Turizam i Putovanja Travel blog - Turizam, putovanja, destinacije... 2023-10-23T20:27:49Z https://www.turizamiputovanja.com/feed/atom/ TiP Redakcija https://www.turizamiputovanja.com <![CDATA[Zanzibar – detaljan vodič za putovanje na ’’Ostrvo začina’’]]> https://www.turizamiputovanja.com/?p=11530 2021-11-06T23:22:25Z 2021-10-27T21:10:51Z Vekovima unazad, Zanzibar je bio sedište trgovaca začina i neumornih lovaca na ribu i krupne…

The post Zanzibar – detaljan vodič za putovanje na ’’Ostrvo začina’’ appeared first on Turizam i Putovanja.

]]>
Vekovima unazad, Zanzibar je bio sedište trgovaca začina i neumornih lovaca na ribu i krupne divljači. Međutim, talas izgradnje velelepnih hotela, učinio je ovo ostrvo jednom od omiljenih egzotičnih destinacija među turistima širom sveta!

Zanzibar - putovanje, hoteli, plaže, slike, izleti

Zanzibar – geografski položaj, stanovništvo i jezik

Zanzibar u prevodu sa arapskog jezika znači ostrvo crnaca. Ovaj tropski raj je sastavni deo kopnene Tanzanije, smešten na istočnoj obali Afrike, a zapljuskuju ga vode Indijskog okeana. Prostire se na površini od 2461 km2, a broji oko 1 300 000 stanovnika, većinom Bantu crnaca, Arapa i Indusa.

Kada je u pitanju veroispovest, 98% stanovništva su muslimani. Stoga je potrebno voditi računa o oblačenju prilikom posete nekih kulturnih centara i znamenitosti, kao i konzumiranju alkohola u javnosti, naročito za vreme njihovih praznika. Zvaničan jezik ovog koralnog ostrva je Svahili, ali ne brinite, meštani odlično znaju i engleski.

Glavni grad se takođe zove Zanzibar, nalazi se na zapadnoj strani ostrva, a deli se na dva dela: stari deo, takozvani Kameni gradStone Town i novi deo Ng’ambo što u prevodu znači Druga strana.

Zanzibar – korisne informacije i saveti

Viza

Za Zanzibar će vam biti potrebna viza, koja se vrlo lako dobija uz popunjeni obrazac i plaćeni iznos od oko 50$ na njihovom aerodromu. Pored ličnih podataka iz pasoša, neophodno je da navedete broj planiranih dana posete i smeštaj u kom ćete boraviti. Na kraju vam uzimaju otiske prstiju, dobijate pečat i vaše letovanje u ovom prelepoj zemlji može da počne.

Vakcine

Pošto putujete direktno iz Evrope do Zanzibara, vakcine trenutno nisu obavezne. Kako bi bili sigurni, najmanje mesec dana pred polazak se detaljnije raspitajte u agenciji i kod lekara u Beogradu na Institutu Batut, Gradskom zavodu za zdravlje i Klinici za infektivne bolesti. Ako već imate žuti karton kao međunarodnu potvrdu o vakcinaciji  koji važi punih deset godina, možete ga poneti sa sobom za svaki slučaj.

Kada je u pitanju malarija šanse za dobijanje iste su minimalne ili gotovo nikakve, ali uvek možete pitati lekara da vam predloži ili prepiše neke lekove/preparate za prevenciju, naročito ako putujete sa decom. Skoro svi hoteli svakodnevno zaprašuju svoje prostorije protiv komaraca.

zanzibar putovanje

Koja Valuta Se Koristi U Zanzibaru?

Zvanična valuta u Zanzibaru je tanzanijski šiling, ali skoro svuda možete plaćati u dolarima, negde čak u evrima. Ako niste uplatili all inclusive uslugu i planirate da posećujete restorane, prodavnice i pijace, predlažemo vam da nađete tamo pouzdanu menjačnicu i kupite šilinge. Ovo će vam znatno olakšati odmor, a proći ćete povoljnije. Lokalci, slično kao u Turskoj vole da se cenkaju, pa iskoristite svoje veštine prilikom kupovine namirnica, začina ili suvenira.

Struja u Zanzibaru je ponekad veoma slaba i može se desiti da na mnogim mestima nema signala, ali u hotelima se ovo gotovo nikad ne dešava. Ukoliko ste u mogućnosti, ponesite adapter za struju sa tri rupe zbog punjenja vaših mobilnih telefona – UK utičnica.

Voda sa česme nije dobra za piće, obavezno kupujte flaširanu!!!

Kako stići do Zanzibara?

Od Srbije do Zanzibara vas deli oko 5980km. Najbrže vreme za koje možete stići je malo više od 16h, a najduže oko 25h. Naravno, ovo zavisi od odabira avio kompanije, presedanja i čekanja na aerodromima. Naše agencije najčešće u svojoj ponudi imaju letove jedne poznate turske kompanije, preko Istanbula.

Svoje putovanje možete i sami organizovati na primer preko Fly Dubai-a ili Qatar airways sa pronalaženjem željenog smeštaja na bookingu ili sličnom sajtu. Prosečna cena karte u oba pravca se najčešće kreće oko 800e-1000e, ali uvek možete proći znatno jeftinije prateći aktuelne ponude i rezervisanjem mesecima unapred.

Aerodrom u Zanzibaru se zove Abeid Amani Karume, smešten na ostrvu Unguja i udaljen 5-6km od glavnog grada. Ukoliko putujete posredstvom neke agencije, transfer do hotela je skoro uvek organizovan i uključen u cenu ponude. Ako nemate prevoz do smeštaja, možete uzeti taxi, a vožnja nije baš jeftina i iznosi najmanje 50$.

Klima u Zanzibaru i kada je najbolje vreme za putovanje?

Temperatura u Zanzibaru se gotovo nikada ne spušta ispod 22° C tokom cele godine, a najvišu od oko 32°C dostiže u januaru i februaru.Suva sezona traje od kraja decembra do februara, a zatim od juna do oktobra. I u ovom periodu može da dođe do nevremena i kiše, ali je to retko i kratkog daha. Tokom kišnih meseci, na ostrvu nema mnogo turista, a aranžmani su znatno povoljniji.

najlepše plaže zanzibar

Zanzibar – smeštaj, hoteli

Kada prvi put zakoračite na ovo ostrvo, shvatićete zašto ga pored svih ostalih epiteta, nazivaju još i ostrvom kontrasta. Zanzibar je spoj glamura, sjaja i luksuza velelepnih hotela i restorana, napravljenih da očaraju turiste, sa jedne strane i skromnih kućica i života lokalnog stanovništva, sa druge strane.

U širokom spektru smeštajnih kapaciteta, pored skupih hotela sa pet zvezdica, postoje jeftinije varijante u vidu brojnih bungalova na plaži, velikih hostela i pansiona. Ukoliko sami organizujete svoje putovanje i tražite povoljniju smeštajnu jedinicu, obratite pažnju da li ona poseduje privatno kupatilo, klima uređaj i slično. Sređeni i organizovani kampovi u Zanzibaru ne postoje.

Hrana i čuveni začini Zanzibara

Kada je jedno ostrvo svetski čuveno po začinima, čiji sveži miris možete osetiti u svakom kutku, bilo da odmarate na plaži ili šetate ulicama, onda je zaista suvišno pričati o ukusu hrane sa ovog tropskog raja.

Pijaca začina

Nemojte propustiti priliku da pazarite na njihovoj pijaci začina kojom su oduševljeni turisti širom sveta. Neki od najpoznatijih su karanfilčić, limunska trava, biber, cimet, vanila, kakao i mnogi drugi…Uz kupljeni začin, dobićete niz saveta i informacija o lekovitosti istog od beskrajno simpatičnih i ljubaznih prodavaca.

pijaca začina stone town zanzibar

Specijalitete koje ćete probati na Zanzibaru su mešavina uglavnom meksičke, kineske i arapske kuhinje.

Za užinu ili doručak možete da uživate u sočnim i egzotičnim ukusima voćnih plodova kao što su kokos, papaja, mango, ananas, zelene banane i mnogi drugi. Ovde imate priliku da probate i durian, voće poznato po svom ne tako lepom mirisu, ali mnogi kažu da je ukusno i obiluje vitaminima.

Najbolje je konzumirati voće sa korom, koju naravno skinete, ali ako je bez nje, operite plod dobro flaširanom vodom.

pijaca voće zanzibar

Cene obroka

Kada su u pitanju ručak i večera, restorani u sklopu ili pored hotela su skuplji u odnosu na ostale. U mnogim jelima dominira svima poznata mešavina začina – kari. Porcija rižota sa morskim plodovima ili ribe/mesa sa grilovanim povrćem košta najmanje 10$.

Chapatti  je njihova vrsta hleba, koji je isečen na trouglaste kriške i košta oko 1$. Zanzibar pizza je najpopularnija u glavnom gradu, ali je možete naći svuda. Mishkaki je specijalitet idealan za ljubitelje začinjenih i ljutih jela, spremljen slično kao naši ražnjići. Sve u svemu, izbor je veliki i raznolik, a svako može pronaći nešto po svom ukusu.

Prevozna sredstva – kako da što bolje upoznate ostrvo

Na Zanzibaru, kao i svuda možete naći taxi na svakom koraku, ali je ova opcija najskuplja i potrebno je da dogovorite okvirnu cenu unapred, kako vas ne bi prevarili. Takođe, postoji veći broj agencija za rentiranje vozila i cene na dnevnom nivou se kreću oko 30$-50$.

U svom hotelu se obavezno raspitajte da li imaju takozvani turistički kombi za vožnju po ostrvu jer je znatno povoljniji od prethodna dva sredstva.

Dala Dala – vožnja sa meštanima Zanzibara

Međutim, ako se niste vozili čuvenim kamionom Dala-Dala makar jednom tokom vašeg putovanja, kao da niste ni bili na Zanzibaru. Možda je najsporiji oblik transporta na ostrvu, ali definitivno najzanimljiviji svim turistima.

Kamion pun lokalaca koji neretko vise i sa spoljne strane vozila predstavlja pravu avanturu i iskustvo koje ćete svima prepričavati. Pre ulaska se raspitajte u kom pravcu i dokle ide, a vožnja do poslednje stanice iznosi samo 1$.

dala dala taxi zanzibar

Dala-dala, prevoz na Zanzibaru

Šta sve posetiti na Zanzibaru?

Stone Town

Glavni grad je razvijen na istočnoj obali ostrva, takođe poznat pod imenom Mij Mkongwe, što u prevodu sa Svahili jezika znači Stari grad. Proglašen je 2000.godine UNESCO-vom svetskom baštinom, zbog bogatog kulturnog sadržaja i veličanstvene arhitekture sa arapskim, persijskim, indijskim i evropskim elementima.

Ovaj grad predstavlja neverovatnu mešavinu urbanih građevina sa starim duhom, tradicijom i istorijskim spomenicima njegovih brojnih vladara tokom prethodnih vekova.

Muzeji – Sultanova palata i Kuća Čuda

Prvo što ćete ugledati je nekadašnja Sultanova palata, koja je pretvorena u muzej (Palace Museum) i predstavlja idealnu polaznu tačku o upoznavanju istorije Zanzibara, starosti samog ostrva i bogatog uticaja različitih kultura. Karta za ulaz u muzej iznosi oko 3$-4$.

sultanova palata zanzibar

Sultanova palata u Stone Town, Zanzibar

Kuća čuda se nalazi na obali i definitivno predstavlja jednu od najznačajnijih i najpoznatijih znamenitosti ovog grada. U to vreme je bila najveća građevina i prva koja je posedovala lift. Nekada palata, a danas deo Svahili muzeja koji možete svakodnevno posetiti za samo 2$-3$.

U neposrednoj blizini se nalazi Stara tvrđava čije zidine kriju bolnu istoriju. Nekada su tu boravili robovi, pre nego što budu prodati, a danas se na ovom mestu održavaju kulturne i muzičke manifestacije.

U okolini je i veliko šetalište sa brojnim marketima sveže ribe, začina i autentičnih suvenira, a mnogi od njih rade i do kasnih večernjih sati. Izgubite se u lavirintu uskih ulica u kojima tmurne boje građevina razbija šarenilo voća, slika, suvenira ali i odeće lokalaca!

ulice stone town zanzibar

Ulični prodavci u Stone Town, Zanzibar

stone town zanzibar

Obavezno posetite Darajani market, Forodoni garden, Anglikansku katedralu pored koje se nalazi muzej i spomenik izgrađen u čast robovima, zatim kuću čuvenog Fredija Merkjurija koji je ovde rođen. Garantujemo vam, zaljubićete se u ovaj grad!

spomenik robovima zanzibar

Spomenik posvećen robovima, Stone Town, Zanzibar

Izleti Zanzibar

Moramo da napomenemo, da je najbolje da vaše izlete ne rezervišete online, preko agencije ili u hotelu, nego direktno od lokalaca, jer ćete proći znatno jeftinije.

Prison Island – ostrvo džinovskih kornjača

Ovo ostrvo je prvobitno bilo stanište robova koji su radili u blizini, a kasnije se našao u vlasništvu britanskog ministra koji je hteo od njega da napravi zatvor, pa je tako i dobio ime. Nalazi se na samo 6km udaljenosti od Stone Towna i izlet košta oko 20$.

Danas je to dom Aldabra džinovskih kornjača koje možete da hranite, mazite i slikate se sa njima. Početkom 20.veka ih je guverner Sejšela poklonio Zanzibaru, a mnoge od njih imaju dugi životni vek, čak i do dvesta godina.

ostrvo kornjača zanzibar

Prison Island – ostrvo džinovskih kornjača, Zanzibar

Jozani šuma

Mnogi meštani Zanzibara je smatraju čudom i prirodnom apotekom, zbog bogate vegetacije i raznih lekovitih vrsta biljaka koje ovde rastu. Međutim, najviše je specifična po posebnoj, endemskoj vrsti crvenih majmuna koji samo u ovoj šumi mogu da se nađu i apsolutno nigde više u svetu.

Majmuni nisu baš pitomi kao kornjače, neretko i ugrizu turiste, pa zato budite pažljivi sa njima. Ulaz košta oko 10$.

Plivanje sa Delfinima

Savetujemo vam ovaj izlet organizujete isti dan, nakon ili pre posete Jozani šume. Prvo vas očekuje vožnja do sela Kizimkazi, na jugu Zanzibara, a zatim plovidba čamcima do mesta gde ćete se u otvorenom okeanu kupati sa jatom ovih umiljatih životinja. Cena ove ture je oko 40$-50$ po osobi.

najbolje plaze zanzibar nungwi

Posetite Sela na Severu i Istoku Zanzibara

Kako biste što bolje upoznali Zanzibar, pobegnite od hotela, restorana i turista i družite se sa lokalcima u ovim ribarskim selima. Meštani su neverovatno ljubazni, dočekaće vas nasmejani i ispričati sve o njihovom svakodnevnom životu, običajima, kulturi i detaljno vas provesti kroz komšiluk. Uvek možete da im ostavite koji dolar ili neku sitnicu kao poklon.

Najlepše Plaže na Zanzibaru

Nungwi  plaža se nalazi na severu Zanzibara i ovde su idealni uslovi za kupanje jer skoro da nema plime, oseke i jakog vetra. U njenoj blizini se nalazi još i Kendwa plaža. S obzirom da je Zanzibar koralno ostrvo, pored uživanja na belom pesku i kupanja u tirkiznim vodama, idealno je i za ljubitelje ronjenja i istraživanje dubina Indijskog okeana. Jedina, ali stvarno jedina mana ovih plaža je velika gužva.

Jambiani plaža se nalazi na istoku, gde na skoro svim plažama dolazi do česte smene plime i oseke, ali i jakog vetra, što mnogim turistima ne odgovara. Ali ako želite da pobegnete od gužve i buke, uživate u hladu stabla kokosa uz zvuke okeana, plaže na istoku su savršeno mesto za vas.

Paje je još jedna od prelepih plaža istočnog dela ostrva. Apsolutno je nemoguće odlučiti se koja je najlepša. Ali jedno je sigurno, svaka predstavlja pravi mali raj na zemlji, a lepota belog peska, tirkizne vode, kokosovih palmi i romantičnih zalazaka sunca ih čine mestom kao sa razglednice!

Paje važi za jednu od mirnijih plaža, idealnom za vodene sportove. Ovde nećete sresti veliki broj lokalaca, a može se naći dosta povoljan smeštaj kao i restorani.

najlepse plaze na zanzibaru

Nungwi plaza, Zanzibar

Restoran The Rock – plaža Pingwe

Verovatno ste nebrojeno puta do sada videli sliku ovog restorana na nekim od društvenih mreža. Iako je relativno skoro izgrađen, definitivno predstavlja najprepoznatljivu atrakciju Zanzibara. Smešten je u sred vode, na steni kako i sam naziv kaže i to je ono što ga čini specifičnim i interesantnim turistima širom sveta.

Tokom oseke, voda se povuče i do restorana možete stići peške, ali pravu avanturu predstavlja vožnja čamcem za vreme plime. Cene hrane i pića su ovde znatno više, ručak za dve osobe će vas koštati najmanje 100$, a potrebna je i rezervacija par dana unapred. Na ovoj plaži će vas dočekati mnoštvo lokalne dece čija nasmejana lica možete dodatno usrećiti ako im poklonite malo pažnje ili neki slatkiš.

restoran the rock na zanzibaru

Čuveni restoran The Rock, Zanzibar

Putovanje na Zanzibar je mnogo više od odmora, a to ćete shvatiti već prvog dana kada vas fascinira kultura i jednostavnost svakodnevnog života meštana ovog tropskog ostrva.

Ovde se sve radi uz osmeh, polako, polako (pole, pole) i bez brige (hakuna matata)!

Autor teksta: Nevena Maksimović

The post Zanzibar – detaljan vodič za putovanje na ’’Ostrvo začina’’ appeared first on Turizam i Putovanja.

]]>
2
TiP Redakcija https://www.turizamiputovanja.com <![CDATA[Maldivi – letovanje koje ćete pamtiti ceo život!]]> https://www.turizamiputovanja.com/?p=11386 2021-11-06T23:24:16Z 2021-10-27T18:09:38Z Glamurozni hotelski kompleksi, beskrajno duge plaže posute belim peskom i spektakularan podvodni svet, čine Maldive…

The post Maldivi – letovanje koje ćete pamtiti ceo život! appeared first on Turizam i Putovanja.

]]>
Glamurozni hotelski kompleksi, beskrajno duge plaže posute belim peskom i spektakularan podvodni svet, čine Maldive idealnim mestom za vaše putovanje iz snova!

