i nisam odusevljen programom i nacinom njivog rada. Za sada najvise me interesuje hotelijerstvo i menadžment ali sam svjestan da pored toga turizam pruza nevjerovatne mogucnosti.Zelio bih da moje buduce studiranje pre svega bude dinamicno i da mi pruzi sva neophodna znanja koja bi me izdvojila iz mase takozvanih „kolega“ koje ste i vi pominjali uz neizostavno samoobrazovanje. Vaše mišljenje bi mi mnogo značilo jer izezuteno cijenim vaš rad i znanje koje pokazujete. Nadam se da ću u najskorije vrijeme početi da mislim o mom fakultetu koju necu shvatati kao obavezu vec kao priliku da steknem potrebna znanja o zanimanju koje volim. Veliki pozdrav iz Herceg Novog!
Stefane, mogu da osetim mladalačku energiju i zanos u tvojim redovima. Oseća se tvoj potencijal kao i jasna smernost ka svojim ciljevima. Usudiću se da te posavetujem nešto, iako možda nemam pravo da uradim to, jer je ovo – ipak – tuđi blog, a ja samo nevidljivi pisac ovog komentara. Svejedno, kao Beograđanin i kao neko ko je – između ostalog – završio turizam na privatnnom fakultetu (dodaću da sam nakon toga završio još jedan fakultet), iz tvog ugla mi se čini da bi tvoj najbolji izbor bio da upišeš Turizam i hotelijerstvo na fakultetu u Kotoru, s obzirom da si iz te okoline. Nisam kadar da pričam o uslovima na tom fakultetu, ali sam upoznao dosta ljudi koji su studirali tamo, koji su sa mnom podelili prijatna iskustva. Ništa lepše od studiranja Turizma i hotelijerstva u jednom tako dinamičnom klasteru, kao što je Kotor, i inače u Crnoj Gori, na čijem se primorju turizam, zajedno sa hotelijerstvom, progresivno razvija. Po meni je to savršeno kompatibilno okruženje za studenta kao što si ti, koji želi da se razvija u tom pravcu.
Beograd je jedna nekontrolisana vrteška, i može da te zavrti tako silno, da ćeš spasti sa svih ideja za koje si sada zakačen. Beograd ume da zbuni, pogotovo mlade studente, što ponekad i nije loše – moram priznati. Ali, ti si se već pronašao u nečemu.
Praksa u Beogradu je neuporediva sa onim iskustvom koje možeš da stekneš na primorju, tokom letnje sezone, pa i zimske. Ali, neizostavno je životno iskustvo koje Beograd pruža, s druge strane.
Završi fax, pričaj sa strancima, uči jezike, radi po hotelima i restoranima, jer ćeš samo tako spoznati suštinu tog zanimanja. Sve je to čvrsta podloga koju možeš da stvoriš u Crnoj Gori, a kasnije se posveti nekom drugom gradu i nadograđivanju svoga znanja sa drugim školama, kursevima i td. Bićeš zreliji, i znaćeš tačno šta ti nedostaje i u kom pravcu treba da nastaviš. Na taj način postaješ drugačiji od svojih kolega.
Ja sam, na primer, na četvrtoj godini Turizma bio studetn sa dve godine radnog iskustva u Americi, dve godine u Crnoj Gori i šest meseci u Parizu. Pričao sam četiri strana jezika, i učio peti. Išao sam u privatnu školu računara i već razmišljao o drugom fakultetu.
Nadam se da sam ti makar malo bocnuo maštu?!
Puno sreće u studiranju.