Maldivi – gde se nalaze, korisne informacije

Možda ovo nekima zvuči kao kliše, ali moramo priznati da su Maldivi odavno postali sinonim za luksuz, hedonizam i onu poznatu frazu ‘’raj na zemlji’’. Ova ostrvska država Indijskog okeana je smeštena u Južnoj Aziji, na oko 700km udaljenosti od obale Šri Lanke.

Sastoji se od skoro 1200 malih koralnih ostrva koja su grupisana u 26 maldivskih atola. Svako od ovih ostrva predstavlja pravi egzotični raj, jedinstvene lepote netaknute prirode i bujne tropske vegetacije. Mnoga od njih su pusta i nenaseljena, a na najlepšim su izgrađeni impozantni turistički objekti.

Maldivi broje malo manje od 400.000 stanovnika. Islamske su veroispovesti, a zvaničan jezik ove države je divehi. Meštani su veoma ljubazni i pristupačni i većina njih vrlo dobro zna engleski. Veliki su poštovaoci svoje religije i većina njih živi mirnim životom baveći se turizmom i ribolovom.

Glavni grad Maldiva je Male, koji je smešten na istoimenom ostrvu.

Za putovanje na ovu daleku destinacija vam nije potrebna viza. Zvanična valuta zemlje je maldivska rufija, ali u svim hotelima i restoranima se može placati dolarima.

plaža maldivi

Kada je najbolje posetiti Maldive?

Maldive odlikuje tropska klima, kao i konstantna temperatura od oko 30 stepeni tokom cele godine. Najbolje vreme za posetu ove prelepe zemlje je u periodu takozvanog suvog monsuna, od novembra pa sve do aprila. I tokom ovih meseci može, kao i svuda da ponekad padne kiša, ali je kratkotrajna i priznaćete uz ovaj ambijent i tropsku idilu, može biti romantična.

Međutim, od maja do oktobra su pljuskovi češći i znatno duži zbog vlažnog monsuna. U ovom periodu, aranžmani agencija koje u svojoj ponudi imaju putovanje na Maldive su dosta jeftiniji.

Kako stići do Maldiva?

Verovatno ste već upoznati sa činjenicom da iz naše države ne postoji direktan let do Maldiva. Uglavnom su u ponudi dve najčešće opcije, let sa Etihad Airways i presedanjem u Abu Dabiju i let sa Qatar Airways i u ovom slučaju presedanjem u Dohi. Ako izuzmemo vreme provedeno na aerodromu, na Maldive ćete stići za malo više od 11h ukupno.

Cena povratne karte se naravno razlikuje od avio prevoznika i termina rezervacije, ali možemo reći da okvirno iznosi 800-1000e.Međunarodni aerodrom Maldiva se zove Velana (prethodno Ibrahim Nasir). Smešten je na malom veštačkom ostrvu Hulhulé koji je od glavnog grada i ostrva Male udaljen samo desetak minuta vožnje brodom.

Pre sletanja bićete u prilici da vidite veličanstven pogled na ovu državu, koja iz aviona liči na slagalicu bezbroj plavih laguna i peščanih predela neverovatne lepote.

aerodrom maldivi

Odavde, u zavisnosti vašeg aranžmana krećete organizovanim prevozom do odabranog smeštaja. Do bližih se uglavnom dolazi brzim brodom, a do daljih vas čeka zanimljiva avantura kao što je let hidro avionom. U kabinu ovog prevoznog sredstva može da stane oko 15 putnika, a pilot i kopilot će vas oduševiti svojim nesvakidašnjim stajlingom jer su u većini slučajeva bosonogi, u bermudama i šarenoj letnjoj košulji.

Male – glavni i jedini veliki grad

Male, prestonica Republike Maldiva, pripada takozvanom atolu Kaafu i zahvata celu površinu istoimenog ostrva na kojem je smeštena. Samo ostrvo i grad nisu posebno veliki, ali su jedni od najgušće naseljenih na svetu, jer ovde živi trećina ukupnog stanovništa Maldiva. Kao i svaki glavni grad, Male predstavlja centar trgovinskih aktivnosti i u njemu je smeštena trgovačka pomorska luka.

Većina turista zbog brzo organizovanog prevoza do svog smeštaja i ne stigne da vidi i upozna malo bolje  ovaj grad. Ali ukoliko imate par slobodnih sati obavezno iskoristite priliku da posetite Narodni muzej i ostale kulturne znamenitosti, prošetate uskim ulicama i glavnim trgom, šopingujete u njihovim bazarima ili jednoj od najvećih ribljih pijaca…

Sve ovo će vam biti zanimljivije i slađe uz sočne ukuse njihovog specijaliteta od kokosa i suve banane koje možete kupiti u mnogobrojnim poslastičarnicama.

Takođe, postoje razni izleti iz vašeg hotela do Malea koji se uglavnom organizuju u ranijim jutarnjim časovima. Mada, za detaljnije i tačnije informacije se možete svakodnevno raspitati na recepciji. Do željena lokacije se najčešće dolazi gliserima, pa ovo može biti odlična avantura, ali i način da što bolje upotpunite svoj boravak u ovoj egzotičnoj zemlji.

Maldivi iskustva, saveti, slike, hoteli, plaze

Maldivi su savršen izbor za prave hedoniste!

Ukoliko ste ljubitelji aktivnog odmora, ovo nije idealna destinacija za vas. Međutim, ako vam se već ukaže prilika da otputujete na Maldive, nemojte se dvoumiti ni minut. Tih desetak dana u raju na zemlji, vaše glavne obaveze će biti da se opustite, leškarite na toplom pesku, uživate u kupanju, suncu i  jedinstvenim egzotičnim ukusima.

Napomenućemo da je unos alkohola u zemlju, kao i konzumiranje i kupovina istog van rizorta strogo zabranjeno.

Kako je turizam vodeća privredna delatnost ove ostrvske države, apsolutno sve je podređeno turistima. Od jutra do mraka će se svi truditi da vam ugode i usluže na najbolji mogući način. U svakom od nas se krije jedan mali hedonista, a ako ga do sada niste otkrili, ovo mesto, zajedno sa svojim ljubaznim meštanima će vam sigurno u tome pomoći.

Ipak, uvek možete pronaći način da se zabavite na plaži uz razne sportove na vodi, jogu, aquabik, ples ili duge šetnje po prelepom belom pesku. Ono što je najzanimljivije mnogim posetiocima je definitivno ronjenje zbog neverovatnog podvodnog sveta.

Moramo reći da je na ovoj ostrvskoj državi plivanje sa delfinima odavno prevaziđeno, a ono što predstavlja jedinstveno i nezaboravno iskustvo za sve koji nisu plašljivi je ronjenje i plivanje sa kit-ajkulama.

plivanje sa ajkulama na maldivima

Smeštaj na Maldivima

Turistima su na raspolaganju desetine ostrva na kojima se nalazi po jedan veliki rizort. Svaki od njih je glamurozan i jedinstven na svoj način. U ponudi ćete naći kućice i vile na vodi koje sve ostavljaju bez daha, luksuzne bungalove, ekskluzivne restorane, spa centre i ostale slične objekte…

Kako jedan hotelski kompleks čini jedno ostrvo, za vreme sezonskih meseci i najvećeg broja posetilaca,  na plaži i okolnim bazenima nikada nećete primetiti gužvu. Eventualno, u vreme obroka po restoranima, ali u ostalim delovima dana, imaćete osećaj kao da ste na pustom ostrvu. Pored svih lepota netaknute prirode i naspram toga luksuza koji ostavlja bez reči, ovo je još jedan razlog zašto su Maldivi omiljena destinacija parovima za medeni mesec.

Jedno od najpopulanijih ostrva među našim turistima je Nalaguraidhoo, koji pripada južnom i takozvanom Ari atolu. Ostala najposećenija ostrva pripadaju severnim delovima atola kao što su Vihamanafushi, Horubadhoo, Lankanfinolhu, Bandos i mnogi drugi…

Pored ovih glamuroznih ostrva-rizorta, država je od 2009.godine dozvolila lokalcima da na nekim naseljenim mestima naprave hostele ili izdaju turistima svoje kuće, sobe. Ovakve smeštajne jedinice su znatno povoljnije, a na ovaj način možete bolje da upoznate ovu zemlju i život lokalnog stanovništva.

Popularna ostrva na kojima se nudi smeštaj ovog tipa su Maafushi i nešto lepši po ocenama turista Fulidhoo.

Koje su cene letovanja/putovanja na Maldive?

Kao i za svako mesto, i ovde cena zavisi od mnogih faktora kao što su mesec putovanja, avionske karte, izbor hotela i naravno usluge. Naša preporuka kada su u pitanju daleke destinacije je uvek odabir all inclusive ili polupansion usluge zbog skupih restorana i znatno udaljenih prodavnica ili kioska brze hrane.

Sigurni smo da ste kao i mi pročitali ili čuli podatke o enormnim cenama za samo jedno noćenje u nekim hotelima na Maldivima. Te cene jesu tačne, ali dok ne osvojimo sedmicu u igri na sreću, ovde ćemo vam navesti okvirne cifre najčešćih ostrva koja se nalaze u ponudi naših agencija.

resort maldivi

Cene koje možete očekivati za recimo 7 noćenja na bazi polupansion usluge u hotelu sa četiri zvezdice su od 1400e do 1800e, a za all inclusive je skoro svuda najmanje 1900e. Kada su u pitanju iste usluge, ali hoteli sa većim brojem zvezdica, cene su uvek nekoliko stotina eura veće od prethodno navedenih.

Kao što smo ranije u tekstu naveli, možete proći dosta jeftinije van sezone ili ako rezervišete nekoliko meseci unapred vaše putovanje. Takođe, mnoge turističke agencije daju popust za novopečene mladence i njihov medeni mesec.

Da li ste već posetili Maldive i kakvi su vaši utisci?

Autor teksta: Nevena Maksimović

The post Maldivi – letovanje koje ćete pamtiti ceo život! appeared first on Turizam i Putovanja.

]]>
1
TiP Redakcija https://www.turizamiputovanja.com <![CDATA[Planina Kopaonik – saveti i vodič za Srebrnu planinu]]> https://www.turizamiputovanja.com/?p=11460 2021-11-06T23:23:30Z 2021-10-21T15:55:41Z Ski centar Kopaonik je najveći skijaški centar u Srbiji i ujedno jedna od najpopularnijih turističkih…

The post Planina Kopaonik – saveti i vodič za Srebrnu planinu appeared first on Turizam i Putovanja.

]]>
Ski centar Kopaonik je najveći skijaški centar u Srbiji i ujedno jedna od najpopularnijih turističkih destinacija naše zemlje. Ovaj planinski masiv poznat je i pod nazivom Srebrna planina.

Ukoliko je vaš izbor za zimovanje Kopaonik smeštaj koji zadovoljava sve potrebe turista, prirodne lepote koje oduzimaju dah, odlična hrana i pregršt aktivosti koje ova planina nudi uveriće vas da niste pogrešili.

Iako je skijanje na Kopaoniku ono po čemu je ova planina poznata, i razlog zbog kog ona pre svega važi za zimsku destinaciju, leto na Kopaoniku je takođe odlična ideja. Za vas smo pripremili kompletan vodič za Kopaonik koji sadrži sve bitne informacije, ali i zanimljivosti o ovoj planini, pa saznajte šta vas tamo očekuje.

Gde se nalazi Kopaonik?

Planina Kopaonik je smeštena u južnom delu centralne Srbije, a prostire se u pravcu severozapad – jugoistok, između reka Ibra i Sitnice na zapadu i Laba na jugoistoku. Najveći planinski masiv Srbije je dugačak 82,7 km (od 42º43’36“ do 43º28’01“ severne geografske širine), a širok 63,5 km (od 20º37’09“ do 21º24’02“ istočne geografske dužine). Ne čudi što, kada su u pitanju skijališta Srbije, Kopaonik nema konkurenciju.

Evo kako do Kopaonika…

Kopaonik je udaljen od Beograda 270 km ,  od Kraljeva 100 km , Niša 135 km, a od naše popularne planine Zlatibor, oko 190km. Ako planirate put na Kopaonik, lokacija ne bi trebalo da vas brine, jer se do ove planine lako stiže iz više pravaca.

Možete izabrati putovanje Ibarskom magistralom, od Kraljeva preko Biljanovaca i Jošaničke Banje, i od Kosovske Mitrovice i Raške preko Rudnice. U svoj smeštaj na Kopaoniku možete stići i autoputem, od Pojata preko Kruševca, Brusa i Brzeća.

Od Brzeće, samog podnožja planine Kopaonik su obavezni zimski lanci na vašem vozilu. Ukoliko ih nemate, u ovom mestu ih možete iznajmiti za 2500 din i vratiti po povratku, a ako ih imate, uslužno nameštanje lanaca će vas koštati oko 500 din.

Ulazak u sam Nacionalni park se plaća 150din dnevno i obavezno je odmah naglasiti koliko dana ostajete. Nakon 19h, ulaz je besplatan.

skijalište na Kopaoniku

Kopaonik smeštaj – Veliki izbor za svačiji ukus

Kada je u pitanju Kopaonik, smeštaj koji se nalazi u ponudi je veoma raznovrstan, pa ćete sigurno naći nešto u skladu sa svojim ukusom, budžetom i potrebama. Ukoliko želite potpunu intimu tokom vašeg putovanja na Kopaonik privatni smeštaj je najbolja ideja, a ukoliko želite da vas sve čeka “na gotovo” pravi izbor su brojni hoteli na Kopaoniku.

Kopaonik hoteli: Potpuni ugođaj za posetioce

Kada se pomene odmor i smeštaj na planini Kopaonik, hoteli poznati po komforu i potpunom ugođaju za sve posetioce su obično prva asociacija. Hoteli na Kopaoniku koji su rasprostranjeni su na celoj planini predstavljaju najčešći izbor skijaša, a evo i zašto.

Dnevne aktivnosti za koje su zadužene ski staze na Kopaoniku su izuzetno zabavne, ali takođe i iscrpljujuće, pa mnogo jednostavniju opciju od pripreme večere predstavlja već gotova ukusna hrana koju će za vas spremiti ljubazno osoblje hotela. Još jedna pogodnost koju nudi veliki broj hotela jeste spa & wellness sadržaj. Zar opcija da nakon dana na snegu uskočite u bazen ili se opustite u sauni ne zvuči sjajno?

Osim dela namenjenom opuštanju, hoteli na Kopaoniku obično poseduju i igraonice za decu, prostor namejen sportskom sadržaju, ali i ono što gostima izuzetno znači – skijašnicu i lak pristup stazama.

Hotel Grand Kopaonik

Kao najpoznatiji hotel izdvaja se hotel Grand & Spa Kopaonik koji se nalazi neposredno isped Doline sportova. Osim prelepog pogleda na šumovite padine prekrivene snegom, hotel Grand Kopaonik se može pohvaliti velikom ponudom smeštajnih kapaciteta, među kojima su pored standardnih soba i luksuzni apartmani. Posetiocima je dostupan i wellness centar, kao i đakuzi i bazen na otvorenom. Iako važi za najpoznatiji, hotel Grand Kopaonik nije jedini hotel na Kopaoniku koji poseduje atraktivan sadržaj za svoje posetioce.

Hotel Putnik Kopaonik

Hotel Putnik je smešten u Sunčanoj dolini, i takođe se može pohvaliti Spa & Wellness, kao i fitness centrom. Posetiocima hotela je na raspolaganju i tranfer do centra skijališta, što je odlična vest za ljubitelje zimskih sportova.

Hotel Angella Kopaonik

Family Hotel Angella je smešten u samom turističkom centru Kopaonika, i veoma je blizu ski staza. Iako je pre svega porodični hotel, poznat je i kao kongresni centar u kome se održava veliki broj skupova na Kopaoniku.

Hotel Gorski Kopaonik

Za one koji dugi niz godina posećuju Kopaonik hoteli sa dugom tradicijom su obično prvi izbor. Međutim, kako se razvija turizam na ovoj planini tako se otvaraju i novi hoteli, a od 2019. turistima je na raspolaganju najnoviji hotel na Kopaoniku – Gorski Hotel & Spa, koji važi za najluksuzniji hotel Srebrne planine.

Hoteli na Kopaoniku koji su vam na raspolaganju

Već navedeni hoteli važe za najpoznatije, ali Kopaonik raspolaže i sa drugim hotelima sa vernim posetiocima i kapacitetima koji su naješće skroz popunjeni tokom sezone. Hoteli u kojima takođe možete odsesti su:

  • Grey Hotel
  • Hotel Club A
  • Hotel Kraljevi Čardaci Spa
  • Milmari Resort
  • Hotel Srebrna lisica
  • Hotel Junior
  • Hotel Srebrnac
  • Hotel Olga Dedijer
  • Hotel Ozon

Apart hoteli Kopaonik

Uz specifičan vid smeštaja kao što su apart hoteli Kopaonik svojim turistima nudi mogućnost da odsedaju u kompleksu sa različitim smeštajnim kapacitetima, gde je gostima obično na raspolaganju studio za jednu, dve ili više osoba, kao i sobe apartmani sa kuhinjom.

Za razliku od klasičnih apartmana ovde ćete na raspolaganju, ukoliko to želite imati i uslugu restorana. Kopaonik se može pohvaliti sa više kompleksa apart hotela, od kojih su najpoznatiji Nebeske stolice (1 i 2) i Mujen Lux, a turistima su na raspolaganju i Apart Hotel & Spa Zoned, hotel Foka Spa, hotel Mount i Mećava.

kopaonik planina skijanje

Apartmani Kopaonik: Smeštaj u planinskom stilu

Za turiste koji porodično posećuju Kopaonik smeštaj u vidu apartmana je obično prva opcija. Na privatni tip smeštaja odlučuju se oni kojima znači mogućnost samostalne pripreme hrane, što je ovde itekako moguće jer gotovo svi Kopaonik apartmani poseduju kuhinju sa frižiderom i svim potrebnim posuđem i priborom.

Apartmani na Kopaoniku često poseduju i odlike hotelskog smeštaja, zato što i ovde domaćini neretko nude pogodnosti u vidu skijašnica, spa centra, i veoma značajnog privatnog parkinga.

Ukoliko su vaš najčešći izbor za smeštaj apartmani Kopaonik će vas prijatno iznenaditi raznovrsnom ponudom i lokacijama ovih kompleksa, pa možete izabrati apartmane u centru ili, još bolje, kraj samih staza.

Ove apartmane često karakteriše idiličan planinski ambijent, pa ćete odsedanjem u ovakvom tipu smeštaja u potpunosti osetiti atmosferu po kojoj je Kopaonik poznat.

Privatni smeštaj Kopaonik

Iako se i apartmani mogu svrstati u privatni smeštaj Kopaonik, a pre svega delovi planine kao što su Vikend naselje i mesto Brzeće, raspolažu sa velikim brojem privatnih kuća i vila. Ovde ćete sigurno imati potpunu privatnost i osetiti se kao kod svoje kuće.

Turistima su na raspolaganju komforne vile i vikendice, prilagođene svačijem budžetu, pa ćete sigurno naći smeštaj koji vama odgovara. Ukoliko odsedate u ovom delu Kopaonika preporučuje se da dođete sopstvenim prevozom, kako vam brz odlazak do željene ski staze na Kopaoniku ne bi predstavljao problem.

Parking na planini Kopaonik

Slobodno možemo reći da traženje parking mesta u zimskoj sezoni, naročito vikendom, predstavlja pravu noćnu moru za sve posetioce. Neki hoteli i apartmani poseduju privatan parking za svoje goste, ali je broj mesta uglavnom ograničen.

Dnevna karta za parkiranje na ulicama Kopaonika iznosi 500din, a nedeljna 3000din. Postoji jedna veoma mala garaža u kojoj možete vaše vozilo parkirati za 800din po jednom danu, i druga prilično neočuvana i mračna preko puta hotela Grand za čak 1000din. Kao što sami možete zaključiti, mesta je malo, a cene su bezobrazno visoke.

Zimovanje Kopaonik – skijanje u najboljim uslovima

Titulu najpoznatije srpske lokacij e za zimovanje Kopaonik je stekao zahvaljujući fantastičnim stazama i odlično opremljenom ski centru, koji poseduje sve što je potrebno za potpuno uživanje u snegu i zimskim sportovima.

Zima na Kopaoniku, kao i ski sezona počinju krajem novembra, a zahvaljujući sistemu veštačkog osnežavanja koji pokriva staze na Kopaoniku (čak 97%) završava se u aprilu. Šta je to što nudi čuveni Kopaonik ski centar?

Ski centar Kopaonik – staze za sve skijaše

Ukoliko vam je omiljeni zimski aksesoar ski pass Kopaonik će vas sigurno oduševiti svojim stazama i uređenjem celog ski centra. Uz 24 žičare i ski lifta, i kapacitete od 33 000 skijaša po danu ova planina može da ugosti sve ljubitelje zimskih sportova čak i u jeku sezone.

Ukoliko nemate svoju opremu za skijanje, ceo komplet možete iznajmiti na jedan ili sedam dana u mnogim radnjama na Kopaoniku. Cena za odrasle osobe je oko 6200din na nedeljnom nivou, a za decu oko 4200din.

Na posećenoj destinaciji kao što je Kopaonik skijanje i vožnja snowboard-a funkcionišu neometano zahvaljujući vrhunskoj opremi. Žičare i ski liftovi su domaće i strane izrade, pa neke vode poreklo iz Francuske, Austrije ili Italije. Brzine žičara koje prevoze turiste na ski staze na Kopaoniku su sledeće:

  • Domaći ski liftovi: 2,5 – 3,5 m/s
  • Domaći dvosedi: 2,5 m/s
  • Strani ski liftovi: 2,0 – 3,5 m/s
  • Strani četvorosedi: 2,6 – 5,0 m/s
  • Strani šestosed: 5,0 m/s (18,0 km/h)

Ski staze na Kopaoniku prostiru se na 62 000 metara, i priagođene su svim skijašima, i početnicima i onim najiskusnijim. U zavisnosti od toga u koju kategoriju spadaju, odnosno na osnovu nagiba, staze su označene različitim bojama.

žičara na kopaoniku

Plave ski staze su lagane, uređene staze i namenjene su početnicima. Ukupni nagib za ove staze je 19%. Evo koje su to plave ski staze na Kopaoniku koje su prohodne, kako se do njih dolazi i kada su otvorene:

  • Sunčana dolina (četvorosed) – od 09:00 do 16:00
  • Malo jezero (tanjir) – od 09:00 do 16:00 i od 18:00 do 22:00
  • Krst (četvorosed) – od 09:00 do 16:00
  • Karaman greben (šestosed) – od 09:00 do 16:00 i od 18:00 do 22:00
  • Mali karaman (četvorosed i ski lift) – od 09:00 do 16:00
  • Marine vode (ski lift) – od 09:00 do 16:00
  • Karaman (ski lift) – od 09:00 do 16:00
  • Jaram (ski lift) – od 09:00 do 16:00
  • Gobelja relej – oznaka 12 (ski lift) – od 09:00 do 16:00
  • Kneževske bare (ski lift) – od 09:00 do 16:00
  • Mašinac (ski lift) – od 09:00 do 16:00

Crvene ski staze su staze uređene za naprednije skijaše, a njihov nagib na Kopaoniku iznosi 23%. Evo koje su to crvene ski staze na Kopaoniku koje su prohodne, kako se do njih dolazi i kada su otvorene:

  • Pančićev vrh (četvorosed) – od 09:00 do 16:00 i od 18:00 do 22:00
  • Duboka 1 (četvorosed) – od 09:00 do 16:00
  • Gobelja relej – oznaka 12a (četvorosed) – od 09:00 do 16:00
  • Gobelja (četvorosed) – od 09:00 do 16:00
  • Krčmar (šestosed) – od 09:00 do 15:30

Crne ski staze su staze koje se preporučuju iskusnim skijašima, koji iza sebe imaju veliki broj pređenih kilometara. Evo koje su to crne ski staze na Kopaoniku koje su prohodne, kako se do njih dolazi i kada su otvorene:

  • Duboka 1 – oznaka 6 (četvorosed) – od 09:00 do 16:00
  • Gobelja – oznaka 13 i 13c (četvorosed) – od 09:00 do 16:00
  • Ledenice (ski lift)
  • Gvozdac (šestosed) – od 09:00 do 15:30

Ski pass Kopaonik

Bez obzira na to za koliko dana planirate da uzmete ski pass Kopaonik ski centar će vam izaći u susret. Ski pass na Kopaoniku dostupan je za sledeće kategorije korisnika (Deca starosti do 5 godina ostvaruju pravo na besplatno skijanje uz pratnju jedne odrasle osobe):

  • Deca – koja imaju ili u toku sezone pune 6-11 godina
  • Odrasli – osobe koje u toku sezone imaju ili pune 12-64 godine
  • Seniori – osobe koje u toku sezone imaju ili pune 65 i više godina

Cena za Kopaonik ski pass zavisi od perioda putovanja, kao i od toga koliko dana želite da skijate. Možete kupiti poludnevnu kartu koja važi od početka rada skijališta do 13:00 ili od 12:30 do kraja rada skijališta. Ski pass je dostupan za period od jednog, do 10 dana, za 14 dana, karta za 10 dana u sezoni, a dostupan je i seozonski personalizovani Kopaonik ski pass.

Moguće je kupiti i porodični paket, kao i DUO porodičnu prenosivu kartu, a o svim cenama se detaljno možete informisati putem zvaničnih cenovnika skijališta. Posebno zanimljiva činjenica je da od skoro, uz kupljeni ski pass mlađi turisti dobijaju elektro-čitač, uređaj za praćenje uz pomoć kojeg u svakom trenutku mogu znati vašu lokaciju iz bezbednosnih razloga.

Za sve početnike i one koji žele da nauče da skijaju, ovde postoji pet ski-škola koje možete pronaći na internetu. Individualni čas se kreće od 30e, a komplet od 12 časova preko 118e.

Ostali sadržaji za zimovanje na Kopaoniku

Ukoliko skije i snowboard nisu vaša strast, ne brinite, sigurno vam neće biti dosadno. Zima na Kopaoniku podrazumeva i tradicionalne aktivnosti poput sankanja i klizanja. Od skoro se čak i staza Karaman greben zatvara za skijaše dva puta nedeljno u popodnevnim satima kako bi se mlađi posetioci sankali.

Već smo pomenuli i sadržaj u smeštajnim kapacitetima i to da opuštanje u spa centru i kupanje u otvorenom bazenu sigurno predstavlja odličan vid odmora. Neki hoteli i apartmani čak poseduju mini aqua parkove sa toboganima koje deca obožavaju.

Ukoliko u vašem smeštaju nema spa centar, a želite da uživate u slanoj sobi, masaži, sauni ili bazenu, možete posetiti bilo koji uz plaćanje ulaznice od 2500din-6000din u zavisnosti od paketa koji izaberete.

Šetnja i pejzaži u kojima možete uživati tokom iste, kao i svež planinski vazduh su odličan način da provedete vreme, a nakon toga ne zaboravite na restorane i domaću hranu iz ovih krajeva. Prelepi predeli vas mogu inspirisati i na fotografisanje, pa zimovanje na Kopaoniku može biti početak zanimljivog hobija.

Za turiste avanturističkog duha je posebno zanimljiv izlet, vožnja kvadovima ili motociklima i upoznavanje planine sa ili bez vodiča ako ste već iskusan vozač. Izlet sa vodičem je oko 50e.

centar kopaonik smeštaj

Leto na Kopaoniku – sportske avanture i Nacionalni park Kopaonik

Ko kaže da je planina Kopaonik rezervisana samo za zimske aktivnosti? Iako je ovo najpoznatije skijalište Srbije, letnja sezona takođe broji mnogo turista, koji umesto letovanja na plaži biraju biraju godišnji odmor u prirodi, uz pregršt zabavnih aktivnosti.

Zbog čak 200 sunčanih dana godišnje Kopaonik često zovu i Planina Sunca, a ovde možete dobiti čak i lepšu boju od morske. Možete obići veliki broj geomorfoloških spomenika kao što su Pajin grob, Lisičja stena, Suvi Vrh, Jankov breg ili Babin grob.

Nacionalni park Kopaonik predstavlja posebnu atrakciju za posetioce, jer se ovde možete susreti sa brojnim zaštićenim vrstama kao što su sivi soko, suri orao, sivi puh, šumska sova, planinska ševa, divlja mačka, živorodni gušter, krstokljun i buljina, a na visokim delovima planine živi i sibirski skakavac. Kopaonik nacionalni park bogat je sa čak 148 različitih vrsta ptica!

Posetu ovoj planini tokom letnjih meseci obavezno iskoristite da obiđete prirodne lepote koje nudi Nacionalni park Kopaonik, u šta svakako spadaju vodopad Jelovarnik, Orlove stene, Smeteško jezero, kao i čuveni Pančićev vrh.

Sportske aktivnosti na Kopaoniku

Kada je u pitanju Kopaonik aktivnosti kojima se možete baviti je pregršt. Skijanje na Kopaoniku je možda zaštitni znak ove planine, ali evo u koje letnje avanture se možete upustiti:

  • Rafting
  • Kajakaštvo
  • Paraglajding
  • Alpinizam
  • Orijentiring
  • Biciklizam
  • Streličarstvo
  • Lov na trofeje

Na turistički popularnoj destinaciji kao što je Kopaonik aktivnosti uvek ima, pa se ova planina zbog svog raznovrsnog sadržaja često bira i kao mesto za team building.

Kopaonik restorani – izbor turista tokom cele godine

Bilo da je vaš razlog dolaska na Kopaonik skijanje ili odmor tokom leta, jedno je sigurno – restorani na Kopaoniku biće vaša neizostavna stanica. Specijaliteti sa planina su gotovo sinonim za preukusna jela, u šta ćete se sigurno uveriti.

Ukoliko posećujete Kopaonik restorani i kafane sa etno motivima će vas dočekati sa čuvenom domaćom pršutom koja se dobija od svinjskog, a ponekad i goveđeg i ovčjeg buta. Kada ovaj specijalitet probate na planini, shvatićete značaj domaće proizvodnje.

Vruća proja u kombinaciji sa domaćim sirom i ajvarom predstavlja najukusnije predjelo, i odličnu najavu za ono što sledi. Najveći specijaliteti Kopaonika su rebarca na kajmaku i šardene – jagnjeći specijalitet uz koji odlično ide dobro vino. Raj za gurmane, zar ne?

Kao najpoznatiji restorani izdvajaju se kuća hrane “Alo, alo”, restoran “Kraljevi čardaci” i “Salaš Kopaonik”, koji se osim odličnom hranom mogu pohvaliti i lepim ambijentom.

Provod na Kopaoniku – atrakcija za mlade

Ako vas celodnevno skijanje ili šetnja planinskim predelima ne izmore, veče obavezno provedite u kopaoničkim kafićima i klubovima. Ova planina je poznata i po dobrom provodu pa ne čudi što je sve češći izbor za putovanje kod mladih.

Za najbolji provod na Kopaoniku zaslužna su poznata mesta kao što je “Mr. Stefan Braun KOP” – u kome rade najbolje obučeni baristi, kao i “The PUB Kopaonik”, čije radno vreme započinje planinskim doručkom a završava se uz kuvano vino, točeno pivo i muziku. Definitivno najbolji završetak dana.

Planina Kopaonik se može pohvaliti raznovrsnim sadržajem za sve generacije i sve ukuse, pa ukoliko odlučite da provedete zimu ili leto na ovoj planini sigurno nećete pogrešiti. Veliki broj turista se na Kopaonik vraća iz godine u godinu, pa će putovanje na ovu planinu možda postati i vaša tradicija.

Vremenska prognoza za Kopaonik

Тренутно
Тренутно
Тренутно
Тренутно
Тренутно
Тренутно
Тренутно
Тренутно
Тренутно
Тренутно

 

 

 

 

 

 

 

 

The post Planina Kopaonik – saveti i vodič za Srebrnu planinu appeared first on Turizam i Putovanja.

]]>
0
TiP Redakcija https://www.turizamiputovanja.com <![CDATA[Ribarska banja – jedna od najstarijih banja u Srbiji!]]> https://www.turizamiputovanja.com/?p=11673 2023-04-08T21:59:26Z 2021-10-14T01:58:01Z Ribarska banja datira još iz 4.veka nove ere, doba Rimljana, a danas predstavlja jedno od…

The post Ribarska banja – jedna od najstarijih banja u Srbiji! appeared first on Turizam i Putovanja.

]]>
Ribarska banja datira još iz 4.veka nove ere, doba Rimljana, a danas predstavlja jedno od najpoznatijih klimatskih lečilišta, sa čak 6 termalnih izvora.

Gde se nalazi i kako stići?

Ribarska banja je malo naselje ušuškano na obroncima planine Jastrebac (tačnije na njenom masivu koji se zove Veliki Jastrebac), sa samo 280 stanovnika po poslednjem popisu. Pripada Rasinskom okrugu, a od grada Kruševca je udaljena oko 34km.

Ukoliko putujete iz našeg glavnog grada Beograda, očekuje vas put od skoro 215km i malo više od dva sata vožnje automobilom.

Od grada Niša vas deli oko 65km, od Kragujevca oko 140km, a od Novog Sada čak 310km.

Ribarska banja – istorija i zanimljive informacije

Kao što smo već pomenuli, čari ove banje i njene lekovite izvore su prvi otkrili Rimljani i to sasvim slučajno. Nekoliko njihovih vojnika je nakon par dana odmaranja na ovom tlu, uz kupanje i korišćenje lekovite vode, shvatilo da se oseća odlično i preporođeno.

fontana u centru Ribarske banje

Prvo kupatilo je, po nekim istorijskim istraživanjima, napravljeno u doba Carice Milice koja je baš u ovoj banji negovala svoju lepotu.

Naravno, u svoje vreme su i Turci bili očarani lekovitim izvorima ovog tla, pa su i sami izgradili veliki hamam, u kojem su uživali samo oni najbogatiji.

Nakon dugih 500 godina, tačnije 1852.g, banju je posetio Aleksandar Karađorđević, koji je naredio izgradnju novog, u to vreme modernijeg kupatila, a samo dve godine kasnije, banja je dobila svog prvog doktora.

Nažalost, krajem 19.veka je porušeno skoro sve, ali je vrlo brzo i obnovljeno. Ponovno interesovanje za banju, njen razvoj i izgradnju mnogobrojnih objekata, javlja se za vreme kralja Petra I Karađorđevića.

Možda ste se nekada zapitali zašto se zove bas Ribarska banja? Za nastanak imena, vezuje se jedna veoma zanimljiva priča. Naime, ovde su ribari za kneza Lazara pecali ribu, najčešće pastrmku, za koju se smatralo da je najkvalitetnija i najukusnija.

Šta se leči u Ribarskoj banji?

Samo lečenje, vežbe, terapija i dijagnostika se odvija u njihovoj Specijalnoj bolnici za rehabilitaciju. Ovde se leče skoro sva koštana oboljenja, sva tri oblika reumatizma, deformacije kičmenog stuba, povrede zglobova, hemiplegije, hemipareze…

Nakon operacija na kostima ili stanja nakon koštanih preloma, doktori će vam najčešće preporučiti Ribarsku banju kao idealno mesto za vaš oporavak.

S obzirom na to da se banja nalazi na nadmorskoj visini od 540m, okružena gustim šumama, prijatne subplaninske klime i svežeg vazduha, preporučuje se i nekim pacijentima sa lakšim plućnim problemima.

Naravno, uvek napominjemo, obavezno je savetovanje sa vašim lekarom!

Ribarska banja – termalni izvori, bazeni i kade

U banji se nalazi čak šest termalnih izvora sumporovite lekovite vode od kojih najtopliji dostiže temperature neverovatnih 42°C. U ostalim se temperature kreće od 25°C do 37 °C. Jedini izvor sa hladnijom vodom od oko 16°C se koristi za piće na ovom području.

otvoreni bazen ribarska banja

U samom centru za lečenje postoji jedan zatvoreni bazen i nekoliko kadi. Za sve posetioce u letnjim mesecima, dostupan je veliki bazen na otvorenom, a zabava za vaše mališane zagarantovana.

Ukoliko planirate da svoj odmor provedete ovde, opustite se i uživate, na raspolaganju su vam mnogobrojne wellness usluge: masaže, saune, parno kupatilo, slana soba, tretmani za lice i telo, teretane, itd…

Cene spa usluga u Ribarskoj banji:

  • Sauna900 dinara
  • Parno kupatilo900 dinara
  • Masaže700-1500 dinara
  • Slana soba1000 dinara
  • Bazeni700din (odrasli), 350 din (deca do 10 godina)
  • Teretana200 dinara

Ribarska banja – smeštaj i cene

Zavod za lečenje poseduje blizu 500 ležajeva od kojih je pola za zdravstveni sektor, dakle za pacijente, a pola slobodno za sve turiste. Sobe su sasvim pristojne, relativno skoro renovirane, a cene po noćenju se kreću od 3500 do 14 000 dinara, u zavisnosti od usluge i broja osoba.