Zaista nisam očekivao ovako temeljan odgovor koji me oduševio i neizmjerno sam Vam zahvalan na tome. Upravo najveću dilemu oko mog daljeg školovanja mi predstavlja pitanje da li ići u Beograd ili ostati ovdje na primorju. I jedna i druga opcija ima svojih prednosti i mana i svakako da neću žuriti prvenstveno zbog toga što imam još vremena. Iskreno dosta se vodim time da uz studiranje osjetim čari velikog grada i samostalnost življenja u istom. Neosporno je da primorje posjeduje ogroman potencijal koji se godinama u nazad uopšte ne iskorištava(prvenstveno mislim na Herceg Novi)ali se slažem da se iskustvo koje se može dobiti na primorju ne može porediti sa praksom u Beogradu. Razmisljao sam o privatnom fakultetu na Univerzitetu Singidunum ali nisam siguran koliko on više znanja može da mi ponudi s obzirom da bih ga skuplje platio od recimo fakulteta u Kotoru. Ako neko ima informacije ili pohadja ovaj univerzitet stvarno bi pomoglo da podjeli svoja iskustva sa nama. Hvala Vam na ovako toplim savjetima! Veoma mi je drago kad mogu da naidjem na ovako inspirativan tekst koji mi je definitivno zagolicao maštu. Veliki pozdrav!
Ja sam isto planirala da upišem Singidunum i najverovatnije ću ga i upisati. Prvenstveno jer on nudi mnogo dobru praksu, a što se tiče učenja, ukoliko se budeš trudio i učio, možeš dosta toga da naučiš 🙂 pozdrav!
Student sam prve godine fakulteta za turizam u Kotoru.Ostala sam u svom gradu i upisala ovaj fakultet jer nisam upala na gradjevini,pa nisam imala izbora.Sto se fakulteta licno tice ima puno nedostatak,dodje se na predavanja,profesor ne dodje,sluzba fakulteta je nikakva…sve to mi je ubilo volju,i za sada se nisam puno pokazala.Medjutim citajuci razne tekstove o turizmu,ukljucujuci i vaš dobila sam,tako reci neku volju.S obzirom na to da se primorje razvija i da zivim u primorskom mjestu ima itekako posla za nas koji zavrsimo ovaj fakultet.Zanima me da li mogu na primjer po zavrsetku osnovnih studija u Kotoru da upisem specijalisticke studije na neki od beogradskih fakulteta,koliko je to pametno ?
Ja sam završio Fakultet za turistički i hotelijerski menadžment na privatnom Univerzitetu Singidunum. Pošto mnogi razmišljaju da ga upišu, pokušaću da vam predstavim taj fakultet na jedan realan i iskren način. Izvinjavam se autoru bloga na ovako opširnom komentaru.
Dakle, prijemni nije skup, i sastoji se od usmenog testiranja sa profesorom na engleskom jeziku. Veoma mali broj studenata ne prođe taj intervju. Jedna godina na fakultetu košta 1800e, s tim što ako želiš da uplatiš celu školarinu za jednu godinu, onda plaćaš 1500e. Školarina može da se plaća u ratama, i veoma umeju da budu predusretljivi kada je u pitanju kašnjenje sa uplatama. Dakle, upis se plaća oko 180e, i ostalo na mesečne rate koje iznose oko 160e. Prijava ispita se plaća 5e. Obnova godine se plaća oko 900e, odnosno polovina prve školarine. Moguće su i subvencije na školarinu.
Na fakultetu imate u opciji osam stranih jezika, što je fenomenalno! Engleski je obavezan, i još jedan izborni strani jezik. Ako želite da učite tri, ili pak četiri jezika (ja sam učio tri + jedan privatno), svaki dodatni se naplaćuje oko 180e. Najveća investicija u znanje se vrši kroz učenje stranih jezika, tako da je ova mogućnost idealna za sve one koji već na početku žele da se izdvoje iz grupe sa progresivnim ulaganjem u sebe.
Tokom studiranja, fakultet nudi razne programe i kurseve usavršavanja, tako da te četiri godine – ako ste ambiciozni i imate dovoljno sredstava – možete da pretvorite te osnovne studije u jednu naprednu formu znanja. Iskoristite najbolje od fakulteta! Ja sam se vodio tim stavom, i uvek su mi bile smešne predrasude drugih studenata, kada se započne tema o privatnim fakultetima. Sve je to stvar individualnog sistema vrednosti i percepcije.
Pošto ˝turizmologija˝ nije definisana kao samostalna nauka, na fakultetu se uče predmeti iz drugih naučnih disciplina, kao što je ekonomija. Čini mi se da se sada po završetku studiranja dobija zvanje ekonomiste, ali bićete daleko od pravih ekonomista.
Praksa je dobro organizovana, i održava se u trećoj i četvrtoj godini. U zavisnosti od smera za koji se odlučite, moći ćete da iskusite radnu atmosferu na polsovima recepcije, bar departmenta pa čak i marketing sektora u nekom od poznatih hotela u Beogradu, kao što su Hyatt Regency, Tulip Inn itd. To je idealno za sve studente koji nemaju radno iskustvo u tim delatnostima.
Kolokvijumi se uglavnom polažu elektronski (putem računara), i pismeno. Ispiti se polažu usmeno i elektronski. Rokovi za polaganje zaostalih kolokvijuma i ispita traju bukvalno do upisa u narednu godinu, što savršeno odgovara lenjim i nezainteresovanim studentima.
Sistem rada studentske službe i princip konsultacija sa profesroima su na veoma visokom nivou, kao i izuzetno pregledan i dobro organizovan sajt fakulteta.
Studenti su takođe dobro organizovani, i putem grupa na fejsbuku se možete informisati o ispitima i propuštenim predavanjima, kao i da nabavite potrebne skripte za predstojeće kolokvijume i ispite. Ja , lično, uvek sam učio iz knjige, jer nijedna skripta ne može da zameni informacije i znanje koje stičete kroz učenje iz knjige. Učite iz knjige!!! – a skripte koristite kao podsetnik dok se vozite gradskim prevozom.
Kada je reč o knjigama, svake godine ih dobijate od fakulteta. I mogu slobodno da kažem da su to veoma kvalitetne knjige koj će vam sigurno zatrebati još nekoliko puta u životu. Pored domaćih autora, koji su uglavnom i predavači na fakultetu, uči se i iz udžbenika stranih autora, koji su deo stranih nastavnih programa.
Fakultet ima dva objekta. Jedan (stari) se nalazi u Danijelovoj ulici, gde ćete pohađati prvu i četvrtu godinu. Drugi (novi objekat za studente druge i treće godine) nalazi se nedaleko od starog, u Kumodraškoj ulici. Objekti su moderno opremljeni, a pogotovo onaj u Kumodraškoj koji je građen po principu ˝pametne zgrade˝ i poseduje najsavremeniji dizajn i opremu. Jedina mana je udaljenost lokacije.
Postoje i loše deksripcije ovog fakulteta, koje se čak mogu naslutiti iz teksta, ali ne bih preterano pisao o tome, prvenstveno zbog toga što sam tamo diplomirao, i što se ne kajem zbog toga. Naravno da postoje profesori koji će vas nervirati i čija ćete predavanja prezirati, kao i oni čija ćete obožavati. Imaćete asistente u zanosu koji će biti strožiji i od samih profesora, a imaćete i one koji će vam konstantno izlaziti u susret i pomagati. Biće tu dosta zanimljivih predavanja, i onih dosadnih. Većinu kolega nećete podnositi, jer su došli na fakultet – tek onako, da steknu diplomu. Za mnoge ćete se čuditi kako su uopšte završili i srednju školu. Mnogi neće ni dolaziti na predavanja, i nekako će se provlačiti na kolokvijumima i ispitima, učeći iz skripti, i viđaćete ih do trenutka kada budete dobijali diplomu.
Iskoristite najbolje od fakulteta! Neka se te kolege počešu po glavi kada završe fakultet i opet budu jedno veliko ništa. Neka se studenti sa ostalih fakulteta zagrcnu kada pokušaju da vam se podsmehnu jer ste sa privatnog fakulteta, a vi im kažete da ste četiri godine na svom smeru učili japanski i francuski, da imate diplomu iz IELTS-a i završena dva IT kursa. Sve je do vas! Ako želite da studirate turizam i hotelijerstvo u Beogradu, Singidunum je najbolji izbor!