Dakle ovo je samo za zakup smeštaja, ostale usluge se dodatno plaćaju.

Kada su u pitanju vile, apartmani i hoteli u okolini, cene su malo više od prethodno navedenih. Naša preporuka, a i svakako najisplativija varijanta je iznajmljivanje cele vile ili kuće, ukoliko putujete sa većim društvom ili porodicom.

Šta videti i kada je najbolje posetiti?

Ako ste hedonista i želite svoj odmor da provedete opuštajući se uz pomoć toplih voda, masaža i svih ostalih wellness zadovoljstava, banju možete posetiti bilo kad. Ali ako ste raspoloženi za dugačke šetnje, avanturu i možda čak noćni život, za vas je leto idealan period.

U Ribarskoj banji se tokom leta organizuju razni događaji, bazari i manifestacije od kojih je najpoznatija Kulturno leto. Savršena za sve ljubitelje folklora, performansa raznih umetnika i domaćih specijaliteta.

Lake resort Jastrebac

Nemojte propustiti priliku da prošetate strmim stazama planine Jastrebac, kao i da posetite istoimeno izletište. Idealno je za sportske aktivnosti, piknik pored jezera, a vaši mališani se mogu zabaviti u Avantura parku koji je relativno skoro otvoren.

Kao što smo već pomenuli, na samo pola sata vožnje nalazi se grad Kruševac. Ovde možete videti čuvenu gradsku kulu, spomenik kneza Lazara, Narodni muzej, lokalitet “Lazarev grad” i mnoge druge kulturno-istorijske spomenike.

Da li ste već posetili Ribarsku banju i koji su vaši utisci?

The post Ribarska banja – jedna od najstarijih banja u Srbiji! appeared first on Turizam i Putovanja.

]]>
12
TiP Redakcija https://www.turizamiputovanja.com <![CDATA[Banja Vrdnik – idealno mesto za vaš odmor]]> https://www.turizamiputovanja.com/?p=11636 2021-11-06T23:11:30Z 2021-10-13T20:35:07Z Ukoliko želite da pobegnete od gradske buke, željni ste prirode, svežeg vazduha i dugih šetnji,…

The post Banja Vrdnik – idealno mesto za vaš odmor appeared first on Turizam i Putovanja.

]]>
Ukoliko želite da pobegnete od gradske buke, željni ste prirode, svežeg vazduha i dugih šetnji, Banja Vrdnik je idealno mesto za vas!

Gde se nalazi Banja Vrdnik i kako stići?

Banja i istoimeno naselje Vrdnik su smešteni u srcu Srema, u opštini Irig. Prostiru se na južnom delu svima poznate Fruške Gore, koju krase lipove šume i beskonačno duge staze za šetnju i ostale sportske aktivnosti.

Banja je od našeg glavnog grada Beograda udaljena 77km (od kojih se najveći deo auto-putem), tačnije oko sat vremena vožnje automobilom. Novosadjani su te sreće da im je banja u samom komšiluku i da do nje  stižu za nepunih pola sata.

Ukoliko na ovu destinaciju krećete iz Kragujevca spremite se za put od skoro 215km, a iz Niša oko 315km.

Istorija Banje Vrdnik

Davne 1315.godine , ime Vrdnik se prvi put pominje kao tvrđava od koje je danas ostao samo jedan mali deo i veoma značajan istorijski spomenik, čuvena Vrdnička kula. Tek početkom 18.veka se ovo ime pominje opet, ali ovaj put kao naseljeno mesto.

Pogled sa Vrdničke kule, banja Vrdnik

Pogled sa Vrdničke kule, Fruška Gora

 

Ono što je činilo prekretnicu u naglom razvoju ovog mesta je definitivno otvaranje rudnika mrkog uglja koje se desilo prvih godina 19.veka. Lepotu Vrdnika krasi još i istoimeni manastir, nekima poznat i kao Mala Ravanica, u čiju crkvu su 1811.godine preneti delovi moštiju kneza Lazara Hrebeljanovića.

Sredinom 20.veka otkriveni su izvori kisele mineralne, ali i termalne vode, koji su takođe, kao što i sami možete zaključiti, značajno uticali na razvoj turizma u ovom području.

Šta se leči u banji Vrdnik?

Ukoliko patite od simptoma kao što su bolovi u mišićima, kostima ili zglobovima, tačnije ako je vaš problem reumatizam, možda će ova banja biti pravo mesto za vas. Termalne vode  Vrdnika, temperature preko trideset stepeni mogu znatno olakšati vaše muke.

Neretko se ovde leče i srčani bolesnici, ali podrazumeva se, uz konsultacije i po preporuci doktora.  U njihovoj specijalnoj bolnici su vam na raspolaganju stručni kadar, dijagnosticki centar, postoperativni oporavak, terapije, vežbe i masaže.

Banja Vrdnik bazeni

Banja raspolaže sa ukupno šest bazena od kojih su veliki olimpijski i jedan dečji na otvorenom, dok su ostali u zatvorenom prostoru. Smešteni su u samoj blizini termalnog izvora pa je njihova temperatura od tačno 32 stepena konstantna.

Naravno, preko leta su idealni otvoreni bazeni, naročito ako planirate da provedete zanimljiv vikend van grada sa vašim mališanima.

Zatvoreni bazeni, a i terapijski će vam pomoći da se relaksirate i možda oslobodite bolova, naravno, uz pomoć i nadzor stručnog osoblja, njihovih vežbi i saveta.

Cena karti za bazene i radno vreme

Kada je u pitanju cena karte za korišćenje bazena, za decu do pet godina je ova usluga besplatna, za odrasle iznosi 500din,dok je za pacijente 250 dinara.

Radno vreme zatvorenog bazena je svakim danom od 8h ujutru do 14h popodne, a zatim od 15h do 21h uveče. Kao što možete primetiti, bazen radi u dve smene, a cena ulaznice važi za samo jednu smenu, a ne za ceo dan.

Smeštaj u banji – cene apartmana i hotelskih soba

Osobe koje banju Vrdnik posećuju iz zdravstvenih i terapijskih razloga, po preporuci svog izabranog lekara, skoro uvek su smešteni u hotelu “Termal“. U ovom hotelu se nalaze bazeni, specijalna bolnica, restoran, a kapacitet samog smeštaja čini 260 kreveta. Sobe su jednokrevetne, dvokrevetne i trokrevetne.

Kao što smo već pomenuli, turizam i dan danas cveta na ovoj lokaciji, pa je sve više vila, apartmana i luksuznih hotela. U zavisnosti od vaših želja i ukusa, svoje dane možete provesti u simpatičnim etno kolibama, doživeći planinski i seoski život na pravi način ili u nekoj od mnogobrojnih deluxe soba u velelepnim hotelima.

šta posetiti u Fruškoj Gori, Vrdnik

 

Dakle, banja Vrdnik nudi za svakog po nešto.

Cene apartmana i privatnog smeštaja se kreću od 3 000 dinara po noćenju, dok za sobe sa doručkom u hotelima cene idu i do neverovatnih 20 000 dinara, u zavisnosti od doba godine.

Zahvaljujući termalnim vodama, ovde ljudi ne moraju da brinu da li su uključili bojler na vreme pre kupanja, jer tople vode uvek ima.

Naša preporuka je, ako ovu destinaciju odlučite da posetite u zimskom periodu, da izaberete neke od uređenih koliba. Ovde, uz zvuke pucketanja vatre, dobrog vina i možda knjige, savršen odmor sa porodicom ili voljenom osobom će biti zagarantovan.

Banja Vrdnik i okolina – šta sve posetiti?

Kao što već znate, Vrdnik se nalazi u neposrednoj blizini Fruške Gore, čiji je jedan deo proglašen nacionalnim parkom, kao prvi na našim prostorima te 1960.godine.

Bogati biljni i životinjski svet, prijatan miris lipe na svakom koraku, doline, vinogradi, samo su neke od čari ove ostrvske planine.

Ipak, njeno najveće blago čine istorijski i kulturni spomenici kao što su utvrđenje Vrdnička kula i čak sedamnaest manastira. U ovim manastirima su svojevremeno boravile mnoge naše istorijske ličnosti poput Vuka Karadžića, Karađorđa, Filipa Višnjića i mnogih drugih…

Od Vrdničke kule, tačnije od nekadašnjeg utvrđenog grada Vrdnika, ostala je jedan deo takozvane Donžon (u prevodu najjača kula ili jedina opstala) kule i ruševine. Sa samog vrha vas očekuje neverovatan pogled na Frušku Goru.

Manastir Ravanica, Fruška Gora

Manastir Vrdnik, Fruška Gora

Naravno, nemojte propustiti priliku i da posetite Manastir Vrdnik. Iako istorijski nije dokazano, mnogi veruju da je Lazar Hrebeljanović ktitor ovog manastira, u kojem se nalaze razni komadi njegove odeće kao i drugi vredni predmete iz tog perioda.

Zato, ako već niste posetili banju Vrdnik, požurite, nećete se pokajati. A za one koje jesu, sta je na vas ostavilo najveći utisak i da li bi se vratili ponovo?

The post Banja Vrdnik – idealno mesto za vaš odmor appeared first on Turizam i Putovanja.

]]>
4
TiP Redakcija https://www.turizamiputovanja.com <![CDATA[Banje u Srbiji – gde se nalaze, lečenje i zanimljivosti]]> https://www.turizamiputovanja.com/?p=11220 2021-11-06T23:25:29Z 2021-09-26T13:57:24Z Banje u Srbiji predstavljaju najznačajniji deo turističke ponude naše zemlje. Srbija broji više od hiljadu…

The post Banje u Srbiji – gde se nalaze, lečenje i zanimljivosti appeared first on Turizam i Putovanja.

]]>
Banje u Srbiji predstavljaju najznačajniji deo turističke ponude naše zemlje. Srbija broji više od hiljadu izvora mineralnih voda i preko 40 banja, od kojih mnoge datiraju još iz dalekog rimskog doba.

Svaka je jedinstvena na svoj način i pored lečenja raznih zdravstvenih tegoba, većina njih predstavlja popularne i omiljene destinacije turistima tokom cele godine.

U ovom tekstu ćemo pisati o najzanimljivijim banjama u Srbiji, njihovoj specifičnosti, lekovitim vodama, ali i prirodnim lepotama mesta koja ih okružuju.

Vrnjačka banja

Vrnjačka banja se nalazi u centralnoj Srbiji, pripada Raškom okrugu i okružena je šumovitim obroncima svima poznate planine Goč. Odlikuje je izuzetno povoljna umereno-kontinentalna klima, svež i čist vazduh, kao i mnogobrojni izvori termalne i lekovite vode.

Jedna je od najposećenijih i urbanijih banja u Srbiji, a krase je šarenoliki parkovi, dečja igrališta, mnogobrojni sportski tereni, kao i zatvoreni i otvoreni bazeni.

Šta se leči u Vrnjačkoj Banji?

Hronična zapaljenja creva, dijabetes, bolesti mokraćnih puteva i bešike, čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu, bolesti žučne kese i žučnih puteva.

Pored lečenja i odmora, ovu banju sve više turista posećuje zbog raznih kulturnih i zabavnih manifestacija  kao što su Književno leto, Pozorišni dani srpskog teatra, Veliki međunarodni vrnjački karneval, Love fest i mnogi drugi…

Sokobanja

Naša najposećenija banja koja se nalazi se u Istočnoj Srbiji, tačnije Zaječarskom okrugu, okružena planinama sa svih strana. Obližnja planina Ozren je štiti od vetrova, ima idealnu klimu sa retkim padavinama, svežim noćima i tokom letnjih dana, nadmorsku visinu od 400m. Zbog svega toga spada u vazdušne banje.

Banje u Srbiji iskustva, slike, spa centar, apartmani, lecenje, cene

Šta se leči u Sokobanji?

Razne respiratorne bolesti astmu, bronchitis, kao i lakše oblike povišenog krvnog pritiska, anemiju, išijas, reumatizam, hronične ženske bolesti, fizičke povrede i mnoge druge…

Sama banja, a i njena okolina su bogati kulturnim i istorijskim znamenitostima, mnogobrojnim izletištima i zabavnim turističkim atrakcijama, tako da vam odmor ovde ne može biti jednoličan i dosadan. Nemojte propustiti priliku da posetite planinu Ozren kao i istoimenu pećinu, vodopad Ripaljka, izletište Lepterija i neverovatan Soko-grad. Ono što je posebno zanimljivo svim uzrastima je i Aqua park.

Za detaljnije informacije o ovoj banji pročitajte naš tekst Da li je Sokobanja najzanimljivija banja u Srbiji?

Banja Ždrelo

Ova banja je jedan od dragulja centralne Srbije i nalazi se nedaleko od gradića Petrovac na Mlavi, ušuškana ispod lepota netaknute prirode Homoljskih planina. Odlikuje je samo jedan izvor termomineralne i lekovite vode koji je otkriven slučajno prilikom traženja uglja. Mnogi turisti ovde dolaze radi zabave i uživanja u bazenima sa toplom vodom, toboganima na otvorenom, pa čak i zimi.

 

 

Погледајте ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Banja Zdrelo (@banjazdrelo) дана

Šta se leči u banji Ždrelo?

Mnogobrojna kožna oboljenja kao što su ekcem i psorijaza, neki oblici reumatizma, gastritis, kao i razna posttraumatska stanja…

Banja Ždrelo se pored pomenutog može i pohvaliti velikim brojem kulturno-istorijskih spomenika, kao što su  manastiri Gornjak i Vitovnica i srednjovekovne crkve Mitropolija, Reskovica i Blagoveštenje.

Atomska banja

Atomska banja, odnosno Gornja Trepča je ovaj naziv dobila prilikom otkrivanja radioaktivnosti vode u njenim izvorima. Nalazi se takođe u Centralnoj Srbiji, tačnije u jugozapadnoj Šumadiji, na samo 18km udaljenosti od grada Čačka.

Šta se leči u Atomskoj banji?

Reumatizam, gastritis, cerebralna paraliza, neuritizam, multipleks skleroza, posttraumatska stanja, mnogobrojne bolesti gastrointestinalnog trakta…

U njenoj okolini se nalazi crkva Sv. Bogorodice  koja datira iz 19.veka, kao i manastir Vujan iz 14.veka.

 

 

Погледајте ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели City in the heart of Serbia (@visitcacak) дана

Banja Junaković

Banja za koju smo se borili protiv moćnih Turaka, nalazi se nedaleko od grada Apatin, u našoj lepoj ravnoj Vojvodini. Bogata je lekovitom vodom, prelepom prirodom i okolinom i može se reći da po svom standardu i potencijalu nadmašuje i mnoge banje širom Evrope.

Šta se leči u banji Junaković?

Razni oblici reumatizma, bolesti respiratornog sistema , mnogobrojne upale, ortopedski problemi, deformacije kičmenog stuba, sportske i ostale povrede, ginekološka oboljenja poput steriliteta, neurološki problemi i posledice trauma…

Pored toga što je poznato prirodno lečilište, turistima je zanimljiva zbog obilaska i razgledanja raznih kulturno-istorijskih spomenika, ali i izleta u obližnje gradove kao što su Apatin, Novi Sad, Sombor i Subotica. Ovde se organizuju i mnoge manifestacije kao što su Apatinske ribarske večeri i Lička olimpijada.

 

 

Погледајте ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели ApaSky (@apa_sky) дана

Jošanička banja

Jošanička banja se nalazi u dolini istoimene reke, na obroncima planine Kopaonik i nadmorskoj visini od 550m. Bogata je izvorima termomineralnih voda koje su Turci koristili iz higijenskih i zdravstvenih razloga još u dalekom 14.veku.

Šta se leči u Jošaničkoj banji?

Lekovita voda zbog svog hemijskog sastava je idealna za lečenje reumatizma, povreda kostiju, oboljenja mišića, otoka, lumbago, išijasa, ekcema i mnogih ginekoloških problema.

U ovoj banji se za sada nalazi samo jedan bazen, kao i blatno kupatilo. Malo turističko mesto, okruženo brojnim borovim šumama uz veoma ljubazne meštane koji će vaš boravak ovde učiniti posebnim.

Kuršumlijska banja

Smeštena je u topličkom kraju, pripada jednom delu Kopaonka koji je poznat po nazivu Samokov i nalazi se na nadmorskoj visini do 450m. Ono što ovu banju i njene termalne izvore razlikuje od ostalih banja širom naše zemlje je sadržaj hemijskih elemenata u tragovima kao što su olovo, cink, vanadijum, kalaj, titan, srebro i antimon.

Šta se leči u Kuršumlijskoj banji?

Malokrvnost kod dece, sterilitet, dijabetes, bolesti metabolizma, neurološki poremećaji, bolesti organa za disanje, mnogobrojne povrede kao i različitih vrsta reumatizma…

Nažalost ova banja, kao i njen rehabilitacioni centar ne rade od 2006.godine.

Vranjska banja

Ova banja se nalazi nedaleko od grada Vranja u srcu južne Srbije, na nadmorskoj visini od 400m i ima status opštine. Bogata je izvorima hipertermalne vode, koji spadaju u jedne od najtoplijih u Evropi jer izbijaju iz velikih dubina na samu površinu.

Šta se leči u Vranjskoj banji?

Voda visoke temperature u banji je idealna za mnoge terapijske svrhe, razne oblike reumatizma, išijasa, lumbaga, atrofije mišića, neurološke poremećaje, ginekološke probleme. Za lečenje i terapiju organa za varenje, problema sa želucem, jetrom i šećernu bolest se koriste izvori hladne vode.

U banji se veoma neguje tradicija starih vranjskih igara, folklora, pesama, zanata kao i odličnih recepata, a sve to možete doživeti ukoliko boravite ovde za vreme zabavno-kulturne manifestacije poznate pod nazivom ‘Karanfil devojče’.

Banja Rusanda

U Banatu, tačnije u Melencima i nedaleko od grada Zrenjanin, nalazi se banja Rusanda. Poznata je i po istoimenom jezeru specifičnom po svom visokom procentu saliniteta, koji je veći i od mnogih mora širom sveta. Nažalost ovo jezero je danas većim svojim delom presušilo zbog isparenja i plitkog tla.

Šta se leči u banji Rusanda?

Povrede lokomotornog aparata, razni oblici reumatizma, posledice preloma kostiju, povreda, trauma, terapija nakon hirurških zahvata, neki ginekološki problemi, kožna oboljenja, bolesti centralnog i perifernog nervnog sistema i mnogi drugi…

U mnogim banjskim objektima nude se usluge fizioterapije, magnetoterapije, psihoterapije, akupunktura, blato itd…

Melenci su kao seosko naselje i izletište jedno od najvećih ovog tipa u celoj Vojvodini. Tu možete videti ‘Bošnjakovu vetrenjaču’ odnosno mlin na vetar koji je zakonom zaštićen i pripada zbirci poslednjih sačuvanih.

Bukovička banja

U samom centru Šumadije, u gradu Aranđelovac, nalazi se Bukovička banja na nadmorskoj visini od 270m.  Ono što na sve posetioce ostavi poseban utisak je predivni, prostrani park, prošaran cvećem i stablima različitih vrsta, ali i mnogim mermernim skulpturama. Skoro svi banjski objekti se nalaze upravo u ovom parku ili u njegovoj samoj blizini.

Šta se leči u Bukovičkoj banji?

Oboljenja gastrointestinalnog i urinarnog trakta, pankreasa, metabolizma, jetre, želuca, dijabetesa, žuči, reumatskih problema kao i posttraumatskih stanja.

Vaš boravak ovde će definitivno učiniti lepšim šetnje kroz već pomenuti park, zabava u Aqua parku grada Aranđelovac ili izleti u obližnji Orašac i Topolu sa čuvenom crkvom na Oplencu.

Ribarska banja

Banja, tačnije selo u opštini Kruševac koje pripada Rasinjskom okrugu i nalazi se na nadmorskoj visini od 540m. Mnoge naše istorijske ličnosti su bili gosti ove banje kao što su Ilija Garašanin, Aleksandar Karađorđević, Aleksandar Obrenović i kraljica Natalija. Veruje se da je ime dobila za vreme Kneza Lazara za kog su tadašnji ribari pecali kvalitetnu ribu u njenim bogatim izvorima.

Šta se leči u Ribarskoj banji?

Apsolutno svi oblici reumatizma, stanja nakon koštanih preloma i operacija na kostima, deformacije kičmenog stuba, posttraumatska i postoperativna stanja, dečja cerebralna paraliza, hemipareze i hemiplegije. Sa druge strane, voda ove banje nikako nije preporučljiva za trudnice, teže srčane bolesnike i osobe koje boluju od tuberkuloze.

Banja ima bogati zabavno-kulturni program, naročito leti kada se održava poznata manifestacija ‘Kulturno leto’. Takođe, odavde možete otići na izlet do Kruševca, Niša ili do obližnjih manastira.

 

 

Погледајте ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели 布拉迪斯拉夫·科斯蒂奇 (@kosticbratislav) дана

Prolom banja

Pripada delu jugozapadne Srbije i opštini Kuršumlija, a nalazi se na nadmorskoj visini između 550m i 670m. Osim što je posećeno turističko mesto i banjsko lečilište, svima je poznata i po fabrici istoimene flaširane vode.

Šta se leči u Prolom banji?

Voda koja služi za piće i kupanje, ali i pravljenje blatnih obloga, idealna je za lečenje bubrega,  mokraćnih kanala, stanja nakon operacija ova dva oboljenja, prostate, kamenca u žučnoj kesi, problema sa kožom, metabolizma, organa za varenje…

U samoj banji i njenoj okolini nalaze se uređene staze zdravlja i mnogobrojni sportski tereni za dnevnu rekreaciju. U blizini je i Đavolja Varoš koja je od velikog nacionalnog značaja i zaštićena kao spomenik prirode, stoga nemojte propustiti priliku da je posetite tokom boravka u banji.

Ovčar banja

Nalazi se u zapadnoj Srbiji, u Ovčarsko-kablarskoj klisuri, na samo 18km udaljenosti od grada Čačka.  Nadmorska visina ove banje je 278m i razvila se pored reke Zapadna Morava, a u njenoj blizini su jezera Međuvršje i Parmenac.

Šta se leči u Ovčar banji?

Kupanjem i oblogama pomoću mineralne vode se leče razna reumatična oboljenja, kožne bolesti, nervi poremećaji, povrede mišićnih tkiva kao i posledice preloma kostiju. Banja poseduje kupatilo sa homeotermalnom vodom.

Banja sa veoma bogatom okolinom, planinama Ovčar i Kablar, mnogobrojnim manastirima dobro poznate klisure, ali i raznim ugostiteljskim objektima na već pomenutim jezerima. Posebno zanimljiva činjenica je da stranci ovu banju posećuju češće nego ostale u našoj zemlji.

 

 

Погледајте ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Serbia in pictures (@srbija_u_slikama) дана

Mataruška banja

Ova banja pripada Raškom okrugu i opštini Kraljevo, a nalazi se sa desne strane reke Ibar i nadmorskoj visini od 215m. Može se reći da je jedna od najmlađih banja i njena voda je najbogatija sumporom od svih ostalih izvora širom naše zemlje.

Šta se leči u Mataruškoj banji?

Zbog specifičnog hemijskog sastava vode terapija se vrši samo kupanjem, a najviše za neurološka oboljenja, ginekološke, kožne bolesti, reumatizam, hronična trovanja metalima,  oboljenja stomaka i creva i mnoge, mnoge druge…

Prilikom boravka ovde možete uživati u plivanju, veslanju na već pomenutoj reci Ibar, ali i šetnji kroz obližnje planine  Stolovi i Čemerno. U banji se nalaze i mnogobrojni sportski centri sa odlično uređenim terenim za sve vidove rekreacije.

Banja Vrujci

Banja Vrujci pripada Kolubarskom okrugu i opštini Mionica, a nalazi se na nadmorskoj visini do 250m. U ovom delu centralne Srbije i nedaleko od banje prostiru se planine Suvobor i Maljen. Termalni izvori i sama voda su specifični i posebni zbog znatnog sadržaja mnogobrojnih gasova, ali i visoke temperature.

Šta se leči u banji Vrujci?

Lekovito blato se koristi kao obloga, a voda za piće, ispiranje i kupanje je idealna za lečenje reumatizma, ginekoloških oboljenja, anemiju, kamen u bubregu i mokraćnim putevima, hronična oboljenja želuca, poremećaj vida i različitih vrsta povreda…

Tokom posete možete obići  pomenutu planinu Suvobor i njenu visoravan Ravnu goru. Uživati u šetnji bukovim šumama i razgledanju kulturno-istorijskih znamenitosti kao što su spomenik Draži Mihailoviću, crkva Sv. Đorđa, ali i vidikovac poznat pod nazivom ‘Babina glava’.

Banja Koviljača

Banja se nalazi u zapadnoj Srbiji, na nadmorskoj visini od oko 125m i pripada opštini Loznica. U njenim lepotama uživale su mnoge naše istorijske ličnosti kao što su Vuk Stefanović Karadžić, Dositej Obradović, Jovan Cvijić, Karađorđe Petrović i mnoge druge…

 

 

Погледајте ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Dušan Vasić (@cika_dule93) дана

Šta se leči u banji Koviljači?

Lečenje i rehabilitacija raznih bolesti i povreda kao što su prelom kostiju, iščašenje zglobova, stanja nakon hirurških ortopedskih zahvata,  razne vrste reumatizma, promene kičmenog stuba, kašnjenja u psihomotornom razvoju dece, cereblarna paraliza, išijas, kožna oboljenja kao i ožiljci.

Pored termalnih izvora i lekovitog blata-peloida, ova banja spada u vazdušne sa izuzetno svežim , čistim vazduhom i idealnom klimom pored reke Drine. Zbog toga je veliki broj turista poseti tokom letnjih dana.

Niška banja

Kao i što sam naziv kaže, banja se nalazi u Nišu, na jugu Srbije i nadmorskoj visini od 250m. Veruje se da su Rimljani ovde izgradili prvo kupatilo sredinom dalekog II veka, a banja je doživela procvat za vreme boravka cara Konstantina Velikog.  Njen izvor ‘Školska česma’ spada u najradioaktivnije u Srbiji.

Šta se leči u Niškoj banji?

Hronični artritis, spondiloza i ostale reumatične bolesti, endokrini i metabolički problemi,  bolesti vezivnog tkiva, respiratornih organa, neurološka oštećenja, ginekološka oboljenja kao i mnogobrojne kardiovaskularne bolesti.

Ova banja je veoma privlačno turističko mesto zbog svoje lepote i zanimljive okoline. Možete detaljnije upoznati grad Niš i sve njegove kulturno-istorijske znamenitosti ili otići na izlet do obližnje Suve planine.

 

 

Погледајте ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Nemanja Bozovic 📷 (@nemanja_nb) дана

Banja Vrdnik

Banja Vrdnik se nalazi na padinama planine Fruška Gora, u centru Srema i nadmorskoj visini od 240m. Zbog umereno-kontinentalne klime, bez naglih promena temperature i izuzetno čistog vazduha bogatog ozonom, proglašena je za vazdušnu banju.

Zanimljiva činjenica je to da se na ovom tlu ranije nalazio rudnik mrkog uglja, pa se smatra da su tadašnji rudari otkrili prvi izvor termalne vode i uživali u njegovim blagodetima.

Šta se leči u banji Vrdnik?

Stanja nakon povreda, preloma, hirurških zahvata, svi oblici reumatizma, lakši problemi sa kičmom, migrene, neurološki problemi…

Ukoliko boravite ovde, možete iskoristiti vreme da bolje upoznate Frušku Goru, mnogobrojne manastire u okolini, istorijske spomenike, ali i prošetati kroz njene veličanstvene vinograde.

Banja Badanja

Ova banja je smeštena na planini Cer, u blizini grada Loznica, na savršenoj nadmorskoj visini od 180m. Ima dva izvora mineralne vode koji su bogati sumporom i gvožđem, a poznati pod nazivima „Glavni izvor“ i „Gvozdeni izvor“.

Šta se leči u banji Badanja?

Anemija, opšta iscrpljenost organizma, stanja nakon povreda i preloma, mnogi oblici reumatizma ( reumatizam mišića i zglobova, hronični, degeretativni, zapaljenski), artritis, razna nervna oboljenja, ginekolški problemi, spondiloza…

Zbog neverovatne prirode obližnjih planina Cer i Iverak, ovde je vazduh svež, čist i idealan za one koji imaju neke disajne probleme. Okolina banja je savršeno mesto za mnoge izlete i razgledanje, pa tako možete posetiti Loznicu, rodno mesto Vuka Karadžića – Tršić, Manastir Tronoše kao i Zvorničko jezero.

Lukovska banja

Nalazi se u južnoj Srbiji, opštini Kuršumlija, na istočnim padinama planine Kopaonik i leži na najvišoj nadmorskoj visini od svih banja koja iznosi čak 681m. Deli se na Gornju sa zapadne i Donju banju sa istočne strane i poseduje veliki broj termalnih izvora.

 

 

Погледајте ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Slaviša Bogdanović (@blackjack_bs) дана

Šta se leči u Lukovskoj banji?

Reumatska oboljenja, postoperativna stanja, zapaljenski procesi, razna ginekološka oboljenja, sterilitet, kožne bolesti kao što su ekcem i psorijaza, bolesti bubrega, čir na želucu, gorušica…

Ovde možete uživati u šetnji po prirodi, zabaviti se na mnogobrojnim rekreativnim sportskim terenima, upoznati planinu Kopaonik i obići mnoge kulturno-istorijske znamenitosti. U banji se nalazi crkva Svetih Apostola Petra i Pavla koju je podigao kralj Milutin.

Autor: Nevena Maksimović

The post Banje u Srbiji – gde se nalaze, lečenje i zanimljivosti appeared first on Turizam i Putovanja.

]]>
13
TiP Redakcija https://www.turizamiputovanja.com <![CDATA[Barselona – TOP 10 turističkih atrakcija katalonske prestonice]]> https://www.turizamiputovanja.com/?p=9630 2021-11-06T23:11:56Z 2021-09-21T12:45:53Z Barselona je grad nesvakidašnjeg izgleda i maštovite arhitekture, grad bogate istorije, umetnosti i kulture, igralište…

The post Barselona – TOP 10 turističkih atrakcija katalonske prestonice appeared first on Turizam i Putovanja.

]]>
Barselona je grad nesvakidašnjeg izgleda i maštovite arhitekture, grad bogate istorije, umetnosti i kulture, igralište velikih majstora – od Gaudija do Mesija. Ukratko, Barselona je „must see“ turistička destinacija!

Mala istorija Barselone

Grad su osnovali rimljani, iako postoje legende koje govore da je grad podigao Herkules, odnosno da su ga osnovali Kartaginjani, a da ga je sam Hanibal nazvao „Barcino“, u sećanje na svog oca Amilcar Barcu. Kroz svoju istoriju Barselona je bila u rukama muslimana, hrišćanskih osvajača, karolinga, burbona…

Tu su živeli, stvarali, i svoje tragove ostavili umetnici kao što su Antonio Gaudi, Pablo Pikaso, Joan Miro, Luis Domenech i Montaner, Antoni Tapies i mnogi drugi.

Proizvod ovakve istorije, ali i mašte brojnih stvaralaca, pre svega u oblasti arhitekture i umetnosti, učinili su da Barselona danas postane to što jeste – moderan evropski grad prepoznatljivog izgleda i turistička destinacija svetskog glasa. Udaljenost Barselone od Beograda je 2,000 km.

Atraktivna kakva jeste, čini se da se Barselona na svakom koraku razmeće svojim znamenitostima i lepotama. Umetnost koja se čita sa fasada, istorija koja se krije iza svakog ćoška a pokazuje u muzejima, karakter i mentalitet ljudi koji se upija na ulicama, pijaci, stadionu…

Ulica La Rambla – žila kucavica Barselone

Od Katalonskog trga sa jedne strane, pa sve do Kolumbovog spomenika sa druge, u seni širokih krošnji opružila se La Rambla, žila kucavica Barselone.

Sam Katalonski trg se smatra centrom grada. Prostrani trg ukrašen je cvetnim aranžmanima i zelenim površinama, dekorisan pločnikom, brojnim statuama i dvema fontama, čime privlači pažnju brojnih posetilaca. Tu se stiču i neke od glavnih gradskih ullica, a jedna od njih – La Rambla, pruža se prema moru.

Barselona, centar, trg

Barselona, Katalonski trg

Široka pešačka zona, smeštena između dve uske ulice, sama po sebi nije ni po čemu spektakularna, ali je vrlo prijatna za laganu šetnju i upoznavanje sa gradom.

Duž nje se prema nebu dižu stabla drveća, zgrade i objekti različiti po stilu gradnje, nameni i izgledu. Tu su svoje mesto našli i kafići, prodavnice, restorani, cvećare, ulični zabavljači, prodavci suvenira…

la rambla, barselona

La Rambla je puna uličnih zabavljači i animatora

Pažnju zavrednjuju palata Moja, mozaik Joana Miroa, Liceu teatar, palata Guelj, manji trgovi do kojih vode uličice koje se trakasto pružaju sa obe strane, poput trga Reial izgrađenom u neoklasičnom stilu, i još mnogo štošta.

Na kraju Ramble se ponosno diže spomenik Kristiforu Kolumbu u čast njegovom prvom putovanju ka, ispostaviće se, Američkom kontinentu, ali i u sećanje na to da je upravo u Barseloni raportirao kraljici Izabeli I i kralju Ferdinandu V po povratku sa tog putovanja.

Na vrhu 60 metara visokog spomenika stoji statua ovog moreplovca, koji simbolično pokazuje rukom na novi svet. Zanimljivo je da postoji lift u unutrašnjosti stuba koji vodi do njegovog vrha, odakle se pruža veličanstven pogled na grad.

Barselona, Kolumbo, rambla

Spomenik Kristiforu Kolumbu od koga se u pravcu Katalonskog trga pruža La Rambla u senci drveća.

Neprestana cirkulacija lokalaca i turista i energija koja ovde struji čine La Ramblu pravim mestom za opipavanje pulsa Barselone. A već na sledećem koraku, nedaleko odatle, čekaju vas nova živopisna mesta.

Savet: Izbegavajte kupovinu suvenira i poklona u ovoj ulici, prilično su skupi i iste možete naći po nižim cenama na drugom mestu. Takođe, čuvajte se džeparenja – turisti su glavna meta lokalnih džeparoša, pa zato pazite na svoje stvari.

Pijaca Bukerija – ukus Barselone

Često savetujem ljude da posete lokalne pijace, jer je tu kontakt sa ljudima najneposredniji. Pijace najbolje otkrivaju svakodnevni način života i navike stanovništva. Stoga kada govorimo o Barseloni, ne možemo zaobići Bukeriju (Boqueria), tim pre što se nalazi duž Ramble.

Ovde se još od XVII veka skupljaju lokalni pekari, mesari, ribari i poljoprivrednici u želji da prodaju svoje proizvode. Ta tradicija živi i danas – prodaje se sveža riba, meso, pecivo, voće, povrće i razni drugi proizvodi. I kao da to nije dovoljno, brojni kafići i restorani nalaze se oko pijace, upotpunjujući sveukupnu ponudu hrane i pića.

Bogata ponuda mirisa i ukusa nikoga ne ostavlja ravnodšnim.

barselona bukerija

Detalj sa pijace Bukerija, Barselona

Stoga ako želi te da osetite ukuse Barselone, Bukerija je pravo mesto za vas. Ovaj šareni mozaik tezgi živopisnog izgleda zaokupiće sva vaša čula.

Ipak, imajte na umu da pijaca nije tako jeftina – primera radi, kolači i slatkiši su prilično skupi, dok su voćni sokovi po ceni od 1-2 evra pravo osveženje.

Bari Gotik – gotička četvrt

Kad ste već u tom kraju grada, posetite i nezaobilaznu gotičku četvrt, deo grada koji čuva autentične primerke romaničke i gotičke arhitekture. Brojne crkve, muzeji i trgovi daju mu srednjevekovni izgled koji posetioce vraća u prošlost.

Ovde su, takoreći, ispisane prve stranice istorije Barselone – gotička četvrt je zapravno podignuta oko antičkog rimskog grada Barcina, čiji se ostaci i danas mogu videti. Posetite istorijski muzej i bićete u prilici da vidite ostatke rimskih kuća i ulica koji se nalaze ispod muzeja.

Obavezno prošetajte i do katedrale Svete Eulalie (Saint Eulalia), poznate i kao La Seu, i uverićete se zašto se smatra jednim od najlepših primeraka gotičke arhitekture u čitavoj Španiji.