Studenti iz Crne Gore, koji se odluče za studiranje u Beogradu, savetujem da u roku daju sve ispite, i da se preko leta posvete poslovima na primorju. Makar do treće godine, jer ćete onda imati praksu. Iskoristite svaku priliku da uložite u sebe. Oni, koji studiraju u Crnoj Gori, nakon osnovnih studija možete upisati master na nekom od srodnih beogradskih fakulteta, potrebno je da imate dovoljan broj ESPB bodova (čini mi se 240), kao i da polažete razliku ispita, u zavosnosti od fakulteta.
Toliko od mene.
Nadam se da će budući brucoši imati makar malo koristi od mog teksta.
Srećno sa studiranjem.
mene zanima tims u novom sadu, jel neko ima više informacija o ovom fakultetu
Pozdrav! Nakon pazljivog citanja veoma poucnog clanka odlucila sam da i ja potrazim savjet od ljudi koji imaju iskustva u oblasti turizma.
Zovem se Sandra, zavrsavam 4. godinu srednje skole (smjer turisticki tehnicar) u Derventi (BiH). Odlican sam ucenik. Ubrzo zavrsavam ovu cetvrtu godinu obrazovanja i znam da se blizi odluka sta upisati dalje. Volim ovu skolu u koju idem. Mislim da je zanimljiva, veoma poucna, te da svaki dan mozete nauciti nesto novo, nesto korisno i veoma interesantno prije svega. Nisam jos odlucila sta cu upisati. Tesko mi je odluciti se jer prije svega vazno je pomenuti da zivim u gradu u kome ima samo jedan fakultet i to je privatni fakultet. Medjutim , i taj jedan jedini fakultet nema veze sa turizmom. Razmisljala sam sta da upisem. Svakako ce to biti nesto u drugom gradu i zato sam spremna otici od kuce pa makar i u drugu drzavu i upisati nesto sto me interesuje. U Bosni i Hercegovini ima turisticki fakultet u gradu Trebinju, ali on nije bas pametan izbor. Zato sam razmisljala da upisem fak. u Novom Sadu. E sad, ono sto mene zanima je koji drzavni fak. je najbolji izbor i koliko otprilike kostaju studije ? Voljela bi da cujem savjete drugih ljudi. Ne znam da li mi se isplati studiranje u Novom Sadu jer je daleko a mozda i preskupo 🙂 a ne znam ni koje mi mogucnosti otvara posle zavrsetka skolovanja .
Unaprijed zahvalna. 🙂
Odlican tekst! Studiranje turizma se isplati kao i svako drugo studiranje – ako je covek spreman da ulaze u sebe i kroz druge stvari, da se usavrsava i nakon diplome, i da ne ocekuje da mu bilo sta padne s neba, nego je spreman na rad.
Jos mi nismo ni poceli da se bavimo ozbiljnim turizmom, zavrsiti studije nije referenca da ce neko od nas postati dobar u turizmu, drzava mora da stvori uslove i novac kako bi se ova delatnost razvila kod nas.
Završih Ugostiteljsko – turističku školu ( smer turistički tehničar), trenutno sam brucoš na Singidunumu (Fakultet za turistički i hotelijerski menadžment). Naleteh slučajno na ovaj tekst i nažalost priznajem da je apsolutno tačan. Bio sam u zabludama da ću da proputujem ceo svet i sličnim u osnovnoj školi. Međutim, nije mi bilo potrebno mnogo vremena da sve navedeno u tekstu shvatim – shvatio sam koliko je sati negde u drugoj ili trećoj godini srednje škole. Razlog zbog kog sam se odlučio da nastavim da se zamlaćujem sa turizmom je upravo njegova povezanost sa ekonomijom i svim disciplinama koje ona obuhvata, kako bih lako završio pomenuti fakultet, stekao bazična znanja iz oblasti marketinga kome se na njemu posvećuje izuzetna pažnja (na faksu se izučavaju čak tri predmeta vezana za marketing) i kasnije upisao master program “marketing i trgovina“. Praksa u srednjoj se sastojala iz toga da nas pošalju u neku agenciju ili hotel u kojima smo otvarali vrata, usitnjavali novac po menjačnicama, kupovali doručak i stajali / sedeli kao kipovi. Pretpostavljam da će praksa na ovom faksu biti ozbiljnija kako bih kasnije bio kompetentan i za rad u turističkoj privredi, kao sekundarna opcija s obzirom da mi je marketing primarna. Razlog zbog kog nisam upisao marketing na osnovnim studijama jeste veliki broj onih nepotrebnih, suvoparnih i bubačkih ekonomskih predmeta koji su na FTHM-u svedeni na minimum. Iskreno se nadam da odluke koje sam doneo nisu pogrešne i da ću kombinacijom ove dve discipline naći pristojan posao.