Katedrale Svete Eulalie, Barselona

Uputite se u besciljnu šetnju daleko od saobraćaja i gužve, neka vas noge same vode kroz kaldrmisane uličice i sokake upečatljivog izgleda. Odmorite na nekom od trgova, popijte kafu u nekom od kafića i prepustite se srednjevekovnoj nostalgiji kojom odiše čitava četvrt.

Bari Gotic, barselona

Bari Gotic, detalj

Muzej Pabla Pikasa u Barseloni

Pikasov muzej je bez sumnje najpoznatiji muzej Barselone. U njemu se ne čuvaju najpoznatija dela ovog genija, međutim, jedinstvena kolekcija od preko 4.000 radova predstavljaju ključ za razumevanje razvoja Pikasa od studenta do svetski priznatog umetnika.

Pikaso je vrlo rano počeo da pokazuje interesovanje za slikanje. Prve korake u umetnosti napravio je kao učenik svoga oca, čije je umetničke sposobnosti vrlo brzo prevazišao – svoju prvu izložbu imao je već sa 13 godina!

Nedugo potom, Pablo se sa porodicom seli u Barselonu gde upisuje lokalnu umetničku akademiju. Ključne godine – one iz njegovog pripravničkog staža kao umetnika, Pikaso je živeo upravo u Barseloni.

Sam muzej obuhvata nekoliko vila rađenih u gotskom stilu. Muzej je osnovan 1963. godine na predlog Pikasovog prijatelja Jaume Sabartesa, a po želji samog umetnika. Stalna postavka muzeja sadrži bogatu kolekciju radova iz perioda Pikasovog stvaralaštva kada se formirao i dokazivao kao vrsan umetnik.

Muzej ne radi ponedeljkom, dok je svim ostalim danima otvoren za posete od 9 do 19 časova po ceni ulaznice od 11 evra.

Istraživanje kreativnosti Antonia Gaudia

Još jedan genije koga je iznedrila Barselona, a koji je stvarao u oblasti arhitekture, jeste čuveni Antoni Gaudi. Za njega i njegove kreacije muzeji su mali – brojni objekti razbacani po gradu čine da Barselona bude njegov muzej.

Gaudi je pripado umetničkom pravcu secesije, tj. Art nouveau, u Kataloniji poznat i kao Katalonski modernizam. Osnovne odlike ovog pravca su krive linije koje oponašaju pokrete i upotreba različith materijala i boja u cilju razbijanja monotonije.

Arhitektura Antonia Gaudia mogla bi se opisati kao maštovita igra bojama, oblicima i materijalima, arhitektura iznenađenja bajkovitog izgleda. Njegovo stvaralaštvo usko je vezano za industrijalca Guelja, koji je bio glavni finansijer njegovih radova, što mu je omogućilo neometano eksperimentisanje. Prevazilazeći postojeće umetničke pravce, Gaudi je brzo razvio sopstveni stil prepoznatljivih karakteristika.

Park Guelj Barselona

Doći u Barselonu a ne posetiti park Guelj je gotovo nezamislivo. Šaren, veseo i razigran ovaj prelepi park će vam fiksirati osmeh na licu dok se divite Gaudijevom umeću da sve te oblike i boje sklopi u ovaj posve autentičan ambijent.
park guelj, barselona

U parku Guelj se nalazi jedna od najdužih i najlepših klupa na svetu.

Dajte sebi dovoljno vremena da istražite ovo maestralno delo arhitekture koje je i deo UNESCO-ve svetske kulturne baštine i simbol čitavog jednog umetničkog pravca. Zakoračite u potpuno drugačiji svet, uživajte u pogledu na grad sa terase parka, odmorite na najdužoj klupi na svetu i posetite kuću slavnog arhitekte.

Pored ovog parka postoji i mnoštvo modernističkih zgrada unikatnog izgleda koje su plod Gaudijeve mašte i genijalnosti.

Među njima se izdvaja Casa Batllo – fantastična vila upečatljivog izgleda koji karakterišu neobična fasada i talasast krov. Poput zamka iz neke bajke o vilenjacima, nateraće i vas da sanjarite dok pogleda prikovanog za nju istražujete najsitnije detalje.

casa batlo, kuća batljo, barselona

Casa Batllo, Barselona

Petsto metara odatle nalazi se još jedna naširoko poznata Gaudijeva kreacija – Casa Milla, poznata i kao La Pedrera, što u prevodu znači „kamenolom“. Glavna odlika ove vile jeste izostanak pravolinijskih oblika – svaka linija na njoj je zakrivljena.

To je u suštini i jedna od osnovnih karakteristika Gaudijevog stvaralaštva, koji je služeći se krivim linijama i nepravilnim oblicima, uspevao da postigne organski izgled građevina.

La Pedrera, barselona

Casa Milla, Barselona

Sagrada Familia – nedosanjani san Antonia Guadia

Svojom veličinom u fizičkom, turističkom, umetničkom, arhitektonskom, estetskom i svakom drugom smislu, Sagrada Familia se izdvaja od ostalih Gaudijevih dela. Ova katedrala je jedan od najreprezentativnijih dostignuća Antonia Guadia, a uz to je i jedan od najupečatljivijih simbola katalonske prestonice.

Najposećeniju turističku atrakciju Barselone godišnje poseti oko 3 miliona turista. Ogromne dimenzije katedrale, izgled koji bi se u najmanju ruku mogao nazvati neobičnim, vanserijski ukrašena i sadržajna spoljašnjost i bogato dekorisana unutrašnjost ostaviće vas bez daha.

Velelepna građevina predstavlja spoj različitih umetničkih stilova i pravaca, tehnika gradnje i jedno od najvećih građevinskih dostignuća današnjice.

sagrada familia, barselona

Unutrašnjost katedrale Sagrada Familia

Opšte je poznato da je katedrala još uvek u izgradnji, iako je kamen temeljac postavljen daleke 1882. godine, međutim malo ko zna da se njena izgradnja finansira isključivo iz privatnih fondova i od prodaje ulaznica. To je jedan od razloga što i posle 100 godina gradnje Sagrada Familia nije završena.

Još uvek se radi na njenoj spoljašnjosti, a ideja je da radovi budu završeni do 2026. godine, kada će se obeležiti stogodišnjica od smrti Antonia Gaudia. Glavni izazov ka ostvarenju tog cilja biće izgradnja preostalih 10 od planiranih 18 tornjeva, koji bi trebali da simbolišu 12 apostola, 4 jevanđelista, Isusa Hrista i Presvetu Bogorodicu.

Sledeći video predstavlja animaciju koja pokazuje kako će Sagrada Familia izgledati jednom kada bude završena:

Sagrada Familia se, zbog svoje veličine, najbolje vidi iz obližnjeg parkića, odakle se ujedno prave i najbolje fotografije. Ulazak katedralu se naplaćuje 15 evra, a veliko interesovanje turista stvara velike redove. Stoga ako ne želite da čekate u redu (sat vremena u najboljem slučaju), preporučljivo je da rezervišete karte unapred.

Barselona slike, sta videti, utisci, saveti, spanija, cene

Zbog svoje veličine Sagrada Familia se najbolje vidi iz obližnjeg parkića

U svakom slučaju, uživaćete u lepoti enterijera katedrale, koja ne zaostaje za njenim spoljnim izgledom, a uz to ćete steći pravo da kažete kako ste dali svoj doprinos u njenoj izgradnji.

Monžuik (Montjuic) – tragovi Olimpijade

Monžuik je poznato uzvišenje u Barseloni koje svoje ime prema jednom verovanju duguje starorimskom božanstvu Jupiteru (Mon Jovis, Monte de Jupiter – Montjuic), dok drugi smatraju da je brdo kršteno po starom jevrejskom groblju koje se tu i nalazi.

Bilo kako bilo, brojni vrtovi, bašte, tvrđava, magična fontana, špansko selo i ostale zanimljivosti čine da ovo bude jedan od omiljenih delova grada među stanovnicima Barselone.

Monžuik je u žižu svetske javnosti i interesovanja dospeo 1992. godine kada je Barselona bila domaćin Olimpijskih igara, što je doprinelo i još većoj popularnosti kod turista.

Barselona, muzej

Zgrada Nacionalnog muzeja umetnosti

Izgrađen sredinom XVII veka, zamak Monžuik među svojim zidinama čuva bogatu istoriju. Danas ovaj spokojan ambijent prepun zelenila predstavlja idealno mesto za laganu šetnju.

Špansko selo, ili Poble Espanyol, je još jedna u nizu turističkih atrakcija ovog kraja. Ovo šarmantno selo osmišljeno je tako da predstavi različite arhitektonske stilove iz svih delova Španije, pa se može reći da predstavlja „Španiju u malom“.

Pažnju turista privlače i botanička bašta, Nacionalni muzej umetnosti Katalonije, Olimpijski stadijon, muzej sporta i olimpijade, prelepo zdanje Palau Nacional, ali i pogled koji se pruža sa ovog uzvišenja.

barselona - monžuik

Turisti uživaju u predivnom pogledu

Pa ipak, najzanimljivija turistička atrakcija čitavog ovog kompleksa je Magična fontana. Ovo je možda i najlepša fontana na svetu, ili bolje rečeno kompleks fontana, koja sa razlogom svake večeri privlači ogroman broj kako turista. Ovaj spektakularni nastup, čiji su protagonisti voda, svetlo i muzika, poigravaće se kako međusobno, tako i sa vašom maštom.

To je definitivno doživljaj koji nikako ne želite da propustite! Procenjuje se da oko 2,5 miliona turista svake godine svoj boravak u Barseloni obogati ovim nezaboravnim iskustvom. Preporučljivo da stignete tamo ranije i zauzetmete mesto sa dobrim pogledom na fontanu.

Važno je da znate da „radno vreme“ fontane nije isto tokom godine (menja se tokom godišnjih doba), zato se na vreme raspitajte kojim danima i u koje vreme možete uživati u njenom jedinstvenom performansu.

Tibidabo – panorama Barselone na dlanu

Tibidabo je još jedno uzvišenje smešteno u zaleđu Barselone. Zahvaljujući takvom položaju i visini, sa njega se pruža fantastičan pogled na čitav grad i more u zaleđu. Ispijanje kafe i uživanje u panorami Barselone je samo po sebi dovoljan razlog da posetite Tibidabo.

Na vrhu brda se nalazi i Hram Svetog Srca građen u neogotičkom stilu, sa bronzanom statuom Hrista na njenom vrhu. U blizi je i simpatičan mali zabavni park u kome jednako uživaju i mališani i odrasli, a koji radi od marta do septembra.

barselona

Ako se odlučite da posetite Tibidabo, koristite Plavi tramvaj – zanimljivog izgleda pretvoriće vaš put do vrha u prijatno iskustvo. Ono što treba da znate je da na samom uzvišenju ne postoji veliki izbor hrane i pića, a postojeći ugostiteljski objekti znaju kako da iskoriste nedostatak konkurencije.

Ni ulaznice za zabavni park ne dolaze po niskoj ceni – od 10 evra pa naviše.

Kamp Nou – više od stadiona

Čak i ako niste ljubitelj fudbala, poseta ovog stadiona vas neće ostaviti ravnodušnim.  Ako je moto fudbalskog kluba Barselona „Više od kluba“, onda bi iza Kamp Nou-a trebao da stoji slogan „Više od stadiona“.

Stadion na kome Barselona igra kao domaćin može da primi neverovatnih 99.354 gledaoca, što ga čini najvećim stadionom u evropi i drugim najvećim stadionom u svetu! Prilika da gledate utakmicu jednog od najtrofejnijih klubova evrope zajedno sa 100.000 navijača i da osetite atmosferu koja vlada na tribinama jednog takvog stadiona ne pruža se svaki dan.

kamp nou, barselona

Stadion FC Barselona – Camp Nou

Ukoliko se tokom vašeg boravka ne igra utakmica i ne budete u prilici da vas obuzme fudbalska groznica živog stadiona, to ne znači da treba da ga zaobiđete. Stadion Kamp Nou i muzej FC Barselona godišnje posete milioni turista. Bogata muzejska kolekcija, koja svedoči o uspesima kluba, i veličina stadiona su zaista fascinantni.

Cena ulaznice iznosi 23 evra i uključuje obilazak stadiona i posetu muzeju.

Kamp Nou poseduje i jednu od najvećih Nike prodavnica u Evropi, prepunu najrazličitije sportske opreme sa obeležjima FC Barselone. Ukoliko poželite suvenir – dres, šal i sl., probajte da se suzdržite od kupovine i potražite ga van stadiona, proćićete jeftinije.

Barseloneta – opuštanje na obali Mediterana

Duga peščana plaža sa uređenim šetalištem u zaleđu idealno je mesto za predah i opuštanje posle obilaska grada i njegovih znamenitosti. Jednom kada beton pod nogama zamenite peskom, osetite miris mora i osveženje povetarca koji duva sa Mediterana, shvatićete zašto se Barseloneta našla u top 10 turističkih atrakcija Barselone.

barselona plaža

Nekadašnji ribarski distrikt je doživeo pravu transformaciju i pretvoren je u lepo uređenu plažu kakvu katalonska prestonica i zaslužuje. Barseloneta je jednako živa i danju i noću, a najpopularnija je među mladima.

Plaža je, razume se, najposećenija leti, kada se tokom dana se možete opustiti i uživati u mediteranskom suncu uz čašu Sangrie, prošetati promenadom ili rashladiti u moru. Ako tražite noćni provod, pronaći ćete ga ovde – brojni barovi i noćni klubovi okupljaju mlade koji znaju kako da se provode do ranih jutarnjih časova.

citadela, barselona

Detalj iz parka Citadela, Barselona

 

Pored svega navedenog Barselona ima još mnogo toga da vam ponudi i pokaže. Prošetajte parkom Citadela, posetite Trijumfalnu kapiju, kulu Agbar, Katedralu Santa Maria del Mar…

Da li ste već posetili Barselonu i šta biste vi izdvojili kao TOP 10 turističkih atrakcija?

 

The post Barselona – TOP 10 turističkih atrakcija katalonske prestonice appeared first on Turizam i Putovanja.

]]>
3
TiP Redakcija https://www.turizamiputovanja.com <![CDATA[Putovanje u Budimpeštu – romantične aktivnosti za zaljubljene]]> https://www.turizamiputovanja.com/?p=8847 2021-11-06T23:16:55Z 2021-09-20T11:20:05Z Krstarenje Dunavom, Budimski zamak, termalna kupatila… Sve ovo i još mnogo toga učiniće vaše putovanje…

The post Putovanje u Budimpeštu – romantične aktivnosti za zaljubljene appeared first on Turizam i Putovanja.

]]>
Krstarenje Dunavom, Budimski zamak, termalna kupatila… Sve ovo i još mnogo toga učiniće vaše putovanje u Budimpeštu neodoljivo romantičnim.

Istorijski Budim i moderna Pešta, međusobno povezani prelepim mostovima, zajedno čine jednu od četiri prestonice na lepom plavom Dunavu – Budimpeštu. Ovaj grad se može pohvaliti istorijom, koja datira od antičkog Akvinkuma do moderne mađarske prestonice, i umetnošću koja će vas prošetati kroz različite umetničke pravce i stilove.

„Kraljica Dunava“ svojim termama, arhitekturom i noćnim krstarenjima čini putovanje u Budimpeštu pravim izborom za zaljubljene parove.

Budimpešta cene, slike, sta videti, izleti, smestaj, iskustva

Šta sve posetiti u Budimpešti?

Istražite romantiku dvorskog kompleksa Budimskog zamka

Ova prostrana istorijska četvrt pored Budimskog zamka, odnosno Kraljevske palate, obuhvata još mnogo lokaliteta koje vredi posetiti. Iako današnji izgled u izvesnoj meri duguje veštim poduhvatima obnove i restauracije, čitav ovaj distrikt ostavlja utisak srednjevekovnog ambijenta.

Ovaj kompleks je poput gradića za sebe koji će vas olako vratiti u prošlost. Kaldrmisane ulice koje se probijaju kroz građevine različitih arhitektonskih stilova, živopisne kuće i vile, od kojih neke potiču iz XIV i XV veka, pružaju nam predstavu o tome kako je nekada ovaj kompleks izgledao.

Zamak, budimpešta

Dvorski kompleks Budimskog zamka

Najlakši i najuzbudljiviji način da dođete do ovog svojevrsnog utvrđenja je pomoću uspinjače koja vodi od čuvenog Lančanog mosta do samog uzvišenja, a možete se popeti i tzv. kravljevskim stepeništem. Dvorski kompleks je jedna od najlepših pešačkih zona u Budimpešti.

Kraljevska palata

Kraljevska palata

Kroz krivudave ulice pratićete stope budimpeštanskih kraljeva i kraljica, tumaraćete istorijskim epohama. Obratite pažnju na detalje i različite arhitektoske stilove koji krase zamak, crkve, muzeje, kule, tornjeve, skulpture i spomenike – učiniće vašu šetnju romantičnom. Neke od najlepših znamenitosti na koje ćete ovde naići su Kraljevska palata, crkva Sv. Matijasa, dvorski muzej, spomenik Anonimusu itd.

Uživajte u pogledu sa Ribarskog bastiona

Iako se nalazi u okviru malopre pomenutog prostranog istorijskog kompleksa, potrebno je zasebno istaći značaj i šarm Ribarskog bastiona. Bajkovitog izgleda koji asocira na logo Diznilenda, ovo je bez sumnje jedna od najpopularnijih i najromantičnijih turističkih atrakcija Budimpešte.

Bastion je podignut pre nešto više od 100 godina na mestu nekadašnjih zidina zamka. Prema aktuelnoj priči, Ribarski bastion je podignut u čast ribaru koji je baš na tom mestu branio zidine zamka. Prema drugoj verziji priče, na ovom mestu je u srednjem veku postojala riblja pijaca.

Bilo kako bilo, danas je to prepoznatljiva struktura Budimpešte impresivnog izgleda. Sastoji se od sedam kula (kupola), od kojih je svaka namenjena jednom od sedam plemena koja su osnovala prvu mađarsku državu krajem IX veka. U središtu se nalazi spomenik prvog mađarskog kralja, Sv. Stefana.

Ono što posebno privlači brojne turiste jeste pogled koji se sa ovog mesta pruža prema Pešti. Odavde se lepo vidi zgrada mađarskog parlamenta, bazilika Sv. Stefana, zgrada Akademije nauke, Dunav sa ostrvom Margaret, most Margaret, most Elizabet, Lančani most…

Sam izgled i pogled koji se pruža sa terase Ribarskih kula, naročito u svitanje i/ili sumrak, čini ovaj lokalitet očaravajućim i romantičnim, zbog čega ga ni po koju cenu ne smete zaobići.