Odlican tekst!
Zavrsavam srednju skolu,pokusavam da odlucim sta dalje…Posto se u tekstu pominje kako se ne moze lako naci zaposlenje u Srbiji,htela sam da pitam da li je moguce da se sa zavrsenim fakultetom,smer turizmologija,zaposlim u nekoj stranom zemlji?
Ema,ako mene pitas ne upisuj turizmologiju 😉 kazem iz licnog iskustva
Cerkica zeli da upise u Vrnjackoj Banji da li je to pametno. Pricamo o Hotelijerstvu i Turizmu
[…] Za bolje razumevanje ovog teksta preporučujem da, ako već niste, obavezno pročitate i tekst tome šta je turizmologija, kao i tekst o isplativosti studiranja turizma. […]
Svima koji zele da studiraju turizam toplo ga preporucujem, jer kada zavrsite ono sto zelite sami cete prepoznati na kojim stvarima nakon faksa trebalo bi da poradite. Nakon zavrsenog PMF u NS na smeru turizmologija, zavrsila sam Amadeus kurs i odmah dobila posao, posle toga upisala sam i kurs za turistickog vodica i polozila ga, proputovala sam veci deo sveta i evo sada zivim u Australiji gde mi je diploma priznata i ponovo ucim, ne slusajte one koji stoje u mestu, vredno ucite i radite i sledite svoj put! Srecno, buduci turizmolozi!
studiram hotelijerstvo i turizam u vrnjackoj banji, ljudi da vam kazem to je gubljenje vremena, turizam je mrtva stvar u srbiji, kao i sve ostalo.
Posle citanja ovog teksta, ja sam u velikoj zabludi. Zavrsavam srednju ekonomsku skolu i nisam imala ideju sta da nastavim dalje. Moja konacna odluka bila je turizmologija! Ali ocigledno se nisam dovoljno informisala o ovom smeru… Jer sam mislila da posle fakulteta mogu dobiti posao menadzera nekog hotela, restorana ili nesto slicno, sto mi je oduvek bila zelja… Sada vidim da je to prosto nemoguce, zamolila bih samo ako neko moze da mi da savet vezano za dalje skolovanje, i usmeri na fakultet koji pruza vise, a da je slican mojoj struci… Hvala unapred! 🙂
Pozdrav 🙂
Studiram na Ekonomskom fakultetu, Univerziteta u BG. Smer koji bas nista zajednicko nema sa turizmom i ugostiteljstvom. Mene konkretno zanima, koliko je moguce u toj praksi (gde zaista ucimo) moguce iskoristiti znanja iz organizacije i primeniti ga u ugostiteljstvo kao recimo menadzer nekog hotela?
Hvala Vam unapred na odgovoru.
Pozdrav!
Upisala sam Ekonomski fakultet u Beogradu zbog smera Turizam i hotelijerstvo. Međutim, to ću izučavati tek na trećoj godini. Razmišljala sam o prelasku na Visoku turističku školu. Volela bih da čujem Vaše mišljenje o tom potezu.
Hvala!
Pozdrav 🙂
Jel mozete da mi kazete koji fakultet je potreban za posao turistickog inspektora? Hvala unapred.
Sjajn tekst!!! Otvara oči 🙂
Reci/te mi, kakvo je stanje u Evropi sa priznavanjem naših diploma (i sa državnih i sa privatnih fakulteta)? Da li ima neko iskustva ili znate nekog da ima iskustva u radu u Evropi u ovoj oblasti/ovim oblastima – turizam i hotelijerstvo.
Hvala!
Ucenica sam cetvrte godine Ugostiteljsko-turisticke skole u Vrnjackoj Banji. Naime, odlicna sam ucenica i zeljna sam napredovanja, ucenja i usavrsavanja. Prevashodno sam htela da upisem Geografski fakultet, naravno smer turizmologija, ali onda sam shvatila da ja necu imati ni dan prakse na tom fakultetu. Sada sam u totalnoj yabuni sta upisati. Razmisljala sam i o Visokoj hotelijerskoj zbog silne prakse, kako u zemlji, tako i u inostranstvu, ali su mi vecina poznanika koji pohadjaju tu skolu rekli da je to promasaj. Ocajnicki mi treba neki strucan, konkretan savet, jer sam u totalnoj zabuni. Februar je i vec treba poceti sa pripremama, a ja ne znam sta spremati.
Hvala unapred.
tekst je josh uvek aktuelan, sve vazi i posle 3 godine. Ja imam iskustva sa visokom hotelijerskom skolom, nastavnicki kadar je OK, nemam tu previse zamerki ljdui se trude, ali je nastavni materijal totalno iz nekog drugog vremena, sta da rade ljdui moraju to da predaju. KO hoce da bude profesionalac i da moze da radi u inostranstvu mora sam da uci, da nadje materijale na internetu ili svojih kanala.
Mada vazi ona „turisticki radnik se radja“, sli ipak skola je vazna
Slazem se sa vasim misljenjem kolega 99%, a kao koleginica dodala bih par reci. Zavrsila sam VTS u Beogradu (2000te) potom PMF u Novom Sadu (2004te) i iskreno bar u moje vreme nisu mogli ispiti lako da se daju 25% studenata bi davalo godinu, sto govori o tadasnjim kriterijumima. A druga stvar, onaj koji je stvarno spremao-ucio ispite, moze da se pohvali sirokim obimnim obrazovanjem. U kom god drustvu da se nadje svrseni student turizmologije ima o cemu da razgovara, pri tome bude i zanimljiv u drustvu zbog sirokog dijapazona tema u kojima moze da ucestvuje.
Nazalost ne bavim se turizmom, jer me agencije nikada nisu zanimale, vec marketing i menadzment u turizmu koji su danas nedovoljno razvijeni u Srbiji. Nikad se ne zna mozda nekada… do tada cu pratiti ovako zanimljive tekstove.
Postovani, ne osporavam ovo sto ste napisali, u pravu ste, ali ovo vazi za sve profesije u Srbiji, ne samo za turizam. Moje iskreno misljenje je da Vi nekim stavkama „punite glavu“ osobama koje zele da upisu turizam da biste sebi smanjili konkurenciju. To sto neko upisuje turizam jer voli da putuje nije nista ni lose, ni pogresno, to nekim osobama moze samo da bude motivacija za uspeh. Recenica „ovo je jedna od najgorih i najtežih delatnosti za uspeh“ pokazuje da nijednu oblast osim turizma niste ucili ili proucavali, pa Vam je ona najteza. Pozdrav.
Poštovani ,Student sam završne treće godine na Visokoj Poslovnoj Školi Strukovnih Studija Blace, pa bih želeo da vas pitam. [ta mislite da li nastaviti školovanje, da li ići dalje ili ne i šta upisati ako bih išao dalje da studiram. Hvala unapred.
Postovani,
tekst koji ste napisali procitali smo sinu danas.