Ne propustite zadivljujući pogled i sa čuvenog Gelert brda

Brdo nosi ime po biskupu i posthumno proglašenom svecu Gelertu, koga su mađarski antihrišćani bacili sa samog vrha  1046.godine. Spomenik podignut u njegovu čast smešten je u podnožju ovog brda. Uz malo volje i dobre kondicije možete se popeti do njegove najviše tačke i uživati u panoramskom pogledu na grad, veličanstvene mostove i Dunav.

Budimpesta - citadela na brdu Gelert

Budimpešta danju – pogled sa citadele na brdu Gelert

pogled sa citadele u Budimpešti noću

Pogled sa citadele u Budimpešti noću

Tu ćete ugledati i njihov Kip Slobode, visine 14m, koji se vidi iz raznih delova grada, a podignut je u ime žrtava drugog svetskog rata. Odmah iza je čuvena Citadela, izgrađena za vreme Habzburške monarhije i tokom rata je predstavljala sedište protiv-vazdušne odbrane. Danas se tu nalazi i hotel, restoran, radnje sa suvenirima i muzej sa istorijskim eksponatima

Prošetajte ostrvom Margaret

Ostrvo Margaret predstavlja jednu veliku zelenu površinu na sred Dunava. Park na reci. Oaza mira i tišine u srcu Budimpešte.

Ime duguje dotičnoj Sv. Margareti, koja je od svoje desete godine pa do kraja života živela na ovom ostrvu. Do ostrva se stiže preko mostova Margaret i Elizabet, koji ga povezuju sa Budimom, odnosno sa Peštom. Na samom ostrvu nema motornog saobraćaja, pa ovde možete pronaći svež vazduh i mir od gradske vreve i buke.

Ostrvo Margaret, Budimpešta

Fontana na ostrvu Margaret

Ostrvo je veoma popularno mesto za odmor i opuštanje, kako među stanovnicima Budimpešte, tako i među turistima. Najveći deo ostrva je pod zelenilom, sa puno drveća, i pročešljano je stazama čija ukupna dužina premašuje pet kilometara. Iako se nalazi u centralnom delu Budimpešte, pruža mogućnosti za opuštene i lagane šetnje u mirnom i prirodnom okruženju, i u tome leži njegova čar.

Ovde se nalaze i rekreativni sadržaji poput bazena i teniskih terena, zatim ruševine stare crkve, mini zoo-vrt, japanska bašta, vodeni toranj, muzička fontana i ostali sadržaji. Sve ovo ga čini izuzetno privlačnim među parovima, koji ovde pronalaze svoje romantične trenutke.

Budimpešta – terme iskustva i cene ulaznica

Nakon razgledanja grada i dugih šetnji predlažemo da se opustite u nekoj od termi po kojima je Budimpešta poznata. S obzirom na to da obiluje termalnim izvorima, ovaj grad pruža mogućnost uživanja u toplim kupkama i bazenima tokom cele godine.

Najveći kompleks termalnih kupatila u gradu je Széchenyi kupatilo. Predivni izvori vruće vode stoje vam na raspolaganju u čak 18 otvorenih i zatvorenih bazena, a kompleks raspolaže i sa 10 sauna. Pored toga, možete se opustiti i uz neku od masaža koje su ovde takođe u ponudi.

Budimpešta, terme

Széchenyi kupatilo

Ako rešite da sebe i vama voljenu osobu počastite tretmanima i opuštanjem u prelepom ambijentu neo-klasičnog stila, evo nekoliko korisnih informacija koje treba da znate:

  • cena osnovne ulaznice, koja obezbeđuje ulaz i korišćenje bazena, radnim danima iznosi 18 evra, a vikendom i praznicima 19 evra.
  • – gužve se ovde smanjuju u kasnim popodnevnim časovima; od 19h se zatvaraju saune, zatvoreni bazeni i ostali zatvoreni objekti.
  • – ako biste uživali u privatnosti i romantici, možete otići na noćno kupanje – tri bazena koja su na otvorenom rade do 22h. Dva od tri bazena su ispunjena prirodnom termalnom vodom čije temperature dostižu 33° C u jednom, odnosno 38° C u drugom bazenu.

Bez obzira na spoljašnje vremenske uslove neće vam biti hladno, a uz malo sreće možete imati prilično romantičan doživljaj ukoliko padne po koja pahulja.

View this post on Instagram

#thermal #bath #budapest

A post shared by Ksusha (@ksusha_malk) on

Inače, Széchenyi kupatilo je jedno od najstarijih u Budimpešti, izgrađeno početkom XX veka. Pored njega, na dobrom glasu su i Királi kupatilo – najstarije u gradu, zatim Veli Bej kupatilo u turskom stilu i Rudaš kupatilo smešteno uz reku.

Zaplovite lepim plavim Dunavom

Ovo je definitivno jedna od najromantičnijih aktivnosti koje Budimpešta ima da ponudi.

Upoznavanje grada sa Dunava je fascinatan doživljaj, naročito noću kada je grad osvetljen. Veliki broj znamenitosti vidljiv je sa reke – zgrada parlamenta, ribarske kule, kraljevski zamak, citadela i nezaobilazni mostovi.

Krstarenje Dunavom, budimpešta

Razne brodske kompanije nude širok izbor pratećeg programa uz plovidbu, od romantične večere, preko žurki, do najednostavnijeg obilaska. Noćne plovidbe su skuplje od dnevnih, i naglasili bi sa razlogom. Dobro se raspitajte o ponudi i sigurno ćete naći onu koja vama najviše odgovara.

Preporučujemo vam da grad preko dana upoznate, takoreći „iznutra“, šetajući i obilazeći znamenitosti, a da noću zaplovite rekom. Putovanje u Budimpeštu kao da nije kompletno bez krstarenja Dunavom. Snimak će vam možda pomoći da shvatite o čemu pričamo…

Pored svega navedenog Budimpešta ima još mnogo toga da pokaže i ponudi. Ne smete zaobići ulicu Vaci, prostrani trg heroja, naširoko poznati Lančani most, predivni tropikarijum, šetnju duž obala Dunava…

Putovanje u Budimpeštu svakako zavrednjuje svoje mesto na listi onih putovanja koja se mogu okarakterisati kao romantična.

The post Putovanje u Budimpeštu – romantične aktivnosti za zaljubljene appeared first on Turizam i Putovanja.

]]>
1
TiP Tim https://www.turizamiputovanja.com <![CDATA[Dominikanska republika – putovanje iz snova!]]> https://www.turizamiputovanja.com/?p=11336 2021-11-06T23:18:00Z 2021-09-16T19:05:16Z Bilo da želite zabavu, odmor za dušu i telo ili romantično putovanje sa voljenom osobom,…

The post Dominikanska republika – putovanje iz snova! appeared first on Turizam i Putovanja.

]]>
Bilo da želite zabavu, odmor za dušu i telo ili romantično putovanje sa voljenom osobom, ova egzotična destinacija će biti pravi izbor za vašu avanturu iz snova!

Dominikanska Republika je biser Kariba i jedna od najrazvijenijih država ovog područja.

Ona je zajedno sa državom Haiti smeštena na najvećem karipskom ostrvu Hispanjola. Ovo ostrvo, uključujući Portoriko, Jamajku i Kubu pripada Velikim Antilima.

Glavni grad ove prelepe egzotične države je Santo Domingo. Baš na ovom tlu se davne 1492.godine iskrcao Kristofor Kolumbo i tako otkrio ovo malo parče raja na zemlji. Danas se u Santo Domingu najvećim znamenitostima smatraju spomenik napravljen u čast ovog poznatog moreplovca, kao i njegova muzej-kuća.

Cela država broji malo manje od 9 000 000 stanovnika, a u većem procentu preovladavaju melezi. Zvanični jezik je španski, ali zbog razvijenog turizma odlično se snalaze i sa engleskim i francuskim.

Dominikanska Republika hoteli, slike, plaze, saveti, iskustva

Plaža Bavaro u Punta Cani

Stanovništvo Dominikanske Republike

Svako od nas kada čuje ime ove države pomisli na egzotiku, palme, kokos, savršene i kilometrima duge peščane plaže sa kristalno plavom bojom mora i luksuzne hotele koje ih okružuju. Sve navedeno i jeste tačno, ali to je samo jedan deo Dominikanske Republike koji mi kao turisti vidimo prilikom posete ili razgledanja slika po društvenim mrežama.

Veliki procenat stanovnika živi skromnim životom u ruralnim sredinama, baveći se najčešće poljoprivredom. U ponekim delovima zemlje vlada nešto niži standard, kao i kriminal, ali u većim gradovima i turističkim mestima toga nema.

Uprkos svemu, možemo reći da pripadaju jednoj od najveselijih nacija, uvek raspoloženi, nasmejani i spremni na dobru zabavu i ples. U prilog ovome govori činjenica koju smo saznali od meštana, da se skoro niko od doktora ne specijalizuje za kardiologiju, jer nema posla.

Dakle, ugledajmo se na njih, manje stresa, više plesa! 🙂

Kako stići do Dominikanske Republike ?

Prvo da napomenemo, za ovu zemlju našim državljanima nije potrebna viza. Za turistički boravak do maksimalnih 30 dana je potreban važeći pasoš i propusnica tkz. Tarjeta de Turista koja se do skoro plaćala na šalterima pre pasoške kontrole, a od 1.1.2018.god je uključena u cenu avionske karte.

Mi smo preko jedne naše poznate agencije rezervisali aranžman i sa beogradskog aerodroma se uputili ka Frankfurtu. Ovaj let je trajao malo manje od 2h, a zatim smo se odatle ukrcali u avion i krenuli u desetočasovno putovanje do letovališta Punta Cana.

aerodrom punta kana

Aerodrom Punta Cana Dominikanska Republika

Nakon dugog i iscrpnog puta stižemo na aerodrom koji nas je oduševio zbog svoje specifičnosti. Već prvim koracima oseća se miris trske, palmi i mora… Organizovanim autobuskim prevozom krećemo do izabranog hotela.

Pre samog ulaska, osmeh na lice nam je izmamila velika tabla na kojoj piše: ‘’Sezona kupanja traje od 1.novembra do 31.oktobra’’.

Hotel – smeštaj u letovalištu Punta Cana

Cena avionske karte do Punta Cane iznosi oko 1000e, a ostatak zavisi od smeštaja i naravno usluge koju izaberete. Naša preporuka je da ako se odlučite za određeni hotel,  izaberete all inclusive uslugu jer razlike u ceni nisu velike, a ovo će vam mnogo olakšati boravak. Prvi razlog je to što su možda prodavnice dosta udaljene od vašeg smeštaja, a drugi, restorani u sklopu resorta su preskupi i nećete proći ništa jeftinije.

Mi smo se odlučili da deset dana provedemo u hotelu Iberostar Punta Cana. Već pri samom ulasku dočekao nas je koktel dobrodošlice uz ljubazne i vesele radnike hotela. Unutrašnjost resorta čine prelepo sređene bašte, nekoliko bazena, barovi, brojni restorani i sve to u neposrednoj blizini kilometrima dugačke plaže Bavaro. Sve je kao stvoreno za potpuno uživanje i opuštanje!

Hrana i piće – čista egzotika!

Uz all inclusive uslugu, hrana i piće su vam na raspolaganju tokom čitavog dana. Švedski sto je za sve obroke bogat mnogobrojnim specijalitetima njihove domaće, ali i italijanske, meksičke i mediteranske kuhinje…Tokom dana na plaži i pored bazena, kuvari spremaju neverovatna jela za svačiji ukus od jednostavnih burgera do jastoga.

Slatke poslastice su već posebna priča, izbor je ogroman i naprosto ne znate šta pre da probate. Međutim, ono što je nas najviše oduševilo su razne vrste egzotičnog voća koje su specifične za zemlje kao što je ova. Avokado im je svakodnevno na meniju i glavni sastojak slanih, ali i slatkih specijaliteta.

Pored kafe, piva i sokova, omiljeno piće turistima tokom letovanja ovde su kokteli. Međutim, nama lično se nisu svideli, jer se skoro svi prave sa veoma slatkim sirupom, čudnog ukusa.

iberostar rucak hotel

Hotel Iberostar u Punta Cani

Usluga je na toliko visokom nivou da ćete se u nekim trenucima osećati i neprijatno i razmaženo u isto vreme. Tokom celog dana svi radnici hotela, a naročito ljubazni i spretni konobari ne dozvoljavaju da vam bilo šta zafali. Vaše je samo da se prepustite i uživate.

Svakodnevne aktivnosti u resortu

Verovatno turistima koji su avanturističkog duha i vole aktivan odmor, ovakva putovanja deluju prilično monotona ili kako bi neki rekli ’’penzionerska’’. Međutim, ovde postoji bogat sadržaj aktivnosti i svako može pronaći nešto po svom ukusu da upotpuni dan.

Zaposleni u hotelu, tačnije animatori se svakodnevno trude da vas zabave na razne načine. Priznajemo, nekada znaju da budu naporni, ali su većinom preterano ljubazni i samo rade svoj posao najbolje što mogu. Na plaži ili bazenu se organizuju razne igre, ples, joga, vežbanje u vodi uz obavezne ritmove latino muzike i odličnu, veselu atmosferu.

Sve je stvoreno za uživanje i čist hedonizam. Na plaži postoje mnogobrojni tereni za razne sportove, kao i organizovane aktivnosti na vodi. Takođe, možete se opustiti uz masažu, saunu ili u đakuziju hotela koji uglavnom ulaze u cenu all inclusive ponude.

Iskoristite priliku da u kasnim popodnevnim satima, za vreme zalaska sunca prošetate toplim peskom kilometrima duge plaže. Ovo može posebno biti romantično za parove koji su odlučili da svoj medeni mesec provedu baš ovde.

Uveče se na glavnoj pozornici u dvorištu hotela organizuju mnogobrojne predstave, muzički programi, ali i maskenbal, karaoke i slično za najmlađe posetioce rizorta.

dvoriste hotela iberostar

Dvorište hotela Iberostar u Dominikani

Šta sve obići u Dominikanskoj Republici?

Ovo je još jedan način da upotpunite svoje putovanje, ali i da što bolje upoznate ovu prelepu egzotičnu zemlju. U hotelu na recepciji se obavezno raspitajte gde možete pogledati sve ponude, ideje i cene za izlete. Kao na svim turističkim mestima na primorju i ovde imate priliku da odete u delfinarijum, gledate show i plivate sa ovim umiljatim životinjama; ronite i upoznate fascinantan podvodni svet, krstarite, itd….

Ali kako bi što bolje stekli utisak o tome kakva je zemlja Dominikanska Republika, predlažemo vam da obiđete njena najlepša i najznačajnija mesta.

Izlet u Santo Domingo

Glavni grad Santo Domingo predstavlja centar dominikanske kulture i mesto gde se istorijski i urbani delovi neprekidno spajaju. Stara i večna arhitektura, spomenici, znamenitosti zajedno sa luksuznim restoranima, velikim tržnim centrima i bogatim noćnim životom, ostavljaju bez daha svakog posetioca ove prestonice.

Možete posetiti vilu Alkazar de Kolon koja je početkom 16.veka bila dom porodice Kolumbo, zatim mnoge muzeje, poznatu katedralu Santa Maria La Menor, akvarijum i neverovatnu botaničku baštu koju krase razne vrste biljaka sa ostrva Hispanjola.

Turistima su definitivno najzanimljiviji buvljaci i ulične pijace, gde možete uživati u šarenolikoj, bogatoj ponudi egzotičnog voća, povrća i mnogih drugih stvari.

Cena ovog jednodnevnog izleta iz Punta Cane sa organizovanim prevozom je oko 70e po osobi.

Ostrvo Saona

Lepota ovog ostrva se ne može opisati rečima, pa čak ni slikama, mora se doživeti. Sitan beo pesak, kristalno čista voda tirkizno-plavih nijansi, palme i kokos, bez urbanizma, hotela i restorana je ono što čini ovo mesto fascinantnim.

saona island dominikana

Prelepo ostrvo Saona, Dominikanska Republika

Prvo vas očekuje vožnja autobusom do obližnje luke malog ribarskog sela, a zatim ukrcavanje na brze čamce sve do broda koji vas vozi direktno do ostrva. U toku dvočasovne plovidbe je organizovana žurka, kao i kratka pauza za slikanje i kupanje. Ostatak dana se provodi u uživanju na ovom predivnom ostrvu.

Cena ovog izleta je oko 50-60e po osobi, uključujući ručak i besplatna pića.

Ovo je svakako bilo naše putovanje iz snova i nadamo se da ćemo u skorije vreme imati priliku da opet posetimo ovaj mali deo raja na zemlji. Do tada ćemo uživati u slikama koje smo podelili i sa vama u ovom tekstu, kao i prepričavanju prelepih uspomena.

Da li ste posetitili Dominikansku Republiku i koje je vaše putovanje iz snova?

Punta Kana bazenFlamingosi na plazi BavaroSaona izlet iz Punta CaneBavaro Dominikanska RepublikaPlaza ostrvo SaonaBazen u hotelu IberostarPlaza na Saona IslandPunta Cana plaza pored hotelaSaona Dominikanska republikaIzlet na ostrvo SaonaDominikana Saona OstrvoBazen Iberostar DominikanaBavaro plaza flamingosiPescana plaza ostrva SaonaSpa Punta Cana IberostarHotelska plaza Punta KanaSaona Island plazaIberostar DominikanaDvoriste hotela Punta CanaKutak za jogu hotel IberostarHotel Punta Kana DominikanaBavaro plaza Punta KanaIberostar 5* Punta KanaBavaro plaza Punta KanaDominikana hotel 5*Plaza Dominikanska RepublikaPlaza hotela Iberostar Punta KanabavarooPunta Cana KaribiVrt hotela IberostarFlamingosi restoran IberostarHotelski restoran Iberostar

The post Dominikanska republika – putovanje iz snova! appeared first on Turizam i Putovanja.

]]>
3
TiP Redakcija https://www.turizamiputovanja.com <![CDATA[Turistički vodič kroz Zlatibor]]> https://www.turizamiputovanja.com/?p=10405 2021-11-06T23:25:48Z 2021-08-16T19:05:03Z Da li zbog blagotvornih klimatskih faktora za lečenje respiratornih bolesti, prelepe prirode, brojnih turističkih atrakcija,…

The post Turistički vodič kroz Zlatibor appeared first on Turizam i Putovanja.