S obzirom da je zavrsio osnovnu skolu i u toku je upis u srednju skolu, a on zeli da upise srednju turisticku, skolu ovaj tekst nam je dobrodosao,jer se poklapa s nasim misljenjem. Ono sto zelimo da mu sugerisemo da upise je kulinarski tehnicar.. Zanima nas Vase vidjenje tog pozivo, jer smatramo da kao neko ko je u srodnoj delatnosti moze da nas posavetuje. Unapred hvala
Sad bih se ja raspisala, ali bicu kratka. 🙂 Najprije da vas za ovaj tekst pohvalim, odlican je. A onda mi treba savjet, nestrpljivo ocekujem vas odgovor. Zavrsila sam treci razred gimnazije. Planiram upisati turisticki menadzment i hotelijerstvo u Baru(iz CG sam) pa se pitam gdje bih ja mogla raditi tj. sta nakon tog zavrsenog fakulteta?
Vas tekst je, moram priznati, pomalo porazavajuci za studente zavrsnih godina fakulteta i visokih skola za turizam, mada u potpunosti realan i zbog toga bih Vas zamolila za savet… Kao student treca godine na VPTS Uzice, svakako odsek turizam, zanima me sta biste mi preporucili po pitanju nastavka obrazovanja. Interesovali su me primorski fakulteti ali za sada u pretrazi nisam stekla bolji utisak u odnosu na Beograd ili Novi Sad, iako sam ocekivala da je to zbog njihove pozicije na nekom visem nivou.
Tekst je dobar, a ja sam igrom slucaja naisla na njega trazeci sajtove na koje bih mogla da stavim oglas za posao – u turistickoj agenciji u Kanadi.
Naime, potrebni su nam radnici kojima smo voljni da zavrsimo radne dozvole, sa znanjem tecnog engeskog i bar 3-5 godina rada na Amadeusu.
Da li neko moze da me uputi na neki sajt gde bi ovakav oglas imao odziv?
Turizam na Singidunumu – najveća prevara.
Interesuje me kakva je perspektiva nakon upisa i zavrsetka gastronomije? (fakultet PMF u Novom Sadu) Gastronomija je usko vezana za turizam i hotelijerstvo tako da sam našla za shodno da Vam pišem, iako nije pomenuta u članku. Nemam baš jasan uvid u predmet proučavanja i kasnijeg posla i zapošljavanja, ali me je strah da i ovo što znam jeste zabluda. Molim Vas da mi iskreno i direktno odgovorite! Učenica sam 3. godine gimnazije i ne znam šta bih studirala, a gastronomija mi deluje kao zanimljivo, plodno i perspektivno tlo za buducu karijeru. Možete li me uputiti na neki članak ili preporučiti dodatnu literaturu kako bih se što bolje informisala? Unapred Vam hvala!
[…] pre četiri godine sam napisao tekst o studiranju turizma koji je i danas veoma čitan, a u kojem sam istakao neke prednosti i mane studiranja turizma i […]
Da li bi mi pojasnili sta je zdravstveni turizam i koliko je pametno upisati isti ? Imam 24 casa da se odlucim molim za savet.
[…] četiri godine kolega Milan Stojković na svom blogu objavio je jedan zanimljiv članak naslovljen “Da li se studiranje turizma isplati i kako odabrati fakultet?”, i moja je preporuka ukoliko želite studirati turizam da ga pročitate. Taj članak me potakao da […]
Ja sam trenutno u Ugostiteljko-turistickoj skoli u Beogradu, planirala sam Visu da upisem na Novom Beogradu. Ali ne znam sta bih posle vise? Koji kadar se ispati raditi?
Izvinite a sta mislite o Visokoj Hotelijerskoj skoli kao opciji za studiranje?
Ja bih da pitam da li samo turizam ima kao opcija za fakultet nakon zavrsene srednje turisticke? Upisala bih cerku u srednju turisticku samo zbog Nemackog jezika, jer bi to da studira, ali ne znam da li to moze tako. Hvala ko odgovori.
Da mi je ovaj tekst bio pre četiri godine nikada ne bih upisala ovaj fakultet ovde gde sam sada jer i pored mog truda i rada i želje da sve ovo što ste napisali sproveden u delo moraću, izgleda, pred kraj studija da se ispišem sa ovog fakulteta i upišem drugi. Moj savet, DRŽAVNI FAKULTET SAMO BEOGRAD I NOVI SAD.