]]>
Da li zbog blagotvornih klimatskih faktora za lečenje respiratornih bolesti, prelepe prirode, brojnih turističkih atrakcija, ili zbog nadaleko čuvenih zlatiborskih specijaliteta, tek Zlatibor godinama unazad predstavlja najposećeniji planinski turistički centar u našoj šemlji.

U redovima koji slede pokušaćemo da odgonetnemo zlatiborski mit i kao na dlanu vam predstavimo sve adute ove planinske lepotice. Ovo je turistički vodič kroz Zlatibor. Uživajte!

Zlatibor se nalazi u jugozapadnoj Srbiji, a teritorijalno je omeđen Kremanskom kotlinom na severozapadu, dolinom reke Sušice i Mačkatskom površi na severu, planinom Murtenicom na jugoistoku i rekom Uvac na jugu. Od Beograda je udaljen 230km. Automobilom se ovaj put prelazi za oko tri i po sata, dok se autobusim putuje oko 4 sata.

Od Novog Sada do Zlatibora ima 330km, od Niša oko 250km. Preko Zlatibora prolazi magistralni put Beograd – Podgorica, što ga čini lako dostupnim velikom broju potencijalnih gostiju. Pored putne infrastrukture, odlikuju ga i dobre železničke veze, jer pruga Beograd – Bar prolazi preko ove planine.

Reljef i klima Zlatibora

Kao deo starovlaške visije Zlatibor je talasasta planina, oivičena planininskim vrhovima i ispresecana brojnim rekama i potocima. Centralni deo planine je blago zatalasan, dok se po obodu nalaze duboki klanci, najčešće teško pristupačni, koji su pokriveni borovom šumom.

Posebnu draž predstavljaju planinski vrhovi: Tornik (1496m), ujedno i najviši vrh Zlatibora, Čigota (1422m), Brijač na Murtenici (1480m) i drugi, sa kojih se pruža neverovatan pogled na zlatiborsku visoravan.

zlatibot, pejzaz

Kada je o klimi reč, Zlatibor odlikuju alpska i subalpska klima, sa svojim posebnim obeležjima. Leta su prijatna, sa umereno toplim danima i hladnim noćima, što čini da mnogi spas od nesnosnih letnjih žega potraže upravo na Zlatiboru.  Sa druge strane, zlatiborske zime su, po pravilu, duge i snežne. Ovde sneg pada od oktobra do maja sa kraćim ili dužim prekidima.

Upravo ova okolnost utiče da se Zlatibor poslednjih godina afirmisao kao zimski centar, a naročito nakon izgradnje modernog skijaškog kompleksa na Torniku. Ono što Zlatibor posebno izdvaja od drugih planinskih centara u Srbiji i okruženju je velika osunčanost ove planine, koja može da se pohvali sa prosečno 2000 sunčanih sati tokom godine, što je približava mediteranskoj klimi.

Smeštajni kapaciteti na Zlatiboru – od luksuznih hotela i apartmana do šarmantnih brvnara

Zlatibor može da se pohvali izuzetno bogatom ponudom smeštaja i apatmana koje možete detaljno pogledati ali i rezervisati preko sajta Zlatibor.org

Tako, u turističkom centru ove planine gostima stoje na raspolaganju luksuzni hoteli, vile i apartmani, dok se u okolnim zlatiborskim selima nudi smeštaj u seoskim domaćinstvima i brvnarama. Mnogi hoteli na Zlatiboru su poznati po velikom komforu, luksuznim sadržajima i besprekornoj usluzi, a među njima se naročito izdvajaju: Mona, Palisad, Olimp, Čigota i drugi.

Zlatibor

Kada kročite na Zlatibor prvo što će vam zapasti za oko je prelepo Zlatiborsko jezero, koje je postalo metafora i najlepši ukras turističkog centra. Odmah iznad jezera se nalazi Kraljev trg, prostrani plato i šetalište na kome se tokom cele godine organizuju različite kulturne manifestacije i koncerti.

Sa Kraljevog trga goste put vodi do tržnog centra u okviru koga se nalazi veliki broj kafića, restorana, noćnih klubova i butika.  Upravo ovome možemo da zahvalimo što Zlatibor važi kao mesto ludog noćnog provoda.

Zlatibor

Zlatibor – Kraljev trg i Zlatiborsko jezero

Da Zlatibor bude mesto prijemčivo za boravak porodica sa decom pobrinuli su se ovdašnji zabavni sadržaji. Ovde mališani mogu uživati u vožnji automobila i konjića po Kraljevom trgu, Avantura parku, Dino parku i drugoj zabavi.

Najveću pažnju i interesovanje privlaći Dino park, najnoviji zabavni sadržaj, smešten u prelepom ambijentu zlatiborske šume, na svega 300 metara od turističkog centra. Ovde će mališani uživati u jedinstvenom zabavnom parku, u kome se nalazi preko 30 replika različitih Dinosaurusa.

Zabavu će moći da pronađu u  nekoj od sledećih disciplina: vožnji kvadova, avantura parku, streličarstvu, tjubingu, zip line-u, jahanju, vožnji rolerima

Zlatibor

Najmlađim posetiocima Zlatibor nudi bogat zabavni sadržaj.

Turističke atrakcije Zlatibora – čuda prirode i zlatiborske arhitekture

Širom Zlatibora se nalazi veliki broj turističkih atrakcija, koje u bitnom doprinose popularnosti ove planine. Počev od hidroloških, preko geomorfoloških do ambijentalnih, one čine da turistima na Zlatiboru nikada nije dosadno jer uvek postoji nešto vredno pažnje što bi mogli da posete tokom svog boravka na planini.

Ova svojevrsna turistička znamenja su dislocirana od turističkog centra, skrivena i ušuškana u nekoliko zlatiborskih sela. Među gostima najveću pažnju privlače: Stopića pećina u Rožanstvu, Vodopad u Gostilju, „Staro selo“ u Sirogojnu, Ribničko jezero i Prerast u Dobroselici.

zlatibor, pećina

Stopića pećina.

Stopića pećina je geomorfološka turistička atrakcija koja se nalazi između sela Rožanstvo i Trnava, udaljena je 19km od turističkog centra. Stopića pećina je ime dobila po zaseoku Stopići gde se nalazi, a prema načinu nastanka spada u rečne pećine.

Pećina je dugačka 1690 metara, što je svrstava među dvadeset najvećih pećina u Srbiji. Pećina je razgranatog tipa, te se sastoji od pet speleomorfoloških celina, i to: svetle dvorane, tamne dvorane, sale sa kadama, kanala sa kadama i rečnog kanala.

Zlatibor

Pogled na bigrene kade u Stopića pećini.

Najveću atrakciju i zaštitni znak Stopića pećine predstavljaju bigrene kade. Bigrene kade su udubljenja oivičena vijugavim, bigrenim naborima, nalik na kade, nastale udubljivanjem krečnjaka. Ima ih preko stotinu, različitih su dimenzija, a najimpozantnije deluju tokom ranog proleća kada se napune vodom, što je prizor za pamćenje.

Sirogojno, zlatibor

Pogled na Staro Selo Sirogojno.

Muzej „Staro selo“ se nalazi u selu Sirogojnu i predstavlja jedinstvenu muzejsku postavku pod vedrim nebom. Sastoji se od preko 50 starih zlatiborskih brvnara, prakazujući kako je izledala kuća i okućnica zlatiborskog sela od pre više od dva veka. Ovaj jedinstveni muzej je baštinik prošlosti nastao sa ciljem da se arhitektura i način života zlatiborskog seljaka otrgne od zaborava.

U muzejskom kompleksu dominira kuća tipa zlatiborske brvnare, sagrađena veštom kombinacijom kamena i drveta, dok se oko nje nalazi okućnica u vidu: gostinskih kuća, mlekara, ambara, zanatskih radionica, vajata, štala, čobanskih kućera…

Staro selo, zlatibor, brvnara

Tradicionalna zlatiborska brvnara sa okućnicom.

Međutim, da selo Sirogojno ne bude poznato samo po etno muzeju potrudile su se ovdašnje zlatiborske pletilje koje su u svetsku modu lansirale jedan od najvećih srpskih modnih brendova – sirogojnski džemper. Ovo svojevrsno vuneno remek-delo pleteno od vune vrhunskog kvaliteta koja je stizala sa Islanda, ukrašeno šarama u vidu autentičnih zlatiborskih motiva, 70-ih godina prošlog veka je stiglo u velike svetske modne centre i proslavilo ime Zlatibora.

Poseta Sirogojnu će biti odlična prilika da sebe obradujete nekim od ovih prelepih džempera, koji naročito lepo stoje damama, a u Sirogojnu se nude na svakom koraku.

Zlatibor

Ribničko jezero

Ribničko jezero se nalazi u turističkom naselju Ribnici, u podnožju Tornika, a od turističkog centra je udaljeno 10 kilometara. Ovo jezero je nastalo pregrađivanjem reke Crni Rzav i predstavlja najveće jezero na Zlatiboru.

Ribničko jezero je po načinu nastanka veštačko, dugačko je 2 km, a zbog bogatog ribljeg  fonda u vidu: klenova, pastrmki, somova, linjaka i šarana, privlači veliki broj ljubitelja ribolova. Izuzetna bistrina i čistoća vode, fenomenalni meandri, kao i tamno kamenje na njegovom dnu, čine da ovo jezero mami svojom lepotom i dodatno ukrašava ovaj divan krajolik.

Tornik Zlatibor

Tornik je najviši vrh Zlatibora.

Posetu Ribničkom jezeru treba iskoristiti  da odete i do Tornika, najvišeg vrha na celoj planini, udaljenog svega 3km, na kome se preko cele godine nude raznovrsni zabavni sadržaji. Leti možete uživati u vožnji prelepom panoramskom žičarom, bobom na šinama, planinskom biciklizmu, a ako ste ljubitelj pešačenja na raspolaganju vam stoji pešačka staza do samog vrha Tornika.

Sa druge strane, zimi Tornik postaje moderan ski-centar koji skijašima stavlja na raspolaganje pet ski staza, različite dužine i strmine, tako da se ovde svako može uživati u snežnim čarolijama bez obzira na dostignut nivo skijaške veštine.

Za početnike su obezbeđene i škole skijanja, a kada skijaši požele predah, na raspolaganju im stoje kafići i restorani, u kojima se mogu zagrejati iz neki topao napitak, pa onda opet nazad na stazu.

zlatibor, gostilje

Gostiljski Vodopad.

Ipak, najveću hidrološku turističku atrakciju Zlatibora predstavlja čuveni Gostiljski Vodopad. Nalazi se u selu Gostilju, na 25 kilometara od centra Zlatibora. Smešten u skrovitim predelima jedne bukove šume, kroz koju se gosti probijaju popločanom pešačkom stazom.

Gostima nudi prizor očaravajuće lepote u vidu pogleda na snažni vodeni mlaz koji se survava niz krečnjačku liticu. Vodopad je nastao na reci Vrelo, visok je 20 metara, što ga svrstava među deset najvećih vodopada u celoj Srbiji. Nizvodno od ovog Vodopada, nalazi se nekoliko manjih vodopada i slapova koji takođe privlače veliku pažnji i osvajaju srca posetilaca Gostilja.

Zlatiborski specijaliteti – hrana kojoj nema ravne

Tajni recepti iz beležnica zlatiborskih domaćica, uz pogodne klimatske uslove za proizvodnju mleka, mlečnih proizvoda i mesa, čine da kulinarski specijaliteti ove planine nikoga ne ostavljaju ravnodušnim.

Tradicionalna zlatiborska trpeza je nezamisliva bez: sira i kajmaka, kompet lepinje, goveđe i svinjske pršute, čvaraka, pite savijače sa sirom, jagnjećeg pečenja i ljubiške pastrmke.  A kako se dobar gurmanluk ne može zamisliti bez kvalitetnog cuga, to Zlatiborci pred goste, iz skrivenih podrumskih riznica, iznose nadaleko hvaljenu rakiju od šljive – popularnu šljivovicu.

Zlatiborsko predjelo

Tradicionalno zlatiborsko predjelo.

Svakako jedan od najautentičnijih zlatiborskih specijaliteta i svojevrsna metafora ovdašnje kuhinje predstavlja komplet lepinja. Kompet lepinja se priprema tako što se pomešaju mladi zlatiborsi kajmak i jaja, pa blago zapeču da bi se na koncu preko toga sipao pretop.

Ovaj specijalitet najbolje ide u kombinaciji sa kiselim mlekom, što skupa čini nesvakidašnji gastronomski užitak. Kompet lepinja se služi u svim restoranima i kafanama na Zlatiboru, ali ovdašnji poznavaoci gastronomije posebno preporučuju jedno mesto – Krčmu kod Zore na Borovoj Glavi.

zlatibor

Komplet lepinja

Ako ste pak ljubitelj suhomesnatih specijaliteta, na Zlatiboru nema dileme – put pod noge pa na Mačkat. Mačkat je zlatiborsko selo, udaljeno oko 8 kilometara od turističkog centra, koje važi za postojbinu najkvalitetnije svinjske i goveđe pršute, slanine i čajne kobasice u celoj Srbiji.

Ovde se svake godine, tokom januara, održava Sajam suhomesnatih proizvoda poznatiji kao „Pršutijada“ koji okupi na desetine hiljada posetilaca. Tajna pršute sa Mačkata se krije u izuzetno pogodnim klimatskim uslovima ovog sela, kao i u veštini zlatiborskih domaćina koji su do savršenstva doveli tehniku sušenja mesa metodom dimljenja.

Prsuta, zlatibor, mackat

Pršuta i čajna kobasica sa Mačkata

 Aktivnosti na Zlatiboru – šetnje i izleti

Zlatibor svojim gostima pruža puno mogućnosti za aktivan odmor i uživanje u blagodetima čistog planinskog vazduha. Pre svega, gosti se mogu uputiti u šetnju nekom od poznatih pešačkih staza tokom kojih  će im društvo praviti visoki četinari, huk „ruže vetrova“ i poneka veverica.

Najpoznatija staza za šetnju je ona koja vodi do Šamatnog brda na kome se nalazi kameni spomenik – obelisk streljanim partizanskim ranjenicima. Ovo mesto je jedan od najlepših zlatiborskih vidikovaca, sa koga puca pogled na brdo Čigotu.

Glavudza

Spomenik na Glavudži, Zlatibor.

Pored ovih, uređenih i turistički afirmisanih staza, nadomak turističkog centra, ova planina može da se pohvali ogromnim prostranstvima livada i pašnjaka širom zlatiborske visoravni koje plene svojom lepotom i mame turiste da se otisnu u duge šetnje kroz ove oaze netaknute prirode.

Upravo jedno od takvih mesta je vikend naselje Vodice, najpopularnije izletište ove planine. Pejzaž Vodica je satkan od cvetnih livada, po kojima su raštrkana stabla belih borova, magično ispresecanih planinskom rekom  Crni Rzav.

Ovaj krajolik bajkovite lepote, tokom proleća i leta, poseti svakodnevno na stotine izletnika koji požele da provedu dan u prirodi, kraj planinske reke. Više o Vodicama možete pročitati ovde.

zlatibor

Vodice – najpoznatije izletište na Zlatiboru.

Zahvaljujući sjajnom geografskom položaju Zlatibora, oličenog u  blizini susednih planina Tare i Zlatara, njegovi gosti mogu da koriste i blagodeti ovih planina. Na Zlatiboru brojne turističke agencije tokom letnjeg perioda organizuju jednodnevne izlete na neku od obližnjih izletničkih destinacija. Najpopularniji izleti vode do sledećih destinacija: rezervat Uvac, Mokra Gora, Tara, manastir Mileševa i Višegrad.

Bilo da uživate u pogledu na prelepe meandre Uvačkog jezera, bilo da se vozite „Ćirom“ i razgledate Drvengrad, bilo da splavarite Drinom, ili se pak divite dometima srednjovekovnog freskoslikarstva u manastiru Mileševi, jedno je sigurno – nećete se pokajati ako se odlučite za bilo koji od ovih izleta.

zlatibor

Poseta Uvačkim meandrima – omiljeni izlet sa Zlatibora.

Ako smo vam bar malo otvorili horizonte ove planine uradili smo veliku stvar, jer Zlatibor je nikad do kraja ispričana priča.

Zlatna Gondola – Zvanično najduža gondola na svetu se nalazi na Zlatiboru

Od ove godine turistička ponuda Zlatibora je bogatija za još jednu atrakciju – Gold Gondolu! Svečano je otvorena 14. Januara i sa dužinom od gotovo 9km ponosno nosi titulu najduže panoramske gondole na svetu. Gold Gondola povezuje centar Zlatibora sa ski centrom Tornik. Proteže se preko Ribničkog jezera, gde se nalazi i jedna međustanica.

Cene karata za vožnju Zlatiborskom gondolom

Cena vožnje gondolom u oba smera je 1000 dinara za odrasle turiste i 550 za decu. Vožnja traje oko 25 minuta od početne stanice u centru Zlatibora, do krajnje na vrhu Tornik. Predviđeni kapacitet je oko 1000 putnika na sat kojima će biti na raspolaganju 90 kabina.

Kabine imaju prostor za odlaganje skijaške opreme, a budući da je u pitanju panoramska gondola i u mesecima kada na Torniku nema snega putnici će moći da uzivaju u prelepom pogledu na Ribničko jezero i prirodu Zlatibora.

Gold gondola Zlatibor

Zlatiborska Gondola

Vremenska Prognoza za Zlatibor

Na Zlatiboru je subalpska klima koja povoljno deluje na sve koji pate od alergija i bronhijalne astme. Prosečna dnevna temperatura u toku godine je 18 stepeni celzijusa. Najtopliji su letnji meseci jul i avgust, međutim i tada je dnevna temperatura od dvadest i nesto stepeni veoma prijatna, dok su večeri nešto svežije.

Zimi je Zlatibor uglavnom prekriven snegom. Najviše padavina ima u oktobru i maju, pa je bitno da se informišete o prognozi vremena za dane koje planirate da provedete na ovoj planini.

Vreme na Zlatiboru za narednih 10 dana

Тренутно
Тренутно
Тренутно
Тренутно
Тренутно
Тренутно
Тренутно
Тренутно
Тренутно
Тренутно

Autor teksta: Ivan Ječmenica

Autor fotografija: Vladimir Marković

The post Turistički vodič kroz Zlatibor appeared first on Turizam i Putovanja.

]]>
4